Sobota 30. květen 2020 20:38
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new

Přechodem na euro či úplný bezhotovostní styk můžeme citelně zchudnout. Nepodléhejme mýtům koronakrize

18.05.2020 10:16  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Koronavirus sice zabíjí, ale také resuscituje. Související ekonomická krize totiž oživuje hned dva mýty týkající se platebního styku. Podle prvního z nich by nám bylo lépe s eurem, neboť koruna přece kvůli koronakrizi tolik oslabila. Druhý z mýtů spočívá zase v tvrzení, že koronavirus definitivně pečetí překonanost hotovosti a měl by uspíšit přechod k plně bezhotovostnímu styku. 

Citelně oslabená koruna není projevem zranitelnosti české ekonomiky. Z podstatné části jde o výsledek nešťastného intervenčního režimu České národní banky z let 2013 až 2017. Během něj „vytiskla“ přes dva biliony korun, za něž nakoupila eura, takže Česko vykazuje celosvětově jeden z nejvyšších objemů devizových rezerv v poměru k velikosti ekonomiky. Umělé oslabování koruny podhodnotilo českou práci a zakonzervovalo tak subdodavatelský vztah Česka k Německu. Co hůř, podhodnocování české práce probíhá stále a probíhat bude, neboť biliony nově vytištěných korun a obří devizové rezervy stále působí, a brání tak koruně ve výraznějším zpevnění, resp. umocňují její slábnutí.

Dojemné tedy je, jak dnes nad slabou korunou bědují stoupenci eura. Snaží se veřejnosti namluvit, že problémem je podřadnost a zranitelnost české měny, přitom problémem není měna sama, ale špatné rozhodnutí čtyř lidí z bankovní rady ČNB z roku 2013. Vsadili na politiku slabé měny. Vsadili tedy na trvaleji znehodnocenou korunu, trvaleji znehodnocené korunové úspory a na trvaleji podhodnocenou českou práci a české mzdy. Jejich tehdejší omyl pociťujeme stále i dnes, v době koronakrize, a budeme jej pociťovat ještě dlouhá léta. Ještě dlouhá léta totiž bude koruna slabší, než by byla bez intervence.

Vidíte, pokud bychom měli euro, zůstaneme omylů České národní banky ušetřeni, kontrují stoupenci přijetí jednotné měny. To je však jen další mýtus. Stačí se začíst do nedávného verdiktu německého ústavního soudu.  Ten přelomově dává Evropské centrální bance tři měsíce na to, aby doložila opodstatněnost programu, v jehož rámci nakoupila dluhopisy za dva biliony nově vytištěných eur, čímž pomohla stlačit úrok italského či řeckého dluhu a zabránit tak bankrotu příslušných zemí. Němečtí ústavní soudci ovšem svým verdiktem také naznačují, že Evropský soudní dvůr mohl překročit svůj mandát, když Evropské centrální bance masivní tištění eur posvětil. Jinými slovy, záchrana Řecka či Itálie před bankrotem mohla být protiústavní.

Evropská unie se prostě ocitá v ústavní krizi, kdy proti sobě stojí dvě vysoké soudní autority a ani jedna se evidentně nehodlá podvolit druhé. Německý exministr financí Wolfgang Schäuble varuje před rozpadem eurozóny, v nějž soudní klinč může vyústit. A rakouský kancléř Sebastian Kurz jasně prohlašuje: bez pomoci EU Itálie zbankrotuje. Budou-li soudy EU rozhádané, adekvátní pomoci se Itálii vážně dostat nemusí.

Koronakrize je tedy teprve ve svém začátku, ale už se opět hovoří o rozpadu eura. Zatímco na záchranu Řecka zbytek eurozóny peníze našel, k záchraně ekonomicky mnohem větší Itálie už mohou chybět nejen peníze, ale i ochota. Ve své podstatě totiž německý ústavní soud vysílá signál, že Německo nebude ostatní země eurozóny zachraňovat věčně. Jenže jakmile Berlínu opravdu dojde trpělivost, je s eurem amen. Pokud se tak stane, bude na tom Česko rozhodně lépe s korunou, a to i po přihlédnutí k chybující ČNB.

Centrální banky chybují či způsobují ústavní krize. Přesto by jim někteří rádi přisoudili ještě další pravomoci. Vždyť ti lidé, kteří dnes třeba volají po bezhotovostní ekonomice, jelikož hotovost není hygienická, v důsledku volají po tom, abychom další část naší svobody věnovali právě centrálním bankám.  

Přechod na plně bezhotovostní platební styk by znamenal, že poprvé v dějinách už žádná finanční transakce nebude záležitostí jen zúčastněných stran. Vždy se o ní bude moci dozvědět strana třetí. To je příliš zásadní změna na to, aby o ní rozhodlo pár politiků či „expertů“, včetně těch z centrálních bank. Nechť rozhodnou lidé. Nechť rozhodne trh. Ostatně, už se tak děje. Lidé užívají bezhotovostní styk tam, kde to sami uznají za vhodné, kde to odpovídá jejich nátuře a preferencím. Úplný přechod na bezhotovostní styk si však ti prozíravější nepřejí. Dochází jim totiž, že v bezhotovostní ekonomice bude moci centrální banka – v rámci „ekonomické stimulace“ nebo v rámci znehodnocování měny za účelem splácení vládního dluhu – nastavit úrokové sazby třeba na minus deset procent. To nyní nemůže, neboť by lidé vybrali účty ve své bance a hotovost uložili do matrace – lepší totiž žádný úrok než záporný.

Zkrátka a dobře, přechod na euro by znamenal přímou účast v projektu, kterým koronakrize hned ve svém počátku otřásla tolik, že už se zase mluví o jeho zhroucení. Proč nastupovat na cizí potápějící loď? Stačí když kapitáni té naší lodi – rozuměj centrální bankéři z ČNB – už nebudou dělat chyby, jakou byla intervence za slabší korunu. Ale protože člověk je tvor omylný, nesvěřujme centrální bankéřům – ať už těm z ECB, ČNB nebo kterékoli jiné takové instituce – raději už vůbec žádné další pravomoci a další kus moci nad naším životem. Nevzdávejme se tedy ani koruny, ani hotovosti. Vzdáním se hotovosti se totiž vzdáváme své svobody a soukromí a anonymity, které už nyní jsou stále nedostatkovějším, a tudíž vzácnějším zbožím. Co je vzácné, to má cenu. Proč se vzdávat něčeho, co má cenu? Tím bychom sami sebe přece ochuzovali.

Přechodem na euro, pokud se zhroutí, zchudneme, stejně jako přechodem na bezhotovostní ekonomiku. Jen proto, že procházíme náročným obdobím koronakrize, nepodléhejme mýtům o výhodnosti něčeho, co nás ve skutečnosti ochudí.  

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund, Národní ekonomická rada vlády 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Přehled trhu ropy a týdenní předpověď Light Sweet Crude Oil, 7. - 11. dubna 2014.
  Tento týden ropa značky Light Sweet (WTI) většinou rostla v ceně a k pátku dosáhla hladiny 100,9 dolarů za barel. Mez...
 • Přehled trhu ropy a týdenní předpověď Lihgt Sweet Crude Oil na 24 – 28 března 2014.
  Tento týden, ropa značky Light Sweet(WTI) většinou rostla v ceně, pouze krátkodobé snížení jsme mohli pozorovat v út...
 • Přehled událostí na finančních trzích s analýzou USD/JPY
  Americké akciové trhy si včera prošly dalším výprodejem, který zrychlil ještě více poté, co akciové indexy proraz...
 • Přehled událostí na trzích; analýza ZLATA, ROPY, AUD/USD, NZD/USD
  Australská ekonomika ve čtvrtek zklamala, když přinesla horší data z trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v...
 • Přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a ZLATA
  V USA pokračují vyjednávání o novém rozpočtu. Prezident Barack Obama, kvůli politické krizi zrušil svou ce...
 • Přehled událostí – 31. srpna 2017
  Pár EUR/USD ve středu oslabil, což lze přičítat spekulacím o zásahu ECB na volném trhu, kterými by ECB mohla oslabit euro – v reakci na tyto úvahy dolar znovu získal podporu; spekulace byly posíleny silnými ekonomickými daty – očekává se výsledek dat z trhu práce (pátek).
 • Přehled vývoje na trhu
  Market   • USA Republikáni představují daňový zákon, ale čeká je tvrdá práce. Trump jmenuje Jeromeho Powella, na ...
 • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
  EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistou...
 • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
  EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistoupení k ...
 • Přehnaná reakce na italské volby
  Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank. Italové odmítli úsporný plán naordinovaný Mariem Montim a tamní volby...
 • Přejde americko-čínské obchodní příměří v mír? Pochybnosti doléhají na trhy
  Velmi pozitivní vstup finančních trhů do nového týdne střídají pochybnosti. Příslib ze setkání čínského a amerického prezidenta na G20 je sice velmi pěkný, ale pozornost se stáčí k reálné implementaci v podobě konkrétní dohody. Jednak se objevují pochybnosti o tom, zda lze dohodu vůbec stihnout za tři měsíce, když do tohoto období spadají Vánoce, respektive čínský Nový rok. Nejistota panuje i kolem konkrétních závazků, které se nakonec dostanou na papír. Dokáží situaci opravdu zlepšit? A spokojí se s nimi Donald Trump?
 • Překoná růst americké ekonomiky odhady? Makrodata na 24.-28.11
  Ještě než Američani nakrojí krocana ve čtvrtek na Den díkůvzdání, čeká nás nabitý makroekonomický týden. V úterý bude ...
 • Překvapením lídr nizozemských Zelených. Nizozemské volby ŽIVĚ na Patria.cz!
  Barometr nálad proti imigrantům a establishmentu. Právě tak jsou vnímány nizozemské volby, které začaly dnes v 7:30. Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SEČ. Poté nizozemské televize zveřejní první odhady výsledků. Oficiální výsledky budou k dispozici průběžně během noci. Nizozemské volby pokrýváme online přenosem na Patria.cz.
 • Překvapení. Řecká burza je nejvýnosnějším akciovým trhem letošního roku
  Globální žebříček burz, které letos nejlépe zhodnocují peníze investorů, má nečekaného vítěze. Athénskou burzu. Její klíčový burzovní ukazatel, index Athex Composite, dnes krátce před polednem zhodnocoval oproti situaci na Nový rok o 26 procent (viz graf níže). Žádný jiný z hlavních indexů světových burz letos neposkytuje investorům takové zhodnocení.
 • Překvapení se nekonalo, Trump oficiálně zvolen prezidentem
  Zástupci jednotlivých států USA podle očekávání oficiálně zvolili za amerického prezidenta realitního magnáta a republikána Donalda Trumpa. Právě o hlasy volitelů jednotlivých států v prezidentském klání Trump a jeho protikandidátka Hillary Clintonová soupeřili.
 • Překvapí akcie US bank výsledky za Q3?
  V pátek trhy protnuly klíčovou úroveň supportu na indexu S&P 500 a zavřely poprvé od listopadu 2012 pod úrovní 200-denního průměru. Minulý týden byl ve znamení korekce, přestože výsledková sezona začala pozitivními výsledky Alcoa (AA) a ve čtvrtek také pozitivně překvapila Pepsi (PEP). Tento týden se výsledková sezona rozjíždí naplno a uvidíme, zda medvědi budou zahnáni silnými výsledky firem. Dnes před otevřením trhu odstartují tento maraton akcie US bank Citigroup (C), JP Morgan (JPM) a Wells Fargo (WFC).
 • Překvapí eurozóna a Německo odhadovaným růstem HDP?
  I přes mírné posílení ke konci minulého týdne se cena ropy řítí stále dolů. Tento týden se již dostala na hranici $44....
 • Překvapila Itálie i česká inflace. Týden bohatý na události začíná v pozitivním duchu
  Na úvod týdne nabitého novými událostmi si nejsilněji řekla o slovo Itálie, respektive překvapivě pozitivní komentář jejího ministra financí. V komentáři pro tisk mluvil o tom, že cílem nové vlády je podpora růstu a zaměstnanosti skrze strukturální reformy a zlepšení podmínek pro investice, nikoli přes navyšování výdajů na dluh. Krom toho se ministr přihlásil k budoucnosti s eurem. Euro zareagovalo pozitivně, ale dlouho mu růst nevydržel a následně se sesouvá na 1,1780. Kde je efekt znát výrazně, jsou italské dluhopisy, jejichž výnosy strmě spadly. Také italské akcie se z nových zpráv radují a dnes jasně vedou růst evropských trhů.
 • Překvapí nás po ADP reportu také odpolední výsledky NFP?
  14:30 - USA/Kanada - data z trhu práce: Tyto dva reporty jsou tím nejdůležitějším, co páteční kalendář nabídne. Připomeňme si, že středeční ADP report obchodníky vystrašil. Ukázal totiž nejnižší přírůstek zaměstnanosti za poslední dekádu. Pokud si dáme výsledky obou reportů do jednoho grafu, je zřetelné, že zklamání z ADP reportu se často projevilo také v oficiálních NFP datech. Takže konsenzus oslovených analytiků na 175 tis. se zdá být z tohoto pohledu nadsazený. Na druhou stranu musíme mít na paměti, že investoři jsou už do určité míry připraveni na zklamání, takže jakákoliv negativní reakce na akciích nebo americkém dolaru by měla být limitována. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 3,6 % a růst mezd by měl dosáhnout na 3,2 % y/y.
 • Překvapivá data z americké zaměstnanosti poslala akcie dolů
  Přestože se dnes na pražské burze z důvodu státního svátku neobchodovalo, bylo na zahraničních burzách živo. V popředí zájmu investorů byla čísla americké zaměstnanosti. Ta ukázala, že americká ekonomika vytvořila v červnu asi 224.000 pracovních míst, což je nejvíce za 5 měsíců a mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se tak zvýšila o 0,1 p.b. na 3,7 %, mzdy vzrostly pouze o 0,2 %. Na tato data čekali investoři do zlata a jeho cena klesla, a to o 1,77 % na 1 390,59 USD za trojskou unci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading