Čtvrtek 25. července 2024 15:44
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept

Velké srovnání komoditních měn

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Ropa, zemní plyn i uhlí se vezou již pěknou řádku měsíců na růstové vlně. U jejich producentů ale žádné pozitivní signály nevidíme – kanadský i australský dolar nebo ruský rubl jsou pod tlakem a ztrácejí hodnotu. Čím si tuto vzácnou negativní korelaci vysvětlit a znamená to, že jsou komoditní měny nyní levné?


Kanadský dolar

Kanada jako významný producent a exportér ropy měla vždy svou měnu úzké svázanou s pohyby na ropném trhu, což je vidět i z prvního grafu. Korelace mezi měnovým párem USD/CAD a cenou americké ropy WTI se dlouhodobě pohybuje mezi -0,50 a -0,60, což je na vztah měny a komodity velmi vysoké číslo. Nyní ale vidíme, že obě aktiva rostou.

Porovnání vývoje ceny ropy WTI (modře, pravá osa) a měnového páru USD/CAD (červeně, levá osa):


Kanadský dolar zkrátka letos neumí profitovat z vysokých cen ropy, za čímž stojí více faktorů. Zaprvé ceny, které dosahují kanadští producenti, se výrazně liší od cen WTI, kterými se oceňuje ropa v Oklahomě. Kvůli nedostatku kapacit potrubí se nemá jak kanadská ropa dostat do mexického zálivu a diskont mezi Albertou a Oklahomou se letos zvýšil nad 30 USD za barel. Dále hraje prim nejistota ohledně obchodní dohody mezi USA a Kanadou, která by měla nahradit smlouvu NAFTA a která je pro Kanadu klíčová, protože přes 75 % veškerého zahraničního obchodu realizuje se Spojenými státy.

Dokud se prezident Trump s premiérem Trudeauem nedohodnou, nebudou chtít trhy nakupovat kanadský dolar, i když se měnový pár USD/CAD obchoduje nad 1,3000 na historicky zajímavých úrovních k shortu. V případě Kanady vidíme současná rizika jako dočasná a po jejich vypršení by měl kanadský dolar sbírat zisky.

Australský dolar

Podobný příběh aktuálně píše i Austrálie. Uhlí, plyn i železná ruda proudící do Číny si drží vysoké ceny, místní ekonomika expanduje slušným tempem a přesto se měnový pár AUD/USD propadá. Znovu za tím můžeme hledat amerického prezidenta Trumpa, který Číně vyhlásil obchodní válku a plánuje zavést cla na většinu dováženého zboží z Číny do USA. Riziko zpomalení číského hospodářského boomu visí ve vzduchu a pro Austrálii by bylo velmi bolestivé.

Zde nevidíme příliš růžovou budoucnost a možnost rychlého obratu. Obchodní rozepře mezi USA a Čínou budou nejspíš mnohem delší a mnohem krvavější než na jakékoliv jiné frontě, kde americká prezidentská administrativa začala bojovat. Austrálie proto nemůže čekat další komoditní boom jako na počátku desetiletí, kdy se otevíral jeden uhelný důl za druhým a investice rostly do nebes. Křehký trh s nemovitostmi a vysoké zadlužení domácností také nedovolí australské centrální bance příliš zvyšovat sazby, což dle našeho názoru bude držet měnový pár AUD/USD i v následujících čtvrtletích výrazně pod 0,8000.

Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):


Celkově se na komoditních měnách podepisuje negativní vnímání rizika na globálních trzích, protože z důvodu silné cyklické volatility cen komodit jsou vnímány jako rizikové. Oproti nim americký dolar nebo švýcarský frank jako bezpečné přístavy nyní stahují vystrašený kapitál k sobě.

Ruský rubl

Do třetice jsme si vzali pod lupu i ruský rubl. Ten se historicky chová podobně jako kanadský dolar a měnový pár USD/RUB si tak drží silnou negativní korelaci s cenami ropy. Ani zde však nenajdeme v posledních měsících zisky, naopak ruský rubl letos ztratil už téměr 20 % své hodnoty. Je pravdou, že Rusko trpí odlivem kapitálu ještě mnohem více než Kanada, protože v sobě skrývá pro zahraniční investory silná politická rizika – sankce Spojených států a Evropské Unie se přiostřily a kvůli nevyřešenému ukrajinskému konfliktu se zřejmě brzy nijak neuvolní. Dále je Rusko házeno do jednoho pytle s nemocnými ekonomikami emerging markets jako Turecko a Argentina, čímž pádem se jeho měna propadá jen ze své definice.

S čistě ekonomicko-fundamentálního hlediska by však ruský rubl měl být mnohem silnější. Díky vysokým příjmům z ropy a slabé měně vytváří letos Rusko významný přebytek na běžném účtu, který by měl skončit v rozmezí 5-7 % HDP. Takovým luxusem a značnou nezávislostí na zahraničním financování se nemůže chlubit žádná jiná země emerging markets. A stavba plynovodu Nord Stream 2 by měla výhledově ještě zvýšit zahraniční příjmy Ruska.

Nákup ruského rublu (short USD/RUB) tedy vypadá atraktivně. Svým způsobem se jedná o zapákovanou koupi kanadského dolaru, kde je velmi důležitá vysoká cena ropy s Donaldem Trumpem jako divokou a nepředvídatelnou kartou a s nadějí, že averze k riziku a k emerging markets bude v globálu pomalu ustupovat.

Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, FRED, worldbank.com, Bloomberg

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vedoucí americké akcie: PANW, TCRD, EVLV
  V posledních přehledech jsme vyzdvihovali důležitost interních nákupů akcií, které nám mohou zajistit u daných akcií velice pěkné výnosy. Dnes se opět podíváme na společnosti s vysokou interní aktivitou. Do přehledu jsme z důvodu vysokého rizika nezařadili biotechnologické společnosti.
 • Velcí hráči trhy shortují
  Když se podíváme na vývoj kurzu akcií Nvidie, která již atakuje hranici 800 USD za kus a od začátku roku posílila o 64 %, a nebo na růst bitcoinu v poslední době, musíme nabýt dojmu, že trhům nic nehrozí.
 • Velikonoce - jak se projevila moje (ne)závislost na tradingu
  Před více, než týdnem jsem psal o tom, jak je dobré dát si od obchodování pokoj aspoň ve dnech, ve kterých je poměrně velká pravděpodobnost, že utrpíme spíše ztrátu než zisk. V dnešním článku vám ukážu, jak se projevilo neobchodování o Velikonočních svátcích v mé strategii a na výsledcích. Jen doplňuji, že jsem neobchodoval na Velký pátek a na Velikonoční pondělí.
 • Velikost pozice
  Úplně obyčejná věc. Nic na ní není. A přitom je tak tragicky často špatně používaná. A podceňovaná. A dokonce má její nesprávné určování potenciál zničit i tu nejlepší strategii. Zkrátka je to podceňovaná drobnost, která drobností není.
 • Velká analýza EUR/USD
  Většina mých sledovaných a obchodovaných trhů se i nadále pohybuje v obtížně obchodovatelném a někdy až iracionálním módu. Velkou měrou k tomu přispívá americký prezident Donald Trump, který dle toho, jak se právě vyspí, vydává prohlášení a komentáře skoro ke všemu, co se nějak hýbe… A navíc vůbec není žádný problém otočit náhled na danou věc o 180 stupňů během pár dnů.
 • Veľká analýza – Formuje sa tsunami na obzore? (1. časť)
  Posledné dni sú spojené s rastom nervozity ohľadne Talianska a o možných problémoch ktoré to môže pre eurozónu znamenať. V nasledujúcej analýze si rozoberieme čo možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch. Ako sme sa do tejto situácie vlastne dostali a čo môžu jednotlivé strany robiť?
 • Veľká analýza – Formuje sa tsunami na obzore? (2. časť)
  Posledné dni sú spojené s rastom nervozity ohľadne Talianska a o možných problémoch ktoré to môže pre eurozónu znamenať. V nasledujúcej analýze si rozoberieme čo možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch. Ako sme sa do tejto situácie vlastne dostali a čo môžu jednotlivé strany robiť?
 • Velká analýza stříbra – kdy mu dojde dech?
  Včerejší růst stříbra o více než 3 % překvapil mnohé obchodníky, kteří již vyhlíželi slibně vypadající shortovou příležitost. Stříbro tímto růstem naprosto dominovalo skupině drahých kovů, na takovou rally nestačilo palladium ani zlato.
 • Velká analýza USD/JPY
  Měnový pár USD /JPY vykázal v roce 2022 rychlý růst a dosáhl maxima 152 japonských jenů za 1 americký dolar. V letošním roce tento pár nadále vykazuje vzestupný trend s cílem překonat svůj předchozí vrchol.
 • Velká korekce na obzoru! Čeká technologie propad?! | Investiční Memento #66
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 66. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Velké srovnání prop trading platforem - CapXmaster, FTMO a Fintokei
  Jak se od sebe liší, co mají společné a co vám mohou nabídnout platformy CapXmaster, FTMO a Fintokei?
 • Velké změny v AT&T – jaký budou mít vliv na akcionáře?
  Začátkem února 2022 oznámilo vedení AT&T, že společnost razantně snižuje svoji dividendu z původních 2,08 USD za akcii/rok na 1,11 USD za akcii/rok. O měsíc později proběhla médii další zásadní zpráva, že AT&T prodává WarnerMedia společnosti Discovery. Jaké dopady má prodej WarnerMedia a snížení dividendy na akcionáře AT&T? Ne tak špatný, jak se na první pohled může zdát.
 • Veľký kritik Bitcoinu ho ide nakupovať
  Zdá sa, že kryptomenový sektor je aktuálne plný nových a stále lepších noviniek. Bullish scenár sa evidentne napĺňa, pričom teraz nehovoríme len o cene. Tá aj tak za posledných 6 mesiacov narástla približne 5-násobne. Aktuálne si na seba ale pýtajú stále viac pozornosti rôzne spoločnosti, ktoré sa s kryptomenami začínajú zaoberať, či ponúkať ich svojim klientom. Tesla, PayPal či Morgan Stanley, taký je zoznam naozaj obrovských celosvetových spoločností, ktoré už kryptomeny nejako zmienili a plánujú ich do svojej ponuky služieb či produktov nejako zapracovať v najbližšej dobe (alebo už aj zapracovali). No a novinky o vstupe ďalšej veľkej spoločnosti do kryptomenového sveta nenechali na seba dlho čakať.
 • Velký nebo malý účet?
  Velikost prostředků, které má obchodník v začátcích své traderské kariéry k dispozici je velice individuální. Někdo dokáže dát dohromady sotva pár tisíc korun, někdo jiný bez mrknutí oka vytáhne tisíců stovky. Jak ale obchodovat s velkým a malým účtem? Kdo z nich má, a případně jakou výhodu? Odpověď by mohla být jednoduchá a krátká, ale není. Ano, dalo by se říci, že obchodování je stejné, pouze s jiným objemem peněz. Jistě, ale jsou v tom také skryté i polohy, které od sebe velký a malý účet odlišují.
 • Velký pololetní přehled trhů: Bude růst pokračovat?
  Prvních šest měsíců roku 2024 je za námi a na finačních trzích se toho stihlo za tuto dobu odehrát opravdu mnoho. Při této příležitosti se tak v živém vysílání sešli analytici XTB Tomáš Cverna a Marek Nemky, aby se podělili o své názory a očekávání ze světa makroekonomie, akciových trhů, komodit a kryptoměn. V tomto článku přinášíme krátké shrnutí ze středečního vysílání.
 • Veľký potenciál na ETH/USD. Prečo?
  Ahojte dnes sa opäť pozriem na ETH, ale trochu inak ako ste zvyknutý.
 • Velký trojúhelník na denním grafu USDCAD
  Proražení lze očekávat tento týden
 • Velký trojúhelník na 4H GBPJPY. Proražení lze očekávat již brzy
 • Velmi sladká investice
  Komodity prudce zdražují a táhnou spotřebitelské ceny vzhůru. Kombinace post-covidového poptávkového boomu, negativních dopadů ukrajinské války na nabídku energií i potravin žene trh do inflační spirály. Ceny energií zdražují výrobní náklady ostatních surovin a zástupci průmyslu ve strachu z nedostatku hromadí zásoby a uměle posouvají ceny ještě výše.
 • Veria ľudia viac Bitcoinu než akciám?
  Aj keď akcie a Bitcoin sú iná forma aktív a každá má svoje výhody a nevýhody, tak si sú v pár veciach podobné. Prieskum urobený v Amerike zameraný na Bitcoin zistil, že vyše polovica ľudí vlastní kryptomeny alebo o tom uvažujú. Ľudia sice veria akciovému trhu viac než Bitcoinu, no nie o moc. Na prieskum bolo vybraných 2000 ľudí a podľa výsledkov 57% ľudí verí viac akciovému trhu než Bitcoinu, no 43% ľudí verí viac Bitcoinu než akciám.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král