Čtvrtek 21. leden 2021 02:10
reklama
Dukascopy
reklama
XTB rady 2021
reklama
Dukascopy

4. MQL4 - Můj první skript

Napsal:   Sekce: MQL4

V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.

Pokud nemáte otevřený MetaEditor, tak jej otevřete.

Kliknutím na New z menu File nebo na ikonu Ikona pro přidání nového skriptu z nástrojové lišty spustíme průvodce pro založení skriptu.

V prvním dialogu průvodce vyberte položku Script a klikněte na tlačítko Další.

Zobrazit obrázek

V dalším dialogu vyplňte v poli Name název vašeho skriptu. Zadejte např. MyTestScript. Pole Author slouží k zadání informace o tvůrci skriptu a pole Link umožňuje zadat odkaz na bližší informace ohledně skriptu nebo např. odkaz na stránky tvůrce, apod. Oblast Parameters není aktivní, protože skript z důvodu své účelnosti nepřejímá vstupní parametry od uživatele. Klikněte na tlačítko Dokončit.

Zobrazit obrázek

Tím jste vytvořili základ pro napsání skriptu. Když se nyní podíváte do oblasti se soubory (Navigator) a rozbalíte složku scripts, najdete tam soubor MyTestScript.mq4. Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, navigátor se soubory zobrazuje soubory, které jsou umístěné ve složce, kde máte nainstalovanou platformu MetaTrader. Tuto informaci uvádím jen kvůli tomu, abyste věděli, kde je vlastně uložen váš kód se skriptem, např. kvůli zálohování nebo distribuci skriptu.

Zobrazit obrázek

Pokud se nyní zaměříme na vlastní kód, tak průvodce nám připravil skript v základní podobě. Zde si můžeme všimnout, že na začátku se nachází v komentářích název skriptu, autor, poté následují tzv. dodatečné parametry (#property  …), které pomáhají terminálu MetaTraderu při základní obslužnosti skriptu, aniž by bylo nutné jej spustit. Za těmito parametry se již nachází známá funkce start().

Zobrazit obrázek

Určitě jste si všimli, že v kódu je mnoho textu začínajících znaky „//“. Tyto dvě lomítka umožňují v kódu zadávat komentáře. Kompilátor je pak ve výsledku vypouští, komentáře slouží pouze pro vás, abyste si popsali např., co která funkce vykonává, nebo okomentovali složitější logiku kódu. Komentáře na více řádků lze zapsat pomocí znaků „/*“ a „*/“.

// toto je komentář na jednom řádku

/*
Toto je komentář
na více řádcích
*/

Pokud vás ve vygenerovaném skriptu komentáře ruší, můžete si tyto řádky smazat a případně napsat své vlastní komentáře.

Nyní nastává čas pro napsání vlastního kódu. Do těla funkce start() napište následující kód:

Alert("Aktuální nabídka pro symbol ", Symbol(), " je ", Ask);

Kompletní funkce start() by nyní měla vypadat takto:

int start()
{
   Alert("Aktuální nabídka pro symbol ", Symbol(), " je ", Ask);   

   return(0);
}

V jednom příkazu jsme použili 3 nová klíčová slova: Alert, Symbol a Ask.

Funkce Alert() slouží v platformě k zobrazení zprávy formou dialogu se zvukovým signálem, tzv. Alarm. Do parametrů funkce se zadávají hodnoty, které chceme ve zprávě zobrazit. Parametry jsou odděleny čárkou a funkce tyto parametry skládá v pořadí do jednoho řetězce, který pak v Alarm dialogu zobrazí. Proto v našem příkladu vidíme, že nejdříve následuje řetězec "Aktuální nabídka pro symbol ", za ním pak chceme zobrazit další hodnotu získanou z funkce Symbol(), za ní máme pokračující text a poslední hodnotu předanou z předdefinované proměnné Ask.

Funkce Symbol() vrací textovou značku (identifikátor) aktuálního měnového páru zobrazený v grafu, pro který se náš skript vykoná. Pokud budeme mít zobrazen graf s měnovým párem EUR/USD, funkce vrátí text „EURUSD“. Tato značka pak slouží pro jiné funkce jako identifikátor měnového páru, např. pro funkci, která odesílá žádost o otevření pokynu.

Proměnná Ask vrací cenu aktuální nabídky daného měnového páru. Hodnota je vždy poslední známá, a pokud bychom chtěli sáhnout do historie, slouží k tomu jiné proměnné, které si zmíníme později.

Když jsem tu zmínil proměnnou Ask, bylo by slušné také zmínit její protějšek a to proměnnou pro získání ceny aktuální poptávky a tou je předdefinovaná proměnná Bid.

Pokud bychom chtěli upravit náš kód pro získání informace o poptávce, upravili bychom funkci Alert() takto:

Alert("Aktuální poptávka pro symbol ", Symbol(), " je ", Bid); 

Vraťme se ale k naší hotové funkci start() a vyzkoušejme si funkčnost našeho skriptu. V MetaEditoru klikněte v nástrojové liště na ikonu Ikona pro kompilaci skriptu. Pokud jste opisovali správně, tak by se vám měl skript zkompilovat bez chyb. Pokud ne, udělali jste někde chybu a pokud ji neodhalíte sami, začněte od začátku. V této části kapitoly se nebudeme zabývat chybami při kompilaci.

Zobrazit obrázek

Nyní můžeme vyzkoušet funkci našeho skriptu. Pokud nemáte spuštěnou platformu MetaTrader, tak ji spusťte.

V platformě se podívejte do seznamu skriptů (najdete v navigátoru, kde máte zobrazený seznam účtů, ukazatelů, skriptů a strategií) a najděte skript MyTestScript. Pokud nemáte otevřený graf, otevřete nějaký měnový pár, např. EURUSD. Je jedno pro jakou periodu (timeframe). Přetáhněte skript do grafu a voilá. Měl by se vám zobrazit Alarm dialog, který zobrazuje zprávu o měnovém páru.

Zobrazit obrázek

Tímto jsme si vyzkoušeli velice jednoduchý skript, na kterém jsme si představili nasazení kódu do platformy. Postupně budeme přitvrzovat a hlavně si probereme funkce, které nás budou zajímat pro vytvoření vlastního automatizovaného obchodního systému.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: EUR/USD | MQL4 | Poptávka | Alert | Ask | Bid | MetaTrader | Měnový pár | Nabídka | Timeframe | EUR | USD | EURUSD | Graf | Zprávy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 3 obchodné dni (ziskové) na DAX-e
  V jednom z predchádzajúcich článkoch som spomínal testovanie, resp. rozširovanie T/P a S/L s potenciálom väčšieho zisku. Uvedené aktuálne realizujem na demo verzii. Zdôrazňujem demo, nakoľko predchádzajúce výsledky som výlučne zverejňoval z reálneho účtu. Vzhľadom k transparentnosti, nechcem aby prišlo k domnienkam, alebo zámene, nakoľko obchodovanie na reálnom účte a na deme má svoje nenapodobiteľné špecifiká predovšetkým z psychickej oblasti.
 • 3 reálne obchody
  V dnešnom článku rozanalyzujem tri reálne obchody tvoriace základný kameň môjho hodnotenia práve sa končiaceho týždňa. Uvediem rozdiely medzi úspešným a neúspešným obchodom, nakoľko tak ako zvyknem písať, nie vždy stratový obchod automaticky vyjadruje neúspešnosť a naopak, ziskový úspešnosť. Samozrejmosťou je pridaná hodnota v podobe jednej z možností „Vnímania trhu do „opačného smeru“ a krátky pohľad na „Syndróm FOMO“.
 • 3 věci, které může trader dělat přes víkend
  Máte za sebou těžký týden v obchodování. Pátek se rychle blíží a jako obvykle přemýšlíte, co můžete dělat, abyste se nenudili (kromě obvyklého času stráveného s přáteli, rodinou nebo před televizí). Sestavil jsem seznam 3 věcí, kterými se mohou tradeři zabavit o víkendu a které by mohly potenciálně zlepšit jejich výsledky. Pojďme se podívat, které činnosti to jsou.
 • 3 věci, které vám pomohou udržet si pohodlí při tradingu
  V tomto článku si ukážeme, jak dodržování tří důležitých věcí nám pomůže zlepšit pohodlí při tradingu. Budeme-li se cítit lépe, tak se to vždy pozitivně projeví i v našich obchodních výsledcích. Naopak tradeři, kteří obchodují pod neustálím stresem, tak nedosahují konzistentních výsledků.
 • 3 základné scenáre na Bitcoine. Do 14 dní na 17 000 USD?!
  V tomto článku sa pozrieme na 3 základné scenáre, ktoré sledujem na Bitcoine. Začneme tým úplne základným a pomaly prejdeme na alternatívne scenáre.
 • 3 000 EUR to 10 000 EUR Challenge System
  Zdravim vsetkych priaznivcov FXstreet.cz. Rad by som sa podelil o svoje takmer osem rocne skusenosti z obchodovanim. Ako som spominal, obchodujem uz dost dlho na to aby som vedel poradit a odpovedat na cokolvek z oblasti tradingu.
 • 362 tisícin
  Fascinuje mě svět formule 1. To nikdy nekončící úsilí o zlepšení a překonání nejen hranic možností, ale především soupeřů. Je to tak komplexní soutěž, ve které se setkávají faktory technické, fyzikální, i lidské. Musíte mít vynikající motor, skvělou aerodynamiku a k tomu i fantastického jezdce. Ale jen to nestačí. Musíte být nejen rychlí, ale i spolehliví.
 • 4 %, anebo 400 %?
  Na začátku své obchodnické „kariéry“ přemýšlíme nad několika věcmi. Jednou z nich je například to, že se jedná o poměrně jednoduchý způsob vydělávání peněz. Pominu-li, že je to vlastně pravda, další věcí, o které přemýšlíme, je to, jak to vydělávání asi bude vypadat.
 • 4 běžné obchodní chyby, které obchodník dělá, a jak jim zabránit
  V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na čtyři běžné obchodní chyby, které obchodník dělá, a jak jim zabránit.
 • 4 jezdci apokalypsy, kterým se musí úspěšný trader vyhnout
  Pohled na virtuální růst kapitálu mnohé přinutí naprosto zapomenout na základní pravidla, které při obchodování je potřeba následovat. Svůj první nesmělý vklad na burzu či k brokerovi jsme přece dělali za účelem toho, abychom svůj kapitál zhodnotili.
 • 4 rady pri investovaní a tradingu
  Všetci sme zvyknutí si myslieť, že rozhodnutia, ktoré sme spravili sú správne. Dokonca aj v situácii, keď nevieme čo robíme si myslíme, že nám akási vyššia sila radí, kam ďalej. Pri investovaní či tradingu však dôvera v túto silu z pravidla nebýva dobrou voľbou.
 • 4 základné scenáre pre ekonomiku do konca tohto roka
  Ahojte, traderi. Dnes sa povenujem ani nie tak analýze, ako skôr mojej úvahe a celkovému názoru. Každý má na túto situáciu iný pohľad a ja tu priložím ten môj s tým, čo by sa v najbližšom čase mohlo stať.
 • 5 fundamentov ktoré je potrebné poznať
  V rýchlo sa pohybujúcom svete menových trhov, kde prichádzajú obrovské pohyby nečakane je extrémne dôležité pre nováčikov sa naučiť o rôznych ekonomických indikátoroch a forexových udalostiach ktoré formujú trh. Ak naozaj obchodník vie na aké data pozerať, čo znamenajú a ako ich zobchodovať či vyhnúť sa im môže zvýšiť ziskovosť obchodníkov a môže nastaviť cestu k dlhodobému úspechu.
 • 5 chýb prečo na burze strácate
  Ahojte traderi trh sa moc nepohol a preto si dnes nedáme technickú analýzu, ale pozrieme sa trochu do psychológie.
 • 5 koníčků, které vám mohou pomoci v tradingu
  V jednom z minulých článků jsme si řekli, že život není jen o vysedávání u obrazovek, a že byste si měli k tradingu najít hobby, u kterého si psychicky odpočinete. Již od útlého věku má většina z nás své vlastní koníčky. Také se nejspíš shodneme na tom, že každý by si měl své koníčky zvolit podle toho, co ho samotného baví a naplňuje.
 • 5 mentálních chyb, které obchodníkům pravidelně škodí
  Říká se, že tradeři až z 90 % bojují se svou psychikou v boji za dosažením konzistentně ziskového obchodování. Možná to znáte i u sebe. Pod vlivem rozkolísaných emocí jste obchodovali, když jste neměli a tento pocit vás navíc následně trápil a ovlivnil i vaše další obchody. V dnešním článku si představíme pár triků, jak udržet svou psychiku na uzdě.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 5 nejčastějších chyb začínajících obchodníků
  Nikdy nebylo snadné začínat s něčím novým. Ať už jde o nové zaměstnání, založení vlastní firmy nebo učení se nějakého sportu. Pocit nejistoty z nového a neznámého prostředí vás muže přimět dělat chyby. U obchodování na forexu je to stejné. Zde je pět nejčastějších chyb začínajících obchodníků.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • 5 postupností pred otvorením obchodu
  …nasledujúcim článkom nadviažem na predchádzajúci – „Konzistentný zisk za 20 dní“. Témou bude bezprostredné obdobie pred otvorením pozície. Postupne v doplňujúcich článkoch, vrátane stratégie, pripojím všetky relevantné témy. Podotknem, že stratégia, alebo jej časť bude zmienená v každom, či už v priamej alebo nepriamej forme. Vnímam stratégiu ako niečo, čo začína už len myšlienkou na obchod a až analýzou realizovaného končí.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fio banka
IronFX
IC Markets
reklama
Bernstein bank webinar