Investoři se smířili s rekonstrukcí celosvětových obchodních pořádků, byť u většiny zemí by mělo dojít k zavedení tzv. recipročních cel v podobné výši, jakou avizoval Donald Trump během Dne osvobození 2. dubna. Brazílie „dostala“ dokonce výrazně vyšších 50 %. Implicitně ale ekonomická veřejnost počítá s tím, že v případě problémů se cla odloží nebo sníží, jak už to Trump udělal mnohokrát. Wall Street mimo jiné pomáhá i slabší dolar, díky kterému porostou zisky ze zahraničí přepočtené do USD už v nadcházející výsledkové sezóně.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Globální ekonomika vybrala další ostrou zatáčku, aniž by vykolejila. To je štěstí pro Donalda Trumpa, který zřejmě dosáhne svého v podobě vysokých celních přirážek, při kterých zároveň nekolabují finanční trhy.
Pozornost investorů se tak bude více ubírat směrem k výši a udržitelnosti amerického vládního dluhu. Aktuálních 120 % HDP dramaticky neroste (viz graf) díky pocovidovému oživení a vyšší inflaci posledních let. Po schválení Velkého krásného zákona však trajektorie zadlužení může nabrat znovu rostoucí tendenci.
Vývoj poměru amerického federálního dluhu k HDP USA v %:
Pokud by ale chtěla americká centrální banka (Fed) skutečně dosáhnout svého inflačního cíle 2 %, byla by to bolestivá cesta pro ekonomiku i pro investory.
Počítejme tedy buď s vyšší inflací, která bude sama o sobě držet dluh v udržitelné výši v poměru k HDP (turecký scénář), nebo bude přísná měnová politika tlumit největší světovou ekonomiku i inflační tlaky v ní, což ale může přinést obavy ze snížení ratingu US bondů a možného defaultu (řecký scénář). Na fiskální konsolidaci skrz vyšší daně při aktuální politické konstelaci v USA prozatím diskuze nenarazila.
Pro výkonnost akcií je z nominálního hlediska lepší první „turecká“ varianta, kterou si svými výpady proti měnovému výboru Fedu přeje i sám Donald Trump a kterou bude pravděpodobně prosazovat při jmenování nového předsedy Fedu příští rok. Reálné výnosy očištěné o inflaci už tak zářivé nebudou, ale výsledovky investorů v USD budou v zeleném.
Diverzifikované portfolio pro dlouhodobě zvýšenou inflaci by mělo obsahovat zlato nebo platinu, z akcií pak sektorově ropné a technologické společnosti, dluhopisy chráněné proti inflaci (TIPS), nemovitostní fondy (REITs) i bitcoin.
Vývoj ceny bitcoinu v USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com, Congressional Budget Office