Neděle 28. duben 2024 09:37
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Handelsblatt: Jak Orbán oslabuje maďarské hospodářství

06.08.2023 19:58  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Zatímco Evropská unie debatuje o trendu posilování pravicových stran, hledí ekonomové do Maďarska. Tam se ukazuje, jaké důsledky může mít vláda pravicového populismu, napsal německý hospodářský deník Handelsblatt.

Pokud Viktor Orbán dosáhne svého, budou mocenské poměry v Evropě v roce 2030 jiné než dnes. "My Středoevropané se do té doby staneme čistými plátci v EU," prohlásil maďarský premiér před rokem na tradiční letní akademii maďarské vládní strany Fidesz v malém rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö).

Momentálně se nezdá, že by známý provokatér mohl tohoto cíle dosáhnout. Ideologicky má sice Orbán v pravicově konzervativních kruzích status hrdiny, ekonomicky na tom ale žádná evropská země EU není tak špatně jako Maďarsko.

Podle údajů centrální banky mělo Maďarsko v únoru 2023 nejvyšší míru inflace ze všech unijních zemí - 25,8 procenta. Nyní se pohybuje kolem 19,9 procenta. Inflace ovlivňuje životní úroveň Maďarů, kterým od prvního čtvrtletí roku 2022 do prvního čtvrtletí roku 2023 klesly reálné mzdy v průměru o 15,6 procenta, což je nejvíce ze všech zemí OECD.

Podle expertů jsou špatné také prognózy dalšího vývoje: například ekonomové Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia (WIIW) očekávají, že v roce 2023 výkon maďarského hospodářství (HDP) klesne. V žádné jiné zemi střední a jihovýchodní Evropy se přitom pokles HDP neočekává.

Státy tohoto regionu mezi sebou soupeří a každý z nich usiluje o co nejvíce zahraničních investic, například v automobilovém průmyslu, aby se rychle dostal na úroveň prosperity západní Evropy. Maďarsko v tomto závodě v poslední době zaostává.

Maďarsko patří v rámci EU k menším ekonomikám. Ekonomové poukazují na to, že vývoj jeho hospodářství může sloužit jako exemplární příklad. Hospodářská slabost země podle nich ukazuje, jak důležitá jsou pro ekonomiku spolehlivá pravidla a jaké škody způsobují autoritářští politici, když se příliš soustředí na udržení své moci.

Podle vědců není náhodou, že Maďarsko trpí vysokou inflací a slabým hospodářským růstem současně právě v tomto roce. V dubnu 2022 se totiž v Maďarsku konaly volby - a ty mají své důsledky.

"Ekonomické problémy Maďarska jsou částečně způsobeny tehdejšími volebními dárky," uvedl Sándor Richter z WIIW. Dnes už to víme: Opozice neměla téměř žádnou šanci Orbána ve volbách porazit. Orbánův mocenský systém je dobře zavedený a opozice má špatnou pověst i mezi mnoha Orbánovými kritiky.

Na jaře 2022 to však nebylo tak zřejmé jako dnes. Orbán byl favoritem voleb, ale vítězstvím si jistý být nemohl. Z fiskálního hlediska tedy premiér využil řadu možností. Lidé mladší 25 let přestali mít povinnost platit daně, rodiny dostaly slevu na dani a důchodci 13. důchod. To povzbudilo poptávku, což ale přišlo v nevhodnou dobu. Mnoho zboží bylo v té době nedostatkové kvůli narušení mezinárodní logistiky po pandemii covidu-19. Výsledkem byl prudký růst cen, který v Maďarsku ještě zhoršilo sucho a špatná úroda.

Orbán se snažil bojovat proti inflaci stanovením cenových stropů na základní produkty, jako je benzín, mouka, vejce nebo maso. Dnes se však ekonomové víceméně shodují, že tyto cenové limity byly kontraproduktivní. Maloobchodníci a výrobci se zahojili na tom, že poměrně citelně zvyšovali ceny zboží, u kterého horní hranice stanovena nebyla.

Podle maďarské centrální banky se inflace u potravin v Maďarsku zvýšila začátkem roku na 46 procent. Maďaři šetřili, kde se dalo, a maloobchodní tržby prudce klesly. V květnu činil jejich pokles 12,3 procenta.

Orbán je tedy v úzkých a nepomáhá mu ani mezinárodní vývoj. Maďarsko, stejně jako Česká republika a Slovensko, patří do německého průmyslového a automobilového klastru. V Německu je však hospodářská situace špatná, což ovlivňuje i ekonomiku střední Evropy.

V Maďarsku panuje špatná nálada zejména ve stavebnictví. "Situace se zakázkami je katastrofální," řekl deníku manažer německého výrobce dlažebních kostek. K neutěšené situaci přispívá i to, že se Orbán musí obejít bez peněz z EU. Ta v minulých desetiletích významně přispívala k rozvoji země. Do roku 2027 by Maďarsko mělo nárok na 28 miliard eur (asi 671 miliard korun) z fondů obnovy a soudržnosti.

EU však financování blokuje. Mimo jiné má pochybnosti o tom, že v Maďarsku existují dostatečná opatření, která zajistí, aby veřejné prostředky neodtékaly do soukromých rukou. Existují silné indicie, že projekty, na které Maďarsko získalo prostředky EU, byly předražené. Peníze navíc údajně končily v kapsách podnikatelů blízkých Orbánovi. Maďarsko obdrží od EU určité finanční prostředky pouze v případě, že vláda dosáhne pokroku v plnění 27 průběžných cílů.

Zdá se, že Orbána to všechno neznepokojuje a nadále provokuje. Nedávno se v Baile Tušnad opět konala letní akademie Fideszu a premiér ve svém velmi dlouhém projevu rozdával kritiku na všechny strany.

Zejména v ekonomické oblasti si Orbán stanovil vysoké cíle, stejně jako v roce 2022. Jeho záměrem je do roku 2030 zdvojnásobit hospodářský výkon Maďarska oproti současnosti. Ekonomové to považují za zbožné přání.

Zdroj: Reuters, ČTK, Handelsblatt

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Hackeři už letos ukradli kryptoměny za téměř miliardu dolarů
    Hackeři za prvních devět měsíců letošního roku ukradli digitální měny za 927 milionů dolarů (téměř 29 miliard Kč). V porovnání se stejným obdobím loni to je nárůst o 250 procent. Vyplývá to ze zprávy americké společnosti CipherTrace, která se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru. Hackeři většinou pronikli do burzovních systémů a obchodních platforem, kde se dají bitcoiny a další digitální měny pořídit.
  • Hackeři ze zkrachovalé burzy FTX ukradli kryptoměny za 415 milionů USD
    Hackeři ze zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX ukradli digitální měny za 415 milionů dolarů (9,2 miliardy Kč). Burza to v úterý uvedla ve zprávě pro věřitele. Americká součást FTX je podle někdejšího ředitele burzy Sama Bankmana-Frieda insolventní. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Hackeři z KLDR mají zřejmě letos na krádežích kryptoměn podíl 20 procent
    Hackeři napojení na Severní Koreu ukradli od ledna do zhruba poloviny srpna letošního roku kryptoměny za 200 milionů USD (4,5 miliardy Kč). To je více než 20 procent všech letos ukradených kryptoměn. Vyplývá to podle serveru CNBC z průzkumu společnosti TRM Labs, která se zabývá blockchainovou analýzou. Tyto peníze se zřejmě používají na financování severokorejského vládního jaderného zbrojního programu.
  • Hackeři z KLDR od roku 2017 ukradli z Japonska v kryptoměnách 721 milionů dolarů
    Hackerské skupiny napojené na Severní Koreu od roku 2017 ukradly z Japonska 721 milionů dolarů (15,7 miliardy Kč) v kryptoměnách. Informoval o tom dnes japonský list Nikkei, jenž průzkumem pověřil společnost Elliptic zabývající se analýzou blockchainu. V regionu se hackeři z KLDR zaměřují ještě na Vietnam.
  • Hackeři zneužili reklamy na YouTube k těžbě kryptoměny
    Hackerům se pomocí reklam podařilo zneužít videoportál YouTube k těžbě kryptoměny monero. Včera o tom informovala stanice Fox News s tím, že s reklamami se škodlivým kódem se potýkali uživatelé v Japonsku, Francii, Tchaj-wanu, Itálii a Španělsku.
  • Hammond: Dohoda o brexitu je nejlepší variantou pro ekonomiku
    Předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, kterou sjednala britská premiérka Theresa Mayová, je nejlepším dostupným řešením pro britskou ekonomiku. Uvedl to včera britský ministr financí Philip Hammond.
  • Hammond: Nejistota kolem brexitu by mohla mít dopad na ekonomiku
    Britská ekonomika by mohla čelit zpomalení kvůli nejistotě způsobené rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Uvedl to včera britský ministr financí Philip Hammond. První návrh rozpočtu od hlasování o brexitu tak podle něj bude usilovat o to, aby byla ekonomika připravena na případné problémy s tím spojené, a na pomoc rodinám překonat obtížné časy.
  • Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě
    Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl včera v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. Podle Jana Švejnara, ředitele Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, je česká ekonomika ve výjimečné situaci, když prochází recesí, ale zároveň má vysokou jádrovou inflaci.
  • Hampl je pro pozdější ukončení intervencí
    Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl je pro ukončení intervencí proti posilování koruny později než v polovině letošního roku. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN), takový postup by byl podle něj bezpečnější. Dosud členové bankovní rady ČNB opakovaně uváděli, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku.
  • Hampl: Vysoká inflace se víc projevuje na výdajích než příjmech rozpočtu
    Současná vysoká inflace se víc projevuje na výdajích než na příjmech státního rozpočtu. ČTK to dnes řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Vítá oznámený krok vlády snížit strukturální deficit rozpočtu o 70 miliard korun. Podle něj to je ale jen první krok ke konsolidaci veřejných financí, protože problém je hlubší.
  • Handelsblatt: Koronavirus vrhá rozvíjející se země zpět do bídy
    Rozvíjející se země, včetně některých států ve východní Evropě, budou pociťovat následky koronaviru déle než ty rozvinuté. Rostoucí zadlužení by mnohé z nich mohlo dohnat až na hranici bankrotu, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.
  • Handelsblatt: Německo si chce příští rok půjčit zhruba 100 miliard eur
    Německo si chce příští rok půjčit zhruba 100 miliard eur (asi 2,6 bilionu Kč). Původně si německá vláda chtěla půjčit 81,5 miliardy eur. Informoval o tom dnes web hospodářského měsíčníku Handelsblatt s odvoláním na vládní zdroj. Zvýšení podle listu způsobily náklady na zdravotní péči a ochranu klimatu.
  • Handelsblatt: Německý ministr chce z obav před Čínou zpřísnit kontrolu investic
    Německý ministr hospodářství Robert Habeck chystá zákon na zpřísnění kontroly zahraničních investic, píše německý hospodářský deník Handelsblatt. Ministr zvolený za Zelené tak chce omezit rostoucí vliv Číny na německou ekonomiku. Pod větší kontrolou by měly být především oblasti, které se týkají bezpečnosti. Základní body zákona o přezkumu investic jsou podle mluvčí ministerstva aktuálně v připomínkovém řízení.
  • Handelsblatt: Pololetní výsledky usnadní Flixu vstup na burzu
    Pololetní hospodářské výsledky německé společnosti Flix, která vlastní autobusové dopravce Greyhound v Severní Americe a FlixBus v Evropě, firmě usnadní vstup na burzu, píše německý deník Handelsblatt. Služeb Flixu v tomto období využilo 36 milionů lidí, meziročně přes 50 procent více. Počet cestujících se jen v Evropě zvýšil o tři čtvrtiny na více než 24 milionů.
  • Handelsblatt: Přední německé instituty zhoršily výhled, příští rok čekají recesi
    Čtyři přední ekonomické instituty v Německu zhoršily výhled vývoje největší evropské ekonomiky na letošní i příští rok. Nově očekávají, že v příštím roce se Německo propadne do recese. S odvoláním na vládní zdroje to dnes uvedl německý ekonomický list Handelsblatt.
  • Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit
    Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne hospodářství zemí východní Evropy obzvlášť silně, ze střednědobého hlediska by ale východoevropské ekonomiky mohly mít ze současné krize prospěch. Předpokládá se totiž, že až krize odezní, zkrátí se dodavatelské řetězce a do regionu by se mohly přemístit asijské výrobní továrny. Z toho by podle německého hospodářského deníku Handelsblatt mohl těžit i německý export.
  • Hang Seng - Intradenní výhled 01.11.2022
    Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 14 830 s cílem na 15 590 a dále pak až na 15 840.
  • Hang Seng - Intradenní výhled 01.11.2023
    Intradenní výhledy a analýzy jsou dostupné pouze pro členy VIP zóny FXstreet.cz. Pokud se stanete členem naší VIP zóny, tak získáte přístup ke všem intradenním výhledům a analýzám.
  • Hang Seng - Intradenní výhled 01.12.2022
    Intradenní výhledy a analýzy jsou dostupné pouze pro členy VIP zóny FXstreet.cz. Pokud se stanete členem naší VIP zóny, tak získáte přístup ke všem intradenním výhledům a analýzám.
  • Hang Seng - Intradenní výhled 02.11.2022
    Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 15 410 s cílem na 16 000 a dále pak až na 16 220.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani