Pátek 06. prosinec 2019 13:58
reklama
XTB vikend
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets

Co čekat od zasedání ECB? CAD podpořen centrální bankou; analýza GBP/USD, AUD/CAD, USD/CHF

04.12.2014 13:45  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

EUR/USD se dnes ráno podívalo pod hodnotu 1,2300 prvně za dva roky před odpoledním zasedáním Evropské centrální banky (ECB). Sázky na další uvolňování monetární politiky od včerejška rostou vzhledem k finálním hodnotám obou indexů (výroba, služby) nákupních manažerů (PMI) za měsíc listopad a nízké hodnotě inflace. Index PMI ze sektoru výroby dosáhl v listopadovém konečném měření 50,1 bodu, což je výsledek na hranici 50 bodů, která odděluje expanzi od recese. Navíc cena ropy stále nezastavila svůj pokles, což je silným deflačním impulzem. Mario Draghi rovněž několikrát upozornil na pokles 5letých inflačních očekávání.

Trhy potřebují od prezidenta ECB dnes na konferenci v 14:30 slyšet jasnou indikaci, že centrální banka směřuje svoji aktivity k nákupu státních dluhopisů, a tedy spuštění plnohodnotného programu kvantitativního uvolňování (QE). Ačkoliv ECB již nyní nakupuje krytá aktiva, tento trh je příliš malý na to, aby jeho prostřednictvím navýšila svoji bilanci o požadovanou výši 1 bilion eur. Tržní konsenzus počítal s tím, že ECB oznámí svůj záměr nakupovat státní dluhopisy již na tomto zasedání, nicméně náměstek prezidenta Vitor Constancio uvedl, že banka bude schopna o tomto opatření rozhodnout až v prvním kvartálu příštího roku.  ECB pravděpodobně také vyčkává na výsledky druhého kola TLTRO, jež má být zahájeno 11. prosince, aby věděla, kolik peněz se přes tento kanál uvolní do ekonomiky, a tedy spočítat, kolik eur bude muset ještě do hospodářství napumpovat jinými kanály.

Mario Draghi dnes podle všeho nezmění svoji „holubičí rétoriku“. Klíčové je, zdali investorům poskytne dostatek indikací, kromě špatných makroekonomických dat a nízké inflace, která by je přesvědčila, že ECB skutečně směřuje své kroky k zahájení nákupu státních dluhopisů. V případě, že tyto zprávy investorům neposkytne a bude mluvit jenom o nákupu krytých aktiv případně programu TLTRO, pak lze očekávat zklamání, a tedy posílení EUR/USD zpátky k 1,2500.

Měnový pár USD/JPY v noci atakoval klíčovou hodnotu 120,00. Od překonání tohoto čísla ho dělilo jenom 0,02 bodu. Důvodem byly výsledky předvolebního průzkumu, které ukázaly, že Abeho strana by mohla opět získat 2/3 křesel v dolní komoře parlamentu ve volbách, jež se budou konat 14. prosince. Abeho vítězství indikuje další uvolňování monetární politiky, což je pro jen negativní.

Kanadský dolar (CAD) včera po slovech tamní centrální banky posílil. Podle jejích slov se domácí ekonomika zlepšuje, avšak tato očekávání jsou zatím opatrná kvůli klesající ceně ropy. Kanadská centrální banka (BoC) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1 procenta a dodala, že posilující export se projeví ve vyšších investicích a tvorbě nových pracovních míst. Celkově byl projev guvernéra Poloze méně holubičí, než byla očekávání trhu. Kanadský dolar je momentálně jediná komoditní měna, která dokáže odolávat posilujícímu dolaru, a to i díky zlepšujícím se domácím makroekonomickým výsledkům. Kanada je silně ekonomicky propojena se Spojenými státy, jejichž ekonomické oživení zaručeně posílí i severního souseda.

Britský ministr financí George Osborne včera v parlamentu uvedl, že ostrovní ekonomika letos vzroste o 3 procenta, tedy rychleji než bylo očekáváno (2,7 procenta), avšak rozpočtový deficit bude klesat pomaleji. V příštím roce počítá s 2,4 procentním růstem HDP ve srovnání s březnovou prognózou 2,3 procenta. Rozpočtový deficit ve fiskálním roce do března 2015 klesne na 5 procent HDP z úrovně 5,6 procenta HDP v předešlém roce. Pomalejší pokles schodku je důsledkem slabší tvorby nových pracovních míst s vysokými mzdami a propadu cen ropy, kde klesají příjmy státu z těžby. Příští rok by měl schodek klesnout na 4 procenta HDP, pak na 2,1 procenta, 0,7 procenta a v dalších dvou letech by se mělo hospodaření vlády překlopit do přebytků.
Veřejný dluh by měl dosáhnout svého maxima v příštím roce, a to na úrovni 81,1 procenta HDP. Vláda jej chce pak v následujících letech postupně snižovat na 78,8 procenta a do roku 2019/20 by měl dluh klesnout na 72,8 procenta výkonu ekonomiky.

AUD/CAD překonal předchozí minima a Fibonacciho hodnotu 61,80, což mu otevírá cestu na jih k Fibonacciho úrovni 88,60 a postupně až k předchozím minimům 0,9150. Z fundamentálního hlediska je kanadská ekonomika na tom mnohem lépe než Austrálie, proto očekáváme dlouhodobější klesající trend.

USD/CHF překonal předchozí maxima, což mu otevírá cestu ne sever. Ideálně je vstupovat do nákupní pozice při návratu (opětovném otestování) hladiny rezistence.

GBP/USD po silném prodejním trendu konsoliduje v obdélníku. Směr jeho prorazení bude klíčový pro další vývoj libry.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Co čekat od dnešního zasedání Fedu?
   Během večera dnešní seance zakončí FED svoje dvoudenní zasedání a očekávání jsou vysoká. USA se v minulém měsíci setkaly s tragickým výsledkem NFP reportu, který ukázal na slabiny pracovního trhu. Janet Yellenová proto musí zvážit, zda opravdu nastal ten správný čas pro další zvýšení úrokové sazby, nebo zda se vyplatí ještě počkat. Trhy aktuálně kalkulují jenom s dvou procentní pravděpodobností, že Fed zvýší úrokové sazby. Klíčová však bude nová ekonomická projekce a tisková konference, které by mohly naznačit další směřování měnové politiky USA.
  • Co čekat od dnešního zasedání FOMC? Analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
   Klíčová událost tohoto týdne je tady. Dnes večer v 19:00 skončí 2denní zasedání americké centrální banky (Fed), na němž se bankéři radí...
  • Co čekat od dnešního zasedání NFP?
   Dnes budou publikovány jedny z nejdůležitějších amerických makroekonomických zpráv, a to data z domácího trhu práce...
  • Co čekat od ECB po nízké inflaci?
   První odhad inflace v eurozóně týden před zářijovým zasedáním moc radosti centrálním bankéřům ve Frankfurtu nepřinesl. Zůstal na nízkých 0,2 % (meziroční růst) a zaostal jak za naším, tak tržním očekáváním. Inflaci sice pomalu začíná tlačit vzhůru odeznívání nízkých cen ropy (které by ji ke konci roku mohlo pomoci nad 1 %). Bohužel ale v srpnu znovu poklesla jádrová inflace - očištěná právě o ceny pohonných hmot, energií a potravin (na 0,8 %). Ta je přitom barometrem klíčových inflačních tlaků z reálné ekonomiky. Co v tomto světle čekat na zářijovém zasedání?
  • Co čekat od Fedu?
   Včera začalo poslední letošní zasedání FEDu. Výsledek je skoro jistý a skoro jistě trhy nepřekvapí: po roce dojde ke druhému utažení americké měnové politiky za posledních deset let, čímž se sice horní hranice klíčové sazby posune na 0,75%.
  • Co čekat od Jackson Hole 2014?
   Ode dnes do soboty proběhne legendární sjezd centrálních bankéřů Jackson Hole 2014. Spolu s hlavními body letošního pr...
  • Co čekat od letošního zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole?
   Dnes začíná pravidelné každoroční zasedání, které v minulosti výrazně ovlivňovalo dění na finančních trzích. Centrální...
  • Co čekat od NFP a reakce na dolaru?
   Zítra nás čeká hlavní fundament tohoto týdne, kterým budou výsledky z amerického trhu práce (NFP). Jedná se o tradičně ostře sledovaná data se značným dopadem na dolar a jejich význam proto nelze podceňovat. Za dva týdny nás čeká zasedání Fedu a NFP rozhodně bude typem fundamentu, který budou představitelé americké centrální banky zohledňovat ve svém rozhodnutí a následné komunikaci. Přesto se ale nemůžeme ubránit dojmů že bude význam srpnových výsledků o něco menší než bývá obvyklé, čehož by se však i tak dalo celkem dobře využít. Nejprve ale pár slov k aktuálním odhadům.
  • Co čekat od večerního reportu z posledního zasedání Fedu? Náznak růstu sazeb pomůže dolaru
   Dnes večer ve 20:00 budou zveřejněny "Minutes" ze zasedání americké centrální banky Fed, které proběhlo na konci červe...
  • Co čekat od zasedání ECB, analýza EUR/USD, indexu dolaru
   Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 217 000 nových pracovních míst, nejvíce od čer...
  • Co čekat zítra ráno od BoJ a RBA?
   Ještě než bude ve středu rozhodovat o úrokových sazbách Fed, čeká nás zítra brzy ráno zasedání hned dvou významných centrálních bank – Bank of Japan a Reserve Bank of Australia. Níže proto v několika bodech krátký komentář k tomu, co od obou Bank očekávat a jaký mohou mít ráno dopad na domácí měnu.
  • Co čeká zlato po holubičím skoku FOMC?
   Zlato i stříbro ve středu zaznamenaly prudký růst – a historie se již potřetí opakuje. Holubičí zvýšení sazeb Fedem odstartovalo zpětný nákup a zlato se vrátilo do relativního bezpečí nad 1.221 USD za unci. Když nyní pozornost Fedu mizí, zlato se s vysokou pravděpodobností stabilizuje a zisky burzovního trhu vyrovnají poptávku související s geopolitickým rizikem.
  • Co dál s britskou librou? Nejzajímavějšími páry budou i nadále GBPUSD a GBPJPY
   Dostal jsem několik dotazů na téma dalšího vývoje GBP na různých měnových párech a rozhodl se na toto téma napsat krátký článek. Libra má za sebou pár velmi divokých dnů, během kterých slábla vůči všem světovým měnám. Největšího výprodeje se dočkala podle očekávání na páru s bezpečnými přístavy, jako je japonský jen a americký dolar přičemž na páru s japonským jenem dosahují ztráty od minulého čtvrtku více než 13 %.
  • Co dělá Bitcoin v létě?
   Přes veškeré katastrofické prognózy, odhady a dohady, Bitcoin si užívá. Každý, kdo před dovolenou zkoumá valuty, ať se podívá i na virtuální měnu. Cena jednoho Bitcoinu se před nedávnem vyšplhala přes 700 dolarů a v současné době se pohybuje okolo 650 dolarů. S tím už se na cestách chvilku vyžít dá. Ale jak se k něčemu virtuálnímu dostat fyzicky?
  • Co dnes čekat od ECB?
   Dnešní den patří ECB. Značná část trhu počítá s tím, že centrální bankéři natáhnou politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My jsme opatrnější a v hlavním scénáři (pravděpodobnost 60 %) předpokládáme, že ECB dnes trhy zklame a ponechá měnovou politiku bez výraznějších změn.
  • Co dnes čekat od Janet Yellen?
   Trhy si dnes dopoledne užívaly korekci a pokles rizikové averze. Americký dolar korigoval alespoň malou část propadů, ...
  • Co dnes čekat od NFP? Analýza EUR/USD, AUD/CAD
   Hlavní událostí dnešního dne budou data z trhu práce USA. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že USA v březnu...
  • Co dnes můžeme čekat od makroekonomických dat USA? ADP, HDP, FOMC, analýza USD
   Včera večer promluvil americký prezident Barack Obama, jenž se přidal k Evropské unii v rozšíření sankcí v...
  • Co dnes můžeme čekat od zasedání americké centrální banky?
   Počet nově započatých staveb domů se v listopadu v USA po delší době vrátil nad milionovou hranici, když posílil ...
  • Co dnes můžeme čekat od zasedání ECB?
   Evropská centrální banka (ECB) dnes zveřejnění rozhodnutí o úrokové sazbě. Nadále se očekává zachování sazby reko...
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  Forex brokeři
  UFX
  ThinkMarkets
  Saxo Bank
  reklama
  XTB vikend