Den Draghi: Co ECB neudělá, bude špatně. Co udělá, může zklamat. Chystá společnou akci s ESM?

02.08.2012 10:53  Autor: Patria.cz  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny před kolapsem, včetně obrany některých zemí před neodůvodněně vysokými zápůjčními náklady. A buďte si jisti, že to bude stačit. To byla silná ukázka slovní intervence centrální banky v podobě slov guvernéra ECB Maria Draghiho, která nakopla akciové, dluhopisové, měnové i komoditní trhy k několikadenní rally a především silnému očekávání od toho, co ECB pronese po dnešním měnovém jednání, tedy po čase 13:45. Očekávání trhů se jeví nabuzeno natolik, že cokoli ECB neučiní, bude špatně automaticky a kroky které oznámí, mohou zásadně zklamat svým rozsahem. A vyvolat negativní reakci trhů? Krátkodobou? Oznámí ECB konkrétní kroky dnes?

Rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB padne ve 13:45, konsensus trhu očekává ponechání klíčové sazby na úrovni 0,75 % beze změny. Klíčový bude ale komentář k případným krokům ECB v boji proti dluhové krizi.

„Pokud jde o rostoucí prémie na vládních dluhopisech, porušují funkčnost transmisních mechanismů měnové politiky a tím spadají do našeho mandátu,“ vzkázal Draghi v minulém týdnu a trhy jeho slova pochopily tak, že ECB je připravena řešit vysoké zápůjční náklady Itálie, Španělska a dalších dluhovou krizí zasažených zemí eurozóny a započetly očekávání masívní akce ECB v tomto směru, očekávání, že odkupy vládních dluhopisů jsou znovu na stole. V tomto úmyslu má silnou opozici v německé centrální bance Bundesbank. I v tomto směru dnešní měnové jednání mnoho napoví.

Šéf ECB Draghi navrhne na dnešním zasedání dvojitou strategii boje proti dluhové krizi v eurozóně, když bude prosazovat koordinovanou intervenci ECB a záchranného fondu ESM na trhu se státními dluhopisy, napsal dnes německý list Süddeutsche Zeitung. Podle citovaného plánu by ESM přímo odkupoval malé množství dluhopisů nabízených vládami krizí postižených států, jako jsou Španělsko a Itálie na primárním trhu. ECB by současně skupovala státní papíry, se kterými už se na trhu obchoduje, tedy intervenovala na sekundárním trhu. Cíl akce je zřejmý, snížení úrokové zátěže postižených zemí.

Süddeutsche Zeitung tvrdí, že v rámci ECB se rýsuje většina pro takový program. Nebude ale oznámen dnes. K tomu by mělo dojít až po 12. září. Ten den německý ústavní soud vynese verdikt ohledně dokončení ratifikace ESM v Německu, bez níž nemůže budoucí stálý záchranný fond eurozóny začít fungovat. Draghi při rýsování tohoto kroku údajně spoléhá na nárůst zájmu soukromých investorů o trh se státními dluhopisy i na to, že ESM by na krok mělo navíc stačit relativně málo peněz a ze vstupu do primárního nákupu může na poslední chvíli ucuknout, pokud náklady emise budou uspokojující. Odpor Německa vůči takové intervenci ECB ale trvá, zpochybňována je právní podloženost takového vstupu ECB do podpory financování států.

„Pokud Draghi nic podstatného neoznámí, trhy budou reagovat extrémně negativně a ECB bude mít ve svých rukou plné rozpuknutí evropské krize,“ míní James Nixon, hlavní ekonom Societe Generale v Londýně. „Neumím si představit slova, který by Draghi mohl při klidných trzích vyslovit namísto jasné intervence,“ dodal. „Draghi je v mimořádně těžké situaci. Buď zklame trhy vůči jeho vyjádření v minulém týdnu, nebo pověstnou rukavici zvedne a vykročí v této fázi osamocena k opětovnému nákupu dluhopisů,“ uvádí hlavní ekonom BNP Paribas pro eurozónu Ken Wattret. „Jakákoli papírová měna je jen tak dobrá, jak dobrý je její management a důvěryhodnost. Nesoulad s trhy bude pro euro zničující,“ dodává hlavní ekonom Barclays Julian Callow.

Hlavní ekonom Goldman Sachs v Londýně Huw Pill připomíná další možnost, kterou se ECB může vydat „na vlastní triko“. Je jím povolení národním centrálním bankám odkupovat korporátní dluhopisy k uvolnění podmínek financování na trhu. ECB by se také mohla rozhodnout k zopakování či modifikaci programu dodávek dlouhodobé likvidity, což jsme viděli na dvou kolem 3letých tendrů LTRO v prosinci a únoru, které skutečně zabraly. „ECB ještě vyhodnocuje plný dopad těchto kol, zvažuje ale menší doplnění v brzké době,“ tvrdí měnový stratég Bank of America/Merrill Lynch pro Evropu Anthanasios Vamvakidis. Ekonomové shodně opakují, že dnes ale nelze od ECB čekat konkrétní oznámení masívní akce na podporu eura a stabilizaci trhů v dluhové krizi. Otázkou je tedy následná reakce finančních trhů.

Benchmark evropských blue chips Eurostoxx 50 vzrostl od 25. července v reakci na slova Draghiho o 8,1 procenta. S&P 500 za stejnou dobu vzrostl o 2,8 %. Ze dna od března roku 2009 vzrostl S&P 500 o více jak 80 procent. Evropa obchoduje na 10,6násobku P/E, S&P 500 na 13násobku. „Evropské akcie jsou podhodnocené,“ říká Graham Secker, šéf pro evropské akcie v Morgan Stanley. „Draghiho slova mohou signalizovat zásadní změnu v reakční funkci ECB, strukturální zlom v její měnové politice,“ říká Stephane Deo za UBS. Monica Defend, šéfka pro globální alokaci aktiv v Pioneer, míní, že většina špatných zpráv je v trhu započtena a prostor pro růst na povzbuzení ECB je větší, než na pokles při zklamání. „Ač evropské trhy po polovině roku přestaly za americkými zaostávat a Draghi je ještě více nasměroval vzhůru, sázku proti evropským akciím nepovažuji za dobrou,“ uzavírá Jim Stellakis z newyorské Technical Alpha.

Třídenní vývoj na eurodolaru: 
Euro k americkému dolaru před měnovým jednáním ECB s výsledkem počínaje 13:45, kterému bude ve 13:00 předcházet rozhodnutí Bank of England a také České národní banky, obchoduje na hladině 1,2270 USD/EUR a pozvolna se tak posouvá od ranních úrovní kolem 1,2250 USD/EUR při rozpětí dne 1,2216 až 1,2281 USD/EUR. Posouvá tedy pozvolna denní maximum vzhůru.


(Zdroj: Bloomberg, Süddeutsche Zeitung, Société Générale, BNP Paribas, Barclays, Goldman Sachs, BoA/ML, Morgan Stanley, UBS, Technical Alpha)

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Demise vlády se koruny netýká
  Společně s demisí naší vlády by si obchodník z obecného fundamentálního hlediska jistě představil spíše negativní v...
 • Demoúčet - dobrý sluha, ale zlý pán
  Pravdepodobne ste už veľakrát počuli, ako dôležitý je demo účet pre začínajúcich obchodníkov. O niečo menej sa už ale vie, že to najdôležitejšie sa na ňom začiatočníci aj tak nenaučia?
 • Den bez dat pomáhá akciím v růstu
  Globální akciové trhy v pondělí ráno slušně rostly a akcím ve vyspělých zemích se dařilo. Evropské indexy byly výš o cca 1% a Německý DAX se znovu vrátil ke svým rekordním maximům. Futures na americké indexy byly v zisku cca 0.35% a SP500 index se nacházel při úrovni 2,442 USD během Londýnské seance.
 • Den bez negativních zpráv přináší trhům úlevu. Dolaru snaha o další růst nevyšla
  Změny na hlavních finančních trzích od rána nejsou velké a posun jde většinou pozitivním směrem. Stále se propírá téma protekcionismu, ale momentálně bez nových významných zpráv. Americká inflace dopadla prakticky přesně podle odhadů a neměla tak přímý dopad na očekávání o budoucí politice Fedu či dalším vývoji cen.
 • Deň centrálnych bánk
  Dnes majú zasadnutie ECB, BoE a aj Česká národná banka. V prípade prvých dvoch sa nečaká nič prekvapivé a ...
 • Deň centrálnych bankárov
  Dnešný makrokalendár je takmer ako tradične v prvý pracovný deň týždňa slabší. Pozornosť sa bude sústreďovať na ...
 • Den D: ECB má představit další expanzivní program
  ECB pokračuje souborem opatření navyšování monetární expanze s cílem oslabení eura a podpory ekonomiky a inflace....
 • Den díkůvzdání a Black Friday poznamenají obchodní aktivitu na trzích
  Máme tady čtvrtý listopadový čtvrtek a tedy Den díkůvzdání v USA. Hned poté, co Američané stráví krocaní večeři, se zítra ráno vypraví ve velké předvánoční nákupy, které obchodníci podpoří velkými slevami. Maloobchodní tržby za nadcházející víkend budou ekonomy velmi sledovaným indikátorem celkové síly americké spotřebitelské důvěry. Zatímco v maloobchodě budeme svědky nákupního šílenství, finanční trhy budou naopak trpět ze stejného důvodu nízkou obchodní aktivitou. Dnešní struktura německého HDP ukáže, proč předběžný odhad za Q3 16 zklamal. Listopadový Ifo ale potvrdí vzestup aktivity s blížícím se koncem roku. Solidní ekonomickou důvěru by měl potvrdit i český konjunkturální průzkum.
 • Deň D pre Draghiho je tu. Prejav v Jackson Hole o 21.00 CET
  Presne pred troma rokmi v Jackson Hole Draghi oznámil plány na kvantitatívne uvoľňovanie v euro zóne a euro začalo svoj klesajúci trend. To viedlo k výpredaju eura z 1.34 až na dlhoročné minimá pri 1.04, ktoré boli dosiahnuté v marci 2015. Spustenie QE v euro zóne bolo odôvodnené hrozbou deflácie, vysokou nezamestnanosťou a slabým ekonomickým rastom. V súčasnosti ani jeden z týchto troch dôvodov nie je na trhu prítomný a preto ECB pravdepodobne čoskoro ukončí masívne nákupy dlhopisov.
 • Den D pro Theresu Mayovou
  Stejně jako v uplynulých dvou dnech se budeme zabývat brexitem. Britská vláda bude nyní hlasovat o legislativě, která by umožnila odložení termínu vystoupení z Evropské unie.
 • Dění na forexu pro dnešní den 16.3.2018
  Na mezinárodních trzích nás dnes čeká klidný den. V regionu zaujmou především polské statistiky, které ukážou silný tamní trh práce s robustním růstem mezd. V ČR budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců a běžný účet platební bilance, kurz koruny však pravděpodobně neovlivní.
 • Dění na komoditách - Ropa, Káva, Kukuřice, AUDUSD & kovy
  Do dnešního shrnutí dění na komoditních trzích jsme vybrali 4 instrumenty, která aktuálně vypadají zajímavě a/nebo mají za sebou výrazný cenový pohyb: Ropa, Káva, Kukuřice, AUDUSD & kovy.
 • Denná analýza EURUSD
  Situácia na trhoch stále pripomína n&aacute...
 • Denná analýza EURUSD
  Napriek tomu, že sme v poslednom čase zaznamenali negatívne spr&aac...
 • Denná analýza EURUSD
  Pondelkové obchodovanie na devízovom a finančnom trhu v&...
 • Denná analýza EURUSD
  Neistota na trhoch je ich hlavným pánom, hýbate...
 • Denná analýza EURUSD
  Nálada na trhoch sa od začiatku týždňa postupne zhor&scaron...
 • Denná analýza EURUSD
  Počas noci akoby devízoví obchodníci stratili pamäť. A tvárili sa akoby sa všetky problémy eurozóny od dlhovej krízy, cez slabú konkurencieschopnosť ekonomiky až po španielsku bankovú chrípku, boli neviditeľné. Stačilo na to pár lepších makrodát z Austrálie, Nového Zélandu a vyhlásenie čínskej strany o tom, že nateraz nerozmýšľa znižovať podiel svojich investícii v Eurozóne (popretie včerajších klebiet o tomto kroku). Na trhu sa tak po týchto správach začalo „bujaro“ oslabovať, nálada sa zlepšila a euru sa voči zelenej dolárovej bankovke podarilo odraziť od takmer nových ročných miním (1,2155) nevídaných 1,1% až k 1,2330. Podľa môjho názoru to bola až „prestrelená reakcia.“
 • Denná analýza EURUSD
  Volatilita a "risk on/risk off" (teda podstupovanie rizika, &uacut...
 • Denná analýza EURUSD
  Počas noci sme videli čiastočné upokojenie a konsolidáciu na fin...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Admiral Markets SE2
 
LYNX Cesta Tradera

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Bossa mentoring
reklama
LYNX Cesta Tradera
reklama
Swissquote Bank
reklama
Bossa mentoring