Pátek 26. duben 2024 16:27
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král

Boj s pandemií nevyhrajeme lokálním, ale spíše globálnějším přístupem

09.07.2020 13:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

„Lidské bytosti se rodí s rozdílnými schopnostmi. Pokud jsou svobodné, nejsou si rovné. A pokud jsou si rovné, nejsou svobodné.“

— Alexandr Solženicyn

V průběhu tří desítek let od konce studené války a zejména po přelomovém přijetí Číny do WTO v roce 2001 se svět díky technologiím a globalizaci úzce propojil a integroval. Od Trumpova nástupu na prezidentský stolec se ale zdá, že se toto celistvé uskupení kvůli sobeckým zájmům, vzájemné nedůvěře a hledání vnějšího nepřítele znovu rozpadá. A díky pandemii Covid-19 se tento proces během několika málo měsíců neuvěřitelně zrychlil. Náš národ na prvním místě je v současné době modus operandi nejen v politice, ale i při plánování dodavatelských řetězců soukromých firem, které si během krize prošly zatěžkávací zkouškou.

Soběstačnost je to, oč tu běží

Tento všeobecný odklon od dodavatelských řetězců obepínajících celý svět, spolu se snahou docílit větší ekonomické soběstačnosti, přinese rozsáhlý reshoring, tedy návrat podniků do země původu, a programy pobídek pro domácí výrobu. Zpočátku půjde hlavně o zdravotnický materiál, což bude přirozená reakce na přímo katastrofální nepřipravenost téměř všech zemí na evidentně nevyhnutelnou pandemii. Ale nová potřeba měřit politickou odpovědnost prostřednictvím národní soběstačnosti v klíčových odvětvích s sebou přinese označení energií, potravin a v neposlední řadě i technologií za kritické zdroje. Potenciálně vyšší marginální náklady lokální produkce pak nebudou tak důležité jako politický imperativ vykázat rozsáhlou soběstačnost. Takže skoro všechny ceny vystřelí nahoru. A to reálně, nejen kvůli cenové inflaci.

To bude extrémně nákladné: nejen pro spotřebitele a vlády (kvůli nutnosti zvýšit fiskální výdaje), ale i z hlediska pracovních míst (mezní náklady budou vyšší než mezní produktivita).

Přinese podpora ekonomiky ovoce?

Mnohem horší než samotná deglobalizace však může být nepříjemný fakt, že Covid-19 urychlil smrt volného trhu coby hybatele ekonomiky. Snaha zachránit úplně všechno je pochopitelná, ale prohlubuje riziko pokračování sestupného trendu reálného růstu HDP a zombifikace ekonomiky, tedy její proměny v živou mrtvolu.

Dokonce i země pověstné svou asketičností, jako Německo, přešly v zoufalé snaze vykompenzovat propad poptávky a nízkou produktivitu do plně keynesiánského režimu. Žádný členský stát EU dnes nemá tak vysoké státní výdaje jako Německo, kde po započtení nových výdajů, úvěrových garancí, daňových úlev výrobcům a podobně činí 38 % HDP. Když už i Němci začnou nezřízeně rozhazovat, je jasné, že je volný trh odepsaný.

Když státy utrácejí peníze, vypadá to jako podpora ekonomiky a způsobí to její dočasné oživení. Riskují ale, že za to zaplatí nízkou produktivitou, zombifikací a vytlačením soukromého kapitálu – což nakonec povede ke snížení reálného budoucího HDP.

Cestou je samoobnovení trhů

Trhy se musejí o nápravu postarat samy, aby zamezily neproduktivnímu chování a zbavily se nefunkčních ekonomických aktérů. Proto stojí za to zopakovat si neustále omílanou, zároveň však velmi výstižnou metaforu, která vidí ekonomiku a finanční trhy jako les. Drobné lesní požáry přispívají k ozdravení ekosystému jako celku a zabraňují akumulaci suchého dřeva, která připravuje ideální podmínky pro ohnivé peklo stravující vše v dosahu.

Krize kolem Covid-19 byla tak zničující právě proto, že jsou naše zadlužené ekonomiky tak citlivé a křehké. Jak říkal moravský rodák Josef Schumpeter, kritickou funkcí trhů (a růstu) je koncept „kreativní destrukce“, což je „mechanismus nepřetržité inovace produktů a procesů, jehož prostřednictvím nové produkční jednotky nahrazují ty zastaralé“. Ale politika nulových úroků (ZIRP), záporných úroků (NIRP) a finanční pomoci vždy a všem tyto principy navždy rozmetá. Už žádné „lesní požáry“, které by za sebou nechaly úrodnou půdu pro nové aktéry, kteří by znovu nastartovali ekonomiku. V budoucnosti nás čeká postupný pokles produktivity i růstu reálného HDP a zároveň obrovské zadlužení.

Až dojdou stimuly…

Až dojdou stimuly, bude to mít extrémně negativní dopady na trhy i na zaměstnanost. Prostřednictvím přímých i nepřímých půjček, finanční výpomoci a dotací přesáhnou vládní výdaje v mnoha zemích 50 % HDP. Na schůzích představenstva soukromých firem budou vehementně prosazovány vládní zájmy a již se chystají nová vládní usnesení, která budou zachraňovat ekonomiku a pracovní místa z peněz daňových poplatníků.

Skutečnou ironií je, že i když mohou mít Covid-19 a bůhvíjaké další viry, které nás napadnou v budoucnosti, obrovské dopady na ekonomiku i lidské životy, ještě větším rizikem je naše reakce na podobné krize. Přinejlepším ukládáme tržní ekonomiku na čas k ledu, přinejhorším ji rovnou nahrazujeme státním kapitalismem. Tento model však nemůže nikdy vyhrát, protože nezbytnou podmínkou skutečně efektivního určování cen, alokace zboží, inovací i samotné demokracie jsou otevřené trhy.

Kombinace stěhování výroby domů, upřednostňování vlastního národa a státního kapitalismu s sebou nese značné problémy jak pro růst a zaměstnanost, tak pro trhy a strukturu společnosti. Takový přístup k řešení pandemické krize představuje jednosměrnou cestu k omezenému, provinčnímu a nostalgickému narativu, že jednotlivé státy zvládnou všechno samy. Ale v boji s pandemií a podobnými riziky pomůže v budoucnosti spíše globálnější přístup, než ten lokální.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Boj proti koronaviru. Centrální banky se odhodlaly ke koordinovanému uvolnění monetární politiky
    Americká centrální banka na svém mimořádném zasedání, které se konalo minulý týden v neděli, snížila hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 – 0,25 %. Fed zároveň oznámil, že zahájí masivní program QE ve výši 700 mld. amerických dolarů.
  • BoJ: Rozhodnutie o menovej politike
    Bank of Japan (BoJ) dnes ráno zverejnila rozhodnutie o menovej politike. Podľa očakávaní sa jej nastavenie nemenilo a hlavné zmeny...
  • BoJ rozšířila stimuly, analýza CHF/JPY
    Evropské akciové trhy v pátek klesají ve vleku oslabení na burzách v Asii a Spojených státech a pod tlakem pokles...
  • Boj s deflací v Japonsku pokračuje
    Japonská národní banka (BoJ) dnes v noci spustila třetí monetární stimul během posledních 4 měsíců. Jedná se o př...
  • Boj s dluhem – USA vs. Evropa
    V Evropě i v USA představují současné problémy s dluhem výsledek chyb, které jej...
  • BOJ se blíží k zužování QE
    Bank of Japan (BoJ) se blíží k zúžení svého programu rekordního nákupu aktiv, který začal v roce 2012. V rámci současn...
  • BoJ se rozhodla vyčkávat, libra mezitím pokračuje ve výprodeji
    Bank of Japan ponechala svou měnovou politiku beze změny a na svém dnešním zasedání snížila výhled pro růst HDP a pro inflaci. Zároveň ponechala beze změny svůj program na kontrolu výnosové křivky pomocí nákupů dluhopisů. Banka tak dál cílí na navýšení objemu dluhopisů v jejím vlastnictví o 80 bln. JPY za rok a navýšení držby ETF o 6 bln. JPY. Co se výhledu týká, BoJ dál hodlá držet sazby na současných, extrémně nízkých, úrovních minimálně do jara příštího roku, i když část analytiků naznačovala, že by tento závazek mohla na dnešním zasedání ještě o něco prodloužit, aby zabránila tlaku na posilování JPY. Japonská měna mezitím v reakci na zasedání BoJ mírně vzrostla, i když byla reakce jen vlažná a JPY posílil o 0,15 %.
  • BoJ se údajně obává, že v dubnu upraví regulaci výnosů
    BoJ ve zprávě pro trh naznačuje, že po nedávné bankovní krizi se pravděpodobně nerozhodne změnit svůj program kontroly křivek, natož jej ukončit. To znamená zachování velmi uvolněné měnové politiky v Japonsku a v nejbližší době by to mohlo působit proti JPY. Navíc se na trhu objevil tlak na nákup dolaru vzhledem k rostoucí pravděpodobnosti květnového zvýšení měnové politiky. Zasedání BoJ 28. dubna.
  • Boj s inflací již brzy vyhrajeme
    „Inflační epizoda pomalu končí a již v příštím roce by se inflace měla pohybovat v okolí svého cíle ve výši 2,0 procenta. Zkrocení inflace umožní, aby rostly reálné mzdy zaměstnanců, což podpoří spotřebu. Díky tomu se naše ekonomika vrátí k mírnému růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • BoJ snížila úrokové sazby, americká ekonomika roste podle tržních očekávání
    Japonská centrální banka dnes ráno na svém zasedání nečekaně snížila depozitní úrokovou sazbu pod nulu, čímž přek...
  • BoJ (sumarizácia)
    BoJ na svojom zasadnutí potvrdila, že bude nakupovať všetko "čo uvidí", vládne...
  • Boj s výsledky a brexitem, příznivé komentáře. Trhy jsou na tom dnes smíšeně
    Zatímco přes noc se investoři museli srovnat s nerozřešením brexitu, během dne na ně působil mix zpráv z firem i politiky. Firmy celkově radosti mnoho nepřinesly. Slabší byla čísla a výhledy Caterpillaru i Boeingu, ačkoli posledně jmenovaná akcie dokázala obrátit do plusu. Relativně slušná byla čísla ABB.
  • BoJ v noci mierne utiahla politiku. Jen oslabil.
    Bank of Japan (ďalej BoJ) v noci nečakane znížila nákupy štátnych dlhopisov so splatnosťou 5-10 rokov zo 450 mld. JPY na 430 JPY. V podstate teda znížila objem kvantiatívneho uvoľňovania. Pre viacerých je to prekvapením, je to však logický krok. A to z viacerých dôvodov:
  • Boj za drobného střadatele? Ale kdeže...
    Obrázky z kyperských ulic obletěly svět. Mohutné protesty proti zdanění úspor a jásot po odmítnutí záchranného plánu, ...
  • BoJ zachovává holubičí postoj k měnové politice
    BOJ ponechává úrokové sazby beze změny a samotný japonský jen zaznamenává mírný pokles vůči ostatním měnám poté, co holubičí komentáře banky poněkud snížily očekávání, že BoJ v krátkodobém horizontu změní svůj politický postoj.
  • BoJ zachovává ultra měkký postoj a JPY prudce klesá
    Včera zahájila Bank of Japan dvoudenní měnověpolitické zasedání. Jak se všeobecně očekávalo, regulátor se rozhodl ponechat svou ultra měkkou měnovou politiku beze změny.
  • BoJ změnila výhled pro sazby a snížila ekonomické projekce
    Jen pár hodin po zasedání Fedu rozhodovala o měnové politice také Bank of Japan. Ta podle očekávání ponechala sazby beze změny, ale i tak jsme se dočkali dvou zajímavých poznámek. První je změna ve výhledu pro sazby (forward guidance), když nyní banka očekává krátké a dlouhé sazby na současných úrovních tak dlouho, jak bude nezbytné pro zmírnění dopadu aktuálního ekonomického zpomalování. Na minulém zasedání přitom signalizovala, že budou na těchto úrovních do jara příštího roku. Tato změna naznačuje, že BoJ počítá s uvolněnou měnovou politikou na potenciálně výrazně delší dobu. Druhá poznámka se týkala dalšího zhoršení ekonomických projekcí (tabulka níže), díky kterým banka nepočítá s návratem inflace do cílovaného pásma ve střednědobém horizontu.
  • BoJ zmínila možnost dalšího uvolnění měnové politiky na říjnovém zasedání
    Několik hodin po zasedání americké centrální banky rozhodovala o sazbách také Bank of Japan. Ta sazby ponechala beze změny na -0,1 %, přičemž dál cíluje 10leté výnosy na 0 % a pokračuje v nákupech aktiv v rámci svého programu kvantitativního uvolňování. Za pozornost ale stojí informace, podle které banka chystá hlubší analýzu situace na dalším zasedání 30. října. To vedlo posledně k rozvolnění měnové politiky ve snaze o dosažení inflačního cíle, který by se jinak podle banky ještě více vzdálil o aktuální inflace.
  • BoK nezvýšila dnes sazby
    Jihokorejská centrální banka během dnešního zasedání udržela svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Základní sazba se nezměnila a zústala na úrovni 1,5 procenta, jak se očekávalo. Vzhledem k tomu, že ekonomika je na silném základě, je pravděpodobné, že v nadcházejících měsících se tyto sazby opět zvýší. Ale na cestě stále existuje několik nejistot, uvedla Commerzbank ve své zprávě.
  • Bol by prípadný GrExit pre euro dobrý, alebo zlý?
    Toto bude len taká kratučká úvaha. Väčšina komentátorov a analytikov hovorí, že GrExit bude pre euro zlý. Väčšina argu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster