Neděle 19. května 2024 03:13
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost

Udržitelné elektromobily? Ani náhodou. Mechaniků je nedostatek a vozidla končí na vrakovištích

15.05.2024 13:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Počet elektromobilů ve světě sice postupně roste, ale už méně se mluví o klesajícím počtu mechaniků specializovaných na opravy jejich baterií a složitých obvodů. To je problém zejména ve Velké Británii, kde lidé nechávají plně funkční elektromobily na vrakovištích. Ve skutečnosti je pouze 10 % z 236 000 tamních mechaniků kvalifikováno pro opravy elektromobilů. Takže i lehce havarovaná vozidla se hodnotí na vrakovištích, ale jejich recyklace v praxi selhává.

Situace v Británii je alarmující

Nízká poptávka po práci mechaniků způsobuje problémy při rozvoji elektromobility, protože není dostatek lidí s kvalifikací pro opravy vozidel. V důsledku toho roste poptávka po mechanicích a s ní i ceny běžných kontrol, oprav a náhradních dílů, které se obvykle musí dovážet, což výrazně prodlužuje čekací dobu na opravu vozidla. Náhradní díly a opravy jsou někdy dokonce dražší než samotný vůz, takže majitelé často přemýšlejí, zda vůbec mají vůz nechat opravit, nebo zda jej mají rovnou vyměnit. Podle Synetiq, britské společnosti zabývající se likvidací a recyklací vozidel pro udržitelná řešení, to za poslední rok vedlo k 55% nárůstu počtu zničených elektromobilů.

Do roku 2035 bude přetrvávat nedostatek odborníků

S 1 milionem elektromobilů na silnicích se očekává, že se situace ještě zhorší. I když opravny začínají školit zaměstnance, podle odhadů IMI bude ve Velké Británii do roku 2035 stále chybět přibližně 30 000 kvalifikovaných techniků a mechaniků. Zároveň má vstoupit v platnost zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory.

Předražené pojistky a udržitelnost pouze jako planý slib

Británie není jediná, která se s tímto problémem potýká. Vzhledem k tomu, že opravy jsou často nemožné nebo nerentabilní kvůli nedostatku odborníků a vysokým cenám, pojišťovnám často nezbývá nic jiného než odpisovat i vozidla po menších haváriích, která končí přímo na vrakovištích. Tento krok je nevýhodný i pro samotné pojišťovny, neboť vede k prudkému nárůstu pojistného, které je zhruba o 27 % vyšší než u klasických vozů, a zároveň k poklesu zisku pojišťoven. Jak uvedla agentura Reuters, trend odpisu elektromobilů po malých nehodách stále roste. Problémem je také skutečnost, že třetí strany nemají přístup k údajům o opravách baterií. Přitom počet prodaných elektromobilů neustále roste. V roce 2023 bude přibližně každý čtvrtý prodaný automobil elektrický. V Norsku tento podíl činil více než 90 % a v Číně téměř 40 %. „Počet případů se bude zvyšovat, takže manipulace s bateriemi je klíčovým bodem,“ řekl Christoph Lauterwasser, výkonný ředitel výzkumného institutu Allianz Center for Technology. Nemluvě o tom, že pro baterie neexistuje žádný funkční recyklační vzorec, takže vize udržitelnosti v praxi rázem selhává.

Vývoj podílu prodaných elektromobilů v letech 2010 až 2023, který zahrnuje plně bateriové elektromobily a plug-in hybridy


Udržitelnost dostává na frak

Je důležité si uvědomit, že samotná výroba elektromobilu produkuje mnohem více CO2 než výroba konvenčních automobilů. Musí tedy najezdit nepoměrně více tisíc kilometrů, aby tyto emise kompenzovaly. Když však vozidla končí na skládkách, k ničemu takovému nedochází. Když k tomu přidáme problém s recyklací baterií, zjistíme, že tak, jak je systém v jednotlivých zemích v současnosti nastaven, o udržitelnosti v podstatě nemůže být řeč.

Cestou může být přeškolování

Mezi země, které tuto krizi zvládají a zlepšují dovednosti mechaniků při opravách elektromobilů, patří Švédsko, Norsko, kde bude v roce 2023 až 82 % prodaných nových vozidel na elektrický pohon, a Německo, které plánuje zakázat dovoz elektromobilů z Číny. Více plně vyškolených techniků schopných opravovat elektromobily by mohlo zabránit zbytečnému předražování oprav, stabilizovat ceny a zabránit tomu, aby téměř nová vozidla končila na skládkách.

Situaci přehodnocují také autopůjčovny.

Problémům se svým vozovým parkem elektromobilů čelí také americká autopůjčovna Hertz Global Holdings Inc., která oznámila prodej třetiny svého vozového parku elektromobilů s celkovým počtem přibližně 20 000 vozidel. Důvod? Vyšší výdaje na opravy elektromobilů. Společnost přitom původně plánovala převést 25 % svého vozového parku na elektromobily do konce roku 2024. Plány se však mění. Peníze získané z prodeje chce společnost použít na nákup vozidel s benzinovým pohonem. Ve zprávě pro SEC uvedla, že kvůli odpisům elektromobilů očekává ztrátu přibližně 245 milionů USD, což je v průměru asi 12 250 USD na vozidlo. Přitom asi 80 % vozového parku společnosti sHertz s elektrickým pohonem tvoří vozidla společnosti Tesla. K prodeji jsou však také modely BMW nebo Chevrolet. Celkově tvoří elektromobily asi 11 % vozidel nabízených společností Hertz k pronájmu.  Své modely Tesla prodává v rámci obnovy vozového parku také německá půjčovna Sixt, která už dříve v prosinci 2023 uvedla, že od roku 2022 nebude modely Tesla nakupovat.

Amerika v tom má jasno

Americký senátor Sherrod Brown naléhá na prezidenta Joe Bidena, aby stejně jako Německo zakázal dovoz elektromobilů z Číny. Počet používaných elektromobilů tedy nebude mít tak výrazný nárůst, jaký některé státy plánovaly. Vzhledem k omezené úpravě těchto vozidel se pravděpodobně sníží i potřeba techniků pro elektromobily. Pokud však nebudou přijata potřebná opatření, problém bude nadále narůstat. Jedním z řešení je prestižní dotované školení mechaniků. Vláda a soukromý sektor by měly podporovat instituce a školení, které zvýší počet kvalifikovaných odborníků.

Zasáhnout by měly také státy

Řada výrobců se snaží vylepšit své elektrické baterie a usnadnit jejich opravy. Například Elon Musk a jeho tým v současné době pracují na manganové baterii, která má potenciál snížit náklady na opravu baterií a také jejich účinnost. Jednotlivé státy by však měly také zasáhnout a zavést politiku a předpisy, které by podporovaly údržbu a opravy těchto vozidel namísto jejich předčasné likvidace. Cenové pobídky na předsériové opravy by také mohly pomoci snížit počet zbytečně vyřazených jednotek, které by nemusely skončit na šrotišti.

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Udrží GBPUSD úroveň 1,21? Záležať bude od formy BrExitu (FA, TA)
  Hlavným driverom na libre v posledných mesiacoch vôbec nie sú ekonomické dáta, ale správy o tom, že aká bude forma BrExitu. Keby to tak nebolo, tak by to na GBPUSD vyzeralo úplne inak (a GBPUSD by neklesol po dnešnej silnej priemyselnej výrobe), v indexe ekonomických prekvapení stále je stále UK výrazne nad USA, a to aj napriek výraznému zlepšeniu dát z USA po zvolení Trumpa za prezidenta
 • Udrží libra růstový trend?
  Libra je nyní na páru s americkým dolarem nejsilnější od dubna roku 2018 a vypadá to, že jí nemá příliš co zastavit. Technicky překonala všechny důležité rezistence a fundamentálně jí pohání rychlá vakcinace a vyhlídky na rychlé ekonomické oživení. I přesto Británie čelí několika problémům včetně probíhajícího lockdownu, šíření mutací koronaviru nebo obchodních neshod s EU. Ve středu budou zveřejněna makroekonomická data, která možná napoví, jakým směrem se libra vydá.
 • Udrží medvědi CFD DAX30 pod 13 200 bodů? Pokud trh rezistenci prolomí, výhodu získají býci
  V roce 2014 se hodnota CFD DAX30 zvýšila o 2,65%, v roce 2015 se zvýšila o 9,56%, v roce 2016 se zvýšila o 6,87%, v roce 2017 se zvýšila o 12,51%, v roce 2018 se snížila o 18,26%, což znamená, že po pěti letech se hodnota zvýšila o 10,5%.
 • Udrží se DAX30 v obchodním rozpětí 13.300 až 13.100 bodů?
  Vzhledem ke slabému ekonomickému kalendáři a nadcházejícímu svátku díkůvzdání ve čtvrtek (více o změně obchodních hodin na našich webových stránkách), neočekáváme velkou volatilitu na akciových trzích a tedy ani na německém DAX30.
 • Udrží se EUR/USD nad 1,35?
  Evropská komise dnes zveřejnila index ekonomické nálady v eurozóně, který se dočkal výrazného posílení a předčil ...
 • Udrží si akcie Planet Labs vzestupný trend?
  Planet Labs (PL.US) je americká společnost pro satelitní snímkování založená bývalými vědci NASA. Planet poskytuje přesné satelitní snímky vybraných částí Země na podporu zpravodajského průzkumu a poskytování obchodních řešení pro soukromé společnosti. Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí roku pozitivně překvapily Wall Street a její ocenění akcií prudce vzrostlo:
 • Udrží si GBP růst i v příštím roce?
  Britská měna získala důvěru a nyní se obchoduje stabilně výše. Vzestupný trend však nemusí trvat dlouho kvůli složité ekonomické situaci ve Spojeném království.
 • Udrží si kupující zlata úroveň 1900 USD?
  Zlato zaznamenalo solidní začátek týdne a opět dosáhlo úrovně 1 900 USD. Jedním z důvodů může být zpráva z trhu práce minulý pátek. Ta ukázala, že americká ekonomika vytvořila v září 661 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 7,9%.
 • Udrží si Meta Materials býčí dynamiku? ⚡
  Akcie společnosti Meta Materials (MMAT.US) se dnes před otevřením obchodovaly o 3 % výše, po včerejší seanci, ve které rostly o 17 %. Na veletrhu CES v roce 2023 společnost představí řadu nových technologií souvisejících mimo jiné s 5G, 6G a rozšířenou realitou (AR). Společnost má také v úmyslu změnit kontroverzní technologii baterií v elektromobilech:
 • Udrží si trhy růst i tento týden?
  V předchozím týdnu bylo díky pondělnímu svátku v USA zkrácené obchodování na místních akciových trzích. Tento prodlouž...
 • UDRŽITELNÉ INVESTICE: POSUN K UDRŽITELNÉMU KAPITALISMU
  Podle průzkumu investiční společnosti Fidelity International pandemie Covid-19 a sociální nepokoje po celém světě urychlily posouvání hranic vnímání přijatelnosti. To, co dříve bylo ve společnosti považováno za radikální, je nyní považováno za normální. U firem tak byl zpochybněn předpoklad, že výnosy akcionářů by měly být maximalizovány za každou cenu, a hlavním cílem investorů se stalo udržitelné investování.
 • Udržitelné investování podle kritérií ESG – objevte hodnocení ESG v obchodní platformě LYNX
  Dlouhodobě udržitelné investice oprávněně přitahují pozornost stále více investorů. S nejnovější aktualizací obchodní platformy LYNX můžete snadno zjistit, zda vaše akcie splňují kritéria ESG. Vy si vyberete, která kritéria jsou pro vás důležité, a poté se vám zobrazí, zda daná akcie splňuje vaše osobní požadavky. V následujícím článku stručně probereme investování podle ESG a ukážeme vám, jak najít tato data v obchodní platformě LYNX.
 • Udržitelným investicím nejvíce věří mladí. Do ekologických společností investuje 8 % lidí do 26 let
  Finanční návratnost úsporných opatření je pro 20 % Čechů důležitější než před začátkem koronavirové krize. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.[1]
 • Udrží USDJPY své stávající hodnoty? Dolar pod tlakem...
  Ke konci týdne bychom se chtěli podívat na USDJPY. Potenciální spouštěč volatility na tomto měnovém páru by mohl být Michigan Consumer Sentiment, který bude dnes zveřejněn.
 • Ueda by mohl být novým šéfem BoJ💥
  Japonský jen prudce posílil po zprávě, že ekonom Kazuo Ueda může v dubnu nahradit Kurodu poté, co Amamiya odmítla vládní nabídku. Ve stejné době, bývalý šéf FSA, Ryozo Himino může působit jako zástupce guvernéra BOJ.
 • Uedy z BoJ schůzka s premiérem a tisková konference
  Éra Kurody definitivně skončila a Ueada se ujímá vedení Bank of Japan. Dnes máme první veřejnou tiskovou konferenci nového šéfa BoJ, který se dříve setkal s premiérem. Zde je několik postřehů ze setkání a tiskové konference:
 • Uhelnou elektrárnu Yunus Emre se nepodařilo prodat
  ČR do uhelné elektrárny Yunus Emre vložila 12 miliard korun. Premiér Andrej Babiš bude jednat s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem o nedokončené elektrárně pro tureckou společnost Adularya. O projekt nemá nikdo zájem.
 • Uhlí dochází dech, ceny míří dolů
  Uhlí, které bývalo kdysi nenahraditelným zdrojem energie se postupně dostává do pozadí a řada evropských zemí, jako například Velká Británie, nebo Německo ho při výrobě elektřiny nahrazuje obnovitelnými zdroji energie. Itálie a Španělsko zase upřednostňují možnosti vodní energie. Spotřeba komodity tak postupně klesá.
 • Uhlí i dřevo k vytápění podraží. Právě teď je nejlepší čas se předzásobit, ušetřit lze tisíce
  Květen je měsícem levného uhlí i dříví. Právě teď je tak nejlepší čas se předzásobit na příští topnou sezónu. Letos to platí dvojnásob. Uhlí i palivové dříví citelně podraží.
 • Uhlíková stopka po těžbě BTC se z celosvětových emisí CO2 podílela méně než 0,08%
  Společnost CoinShares zveřejnila, že těžební síť BTC za rok 2020 vyprodukovala přibližně 36 milionů tun oxidu uhličitého, v minulém roce vyprodukovala 41 milionů tun. Podle studie by bylo ideální, kdyby z trhu mohlo být odstraněno 2 miliony tun CO2.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank