Ticker Tape by TradingView
Centrální banka znovu sníží svou základní úrokovou sazbu
Česká národní banka na řádném měnově politickém zasedání ve čtvrtek 7. května pravděpodobně sníží svou základní úrokovou sazbu o dalších 50bb na 0,50%. Učiní tak v důsledku očekávání pouze pozvolného obnovení růstu zahraniční poptávky, a to i přes probíhající rozvolňování vládních nařízení v domácí ekonomice. Ve zbytku letošního roku náš základní scénář počítá již se stabilitou úrokových sazeb, rizika jsou však vychýlená směrem k jejich dalšímu poklesu. V roce 2021, kdy by česká ekonomika měla opět robustně růst, očekáváme postupnou normalizaci měnových podmínek, jak prostřednictvím vyšších úrokových sazeb, tak i posilujícího kurzu koruny. V nejbližším období však koruna setrvá na slabších hodnotách, nad hranici 28 CZK/EUR, kdy by již ČNB pravděpodobně zakročila, by se nicméně dostat neměla. Za nejpravděpodobnější nekonvenční nástroj české měnové politiky považujeme kurzový závazek, k jeho zavedení je však ještě dlouhá cesta.
Česká národní banka v reakci na očekávané ekonomické dopady koronaviru v březnu dvakrát snížila základní úrokovou sazbu v souhrnu o 125bb, nejdříve na mimořádném a pak také na řádném měnově politickém zasedání. Rozhodnutí bankovní rady bylo v obou případech jednomyslné. Členové bankovní rady diskutovali jak moc úrokové sazby snížit, o potřebě samotného uvolnění měnových podmínek však pochyby nebyly. Centrální banka sazby snížila jen krátce poté, co se začaly rýsovat obrysy významných dopadů koronavirové infekce na českou a světovou ekonomiku. Z lokální čínské nákazy novým typem viru se v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku stala ekonomická událost globálních rozměrů, jež moderní svět nepamatuje. Šíření nemoci covid-19 totiž vedlo jednotlivé státy k přijetí preventivních opatření, které nejenže pomohly tlumit dopady viru na zdraví populace, zapříčinily však také paralýzu většiny vyspělých ekonomik. Oproti ostatním ekonomickým krizím poválečného období má tedy ta současná jedno důležité specifikum a to, že její příčinou alespoň prozatím nejsou strukturální problémy ekonomik.
Předpoklad postupného oživení zahraniční poptávky rozhodne o dalším snížení úrokových sazeb
Centrální banka s odstupem vyhodnotí přínos již provedených opatření a na základě aktualizované prognózy, která i přesto ukáže na výrazný pokles agregátní poptávky v letošním roce, znovu sníží základní úrokovou sazbu o 50bb na svém jednání příští týden ve čtvrtek. Někteří členové bankovní rady se již vyjádřili v tom smyslu, že ČNB neočekává rychlé oživení domácí ekonomiky v druhé polovině letošního roku, které je dnes běžně označováno jako oživení typu V. Obnovení růstu ekonomické aktivity bude podle centrální banky naopak pozvolné a bude do velké míry záviset na vývoji v zahraničí. Návrat k normálu bude o to obtížnější, čím déle aktuální situace ještě potrvá. S délkou trvání restriktivních opatření pak přímo narůstá také hloubka ekonomického propadu. Hladké fungování zahraničních ekonomik je nezbytnou podmínkou oživení v exportně orientované české ekonomice. Český průmysl závislý na poptávce ze zahraničí je totiž významným zdrojem zaměstnanosti a vytváří tak velkou část domácí poptávky. Ta přitom bude s předpokládaným úbytkem turismu zásadní pro obnovení růstu v oblasti služeb a obchodu. Jak již bylo uvedeno, strukturální problémy ekonomik sice nebyly prvotní příčinnou současné krize, to ovšem neznamená, že nemohou postupně vznikat v důsledku dlouhodobé paralýzy ekonomiky. Důležité tak bude i to, zdali v průběhu hibernace a následného nesynchronního obnovení růstu jednotlivých ekonomik nedojde k narušení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců.
Předpoklad pouze pozvolného obnovení zahraniční poptávky tak bude hlavním důvodem, proč ČNB přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky, a to i přes probíhající rozvolňování vládních nařízení v domácí ekonomice. K březnovému dvojímu snížení úrokových sazeb došlo především z důvodu obav o plynulé financování soukromého sektoru, které by mohlo být narušeno v případě chybějící likvidity v české bankovní soustavě. Nižší úrokové sazby tak spolu se snížením požadované míry proticyklické kapitálové rezervy vedly k posílení stability finančního sektoru. Nyní však již v uvažování centrální banky budou pravděpodobně figurovat i klasická měnově politická témata. Je důležité si uvědomit, že rozdílné předpoklady o oživení domácí a vnější poptávky (oživení typu V versus pozvolný návrat k normálu) mají také zásadní vliv na vývoj inflace. Obavy o vysokou inflaci nacházející se výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky jsou pravděpodobně již minulostí. Zatímco jádrová inflace může ještě nějaký ten měsíc zůstat vysoká, celkovou inflaci budou aktuálně tlačit dolů klesající ceny pohonných hmot pramenící z rekordně nízké ceny surové ropy na světových trzích. ČNB však více než současná inflace bude nyní zajímat inflace na měnově politickém horizontu, tedy ta za rok až rok a půl dopředu. V případě, že by se opravdu naplnil scénář velmi pozvolného návratu k ekonomickému normálu, mohla by totiž inflace na horizontu měnové politiky skončit dokonce pod dvouprocentním cílem. Základem inflace na cíli je totiž robustní růst poptávky, ke kterému však v případě pozvolného oživení zcela jistě nedojde. Ve výsledku tak ČNB může aktuální uvolnění měnové politiky vyhodnotit jako nedostatečné.
Koruna zůstane ještě nějakou dobu slabá
Kurz české koruny zůstává slabší vlivem nižšího úrokového diferenciálu a také obecně vyšší rizikové averze investorů. V případě, že by dále výrazně oslabil, bude centrální banka připravena vstoupit na devizový trh. Vůči euru začala koruna oslabovat ihned po vypuknutí koronavirové pandemie a v průběhu první poloviny března ztratila zhruba 7 % své hodnoty. Kurz koruny k euru se tak vyhoupl nad hladinu 27 CZK/EUR, kde setrvává i nadále. Slabší koruna tak rovněž přispívá k uvolnění měnových podmínek v české ekonomice. To by pravděpodobně mělo vydržet do té doby, než se jasně ukáže, že se fungování globální ekonomiky navrací zpět do zajetých kolejí. ČNB již několikrát zmínila svou odhodlanost intervenovat proti výrazné volatilitě koruny. Diskutována byla zejména možnost jejího dalšího oslabení a úroveň kurzu, která by vedla k reakci ze strany centrální banky. Ta přitom uvedla, že tato úroveň kurzu je již interně nastavena, její konkrétní výši však neuvedla. My se i nadále domníváme, že by se mohlo jednat o hladinu 28 CZK/EUR.
Překročení hladiny kurzu české koruny 28 CZK/EUR však není v nejbližší době moc pravděpodobné. Trh totiž již nyní počítá s tím, že dvoutýdenní repo sazba příští čtvrtek klesne o více než 75bb, čímž by se dostala blízko nulové hodnoty. To, že by centrální banka snížila základní úrokovou sazbu k nule, či dokonce až do záporného teritoria, a trh tím tak překvapila, je v tuto chvíli podle nás nepravděpodobné. Samotná hrozba dalšího oslabení koruny, které by nejspíše následovalo, je pro to pádným argumentem. ČNB samozřejmě může cítit potřebu sazby snížit o více než 50bb, pak by tak ale pravděpodobně učinila po jednotlivých krocích a s určitým časovým odstupem, spíše než aby sazby hned snížila na nulu. Nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje je stále velká a současné měnové podmínky skládající se z úrokových sazeb a kurzu české koruny jsou již nyní výrazně uvolněné. Každé další uvolnění měnové politiky se teď proto zdá být optimální dávkovat postupně a s jistou obezřetností. V rámci konvenční měnové politiky, ať se to na první pohled nemusí zdát, totiž zas tolik prostoru nezbývá. Navíc data, která by poodhalila skutečné důsledky koronaviru na ekonomiku, zatím nemáme žádná.
Náš základní scénář tedy počítá s poklesem dvoutýdenní repo sazby o 50bb na květnovém zasedání a následnou stabilitou ve zbytku letošního roku. Další možné snížení sazeb ve zbytku letošního roku je tak rizikem námi očekávané trajektorie. V roce 2021, kdy i ty nejpesimističtější scénáře pro tuto chvíli počítají s obnoveným růstem české ekonomiky, očekáváme postupnou normalizaci měnových podmínek, a to jak prostřednictvím vyšších úrokových sazeb, tak i opětovně posilujícího kurzu koruny.
Kurzový závazek by byl nejpravděpodobnějším nástrojem nekonvenční měnové politiky ČNB
Většina českých centrálních bankéřů se již vyjádřila, že záporné úrokové sazby jsou sice teoreticky možné, jedná se však až o jeden z posledních, ne-li úplně poslední nástroj, po kterém by ČNB sáhla. Moc velkou šanci podle nás nemá ani kvantitativní uvolňování. Záporné sazby ČNB jsou problematické v kontextu českého právního řádu, když slouží jako referenční úroveň pro stanovování sankčních úroků. Zároveň není úplně jasné, jak by záporné úrokové sazby dopadly na český bankovní sektor, a zdali by v konečném důsledku neohrozily finanční stabilitu a nevedly k nižší tvorbě úvěrů. Z tohoto úhlu pohledu mohou způsobit problémy i nulové úrokové sazby. ČNB nedávno získala nové pravomoci k širším nákupům cenných papírů na sekundárním trhu, avšak s časovým omezením do konce příštího roku. Z vyjádření centrální banky vyplývá, že tuto novou pravomoc považuje spíše za nástroj pro péči o finanční stabilitu, než jako nástroj měnově politický. Podle ČNB může být důvodem pro jeho využití výrazný výkyv na trhu státních dluhopisů daný náhlým odlivem zahraničních investorů, či nedostatek likvidity v části finančního sektoru. O využití širšího nákupu cenných papírů ve formě kvantitativního uvolňování, tak jak ho praktikuje americký Fed nebo Evropská centrální banka, jsme toho však ze strany ČNB prozatím moc neslyšeli. Je totiž pravdou, že český kapitálový trh s omezenou nabídkou dluhopisových titulů pro stimulaci ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování moc prostoru nedává. Navíc, český bankovní systém vždy platil z hlediska likvidity za dlouhodobě přebytkový a problémy s likviditou se neobjevují ani nyní. Účinnost kvantitativního uvolňování je tak v prostředí české ekonomiky dopředu výrazně omezená.
Nejvíce pravděpodobným nekonvenčním nástrojem české měnové politiky tak zůstává již odzkoušený kurzový závazek. K jeho zavedení je však ještě hodně dlouhá cesta a doufejme, že k tomu ani nakonec nedojde. Využití kurzového závazku jako alternativního nástroje měnové politiky v době, kdy úrokové sazby již dosáhly nulové dolní hranice a nebylo možné je dále snižovat, si ČNB vyzkoušela v letech 2013 až 2017, kdy uměle držela kurz české koruny nad 27 CZK/EUR. Ač kurzový závazek stále vyvolává v očích části odborné i laické veřejnosti jisté kontroverze, svůj účel splnil. Poskytl totiž vývozně zaměřené české ekonomice růstový stimul tím, že cenově zvýhodnil české zboží na zahraničních trzích. Ve výsledku pak i podpořil domácí poptávku po tuzemském zboží a službách, a to i tím, že jednoduše zdražil dovozy. Diskutovat se samozřejmě dá úroveň intervenční hladiny, délka trvání a především pak způsob vystoupení z posledního kurzového závazku, které vedlo k nadměrnému hromadění devizových rezerv v bilanci centrální banky. Tato konkrétní realizace, ať už ji hodnotíme jakkoliv, však nikterak nedevalvuje podstatu a důležitost kurzu v malé otevřené ekonomice, nikoliv jako primárního, ale jako sekundárního měnově politického nástroje.
Zdroj: Komerční banka
Klíčová slova: Kurz koruny k euru | Centrální banka | Rozhodnutí bankovní rady | Dopady koronaviru | Kurz české koruny | Surové ropy | Ekonomiky | Nižší úrokové sazby | Problémy | Repo sazby | Jádrová inflace | Centrální banky | Prognózy | Šíření nemoci | Růst | Český průmysl | Stimul | Slabší koruna | Intervenovat | Posílení | Kurz koruny | Uvolnění měnové politiky | Ekonomické dopady | CZK/EUR | Vývoj | Česká národní banka | ROCE | Snížení úrokových sazeb | Nástroj | Ropy | Inflace | Dvoutýdenní repo sazby | Měnové politiky | Nástroje měnové politiky | Americký Fed | Pandemie | Financování | Kvantitativní uvolňování | Situace | Kapitálové rezervy | Fed | Banka | Bankovní systém | Sazby ČNB | Ekonomika | České koruny | Kapitálový trh | Oslabení koruny | Sazby | CZK | Globální ekonomiky | IHNED | COVID-19 | Trh | Banky | Komerční banka | Evropská centrální banka | Pokles | Záporné úrokové sazby | Vývoj inflace | Ceny pohonných hmot | Šíření nemoci COVID-19 | Rizika | Kurz | Důsledky koronaviru | Ekonomické aktivity | Snížení sazeb | Úrokové sazby | Očekávání | Kurzový závazek | Nejistota | Repo sazba | Bankovní sektor | Výrazný pokles | EUR | Krize | Ekonomické dopady koronaviru | Růst poptávky | Členové bankovní rady | Koruna | ČNB | Měnové podmínky | Česká ekonomika | Rizikové averze | Devizový trh | Aktuální situace | Záporné sazby | Průmysl |
Čtěte více
-
Centrálne banky vládnu trhom
Pozornosť obchodníkov na forexe sa včera sústreďovala prioritne na zasadnutia centrálnych bánk starého kontinentu... -
Centrálne riadenie očakávaní
Dnes pravdepodobne skončí ďalšia vlna obsesie neustáleho komentovania toho, čo Fed urobí alebo neurobí. Ono Fed... -
Centrální banka Číny reaguje na obchodní roztržku s USA úvěrovou expanzí
Podíl rezervních požadavků (RRR) snižuje Čínská lidová banka (PBoC) u většiny komerčních bank o 100bps. Zmenšení RRR vytvoří úvěrový impuls pro ekonomiku, což představuje podporu hospodářského růstu. Podle prohlášení PBoC se tím pustí do bankovního systému celkově 1,2 bilionu CNY. Centrální banka tím ovšem zároveň zvyšuje riziko kreditní krize v dlouhodobém horizontu. -
Centrální banka dnes podle očekávání sazby nezměnila
Česká národní banka na dnešním měnově politickém zasedání jednomyslně rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále činí 0,25 %. Beze změny po dnešním jednání bankovní rady zůstala i diskontní a lombardní sazba. Potvrdily se tak předpovědi trhu i analytiků, kteří po vyjádření některých centrálních bankéřů z počátku minulého týdne většinově přehodnotili svá očekávání z dalšího poklesu úrokových sazeb na jejich stabilitu. Následná tisková konference bohužel nic nového nepřinesla. Stále tak nevíme, jak se ČNB zachová v případě, kdy bude nutné ekonomiku dále podpořit. Jediné co guvernér Rusnok zmínil je to, že se centrální banka nekonvenčními nástroji nyní zabývá, nicméně zatím pouze v teoretické rovině. Náš základní scénář prognózy počítá se stabilitou repo sazby na aktuální úrovni až do konce roku 2021. -
Centrální banka může trvale ulevovat vládě od dluhu i v ČR, dnes totiž prošla novela zákona o ČNB. Je to dobře, ekonomika s národní měnou vyžaduje silnou národní banku
Přelomovou povahu některých dějů leckdy odhalí až časový odstup. Dějiny. Až se budou psát dějiny českého centrálního bankovnictví, nepochybným milníkem bude dnešek. Ode dneška se Česká národní banka (ČNB) trvale řadí mezi centrální banky, jež mohou takzvaně kvantitativně uvolňovat. Tedy tisknout a vytvářet nové peníze, aby za ně bez výraznějšího omezení nakupovaly vládní dluh. Poslanecká sněmovna totiž dnes dopoledne schválila příslušnou novelu zákona o ČNB. -
Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění
Česká národní banka bude i nadále považovat současné uvolnění měnové politiky za dostatečné a na srpnovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny. Důvodem pro to bude i inflace nad horní hranou tolerančního pásma. Ta pravděpodobně povede i k odsunutí debaty o možném zavedení nekonvenčních nástrojů. Výhled vývoje ekonomiky je však stále nejistý a inflace v dalších měsících pravděpodobně významně zpomalí. Úrokové sazby tak podle nás zůstanou nízké až do konce roku 2021. Rizika jsou navíc mírně vychýlena ve směru potřeby dalšího výraznějšího uvolnění měnové politiky, to by však již muselo být realizováno prostřednictvím nekonvenčních nástrojů. My se stále domníváme, že tím nejpravděpodobnějším by v tomto případě byl již odzkoušený kurzový závazek. -
Centrální banka ponechá repo sazbu beze změny
Na základě prohlášení tří členů bankovní rady, včetně guvernéra, měníme naše očekávání ohledně nadcházejícího zasedání 24. června ze snížení repo sazby o 20 bb na její stabilitu. Na současné hodnotě 0,25 % by pak podle našeho základního scénáře měla repo sazba setrvat až do konce příštího roku. V případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky bude ČNB muset využít nekonvenčních nástrojů. -
Centrálni bankári diskutovali ako najlepšie komunikovať svoje plány s verejnosťou
V utorok bola vo Frankfurte zaujímavá konferencia centrálnych bankárov a zúčastnili sa na nej Mario Drghi, Janet Yellen, Mark Carney a Haruhiko Kuroda. Téma konferencie bola komunikácia centrálnych bánk s verejnosťou a tzv. forward guidance, teda výhľad monetárnej politiky a úrokových sadzieb do budúcnosti. FG začali centrálne banky praktizovať v posledných rokoch a investori, podniky a ostatní trhoví účastníci sa tak môžu lepšie pripraviť na budúce kroky centrálnych bánk. -
Centrální banka USA zvýšila úrokové sazby na 1,5 %
Týden ve znamení zasedání FEDu, zvýšení úrokových měr a zahájení burzovního obchodování Bitcoin futures. Americký index S&P 500 zakončil uplynulý týden opět v zelených číslech. Nejdůležitější událostí z pohledu trhů bylo středeční zasedání Americké centrální banky, která se dle předpokladu rozhodla zvýšit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, tedy na 1,5 %. -
Centrální banka v Izraeli připravuje legalizaci kryptoměn
Vlna regulačních nařízení se z Evropy dostala i na blízký východ. Centrální banka v Izraeli usiluje o legalizaci vstupu krypto společností do finanční sféry státu. Izraelská centrální banka publikovala návrhy předpisů, které potencionálně otevírají dveře kryptoměnám, zároveň nastiňují možnosti jejich regulace a udělování licenčních povolení. -
Centrální bankéři diskutovali především o inflaci
Česká národní banka ponechala minulý týden úrokové sazby beze změny. Repo sazba tak zůstala na 0,25 %, když pro toto rozhodnutí hlasovali všichni členové bankovní rady. V průběhu měnově politického zasedání centrální bankéři diskutovali především vývoj inflace. Nová prognóza centrální banky totiž očekává, že růst spotřebitelských cen bude i nadále vysoký a do konce letošního roku setrvá nad 3 %. Podle většiny členů bankovní rady je současná inflace významně ovlivněna snahou prodejců kompenzovat si vyšší náklady, které jim vznikly z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru. Tento efekt je však podle bankovní rady pouze dočasný a inflace by se měla z důvodu slabé poptávky začít navracet k dvouprocentnímu cíli, jde jen o to, jak rychle. M. Mora a T. Holub uvedli, že návrat inflace k cíli by mohl být rychlejší, než ukazuje prognóza. -
Centrální bankéři navzdory Trumpovi
Podle očekávání vedoucí představitelé klíčového výboru americké centrální banky Federal Open Market Committee (FOMC) na středeční schůzce nezměnili úrokové sazby. Současná míra federálních fondů je stanovena na 175-200 bazických bodů. -
Centrální bankéři se obávají ztráty důvěry veřejnosti a zaměřují se na boj s inflací
Zasedání centrálních bankéřů na sympoziu v Jackson Hole zhatilo naděje obchodníků na obrat v politice Fedu zvyšujícího úrokové sazby v boji proti inflaci. Komentář Fedu, že je připraven udělat cokoli, co bude potřeba ke snížení inflace, totiž způsobil, že americké trhy klesly o 4 %. -
Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili
Úrokové sazby České národní banky zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro trh rozhodně není, změnu úrokových sazeb totiž podle průzkumu agentury Bloomberg nečekal ani jeden z oslovených analytiků. -
Centrální bankéři z Fedu a RBA na se be upoutali pozornost
Australský dolar dnes ráno mírně roste na párech s většinou hlavních světových měn. K růstu pomohl hlavně komentář viceguvernéra RBA Guye Debelleho, který se zdržel jakýchkoli poznámek holubičího charakteru, které od něj trh očekával. Podle Debelleho je trh práce stále překvapivě silný, zatímco pozitivní zůstávají také některé předstihové ukazatele. Mezi trhem práce a aktuálním výstupem australské ekonomiky je podle jeho názoru rozpor a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se tento rozdíl bude do dalších měsíců ztenčovat. Podle toho se následně bude rozhodovat o dalším směřování úrokových sazeb. Debele zároveň upozornil na pokračující růst mezd, který je v souladu s tím, co se aktuálně odehrává i v ostatních ekonomikách v čele s americkou. Vyšší mzdy mohou tlačit na růst inflačních tlaků a dál mírnit výhled pro případné snižování úrokových sazeb. Debele zároveň komentoval aktuální fiskální stimuly v Číně (snížení daní), jejichž dopad na Čínu (a Austrálii) může být zřetelný až se zpožděním několika měsíců. I proto zatím není třeba se signalizací nižších sazeb nijak pospíchat. -
Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů? pro rozpočtovou expanzi
Nedílnou součástí reality globálních finančních trhů po amerických volbách je rychlý růst tržních dolarových úrokových sazeb, který vyplývá z obav z fiskální expanze, kterou republikánský prezident s Kongresem zamýšlí. Někteří američtí centrální bankéři, a nejsou to jenom fanoušci Hillary Clintonové, začínají přicházet s něčím velmi nezvyklým a to “dobře míněnými doporučeními?, jak by taková expanze měla vypadat. Investice do infrastruktury či třeba snížení korporátních daní by prý bylo fajn, ale prý pozor (na nežádoucí) pro-cyklickou rozpočtovou expanzi. -
Centrální bankéři z USA se za zavřenými dveřmi dostali do křížku s kolegy z EU. Nechtějí, aby banky dále „zelenaly“, přitom hlavně Evropská centrální banka přesně to žádá
Američtí centrální bankéři se dostali do křížku s těmi evropskými. Jde o zásadní střet. A poměrně nebývalý. -
Centrální bankéř roku ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok
Letošní nejúspěšnější centrální bankéř ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok. Ceny se vyhlašují během slavnostní recepce pořádané ve Willard InterContinental Hotelu. Nejúspěšnější guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu, šéf České národní banky Jiří Rusnok, je potvrzen i Českou národní bankou. Guvernér si ve Washingtonu převzal cenu. -
Centralní Bank Japonská zanechal měnovou politiku beze změn.
Hlavní indexy na asijských trzích se pohybují v různých směrech, pravděpodobně z nedostatku pokynů pro dlouhodobé inve... -
Centrální bankovnictví pomalu selhává
„Politika helikoptérových peněz v posledních letech rapidně umazává hranici mezi monetární a fiskální politikou. Výsledkem je tedy následující karikatura: monetární politika pod kontrolou populistů,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Denní kalendář událostí
Prezident USA Donald Trump
V Británii tisková konference BoE
Guvernér BoE Andrew Bailey
V USA skladování zemního plynu
V USA spotřebitelské úvěry
Na Novém Zélandu report finanční stability RBNZ
V Číně indexy CPI a PPI
Člen Fedu Christopher Waller
V Kanadě míra nezaměstnanosti
Guvernér BoE Andrew Bailey
Prezident USA Donald Trump
V Británii tisková konference BoE
Guvernér BoE Andrew Bailey
V USA skladování zemního plynu
V USA spotřebitelské úvěry
Na Novém Zélandu report finanční stability RBNZ
V Číně indexy CPI a PPI
Člen Fedu Christopher Waller
V Kanadě míra nezaměstnanosti
Guvernér BoE Andrew Bailey
Tradingové analýzy a zprávy
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Šéfka EK: EU je připravena na protiopatření, pokud jednání s USA selžou
Forex: Koruna v závěru týdne oslabila, k dolaru se dostala nad hranici 22 korun
Trump: Přiměřené clo na dovoz zboží z Číny do USA by mohlo být 80 procent
Šéfka EK čeká brzy velký posun ve vytvoření unie kapitálových trhů v EU
Ropa dál zdražuje kvůli nadějím na zmírnění napětí mezi USA a Čínou
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Šéfka EK: EU je připravena na protiopatření, pokud jednání s USA selžou
Forex: Koruna v závěru týdne oslabila, k dolaru se dostala nad hranici 22 korun
Trump: Přiměřené clo na dovoz zboží z Číny do USA by mohlo být 80 procent
Šéfka EK čeká brzy velký posun ve vytvoření unie kapitálových trhů v EU
Ropa dál zdražuje kvůli nadějím na zmírnění napětí mezi USA a Čínou
Blogy uživatelů
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Jak si udržet zdravý rozum při intradenním tradingu
Co začínající tradery nejvíc zajímá?
Dřív číšník v Amsterdamu, dnes trader na cestě k 4M funded účtu. May Trading Race mění osudy. Budeš další?
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Jak si udržet zdravý rozum při intradenním tradingu
Co začínající tradery nejvíc zajímá?
Dřív číšník v Amsterdamu, dnes trader na cestě k 4M funded účtu. May Trading Race mění osudy. Budeš další?
Forexové online zpravodajství
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Tři trhy, které příští týden sledovat (09. 05. 2025)
Akcie Lyft vzrostly o více než 21 % po silných výsledcích a rozšíření zpětného odkupu
Pražská burza v pátek rostla, v popředí banky
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Tři trhy, které příští týden sledovat (09. 05. 2025)
Akcie Lyft vzrostly o více než 21 % po silných výsledcích a rozšíření zpětného odkupu
Pražská burza v pátek rostla, v popředí banky
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Zaměstnanost eurozóny od 1Q na vzestupu
USD / JPY – 17. 4. 2019
Průmysl v eurozóně zrychlil
Inflácia v eurozóna naplnila prognózy. Rast cien však ostáva nepresvedčivý
Pražská burza pošesté v řadě rostla, je nejsilnější od začátku srpna
GBP/USD plnou parou k 1,5265
Zub koronaviru se nevyhnul ani zahraničnímu obchodu
Koruna zpět na 25,50, dolar po špatném startu našel podporu
Makro: Světová banka letos čeká jen mírné zlepšení globální ekonomiky
Pohonné hmoty v Česku před Vánoci nezdraží. V příštím roce je ale mohou zdražit důsledky pád Asadova režimu v Sýrii, pokud tedy teď Trump o to razantněji udeří na Írán
Makro: Zaměstnanost eurozóny od 1Q na vzestupu
USD / JPY – 17. 4. 2019
Průmysl v eurozóně zrychlil
Inflácia v eurozóna naplnila prognózy. Rast cien však ostáva nepresvedčivý
Pražská burza pošesté v řadě rostla, je nejsilnější od začátku srpna
GBP/USD plnou parou k 1,5265
Zub koronaviru se nevyhnul ani zahraničnímu obchodu
Koruna zpět na 25,50, dolar po špatném startu našel podporu
Makro: Světová banka letos čeká jen mírné zlepšení globální ekonomiky
Pohonné hmoty v Česku před Vánoci nezdraží. V příštím roce je ale mohou zdražit důsledky pád Asadova režimu v Sýrii, pokud tedy teď Trump o to razantněji udeří na Írán
Blogy uživatelů
Jak zvýšit úspěšnost ziskových obchodů a zhodnocení kapitálu?
Co se můžeme naučit z historie výkonnosti indexu S&P 500
Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
První máj a náš alegorický vůz
Jaké investici pomohl slábnoucí dolar nejvíce?
Týchto 6 silných signálov odhaľuje budúce smerovanie finančných trhov (časť 1.)
5 největších mýtů o obchodování na Forexu
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 21.1.2013
Pět let poté, co Mario Draghi svým projevem zachránil eurozónu
Býci před výsledkovou sezónou vylepšují pozice, index S&P 500 uzavřel nad 3 000
Jak zvýšit úspěšnost ziskových obchodů a zhodnocení kapitálu?
Co se můžeme naučit z historie výkonnosti indexu S&P 500
Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
První máj a náš alegorický vůz
Jaké investici pomohl slábnoucí dolar nejvíce?
Týchto 6 silných signálov odhaľuje budúce smerovanie finančných trhov (časť 1.)
5 největších mýtů o obchodování na Forexu
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 21.1.2013
Pět let poté, co Mario Draghi svým projevem zachránil eurozónu
Býci před výsledkovou sezónou vylepšují pozice, index S&P 500 uzavřel nad 3 000
Vzdělávací články
MetaTrader 5: Nová verze FOREX platformy (2/2)
Červen 2022: Výsledky tradingu institucionálních objednávek
Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
Jednoduché obchodní systémy (část 9.)
VIP indikátory nově pro MT5
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Price Action: Pokročilé obchodování formace Pin Bar (1. díl)
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Příležitosti na komoditách pro rok 2025: Zlato, stříbro a kakao
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
MetaTrader 5: Nová verze FOREX platformy (2/2)
Červen 2022: Výsledky tradingu institucionálních objednávek
Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
Jednoduché obchodní systémy (část 9.)
VIP indikátory nově pro MT5
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Price Action: Pokročilé obchodování formace Pin Bar (1. díl)
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Příležitosti na komoditách pro rok 2025: Zlato, stříbro a kakao
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
Tradingové analýzy a zprávy
Čínský export pokračoval v prudkém růstu
Americké akcie po čtvrtečním propadu posílily
Forex: Long příležitost na USD/CHF?
Forex: AUD/USD se nachází v klíčové oblasti S/R zóny
Zpracovatelský sektor v USA klesl
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní obchodování GBP/USD 8.9.2016
USD/CAD - Intradenní výhled 4.7.2018
Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu s USA o nerostném bohatství
USD/CAD - Intradenní výhled 1.8.2019
Čínský export pokračoval v prudkém růstu
Americké akcie po čtvrtečním propadu posílily
Forex: Long příležitost na USD/CHF?
Forex: AUD/USD se nachází v klíčové oblasti S/R zóny
Zpracovatelský sektor v USA klesl
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní obchodování GBP/USD 8.9.2016
USD/CAD - Intradenní výhled 4.7.2018
Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu s USA o nerostném bohatství
USD/CAD - Intradenní výhled 1.8.2019
Témata v diskusním fóru
Konfluence bearish faktorů na denním grafu AUDUSD
FX týždenný výhľad 7.8 - 11.8.2017
XTB mezi TOP 5 brokery na světě
Jednoduché obchodní systémy (část 4.)
Naděje na posunutí dluhového stropu vrátily index S&P 500 na důležitou rezistenci
Praktické okénko – Můj oblíbený pattern po agresivním růstu trhu
Jak může stres traderům pomoci
Podle čeho se rozhoduje Fed?
Nízká likvidita, vysoká volatilita
Vzít, či nevzít zisk - to je, oč tu běží
Konfluence bearish faktorů na denním grafu AUDUSD
FX týždenný výhľad 7.8 - 11.8.2017
XTB mezi TOP 5 brokery na světě
Jednoduché obchodní systémy (část 4.)
Naděje na posunutí dluhového stropu vrátily index S&P 500 na důležitou rezistenci
Praktické okénko – Můj oblíbený pattern po agresivním růstu trhu
Jak může stres traderům pomoci
Podle čeho se rozhoduje Fed?
Nízká likvidita, vysoká volatilita
Vzít, či nevzít zisk - to je, oč tu běží