Čtvrtek 18. duben 2024 08:05
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani

Praha chce být centrem hedge fondů a private-equity, získat miliardy díky povinné registraci v EU

26.04.2013 10:28  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V červenci vstoupí v platnost zákon Evropské unie, který nařizuje desítkám tisíc zahraničních hedge fondů a private-equity firmám původem mimo EU lokální domicil, tedy registrovat sídlo uvnitř Unie. O jejich přilákání do Prahy usiluje tuzemské ministerstvo financí. Znamená to prestiž finančního centra a miliardy korun do ekonomiky na spojených službách.

Nová legislativa Evropské unie, platná od července, nařizuje hedge fondům a společnostem privátního kapitálu, které chtějí působit v rámci Evropské unie, ustanovit domicil v některé ze zemí evropské sedmadvacítky. Dle dnešní reality se krok týká desítek tisíc subjektů. Odvětví je v rámci západní Evropy dominováno zejména Lucemburskem či Irskem a logicky také Londýnem. Desítky tisíc povinných registrací ale budou značné sousto a svou příležitost si nechtějí nechat ujít německý Frankfurt, který je sídlem burzy i finančních firem, ani tuzemské hlavní město Praha a obecně Česká republika.

Náměstek ministra financí Radek Urban připravil legislativu, která chce z České republiky učinit hráče v odvětví hedge fondů, což by dle něj přineslo tuzemské ekonomice stovky milionů dolarů, tedy miliardy korun ročně, uvedl v interview pro Bloomberg. „Lucembursko a Irsko velmi pravděpodobně budou mít problémy uspokojit požadavky desítek tisíc subjektů na domicil od poloviny července,“ uvedl politicky nezařazený náměstek českého MF Urban. „Chci skutečně být mezi prvními, kteří mají na stole kvalitní legislativu,“ řekl.

Devizami České republiky má být jeden z nejvyšších ratingů země mezi novými členy EU, kapitalizace bankovního sektoru jedna z nejvyšších v Evropské unii s depozity přesahujícími úvěry i potíže dosavadních obvyklých sídel typu Kypru, jehož finančním sektorem otřásla krize a země přijala finanční pomoc. Na minimu jsou i díky ratingu výnosy tuzemského vládního dluhu, například u desetiletého u 1,63 % proti 1,75 % například u Francie.

Češi jsou tradičně investičně konzervativní a většinu úspor mají v bance na depozitech. Dle dat asociace AKAT domácí i cizí fondy spravují v ČR zhruba 235 miliard korun aktiv proti více než třem bilionům korun v bankách.

Jana Michalíková z AKAT říká, že nová legislativa může otevřít cestu novým typům asset manažerů, trustů a investičních společností s variabilním kapitálem, známých jako SICAV. „Pro tento typ byznysu je potřebná stabilita a náklady na přidružené služby jsou u nás mnohem nižší, než v Londýně nebo Lucembursku,“ uvádí. „Máme dobře fungující ekonomiku, zlepšující se ratingové hodnocení, stabilní právní prostředí a ČNB je respektovaným regulátorem,“ dodává svůj pohled na pozici ČR.

Centrem byznysu v Evropské unii a světovou dvojkou je Lucembursko. Podle posledních dostupných dat tamní asociace fondů tam sídlí kolem 3850 fondů s aktivy kolem 2,5 bilionu eur.

Podle Urbana se Česká republika rozhodně nemíní vydat cestou Kypru, který se domicilem finančních firem stal v 80. letech a počátku 90. let a to zejména díky tokům z ruské a okolních ekonomik. „Zásadní rozdíl je v kvalitě bilancí bank, která je v České republice špičková,“ uvedl Urban, který před MF ČR působil v ČNB a jako investiční bankéř Erste. „Primárním cílem nejsou peníze pod správou, ale servisní služby,“ uvedl.

Jako riziko pro odvětví v ČR jako celek jsou citovány plány znovuzvoleného stínového ministra financí za ČSSD Mládka. Ten by v případě prosazení jeho strany ve volbách chtěl uvalit zvláštní daň na velké společnosti a zrušit zákon, který umožnil odvádět část důchodových daní do privátních fondů. Za geniální pak označil krok maďarského premiéra Orbána, který rozhodl a nechal projít parlamentem v roce 2011 převzetí více než 3 bilionů forintů aktiv, spravovaných privátními penzijními fondy, zpět pod státní pilíř. Tím si pomohl se schodkem rozpočtu. Podle Mládka krok nebyl „znárodněním“ ale pouze „změnou podmínek pro převedení lidí zpět do státního pilíře“.

Podobný krok v České republice by dle Urbana byl složitější, s ohledem na to, že lidé i sami přispívají na své vlastní penzijní účty a s ohledem na insolvenční legislativu, která brání chopení se prostředků správců aktiv. „To platí pro penzijní fondy, podílové fondy i alternativní fondy,“ uvedl Urban.

(Zdroj: Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Práce z domova má zelenou. Firmy z ní profitují
    COVID-19 přinesl širší akceptování práce z domova a změnil naše chování v rámci volnočasových aktivit i zdravotních prohlídek. V dnešním komentáři k aktuálním zprávám z akciových trhů se na tytonové trendy zaměříme a ukážeme si seznam 13 akciových titulů, které z něj profitují. Jen za letošek tento seznam díky velké poptávce investorů posílil o 102 %.
  • Pracovních míst více, než očekával trh
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství byl v říjnu vyšší (261 tis.), než očekával trh (195 tis.). V září byla provedena revize na 315 tis. nových pracovních míst.
  • Pracovní příležitost v Amazonu
    Internetový obchod Amazon staví v Kojetíně na Přerovsku nové distribuční centrum, nabízí tak přes 2 tisíce volných pracovních pozic. Stavba logistického centra se bude nacházet v průmyslovém parku na kraji Kojetína, dokončena bude příští rok. Úplné zprovoznění je naplánováno na rok 2023.
  • Pracovní trh 2024: vyšší mzdy, mírný růst nezaměstnanosti, automatizace a zánik pozic
    Rok 2024 na pracovním trhu nabídne mnoho pozitiv. Předpovědi personalistů naznačují stabilní období, mírný růst mezd, boj o vrcholové manažery, změny v oblasti benefitů i nová pracovní místa. V několika málo následujících letech ale pracovní trh zcela promění technologie.
  • Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude
    Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je zatím v nedohlednu. Důvod? Vyšší inflace je údajně jen dočasná a trh práce není ještě dostatečně silný. Přitom aktuální míra nezaměstnanosti je pod 5 procenty, a tedy na úrovni dlouhodobého průměru. Z čeho pramení obavy šéfa Fedu?
  • Praet: ECB musí být při ukončování QE velmi opatrná
    Hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet včera ve Frankfutu mluvil na téma utahování měnové politiky a ukončování kvantitativního uvolňování. Projev byl docela zajímavý a pro další osud na euru rozhodně relevantní. Obzvláště v situaci, kdy euro docela jednoznačně dává na frak americkému dolaru právě kvůli optimismu ohledně blížícího s utahování měnové politiky. Níže proto v pár bodech několik důležitých postřehů.
  • Praha a Evropa slušně v plusu v USA přepisovaly indexy historické rekordy, opět
    Tento týden byl na akciových trzích v zeleném. Většina hlavních indexů posilovala. Zprávy o vakcíně a předávání moci v USA byly asi největšími kurzotvornými informacemi. V USA byl zkrácený týden o svátek Dne díkůvzdání a v pátek bylo zkrácené obchodování. V pátek otevírají indexy v USA silnější o několik desetinek. Za celý týden si připíší zisky kolem +2,5 %. Index S&P500 přepisoval během páteční seance své historické maximum a obrázek byl viděn na technologickém indexu NASDAQ.
  • Praha bohatne mnohem rychleji než Bratislava, rozdíl je teď nejvyšší v tomto tisíciletí. Česká metropole je díky brexitu třetím nejbohatším místem EU
    Praha je třetím nejbohatším regionem Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu, které úřad zveřejnil. Hrubý domácí produkt na obyvatele vyjádřený ve standardu kupní síly, který umožňuje mezinárodní srovnání, činil v české metropoli v roce 2019 celkem 205 procent průměru Evropské unie. Lépe už na tom bylo jen Lucembursko s 260 procenty průměru EU a jižní část Irska s 240 procenty. Praha se na třetím místě ocitá v oficiální statistice Eurostatu historicky poprvé, neboť ta už v důsledku loňského brexitu nezahrnuje oblast Londýna. Vnitřní část britské metropole se před brexitem pravidelně umisťovala před Prahou.
  • Praha dnes opět ztrácela, zejména kvůli ČEZu
    Indexy napříč Evropou dnes prodlužovaly sérií ztrát. Zatímco německý index DAX (DE30) uzavřel dnešní obchodování na páteční zavírací, index pražské burzy PX (CZKCASH) se propadl o 1,36 % a seanci ukončil na 1 152,90 bodech. O zisky přišel i francouzský CAC40 (FRA40) spolu s italským indexem FTSE MIB (ITA40). Oba akciové benchmarky se propadly shodně o 0,45 %.
  • Praha hlásí vyprodáno i přes rekordní ceny. Střední třída dosáhne jen na pronájmy
    Rekordní ceny a zároveň rekordní prodeje by měly ohlašovat realitní bublinu. Splasknutí ale nepřichází a byty v metropoli jsou prakticky vyprodány. Jen za první pololetí se prodalo 4 750 bytů, tedy téměř stejně jako za celý rok 2020. Z pražského trhu postupně odchází střední třída, která přesouvá svůj zájem do Středočeského kraje. Více o motivaci zákazníků prozrazuje Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.
  • Praha i evropské burzy ztrácely
    Dnes byl zveřejněn německý IFO index. Dopadl víceméně podle očekávání. Každopádně potvrdil, že se nálada v ekonomice zlepšuje. Pravděpodobně je to vzhledem i ke klesajícím cenám elektřiny a rozvolňování pandemické situace v Číně, a tudíž oživení tamní ekonomiky.
  • Praha má kritický nedostatek nových bytů. Čtvrtina najde kupce v neveřejných předprodejích
    Dle dat realitní kanceláře LEXXUS, jednoho z největších prodejců nemovitostí v Praze a okolí, čtvrtina bytů najde kupující v neveřejných předprodejích určených investorům. Nic na tom nemění nízká výnosnost investice do rezidenčních realit ani rostoucí pořizovací ceny. Dlouhodobí investoři se naučili, že na správně zvoleném bytě lze jen těžko prodělat.
  • Praha má za sebou nejsilnější růst za poslední měsíc, zazářila KB (KOMB.CZ)
    Na finančních trzích dnes vládne smíšená nálada. Evropské indexy se krátce před závěrem seance obchodují převážně v zisku, ovšem Wall Street otevřela mírně do negativního teritoria. Akcie neuchlácholily ani nižší čísla inflace z USA, která byla zveřejněna odpoledne. Na hlavním indexu pražské burzy však po včerejším růstu zůstala situace pozitivní. PX přidal 0,76 % a uzavřel na 1298,68 bodech. Index tak dále navyšuje nejvyšší úrovně od roku 2011. Zároveň nabídl nejvyšší růst od 12. srpna.
  • Praha proti proudu
    Americké indexy otevírají smíšeně kolem nuly. Čeká se na projev šéfa Fedu Jeroma Powella o stavu ekonomiky. Trhy samozřejmě ovlivní případná jakákoli informace o vyjednávání mezi USA a Čínou. Evropské akciové trhy jsou v negativním teritoriu a mažou tak včerejší zisky. Ze sektorů jsou na tom nejhůře finance, průmysl a společnosti ze sektoru spotřebního zboží.
  • Praha překonala tento týden zbytek akciových trhů
    Jednou z nejdůležitějších událostí týdne bylo pro akciové trhy měnové zasedání americké centrální banky Fedu. Ke změně nastavení měnové politiky nedošlo, to se ale čekalo, takže z tohoto pohledu žádné překvapení. Nezměnila se ani rychlost pumpování hotovosti do trhu. Došlo ale k vylepšení odhadů růstu ekonomiky (na 6,5 % z 4,5 %). J. Powell navíc ujistil trh, že extrémně uvolněná politika zůstane velmi dlouho, do doby než banka dosáhne svých cílů. Pozitivní reakce trhů byla na rozhodnutí Fedu jasně viditelná.
  • Praha se chystá citelně zvýšit jízdné MHD, Uber se raduje. Je to zarážející, neboť se tím za peníze běžných lidí, často zasažených koronakrizí, podpoří automobilismus
    Praha se chystá zdražit jízdné v městské hromadné dopravě a parkovné v modrých zónách. Důvodem mají být důsledky pandemie, při které se hlavnímu městu výrazně propadly příjmy z jízdného od turistů. V případě ročního kuponu na MHD by zdražení mohlo být až o padesát procent. Proti navýšení ceny je hnutí ANO, Piráti a Spojené síly chtějí změnu fungování.
  • Praha se i kvůli nynější neklidné politické situaci a ekonomické tísni propadá ve světovém žebříčku měst dle kvality života cizinců; žije se jim v ní hůře i než v Belfastu, Birminghamu či Philadelphii. První je Vídeň
    Česká metropole Praha si pohoršila v žebříčku, jejž společnost Mercer sestavuje na základě vyhodnocení kvality života z hlediska cizinců. První v pořadí je rakouská metropole Vídeň, následovaná švýcarským Curychem a novozélandským Aucklandem. Vůbec nejhůře si stojí súdánský Chartúm. Praha obsazuje až 71. příčku.
  • Praha si dnes připsala silné zisky
    Evropské akcie se po celou čtvrteční seanci nachází v červeném. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách ztrácí půl procenta, když největšími propadlíky jsou informační technologie, těžaři a zpracovatelé komodit a průmyslové podniky, jejichž akcie ztrácí mezi 0,9 až 1,0 %. Pouze dva sektory si připisují významnější zisky. Akcie realitních společností přidávají 0,8 % a farmaceutické firmy rostou o 0,4 %.
  • Praha si připsala slušné zisky, přesto ale za západní Evropou zaostala
    Evropský akciový index Stoxx 600 během dne prakticky bez výraznějšího škobrnutí stoupal výše a výše. Několik desítek minut před uzavřením trhů přidává zhruba 1,6 %. Daří se především utilitám, které si dnes připisují 2,3 %, následovaným finančními institucemi (+2,0 %). O třetí příčku se perou průmyslové podniky s informačními technologiemi, které aktuálně shodně rostou o 1,8 %.
  • Praha v plusu, ostatní evropské indexy v mínusu
    Podstatnější makrodata dnes nebyla zveřejněna. Snad jen německý IFO index, který byl ve složce očekávání mírně lepší než odhady, což vedlo i ke zlepšení souhrnného indexu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader