Sobota 27. duben 2024 09:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Přehodnocení rizik bude vyvíjet tlak na kanadský dolar. Přehled vývoje USD, CAD, JPY

15.02.2024 06:37  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vyšší než očekávané údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA otřásly trhem a odsunuly načasování prvního snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Údaje o CPI vyvinuly tlak na akciové trhy, zvýšily výnosy amerických státních dluhopisů a posílily americký dolar.

Objevil se jasný trend. Zpočátku předseda Fedu Powell vyjadřoval pochybnosti ohledně očekávání trhu týkajících se sazeb. Jeho projev byl vnímán jako příliš jestřábí a trhy jej obecně vnímaly spíše jako varování než jako pokyn jednat. Poté nečekaně silná zpráva o zaměstnanosti očekávání ohledně sazeb dále snížila. Poslední zpráva o inflaci se ukázala jako rozhodující – trhy nyní posouvají očekávání prvního snížení sazeb Fedu na červen, což se ještě před měsícem zdálo zcela nemožné.

analytics65cce2da1126d.jpg

V budoucnu se bude nejvíce pozornosti soustředit na údaje o maloobchodních tržbách ve Spojených státech, indexu cen výrobců a spotřebitelském sentimentu z University of Michigan. Bude také nutné zjistit, zda zprávy Federálního rezervního systému ve Philadelphii a Empire Manufacturing potvrdí silný růst ISM Manufacturing.

Dalším aspektem, který může ovlivnit budoucí výhled dolaru, je, zda v následujících týdnech dojde ke korekci rizikových aktiv. Tato aktiva výrazně vzrostla na základě očekávání snížení sazeb Fedu, což je dalším faktorem, který působí ve prospěch posílení dolaru. Ať se na to podíváte z jakéhokoli úhlu, dolar je stále favoritem trhu a důvody, proč očekávat obrat, mizí.

USD/CAD

Zpráva o zaměstnanosti za leden se zpočátku jevila vcelku pozitivně – míra nezaměstnanosti klesla z 5,8 % na 5,7 % a vzniklo 37 300 nových pracovních míst (prognóza 15 000). Při bližším zkoumání to však nebylo tak růžové – počet pracujících na plný úvazek klesl a nárůst byl připisován brigádníkům.

Růst mezd odpovídal prognóze 5,3 % meziročně a zůstává příliš vysoký na to, aby Bank of Canada mohla situaci považovat za udržitelně pozitivní. Tržní očekávání ohledně úrokové sazby byla revidována, v prosinci se očekává pouze nárůst o 15 bazických bodů ve srovnání s předchozí prognózou 65 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že očekávání ohledně sazby Fedu se stala jestřábí, lze snadno dojít k závěru, že hlavní faktor, který podporoval víru v sílu kanadského dolaru téměř zmizel.

Nyní situace s úrokovými sazbami vypadá takto: očekává se, že Fed sníží sazby do konce roku o 100 bazických bodů a Bank of Canada sníží sazby o 75 bazických bodů. V roce 2025 se očekává parita. Pro trhy to znamená zánik výnosových spreadů a v důsledku toho se do popředí dostane hodnocení rizik a vyhlídky růstu, kde se Kanada jeví znatelně slabší.

Spread výnosů dluhopisových futures se může v nadcházejících měsících pomalu zužovat, což poskytne určitou podporu kanadskému dolaru. Tato podpora však bude příliš slabá na to, aby CAD zahájil růstový cyklus vůči USD.

Čistá krátká pozice CAD se během vykazovaného týdne zvýšila o 395 milionů na -573 milionů. Býčí trend zůstává nedotčený, přestože od listopadu dochází k rychlému poklesu krátkých pozic a nyní se blíží neutrální úrovni. Investoři předpokládali, že Bank of Canada bude na pozadí vyšší inflace více jestřábí než Fed, ale zdá se, že silné údaje z USA tato očekávání zvrátily. Cena se posunula nad dlouhodobý průměr.

analytics65cce2e70c2af.jpg

USD/CAD se usadil nad rezistencí na úrovni 1,3535 a nyní by se medvědí pullbacky měly považovat za korektivní pohyby, které představují příležitosti k nákupům. Dalším cílem je 1,3620, a abychom viděli silnější pohyb, je třeba přehodnotit inflační obrázek v Kanadě, takže zpráva o inflaci, jejíž zveřejnění je naplánováno na příští týden, bude klíčová.

USD/JPY

Zatímco většina centrálních bank se obává tempa inflace a potřeby podporovat opatření, která snižují aktivitu spotřebitelů, Bank of Japan hledá známky vítězství nad deflací.

Ano, inflace v Japonsku je stále vysoká a na první pohled se situace příliš neliší od celosvětového trendu. Problémem však je, že v Japonsku je inflace téměř výhradně vnější a je poháněna rostoucími cenami komodit, náklady na globální dopravu a celkovou dovozní inflací, zejména ve spotřebitelském segmentu. Pokud jde o vnitřní faktory, ty stále poukazují na hrozbu návratu k deflaci.

Faktor hrozby deflace má velmi silný dopad na BoJ; pokud by se tomuto faktoru nevěnovala pozornost, mohla by BoJ zvýšit sazby ze záporného teritoria již v prosinci.

Růst průměrných mezd se v prosinci zastavil na hodnotě 1 %; byl tedy vyšší než v listopadu, ale pod prognózou 1,3 %. Růst mezd je klíčovým faktorem pro výhled měnové politiky BoJ a jejího případného zpřísnění. Čím vyšší bude růst mezd, tím pravděpodobnější bude, že BoJ zváží zpřísnění. Prognózy budou jasnější až po dubnovém jednání o mzdách mezi vládou, firmami a odbory.

Jen je krůček od obnovení svého víceletého rekordu 151,92. Jeho pokles je v současnosti brzděn verbálními intervencemi, přičemž ministr financí Suzuki prohlásil, že "sleduje dění na měnovém trhu s ještě větší urputností." Hráči si jeho slova mohou vyložit tak, že pokud bude jen nadále oslabovat, ministerstvo financí může zasáhnout do měny, aby stabilizovalo směnný kurz, a zchladilo tak medvědí sentiment na jenu.

Čistá krátká pozice na JPY se během sledovaného týdne zvýšila o 304 milionů na -7,117 miliard a cena vzrostla.

analytics65cce2f54aa05.jpg

Býčí dynamika nabrala na síle po zveřejnění údajů o inflaci v USA, které výrazně změnily očekávání ohledně úrokových sazeb Fedu. Jediná věc, která by mohla zastavit pokles jenu, je prudké přehodnocení rizik, zvyšující poptávku po bezpečných aktivech. Dokud se tak nestane, má jen malou šanci svůj pokles zastavit, protože politika BoJ zůstane až do dubna stejná a určujícím faktorem zde bude růst výnosů amerických státních dluhopisů. Pravděpodobnost obnovení maxima 151,92 se výrazně zvýšila.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD dne 11. dubna 2024
    Také měnový pár GBP/USD vykázal ve středu výrazný pokles. Nezapomeňme, že volatilita měnového páru GBP/USD je nízká již několik měsíců v řadě, takže včerejší pohyb o 200 bodů vypadá ohromně. V současné době se však na technickém obrazu páru nic zásadního nezměnilo.
  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD dne 5. dubna 2024
    Měnový pár GBP/USD se ve čtvrtek také obchodoval na vyšší úrovni, ale rozhodně mnohem níže než den předtím. Volatilita se předvídatelně snížila, protože makroekonomické pozadí bylo celý den velmi slabé. Obchodníci se v podstatě mohli soustředit pouze na druhý odhad britského indexu nákupních manažerů ve službách a na zprávu o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. Ani první, ani druhá zpráva neměly na náladu na trhu výraznější vliv.
  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 27. března. Bank of England vyzývá, abychom od ní neočekávali příliš rychlé uvolnění politiky
    Měnový pár GBP/USD v úterý pokračoval v poklidné korekci. Britská měna vykazuje krátkodobý klesající trend, ale technický obraz je mnohem komplikovanější než v případě EUR/USD. Ve 24hodinovém časovém rámci se cena drží v omezeném cenovém rozpětí. Již se nejedná o klasický flat, ale stále se obchoduje v omezeném pásmu. Pohybuje se ve stejném pásmu jako před 2–3 měsíci, kdy byl pár v totálním flat trendu. Proto je klesající trend na 4hodinovém časovém rámci pouze součástí pohybu v rámci flatu na denním grafu. A to znamená, že by mohl velmi rychle skončit.
  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 4. dubna. Fed se v roce 2024 rozhodne pro jedno až tři snížení sazeb
    Měnový pár GBP/USD se nadále obchodoval poměrně slabě. V průběhu týdne jsme pozorovali slušný pohyb páru snad jen v pondělí, a to je asi tak všechno. Upozornili jsme, že se cena přiblížila k úrovni 1,2500, kterou lze považovat za spodní hranici bočního kanálu na 24hodinovém časovém rámci, který se drží již čtyři měsíce. Pravděpodobnost, že flat bude i tentokrát zachován, je tedy skutečně vysoká.
  • Přehled vývoje na trhu
    Market   • USA Republikáni představují daňový zákon, ale čeká je tvrdá práce. Trump jmenuje Jeromeho Powella, na ...
  • Přehled vývoje USD, EUR, GBP: Dolar bude pravděpodobně pokračovat v růstu, euro a libra zůstávají pod tlakem
    Kumulativní dlouhá pozice na dolaru za sledovaný týden poprvé od ledna vzrostla na 8,921 mld. USD, avšak přebytek nelze považovat za významný. Je ale možné, že jsme svědky změny trendu. Na dlouhodobé závěry je ještě brzy, protože rozhodující roli nehrál růst poptávky po dolaru, ale pokles eura, které za týden ztratilo 5,4 mld. EUR.
  • Přehled vývoje USD, NZD a AUD: Trhy jsou plné optimismu a vojenské akce na Ukrajině ignorují
    Konflikt na Ukrajině se na finančních trzích překvapivě neodráží. Poptávka po surovinách zůstává vysoká, ropa se obchoduje v blízkosti 100 USD za barel. Poptávka po zlatě však neroste a cena plynu v nizozemském hubu klesla na 1 100 USD/1 000 metrů krychlových. Výnosy státních dluhopisů evropských zemí jsou také pod mírným tlakem a jejich pokles nepřesahuje obvyklou volatilitu. Akciové indexy USA a evropských zemí se v pondělí rovněž uzavřely v červeném pásmu, zatímco indexy asijsko-pacifických zemí v úterý vykázaly silný růst.
  • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
    EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistou...
  • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
    EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistoupení k ...
  • Přehnaná reakce na italské volby
    Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank. Italové odmítli úsporný plán naordinovaný Mariem Montim a tamní volby...
  • Přehřátý český trh práce chladne, v příštím roce poroste nezaměstnanost. Volných pracovních míst je poprvé za více než čtyři roky méně než 300 tisíc
    Míra nezaměstnanosti v Česku vykázala v říjnu podle očekávání úroveň 3,5 procenta. Česko tak má nadále nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Nezaměstnanost v Česku je nižší i než v Japonsku, což je učebnicový příklad země s dlouhodobě extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti.
  • Přehřátý pracovní trh zhoršil náladu
    Americké akcie v pátek zažily turbulentní seanci. Špatné náladě přispěly dobré údaje z trhu práce. Index S&P 500 zamířil k pátému ztrátovému týdnu v řadě. V pátek to nejvíce odnesl technologický index Nasdaq, který přišel o více jak 1 %. Výnosy desetiletých státních dluhopisů přesáhly 3,1 %. Index S&P 500 zaznamenal ke konci minulého týdne nejhorší první čtyři měsíce roku od roku 1939. Základním scénářem zůstává dosahování akciových minim, zatímco výnosových maxim na dluhopisech bude zřejmě teprve dosaženo. Wall Street závěr: Dow Jones -0,3 %; S&P 500 -0,6 %; Nasdaq Composite -1,4 %.
  • Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku
    „Nezaměstnanost v červenci velmi mírně vzrostla a to po čtyřech měsících poklesu - v červenci byla podle Úřadu práce nezaměstnanost 3,5 %, přičemž v červnu 3,4 %. Nepatrný růst je však spíš otázkou sezónních výkyvů souvisejících například s příchodem absolventů na trh práce či ukončováním sezónních prací. Neznamená to však obrat k lepšímu v dlouhodobém strukturálním problému české ekonomiky, jímž je přehřátý trh práce. Je to vidět i na tom, že bez práce bylo v červenci 258 933 lidí, ale volných míst 285 627. Politici se někdy chlubí, že máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU – z pohledu voličů, je to pozitivní informace, avšak z pohledu budoucnosti české ekonomiky je to fatální problém,“ vartuje Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Přechodem na euro či úplný bezhotovostní styk můžeme citelně zchudnout. Nepodléhejme mýtům koronakrize
    Koronavirus sice zabíjí, ale také resuscituje. Související ekonomická krize totiž oživuje hned dva mýty týkající se platebního styku. Podle prvního z nich by nám bylo lépe s eurem, neboť koruna přece kvůli koronakrizi tolik oslabila. Druhý z mýtů spočívá zase v tvrzení, že koronavirus definitivně pečetí překonanost hotovosti a měl by uspíšit přechod k plně bezhotovostnímu styku.
  • Přechodná výhra Fedu? Včera výnosy udržel na uzdě, dnes rychle rostou
    Poselství včerejšího zasedání americké centrální banky je jednoznačné: Ekonomika na tom bude daleko lépe, než to dříve vypadalo, trh práce se bude lepšit rychleji, ale inflace se podstatně nad cíl nevydá a sazby nahoru nepůjdou. V podstatě se nám potvrzuje, že Fed je za současné situace tak trochu zamčen z obou stran ve vyčkávacím postoji a tržní očekávání se snaží řídit šikovnou rétorikou.
  • Přejde americko-čínské obchodní příměří v mír? Pochybnosti doléhají na trhy
    Velmi pozitivní vstup finančních trhů do nového týdne střídají pochybnosti. Příslib ze setkání čínského a amerického prezidenta na G20 je sice velmi pěkný, ale pozornost se stáčí k reálné implementaci v podobě konkrétní dohody. Jednak se objevují pochybnosti o tom, zda lze dohodu vůbec stihnout za tři měsíce, když do tohoto období spadají Vánoce, respektive čínský Nový rok. Nejistota panuje i kolem konkrétních závazků, které se nakonec dostanou na papír. Dokáží situaci opravdu zlepšit? A spokojí se s nimi Donald Trump?
  • Překážky na cestě k masovému rozšíření bitcoinu
    Výzkumná zpráva JPMorgan uvádí, že největším problémem bitcoinu je jeho volatilita a cykly boom-and-bust (střídání období vysoké a nízké aktivity), které brání dalšímu přijetí ze strany institucí.
  • Překážky pro drahé kovy
    Největší makro překážkou pro drahé kovy v roce 2022 bylo historické zpřísnění ze strany Federálního rezervního systému, který zavedl nejrychlejší zvýšení sazeb od počátku 80. let. Celkově se sazby za rok zvýšily o 425 bazických bodů a vzrostly na rozpětí 4,25 % až 4,5 %.
  • Překlopí se pokles cen zemědělské produkce na pulty obchodů?
    „Ceny zemědělských výrobců klesly meziročně o 14,3 %. Jde o třetí výrazný pokles v řadě a současně o významnou změnu trendu ve vývoji cen zemědělských komodit, neboť minulý rok v létě dosahoval růst těchto cen až 40 %. Teprve letos v květnu došlo poprvé po více než dvou letech nepřetržitého meziročního růstu k poklesu indexu cen zemědělských výrobců. Ceny výrobců se „propisují“ do cen v obchodech se zpožděním a ovlivňují je i další faktory, nicméně první signály, že ušetří i spotřebitelé, se již objevují. V červenci totiž zbrzdil růst cen potravin, když spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly o 0,8 %. Právě to je jeden z faktorů, který přispívá k pozvolnému krocení inflace u nás,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Překonají digitální měny centrálních bank popularitu a růst Bitcoinu?
    V rozvíjejícím se prostředí digitálních financí upoutaly pozornost celého světa kryptoměny, zejména Bitcoin, které zpochybňují tradiční pojetí peněz a finančních systémů. S tím, jak kryptoměnové šílenství stále nabírá na obrátkách, se však objevil další koncept digitálních měn a to jsou digitální měny centrálních bank (CBDC).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace