Sobota 27. duben 2024 13:12
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Pracovní trh 2024: vyšší mzdy, mírný růst nezaměstnanosti, automatizace a zánik pozic

11.01.2024 10:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rok 2024 na pracovním trhu nabídne mnoho pozitiv. Předpovědi personalistů naznačují stabilní období, mírný růst mezd, boj o vrcholové manažery, změny v oblasti benefitů i nová pracovní místa. V několika málo následujících letech ale pracovní trh zcela promění technologie.

FIRMY BUDOU HLEDAT NOVÉ SÍLY

V loňském roce se nezaměstnanost držela kolem 3,5 procenta. Nejvyšší byla začátkem roku. V lednu a únoru 2023 dosáhla téměř čtyř procent. Podobný scénář očekávají personalisté i letos. „Mírný nárůst nezaměstnanosti očekáváme během prvního čtvrtletí letošního roku. Nejedná se ale o nic dramatického, tento model se opakuje každoročně. V dalších kvartálech roku 2024 by se měla míra nezaměstnanosti stabilizovat kolem 3,5 procenta stejně jako loni. Počet volných míst se v Česku pohybuje kolem 280 tisíc pozic, bez práce je zhruba 260 tisíc lidí, nabídka tak stále převažuje poptávku, což by mělo přetrvávat i v letošním roce. Téměř polovina firem plánuje rozšiřovat své týmy a zhruba 37 procent z nich hodlá ponechat počet zaměstnanců nezměněn. I když ambice k výraznému navyšování pracovní síly nejsou vysoké, je pozitivní, že více firem chce zaměstnance nabírat než jejich počty snižovat. Lze očekávat, že v letošním roce bude míra nezaměstnanosti o něco nižší než v roce 2023. Predikce Ministerstva financí pro rok 2026 pak předpokládá míru nezaměstnanosti 2,7 procenta,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

VYŠŠÍ MZDY PRO ZAMĚSTNANCE

Pozitiva přinese rok 2024 i do oblasti finančního ohodnocení zaměstnanců. Předpokládané slábnutí inflace by se mělo pozitivně promítnout do platů, které by po dvou letech poklesu měly začít znovu meziročně růst. „Vzhledem k měnícím se ekonomickým podmínkám, tržní situaci a legislativním změnám bude pro firmy klíčové pružně reagovat na tyto změny, aby si udržely pozici atraktivních zaměstnavatelů, zachovaly své stávající zaměstnance a přilákaly nové. S tím souvisí i finanční ohodnocení zaměstnanců. Podle firem dojde během letošního roku ke zvyšování mezd, přičemž největší nárůsty budou záviset na individuálních zásluhách zaměstnanců. Přibližně polovina zaměstnanců může očekávat zvýšení platu alespoň o pět procent,“ uvedla Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ BENEFITŮ

Konsolidační balíček přináší změny i do oblasti benefitů. „V prvním plánu se mělo daňové zvýhodnění benefitů zrušit zcela, to se ale setkalo s velkou kritikou. Od ledna jsou nově osvobozeny od daně z příjmu zaměstnance pouze benefity do výše poloviny průměrné mzdy. Ta je pro rok 2024 stanovena na 43 967 korun. Do 21 983 korun se tedy benefity danit nebudou. I přesto firmy podle našeho průzkumu z loňského prosince výrazné omezení benefitů nechystají,“ řekla Marcela Vyskoková.

BOJ O VRCHOLOVÉ MANAŽERY

Právě benefity jsou jedním z důležitých nástrojů, jak si firmy hýčkají své nejlepší zaměstnance, zejména vrcholové manažery, kteří na českém pracovním trhu dlouhodobě chybí. Po zkušených šéfech, kteří odpovídají za chod celé firmy, bude i letos velká poptávka. „Například před deseti lety poptávka po vrcholových manažerech dvojnásobně převyšovala nabídku a od té doby se jejich nedostatek stále prohlubuje. Lidí, kteří chtěli v covidové době a následné ekonomické krizi nést zodpovědnost za chod celé firmy, propouštění zaměstnanců a pokles zisků, razantně ubylo a řada vrcholových manažerů i za cenu výrazně nižších platů přešla na nižší pozice s menší mírou zodpovědnosti. I když očekáváme, že se situace letos změní a spousta schopných manažerů se bude chtít na vrcholové pozice vrátit, firmy budou muset změnit strategii zejména v oblasti atraktivity benefitů a platových podmínek, aby si manažeři pro své působení vybrali právě jejich společnost,“ popsal Petr Hykel, headhunter společnosti Theones.

AUTOMATIZACE, ROBOTIZACE A ZÁNIK POZIC

Trh práce prochází strukturální, obsahovou i generační změnou. V důsledku rychle postupujícího technologického vývoje, zásadních společenských změn a stárnutí populace se pracovní trh v následujících letech výrazně změní. „Podle dokumentu Ministerstva práce a sociálních věcí z června 2023 odkazujícího na studie Mc Kinsey a Deloitte lze více jak 50 procent stávajících pracovních úkonů automatizovat pomocí již existujících technologií. I v případě, že se budou technologie zavádět středním tempem, bude do roku 2030 automatizováno zhruba 1,1 milionu pracovních míst. V průběhu několika následujících let technologie promění až 50 procent pracovních pozic na českém pracovním trhu, část z nich zcela zanikne a objem nově vzniklých bude závislý především na adaptabilitě pracovní síly. Ohrožené jsou postupně téměř všechny pozice, ale zásadní je, do jaké míry je konkrétní pozice rutina. Rutinní pozice budou ovlivněny robotizací nebo digitalizací nejrychleji,“ popsala Marcela Vyskoková.

NEDOSTATEK ODBORNÍKŮ

Kvalifikované pracovníky a špičky ve svém oboru chce mít ve svém týmu každá firma. Takových zaměstnanců je ale na trhu práce dlouhodobý nedostatek. Takřka polovina firem má problémy s obsazováním pozic, přes 75 procent firem hlásí nedostatek talentů. „Tak jak se mění pracovní trh, mění se i požadavky na zaměstnance. Uchazečům o zaměstnání, ale i stávajícím zaměstnancům se s technologickými změnami nedaří držet krok. Aktuálně se firmy nejvíce potýkají s nedostatkem pracovníků s technologickými nebo datovými znalostmi, dlouhodobě chybí IT odborníci – zejména programátoři, vývojáři nebo specialisté na kyberbezpečnost. Poptávka po takových zaměstnancích poroste v souvislosti s technologickou revolucí i v následujících letech. Firmy by se tak měly zaměřit nejen na investice do nových technologií, ale i do vzdělávání a rozšiřování znalostí současných zaměstnanců, jinak totiž bude s novými technologiemi v budoucnu umět pracovat nedostatečný počet lidí, což zbrzdí ekonomiku a sníží její konkurenceschopnost, tím stoupne nezaměstnanost a zbrzdí se růst HDP,“ upozornila Gabriela Hanslíková, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PPF zvýšila podíl v německé mediální firmě ProSiebenSat.1
    Finanční skupina PPF zvýšila podíl v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media ze 12 procent na 13,1 procenta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní podání regulátorovi. Skupina PPF, vlastněná rodinou zemřelého Petra Kellnera, je druhým největším akcionářem ProSiebenSat.1.
  • PPI ani Fed nepřekvapily, akcie jsou nerozhodné
    Finanční trhy dnes dostaly údaje o průmyslové výrobě v eurozóně, které byly lepší, než se čekalo. Důležitější však data vyšla odpoledne, a to americké PPI. Když vezmeme report celkově, tedy posoudíme vývoj výrobních cen včetně očištěných indexů a zpětných revizí, tak data ukázala zhruba to, co se čekalo: Výrobní ceny trochu zvolňují, ale je to hlavně díky energiím a nejde o velkou změnu oproti obrázku z předchozího měsíce. Lehce nervózní reakce souvisí hlavně s tím, že zítra vyjde spotřebitelská inflace a PPI může být určitým (nespolehlivým) vodítkem.
  • PPI inflácia v USA prudko vzrástla, zajtra sú na programe čísla CPI
    Americký inflačný index PPI (inflácia na vstupoch tovární) silnejšie vzrástol v auguste a bol podporený hlavne cenou zemného plynu. V dátach sa však ale objavili aj známky reálnej inflácie vo výrobnom procese.
  • Práce Andyho Warhola se bude prodávat 961 fragmentů v NFT
    Andy Warhol je stále aktuální, jak se zdá. Do prodeje půjde 961 fragmentů originálního díla renomovaného umělce vytvořeného v roce 1967. Tentokrát však 961 lidí bude moci získat fragment NFT uměleckého díla.
  • Práce Andyho Warhola se bude prodávat 961 fragmentů v NFT
    Andy Warhol je stále aktuální, jak se zdá. Do prodeje půjde 961 fragmentů originálního díla renomovaného umělce vytvoř...
  • Práce na vakcíně proti koronaviru v plném proudu. První nadějné zprávy přicházejí z USA a z Číny
    Pár dobrých zpráv hned na úvod úterní seance. Americká biotechnologická společnost Moderna v noci ze včerejška na dnešek oznámila, že odeslala první vzorky vakcíny mRNA-1273 americkému výzkumnému ústavu pro první fázi testování na lidech.
  • Práce v dole ČSM ve Stonavě se spustí 27. prosince
    V dole, kde ve čtvrtek večer vybuchl metan, zůstane uzavřeno místo výbuchu. Památku zesnulých 13. horníků, 12 Poláků a 1. Čech, si lidé připomenou na mších.
  • Práce z domova má zelenou. Firmy z ní profitují
    COVID-19 přinesl širší akceptování práce z domova a změnil naše chování v rámci volnočasových aktivit i zdravotních prohlídek. V dnešním komentáři k aktuálním zprávám z akciových trhů se na tytonové trendy zaměříme a ukážeme si seznam 13 akciových titulů, které z něj profitují. Jen za letošek tento seznam díky velké poptávce investorů posílil o 102 %.
  • Pracovních míst více, než očekával trh
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství byl v říjnu vyšší (261 tis.), než očekával trh (195 tis.). V září byla provedena revize na 315 tis. nových pracovních míst.
  • Pracovní příležitost v Amazonu
    Internetový obchod Amazon staví v Kojetíně na Přerovsku nové distribuční centrum, nabízí tak přes 2 tisíce volných pracovních pozic. Stavba logistického centra se bude nacházet v průmyslovém parku na kraji Kojetína, dokončena bude příští rok. Úplné zprovoznění je naplánováno na rok 2023.
  • Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude
    Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je zatím v nedohlednu. Důvod? Vyšší inflace je údajně jen dočasná a trh práce není ještě dostatečně silný. Přitom aktuální míra nezaměstnanosti je pod 5 procenty, a tedy na úrovni dlouhodobého průměru. Z čeho pramení obavy šéfa Fedu?
  • Praet: ECB musí být při ukončování QE velmi opatrná
    Hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet včera ve Frankfutu mluvil na téma utahování měnové politiky a ukončování kvantitativního uvolňování. Projev byl docela zajímavý a pro další osud na euru rozhodně relevantní. Obzvláště v situaci, kdy euro docela jednoznačně dává na frak americkému dolaru právě kvůli optimismu ohledně blížícího s utahování měnové politiky. Níže proto v pár bodech několik důležitých postřehů.
  • Praha a Evropa slušně v plusu v USA přepisovaly indexy historické rekordy, opět
    Tento týden byl na akciových trzích v zeleném. Většina hlavních indexů posilovala. Zprávy o vakcíně a předávání moci v USA byly asi největšími kurzotvornými informacemi. V USA byl zkrácený týden o svátek Dne díkůvzdání a v pátek bylo zkrácené obchodování. V pátek otevírají indexy v USA silnější o několik desetinek. Za celý týden si připíší zisky kolem +2,5 %. Index S&P500 přepisoval během páteční seance své historické maximum a obrázek byl viděn na technologickém indexu NASDAQ.
  • Praha bohatne mnohem rychleji než Bratislava, rozdíl je teď nejvyšší v tomto tisíciletí. Česká metropole je díky brexitu třetím nejbohatším místem EU
    Praha je třetím nejbohatším regionem Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu, které úřad zveřejnil. Hrubý domácí produkt na obyvatele vyjádřený ve standardu kupní síly, který umožňuje mezinárodní srovnání, činil v české metropoli v roce 2019 celkem 205 procent průměru Evropské unie. Lépe už na tom bylo jen Lucembursko s 260 procenty průměru EU a jižní část Irska s 240 procenty. Praha se na třetím místě ocitá v oficiální statistice Eurostatu historicky poprvé, neboť ta už v důsledku loňského brexitu nezahrnuje oblast Londýna. Vnitřní část britské metropole se před brexitem pravidelně umisťovala před Prahou.
  • Praha dnes opět ztrácela, zejména kvůli ČEZu
    Indexy napříč Evropou dnes prodlužovaly sérií ztrát. Zatímco německý index DAX (DE30) uzavřel dnešní obchodování na páteční zavírací, index pražské burzy PX (CZKCASH) se propadl o 1,36 % a seanci ukončil na 1 152,90 bodech. O zisky přišel i francouzský CAC40 (FRA40) spolu s italským indexem FTSE MIB (ITA40). Oba akciové benchmarky se propadly shodně o 0,45 %.
  • Praha hlásí vyprodáno i přes rekordní ceny. Střední třída dosáhne jen na pronájmy
    Rekordní ceny a zároveň rekordní prodeje by měly ohlašovat realitní bublinu. Splasknutí ale nepřichází a byty v metropoli jsou prakticky vyprodány. Jen za první pololetí se prodalo 4 750 bytů, tedy téměř stejně jako za celý rok 2020. Z pražského trhu postupně odchází střední třída, která přesouvá svůj zájem do Středočeského kraje. Více o motivaci zákazníků prozrazuje Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.
  • Praha chce být centrem hedge fondů a private-equity, získat miliardy díky povinné registraci v EU
    V červenci vstoupí v platnost zákon Evropské unie, který nařizuje desítkám tisíc zahraničních hedge fondů a private-eq...
  • Praha i evropské burzy ztrácely
    Dnes byl zveřejněn německý IFO index. Dopadl víceméně podle očekávání. Každopádně potvrdil, že se nálada v ekonomice zlepšuje. Pravděpodobně je to vzhledem i ke klesajícím cenám elektřiny a rozvolňování pandemické situace v Číně, a tudíž oživení tamní ekonomiky.
  • Praha má kritický nedostatek nových bytů. Čtvrtina najde kupce v neveřejných předprodejích
    Dle dat realitní kanceláře LEXXUS, jednoho z největších prodejců nemovitostí v Praze a okolí, čtvrtina bytů najde kupující v neveřejných předprodejích určených investorům. Nic na tom nemění nízká výnosnost investice do rezidenčních realit ani rostoucí pořizovací ceny. Dlouhodobí investoři se naučili, že na správně zvoleném bytě lze jen těžko prodělat.
  • Praha má za sebou nejsilnější růst za poslední měsíc, zazářila KB (KOMB.CZ)
    Na finančních trzích dnes vládne smíšená nálada. Evropské indexy se krátce před závěrem seance obchodují převážně v zisku, ovšem Wall Street otevřela mírně do negativního teritoria. Akcie neuchlácholily ani nižší čísla inflace z USA, která byla zveřejněna odpoledne. Na hlavním indexu pražské burzy však po včerejším růstu zůstala situace pozitivní. PX přidal 0,76 % a uzavřel na 1298,68 bodech. Index tak dále navyšuje nejvyšší úrovně od roku 2011. Zároveň nabídl nejvyšší růst od 12. srpna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster