Úterý 16. července 2024 05:10
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost

11.07.2024 13:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena zlata se meziměsíčně příliš nezměnila, v červnu ztratila 0,02 % a skončila na úrovni 2 371 USD. Klíčovými faktory byly ty makroekonomické; k největšímu meziměsíčnímu pohybu ceny zlata došlo po zveřejnění dat o mzdách mimo zemědělský sektor. Podle dat zveřejněných v červnu se také za květen nezměnily zlaté rezervy Čínské lidové banky (PBOC), což bylo poprvé za 18 měsíců, kdy se nezvýšily.

V průběhu června se zlato fakticky obchodovalo „horizontálně“; cena zlata skončila za měsíc tam, kde začala, na 2 327 dolarech. Během měsíce dosáhla maxima 2 376 USD a poté klesla na své červnové minimum 2 294 USD v souvislosti s daty o mzdách mimo zemědělství. Zlato se na konci měsíce zotavilo, protože americký dolar klesl z dvouměsíčního maxima.

Graf 1: Cena zlata v průběhu měsíce


Zdroj:Bloomberg, stav k 30. červnu 2024. Minulá výkonnost nepředpovídá budoucí výnosy.

Pohyb zlata do strany byl možná překvapivý vzhledem k tomu, že byla zveřejněna data, podle nichž PBOC v květnu nic nepřidala do svých zlatých rezerv — šlo o první měsíční pauzu v nákupech od listopadu 2022. Nákupy zlata centrálními bankami byly pro komoditu klíčovou podporou, protože segment poptávky ETF prodával zásoby zlata téměř 24 měsíců po sobě. Je možné, že relativně vysoké ceny zlata učinily v nákupním programu PBOC přestávku. S předpokladem, že nákupy ETF jsou více motivovány měnovým cyklem, a proto by se měly brzy dočkat znamení k nákupu při snižování sazeb, je otázkou, zda odradí relativně vysoké ceny zlata, nebo je inspiruje potenciální růst?

Od začátku roku cena zlata vzrostla o 12,8 %.

Graf 2: Cena zlata a reálné výnosy dluhopisů


Zdroj: Bloomberg, stav k 30. červnu 2024. Generický inflační index desetiletých státních dluhopisů USA nebo reálný výnos generických desetiletých TIPS (TIPS = Treasury Inflation Protected Security).

Americké desetileté reálné výnosy skončily v červnu na úrovni 2,11 %, což je více než 2,06 % ze začátku měsíce. Reálné výnosy dosáhly vrcholu při úrovni 2,17 %, protože červnová data o mzdách mimo zemědělský sektor překonaly nejvyšší odhady. A to i přesto, že odhady za předchozí měsíce byly revidovány směrem dolů a míra nezaměstnanosti byla vyšší a dosáhla 4,0 %. Mzdy mimo zemědělský sektor a míra nezaměstnanosti se počítají z různých zdrojů, což znamená, že míra nezaměstnanosti by mohla být věrným odrazem skutečnosti a trh práce se zmírňuje, což zvyšuje pravděpodobnost brzkého snížení sazeb.

Vyhlídku na snížení sazeb zvýšilo také zpomalující se tempo růstu PCE (celkového i jádrového) — Fedem preferovaného ukazatele inflace. Na konci měsíce trhy viděly vyšší pravděpodobnost, že Fed provede první snížení sazeb v září, a do konce roku Fed provede dvě snížení sazeb — oproti jednomu na začátku měsíce.

Graf 3: Cena zlata a americký dolar


Zdroj: Bloomberg, stav k 30. červnu 2024.

Vzhledem k dalšímu snížení sazeb Fedu, které si trh promítnul do cen, došlo ke konci měsíce k mírnému poklesu kurzu USD, ale celkový trend dolaru byl rostoucí a měřeno indexem DXY posílil o 2,6 %. Reakce zlata na silnější dolar byla přiměřeně pasivní.

V průběhu měsíce ECB poprvé v tomto cyklu snížila úrokové sazby. Stejně jako v případě Fedu a Bank of England trhy promítly do cen i další snížení sazeb do konce roku 2024. V Japonsku, kde se očekává, že centrální banka začne zvyšovat sazby, trh ztratil optimismus, že se do konce roku podaří tři zvýšení sazeb, a snížil prognózy na dvě. Všechny tyto pohyby udržely relativní výhodu USD.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Invesco: Spíše realistický než pesimistický pohled na trh
  Posledních několik týdnů mě zarazila míra pesimismu, jakou jsem zažila při setkávání s klienty. Problémy nás určitě čekají, ale nemyslím si, že by měl pesimismus zastínit potenciál kapitálového zhodnocení a průběžných výnosů, které leží před námi.
 • Invesco: S pokračující debatou o dluhovém stropu v USA se očekává nárůst tržní volatility
  Vyjednávání o dluhovém stropu v USA přitahuje stále větší pozornost investorů. Ta je upřena zejména na kritické datum „X“, kdy se očekává, že americké vládě dojdou prostředky na plné uhrazení finančních závazků. V současné době se toto datum odhaduje na 1. června.
 • Invesco: Šílenství měnové politiky – Budou strategie centrálních bank úspěšné?
  Současná měnověpolitická "sezóna" začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci; trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období. Dobrou zprávou je, že vítězem může být každý. Centrální banky mezi sebou nesoutěží. Stačí, aby splnily své cíle. Pro většinu z nich to znamená pouze porazit příliš vysokou inflaci. Zdá se, že všechny jsou na dobré cestě k tomuto cíli, i když každá z nich má vzhledem k individuálním charakteristikám a faktorům ovlivňujícím jednotlivé ekonomiky, svou vlastní strategii úspěchu.
 • Invesco: Tenis a udržitelnost
  Bíle oblečení exkluzivita vstupenek, slaměné klobouky, jahody a smetana. Z Wimbledonu je cítit historie, která se může zdát v rozporu s jeho ambiciózním závazkem udržitelnosti. Pro splnění tohoto závazku je zavedena řada opatření, včetně využívání obnovitelných zdrojů energie.
 • Invesco: Trhy vidí pozitivní signály v čínské ekonomice i v inflaci v USA
  Otočili jsme list za „annus horribilis“, kterým byl rok 2022. Začátek roku 2023 byl skvělý, protože akcie a dluhopisy v prvních lednových dvou týdnech celosvětově rostly.
 • Invesco: Tři důvody, proč bychom mohli být svědky růstu japonských akcií
  Připadá mi, jako bychom se vrátili na konec osmdesátých let. Ne proto, že bych nosila vysoké tenisky Reebok, džíny Guess a bundy Esprit nebo poslouchala Men at Work a Yes, ale proto, že panuje velké vzrušení okolo japonské ekonomiky – a japonské akcie zažily v uplynulém roce silnou rallye.
 • Invesco: Válka mezi Izraelem a Hamásem přináší do popředí geopolitická rizika
  O víkendu Hamás překvapivě zaútočil na Izrael, zabil civilisty a vzal rukojmí, což se zdá být reakcí na připravovaný izraelsko-saúdský mírový plán. Izrael vyhlásil válku a zřejmě se připravuje na rozsáhlou invazi do Gazy. Součástí izraelsko-saúdské mírové dohody byla podmínka izraelských ústupků Palestincům. Zdá se, že v současné situaci k tomu pravděpodobně nedojde, což naznačuje, že mírová dohoda může být zmařena. Deník Wall Street Journal uvedl, že se na útoku Hamásu podílel Írán; pokud se tato informace potvrdí, hrozí, že do konfliktu budou zataženy další země.
 • Invesco: VR/AR Apple vstupuje do boje
  VR/AR neboli virtuální realita/rozšířená realita může změnit způsoby, jakými lidé komunikují s organizacemi, jejich produkty a službami, protože umožňuje různým platformám vytvářet skutečně pohlcující zážitky. Uvedení náhlavní soupravy pro smíšenou realitu společnosti Apple mělo jako vždy vzbudit velkou pozornost, vzhledem k historii úspěšného uvádění produktů této firmy na trh.
 • Invesco: Výhled akciového trhu pro rok 2024
  V roce 2023 jsme byli svědky toho, že některé inflační impulsy z doby Covidu začaly slábnout. Růst začal zpomalovat, což vyvolalo diskusi o tom, kdy by úrokové sazby mohly dosáhnout svého vrcholu a případně se snížit. Domníváme se, že tato debata bude ještě nějakou dobu živá a ekonomická data budou podrobně zkoumaná.
 • Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
  Již delší dobu tvrdím, že měnová politika má na trhy nadměrný vliv. Začalo to v době, kdy hlavní centrální banky prováděly mimořádně uvolněnou a experimentální měnovou politiku v boji proti globální finanční krizi. Pokračovalo to však i v posledních několika letech, kdy jsme byli svědky masivního zpřísňování měnové politiky v boji proti pandemické inflaci, což mělo dramatický dopad na trhy v roce 2022. Vzhledem k významu měnové politiky pro řízení trhů byl minulý týden významný, neboť se sešlo pět centrálních bank vyspělých trhů a sedm centrálních bank rozvíjejících se trhů a proběhla přijetí dvou historických rozhodnutí.
 • Invesco: Zlato a makro faktory, které ovlivňují jeho cenu
  Cena zlata v posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostla o 11,6 % a na konci roku dosáhla hodnoty 2 063 amerických dolarů. Ačkoli cena kovu na začátku čtvrtletí rostla v důsledku geopolitických rizik, byly to nakonec měnově politické faktory, které 3. prosince vyhnaly kov na nové historické maximum 2 135 dolarů. Toto byl příliš agresivní růst, proto se také cena záhy snížila. Volatilita ceny však opět vzrostla, když Fed signalizoval konec stávajícího cyklu zvyšování sazeb.
 • Invesco: Zlato – srpnové výkony
  Zlato v srpnu kleslo o 1,5 % a zakončilo měsíc na hodnotě 1 940 USD. Vyšší reálné výnosy a utahování Fedu znamenalo to, že finanční fundamenty vyvíjely na zlato tlak v první polovině měsíce směrem dolů, ale s tím, jak se data z USA mírnila, kov získal zpět většinu počáteční ztráty.
 • Invesco: 2024 – Návratnost dluhopisového trhu
  Rokům 2022 i 2023 dominovala vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb, což vedlo k prudkému přecenění částí trhu citlivějších na duraci – tedy státních dluhopisů a korporátních dluhopisů investičního stupně. „Trhy korporátních dluhopisů s vysokým výnosem si vedly lépe, my jsme ale nyní opatrnější, pokud jde o dopad zvýšených nákladů na refinancování a zhoršujícího se ekonomického prostředí na emitenty z řad podniků s vyšší mírou zadlužení,“ říká Alister Brown, produktový ředitel společnosti Invesco.
 • Invesco: 8 faktů, které by si investoři měli odnést z minulého týdne
  Minulý týden byl bohatý na zprávy týkající se amerických a světových trhů a ekonomiky. V USA se zpřísňují úvěrové standardy a zpomaluje se růst zaměstnanosti. Růst mezd se však nekoná, což může znepokojovat Federální rezervní systém. V eurozóně vykazoval sektor služeb určité známky oslabení a globální zpracovatelský průmysl se v důsledku zmírnění hospodářského růstu zhoršuje.
 • InvestAsnwers: Bitcoin by podle jednoho grafu mohl vyrůst o více než 50 % 
  Populární analytik kryptoměn se na základě historických dat vyjádřil ohledně býčí nálady kolem bitcoinu (BTC).
 • Invest.com představila novou platformu na síti Bancor
  Skupina invest.com představila systém pro automatické generování tokenů pro svou novou platformu Stox pro předvídání chování trhu.
 • Investice ČEZ do Temelína bude letos činit 1,5 miliardy korun
  Energetická společnost ČEZ investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 1,5 miliardy korun. V elektrárně chce posílit i bezpečnost a zřídit životně důležité prostory.
 • Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?
  Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako běžný investor ohlídat. A není třeba panikařit, dost možná se vás povinnost podávat daňové přiznání nebo nutnost do něho zahrnovat své investice týkat nebude.
 • Investice desetiletí je stále atraktivní
  Dlouhodobí investoři mají nyní mimořádnou příležitost na rozvíjejících se trzích. Ty nabízejí vzácnou kombinaci atraktivní valuace, nízkých měnových kurzů a pozitivního tržního a ekonomického vývoje. Klademe ale důraz na to, že je tu příležitost pro investory dlouhodobé, protože dokonalé časování trhů není možné. Většina krátkodobé cenové volatility je ale založena jen na informačním šumu, zatímco dlouhodobou návratnost určují valuace a ekonomický růst.
 • Investice do akcií a jejich úskalí
  Soustředíte se jen na americký trh, nebo investujete i do evropských a asijských trhů? Ekonomové a analytici radí svá rizika rozložit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NAGA
RoboMarkets
AETOS
reklama
CapXmaster srovnani