Neděle 14. července 2024 06:46
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Payout

⛽Ropa se dostala na 7týdenní maxima

19.06.2024 18:00  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ropa pokračuje v oživení, i když dnešní nárůst je omezen na přibližně 0,5 % jak u ropy WTI, tak u ropy Brent. V druhém případě se dnes jedná o rolování futures kontraktů. Za zmínku stojí, že ropa získává navzdory nárůstu zásob podle API a zprávě STEO od EIA, která ukázala snížení prognózy průměrné ceny ropy pro letošní rok. Červnová zpráva STEO ukázala, že se letos očekává průměrná cena ropy WTI 80,32 USD za barel, zatímco květnová zpráva ukázala průměrnou cenu 84,76 USD za barel.

Proč dochází k nárůstu na trhu s ropou? Zaprvé pozorujeme mírně slabší americký dolar a zadruhé po zprávě STEO investoři stále očekávají silné oživení poptávky po ropě během letní sezóny. Je také možné, že OPEC+ bude na konci léta nucen revidovat své rozhodnutí a prodloužit dobrovolné snížení produkce do konce letošního roku.

Cena ropy Brent (OIL) se vrátila nad klouzavé průměry 50, 100 a 200 seancí a vystoupila na nejvyšší úroveň od 1. května 2024. Cena se plně zotavila z poklesu vyvolaného zasedáním OPEC+ na začátku června. Nejbližší významnou nabídkovou zónu lze nalézt mezi 87 a 88 dolary za barel. Zdroj: xStation5

Za zmínku stojí, že koncem května ropa Brent téměř dosáhla contanga na nejbližších dvou kontraktech. Od té doby však došlo k silnému odrazu ceny nejbližšího futures kontraktu vůči dalšímu. Zdroj: Bloomberg Finance LP, XTB

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ropa sa po amerických zásobách odrazila od supportu pri úrovni 75,5
  Zásoby rástli o 3,2 mil. barelov. Po dlhých týždňoch dopadli o niečo horšie ako sa čakalo (3,6 mil). Aj naďalej však rastú pre posledné kvartály málo vídaným tempom. Za posledných šesť týždňov vzrástli o 32 mil. barelov, to sa naposledy stalo koncom zimy 2017 (takisto v tom čase naposledy rástli šesť týždňov po sebe). Ich medziročný pokles sa znížil na 6,4%. Naposledy bol tak nízko pred 11. mesiacmi. Čiže trend pribúdania zásob v USA naďalej pokračuje, čo nie je pre ropu práve najlepšia správa.
 • Ropa sa posúva vyššie po údajoch EIA
  Cena ropy vzrástla po zverejnení dnešnej správy EIA. Zásoby ropy klesli viac, ako sa očakávalo, zatiaľ čo zásoby benzínu sa zvýšili a zásoby destilátov sa mierne znížili. Ceny ropy krátko po zverejnení vzrástli.
 • 🛢Ropa sa posúva vyššie vďaka skupine OPEC +📈
  Dnes je druhý deň rokovaní skupiny OPEC +. Posledné správy naznačujú, že Rusko súhlasilo so zachovaním nezmenenej produkcie vo februári. V minulom roku sa skupina dohodla, že sa bude stretávať každý mesiac a bude sa rozhodovať, či zvýši produkčný limit o pol milióna barelov denne. Včera rozhodnutie nepadlo kvôli silnému tlaku Ruska, ktoré chcelo zvýšiť produkciu.
 • Ropa: s blížícím se OPECem se objevují kupci
    Ropa – denní komentář   Ropa: s blížícím se OPECem se objevují kupci   Prosincový futures kon...
 • 🛢Ropa se blíží 💲120 po částečném embargo EU
  Evropská unie oznámila, že dosáhla dohody o ropném embargu. Znovu se zdá, že dohodnutá opatření jsou „papírovým embargem“, které neovlivňuje dostupnost komodity, ale zvyšuje nejistotu, která podporuje růst cen na trhu s ropou. Budou mít nová opatření EU skutečný negativní dopad na ruský ropný byznys? Nebo to povede jen k vyšším cenám?
 • Ropa se dál propadá a bere s sebou i kanadský dolar, akcie mírně ztrácí
  Akciové indexy se po včerejší nevýrazné seanci dnes dostávají mírně do červených čísel a likvidují malou část zisků, k...
 • Ropa se dává na ústup – černé zlato totiž z Iráku proudí dál a Libye hlásí navýšení svých dodávek
  Energetický sektor zasáhly výprodeje, jelikož dodávky z Iráku zůstaly nenarušeny.  Ceny kukuřice a pšenice i nadále tl...
 • Ropa se díky zvěstem o snížení těžby odráží ode dna
  OIL.WTI smazala počáteční ztráty poté, co Eurasia Group informovala, že OPEC+ bude příští týden "vážně zvažovat" snížení produkce, nicméně zatím se jedná pouze o nepotvrzené spekulace.
 • Ropa se dnes zkouší stabilizovat, akcie v plusu
  Propad cen ropy zůstává mezi tím nejzajímavějším, co se na trzích momentálně děje. Ropa dnes registruje další ztráty, když Brent padá o 10 procent. 11 dolarů na WTI ale znamená už relativně drobný pokles a trh se dopoledne snaží aspoň stabilizovat.
 • Ropa se dostala na minimum tohoto měsíce
  Futures kontrakty na ropu BRENT ve středu uzavřely s velkými ztrátami poblíž měsíčního minima 86,00 poté, co se dostaly do blízkosti 20denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na úrovni 89,40. Negativní trajektorie RSI, který sklouzl pod neutrální hranici 50. Na druhou stranu přeprodané signály zjištěné stochastickým oscilátorem vedou ke spekulacím, že by mohla probíhat fáze konsolidace nebo korekce směrem vzhůru. Prodejci by tedy mohli vyčkávat, dokud cena nepřekoná low z období srpna jasně pod hranicí 82,50.
 • Ropa se dotkla úrovně 100 USD
  Poté, co Rusko včera zahájilo vojenský útok na Ukrajinu, dosáhla ropa psychologické úrovně 100 USD za barel, v průběhu dne ale o 10 % klesla na cenu 91 USD a na úrovni D1 vytvořila obří Pin bar s vynikajícími cíli poklesu.
 • Ropa se drží nad 105,0
  Srpnový futures kontrakt ropy WTI posiluje 0,3% d/d na 105,8. Cena se drží nedaleko 3/4letého maxima kvůli souběhu ...
 • Ropa se chystá na comeback
  Vzpamatuje se ropa po extrémně slabém začátku roku? Tato otázka hýbe finančními trhy. Na začátku roku 2023 ropa několikrát vzrostla díky růstu celosvětové poptávky v čele s Čínou. K optimistickým prognózám pro Brent přispělo i očekávané snížení těžby ze strany OPEC+ obecně a Ruska zvláště. Bohužel, nerovnoměrné oživení čínské ekonomiky, obavy z recese v USA a nárůst exportu ropy z Ruska způsobily, že ropa North Sea v roce 2023 klesla o 12 %.
 • Ropa se musí dostat přes 34 dolarů, aby mohla rally pokračovat
  Výkyvy ropy jsou v tomto týdnu extrémní. Ještě uprostřed týdne padala tato komodita na nejnižší hodnoty od 2003. V jeh...
 • Ropa se nachází v klesajícím kanálu
  Futures na ropu BRENT se od konce září vyvíjejí v klesajícím kanálu. V současné době se trh drží pod 50denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA) a v blízkosti čísla 79,00, přičemž silnou rezistenci představuje rovněž bariéra 80,00. Oscilátor MACD se pohybuje nad svou spouštěcí linií v záporné oblasti, zatímco RSI se horizontálně pohybuje pod neutrální hranicí 50.
 • Ropa se nám rozeběhla směrem dolů?
  Cena ropy včera zaznamenala největší jednodenní propad od poloviny listopadu ...
 • Ropa se navrací do růstového trendu
  Futures na ropu BRENT zvrátily svůj růst po skončení indexu spotřebitelských cen nad 200denní SMA a po dosažení úterního maxima 83,75 okamžitě klesly. Indexy RSI a MACD obnovily svůj negativní sklon v medvědí oblasti, což signalizuje další depresivní seance. Nadcházející seance by však mohly být poměrně zajímavé, jelikož v pátek trh navrátil část ztrát a blíží se zpátky k úterním maximu 83,75.
 • Ropa se navzdory Putinovým výrokům obchoduje výše 📊
  Ropa je nyní na vyšších úrovních než před několika hodinami, a to i navzdory nedávným Putinovým prohlášením pro tiskovou agenturu Interfax. Putin naznačil, že podporuje snížení produkce obsažené v dohodě OPEC+, ale že Rusko riskuje ztrátu podílu na trhu. To by mohlo naznačovat, že Rusko není spokojeno s tím, že nemůže využít žádné příležitosti k výdělku. V tuto chvíli se již zdá, že škrty ze strany OPEC+ dosáhly astronomické úrovně. Lze si položit otázku, zda je tato dohoda udržitelná? Dokud se všichni budou držet plánu, může mít kartel ropu pod kontrolou. Pokud se však někdo rozhodne těžit více, může se celá dohoda zhroutit.
 • Ropa se nyní bude zpracovávat i v České republice
  PKN Orlen bude zvyšovat dodávky ze Saúdské Arábie o 100 000 tun ropy měsíčně. Surovinu bude nyní zpracovávat i v České republice. Od roku 2005 je součástí PKN Orlen totiž i český Unipetrol.
 • Ropa se obchoduje za méně než 75 USD za barel
  Ropa se v prostředí silnějšího dolaru opět obchoduje pod úrovní 75 dolarů za barel. protože rostoucí rizika recese ohrožují globální poptávku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost