Středa 04. říjen 2023 14:59
reklama
Purple Trading Dargo Ebook: Price Action
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Libra je stabilní, euro prodlužuje své ztráty

30.05.2023 18:35  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Britská libra se za začátku úterního obchodování dokázala udržet na stabilní úrovni po zprávách o pokračujícím růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království, zatímco euro obnovilo svůj pokles, zatížený ochlazující se inflací ve Španělsku.

Inflace ve Španělsku podle posledních údajů zpomalila více, než se čekalo. Tato zpráva podpořila představitele Evropské centrální banky, kteří tvrdí, že historický cenový skok na kontinentu mizí a zvyšování úrokových sazeb může brzy skončit.

analytics6475afa05963f.jpg

Zpráva ukázala, že inflace v květnu klesla na 2,9 %, což je nejnižší úroveň od července 2021, protože se snížily náklady na pohonné hmoty a zmírnil se růst cen potravin. Výsledek následoval dubnový růst na 3,8 % a byl hluboko pod průměrným odhadem 3,3 %.

Španělská jádrová inflace, která nezahrnuje náklady na energie a některé potraviny, se také snížila již třetí měsíc v řadě, i když zůstala zvýšená na 6,1 %. V této souvislosti vládní dluhopisy eurozóny vzrostly a prodloužily tak pondělní rally. Výnos španělských 10letých státních dluhopisů klesl o 3 bazické body na 3,47 %.

Pozoruhodné je, že údaje o inflaci ve Španělsku jsou první v řadě zveřejněných spotřebitelských cen z regionu. Statistiky z Francie, Itálie a Německa budou zveřejněny ve středu, než eurozóna zveřejní svá vlastní čísla.

Španělsko se v poslední době může pochlubit zdaleka nejpomalejší inflací mezi největšími ekonomikami v Evropě. Zatímco představitelé ECB tento ukazatel bedlivě sledují jako vodítko k tomu, kdy ukončit svou bezprecedentní kampaň za zpřísnění měnové politiky, ekonomové a investoři očekávají letos v létě minimálně další dvě čtvrtprocentní zvýšení sazeb. Někteří tvůrci politik se domnívají, že regulátor bude sazby zvyšovat až do září, čímž dostanou depozitní sazbu ze současných 3,25 % na 4 %.

analytics6475afa764052.jpg

Na tomto pozadí euro kleslo. Z technického hlediska zůstává medvědí trend nedotčen. K obnovení zisků musí býci bránit 1,0670 a převzít kontrolu nad 1,0720. V tomto případě bude mít euro šanci vyšplhat se na 1,0755 a pravděpodobně 1,0790. Bez silných fundamentálních dat z eurozóny to však bude docela náročné. V případě poklesu se očekává, že hlavní kupci převezmou vedení pouze kolem 1,0670. Případně by bylo moudrým rozhodnutím počkat, až cena dosáhne nového minima na 1,0635, nebo jít do dlouhých pozic na 1,0595.

Pokud jde o situaci ve Spojeném království, údaje ukázaly, že ceny v britských obchodech nadále rekordně rostly, protože krize životních nákladů nevykazuje žádné známky ústupu. Růst cen v obchodech tento měsíc zrychlil na 9 %, což představuje nový vrchol indexu. Navíc je výrazně nad předchozím dubnovým maximem 8,8 %.

Odborníci poznamenávají, že existují známky toho, že inflace ve Spojeném království zakořenila a že brexit prohloubil krizi životních nákladů. Spotřebitelé upřednostňují své výdaje za jídlo a účty za energie a zároveň omezují, kdekoli je to možné. Zpráva uvádí, že za účelem zmírnění dopadu inflace kupující šetří peníze tím, že hledají sezónní akce a využívají snížení cen.

Pokud jde o celkovou úroveň inflace, jak ukazují údaje z minulého týdne, zůstává mnohem silnější, než se očekávalo, přičemž nejrychlejší růst cen služeb podporuje očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Bank of England. Britský ministr financí Jeremy Hunt podle svých slov podporuje vyšší úrokové sazby v boji proti inflaci, i když to vyvolá recesi.

Tato zpráva pomohla britské libře udržet se v dnešním brzkém obchodování stabilní. Pokud však jde o celkový technický obraz, zůstává pár libra/dolar pod tlakem. Růst je možný až poté, co býci znovu získají kontrolu nad hranicí 1,2350. Její průlom umožní libře zotavit se na 1,2390 a 1,2430. V tomto případě se otevře cesta k 1,2470. V případě poklesu se medvědi pokusí prolomit 1,2370. Pokud uspějí, britská libra se s největší pravděpodobností propadne na minimum 1,2270 a pravděpodobně dosáhne 1,2230.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Libra hledá inspiraci na okolních trzích
  Libra dnes k dolaru oslabuje o 0,1% d/d na 1,608. Trh odpověděl pouze drobně na inflační indikátory Spojenéh...
 • Libra jako na houpačce
  Po tom, co minulý týden vyhráli předčasně britské parlamentní volby konzervativci v čele s Borisem Johnsonem, ovládla trhy euforie. Pro stát to totiž znamená odchod z Evropské unie s dohodou, čímž se konečně vyjasnila nejistota kolem brexitu. Britská libra v reakci na výsledky stoupla na hodnotu 1,3411 USD. Jen pár dní po volbách se však měna dostává blízko k předcházející úrovně v důsledku oznámení Johnsona o tom, že plánuje legislativně vyloučit prodloužení přechodného období, které má trvat do 31. ledna 2020.
 • Libra jde do pullbacku
  Od umírněného optimismu k euforii. Tak lze charakterizovat náladu britských představitelů. Guvernér Bank of England Andrew Bailey prohlásil, že vše vypadá o něco lépe než před pár měsíci. Premiér Rishi Sunak vykreslil jasný obrázek rychlejšího hospodářského růstu Spojeného království, než se očekávalo na zasedání G7. Tvrdil, že příjmové statistiky výrazně překonaly očekávání a důvěra spotřebitelů roste. To vše však GBP/USD pomáhá jen málo. Pár je v korekční fázi směrem k vzestupnému trendu, bez viditelného konce v dohledu.
 • Libra je dnes v rukou Marka Carneyho
  GBP/USD našlo dno rychleji, než se čekalo. Šance na dokončení původně avizované formace AB=CD je tak v ohrožení. Z technického hlediska...
 • Libra je na páru s eurem nejsilnější od roku 2017
  Libra dnes na páru s eurem prolomila důležitý support na úrovni lednového minima a je nejdražší od roku 2017. K růstují vydatně pomáhají hlavně zprávy týkající se brexitu. Vše totiž začíná nasvědčovat tomu, že pokud by Theresa Mayová nedokázala protlačit parlamentem i svůj druhý návrh dohody s EU, nechá hlasovat o tom, zda jsou zákonodárci pro tvrdý brexit, nebo pro jeho dočasné odložení. Šance na schválení tvrdého brexitu jsou přitom minimální, což by znamenalo, že by mohl být březnový deadline pro vystoupení z EU prodloužen.
 • Libra je na slovo brexit stále alergická
  Britská libra dnes ukazuje, jak citlivá je a pravděpodobně ještě bude na slovo brexit. Ještě před otevřením Evropy na trhy přilétla informace o vyjádřené britské premiérky Theresy May, podle které by britská vláda mohla aktivovat článek 50 už příští březen. Libra na její slova reagovala rychlým pádem zpět pod 1,29 GBPUSD.
 • Libra je neskutečná, po maloobchodních prodejích vystřelila nad 1,3150
  Třetí důležitá data pro britskou libru v tomto týdnu znamenala třetí pozitivní překvapení. Lepší výsledek maloobchodních prodejů následoval středeční trh práce a úterní inflaci. Pár GBP/USD vystřelil po zveřejnění v 10:30 vzhůru a s pomocí včerejšího Fedu by na vyšších hodnotách mohl setrvat. Dnešní statistiky jsou dalším důkazem, že negativní vliv Brexit referenda se zatím v britské ekonomice nijak významně negativně neprojevuje.
 • Libra jen ztuha proniká rezistenční bariérou
  Libra dnes k dolaru kolísá kolem pondělních konečných úrovní 1,603. Třetí obchodní den v řadě se cena ...
 • Libra je po delší době opět citlivá na domácí makro
  Včerejší prudká reakce na zveřejnění tradičně spíše nezajímavého CBI reportu sice byla překvapivá, rozhodně se ale v poslední době nejedná o nic mimořádného. Časy kdy libra domácí makro ignorovala a reagovala pouze na téma brexit jsou tak zdá se prozatím minulostí. Za posledních šest seancí se jedná už o čtvrté makro, které situaci na GBPUSD dokázalo výrazně rozvlnit.
 • Libra je před hlasováním poměrně v klidu, akcie obrátily nahoru
  Britská libra stále nevykazuje vážnou nervozitu před hlasováním o dohodě o brexitu, které se bude konat dnes v parlamentu. Lehké oslabování vůči dolaru z dnešního rána považujeme spíše za poptávku po americké měně. Hlasování zřejmě povede k odmítnutí návrhu předloženého premiérkou Mayovou a otázkou je, o kolik hlasů návrh neprojde. Menší prohra by umožnila opakované hlasování po dalším kolečku po EU, výraznější ztráta pak může vnést do hry odložení brexitu i pád vlády a předčasné volby. Stále platí, že možných variant je řada.
 • Libra je ve volném pádu, míří k historicky první paritě s dolarem. Vůči koruně dnes může uzavřít nejníže za více než 11 let
  Britská libra se dnes ocitá po mohutným výprodejním tlakem, doslova ve volném pádu. Mezinárodní investoři se jí zbavují, neboť je vyděsil záměr kabinetu nové premiérky Trussové „nakopnout“ ekonomiku razantními daňovými škrty. Britská vláda hodlá daně snižovat jak z mezd pracovníků, tak z příjmu firem. Škrty totiž na ostrovech dále prohloubí deficit a urychlí inflaci. Inflace je v Británii zhruba desetiprocentní, nejrychlejší za čtyřicet let.
 • Libra je víťazom dňa
  Dnes dostala do "vienka" lepšie makrodáta (vyšší rast cien domov ako očakávani...
 • Libra klesá po znepokojujících datech
  Britská libra na začátku evropské seance ztratila půdu pod nohama po zveřejnění slabých makrodat z Velké Británie, což snížilo šanci na jestřábí obrat od Bank of England. Údaje za březen ukázaly, že míra nezaměstnanosti ve Spojeném království vzrostla na 3,9 % oproti očekávaným 3,8 % a dřívějším 3,8 %. Negativní podtext publikace navíc dodal velký skok v nezaměstnanosti, který dosáhl 46,7 tis. oproti dřívějším 26,5 tis. (dnešní údaj překonal očekávání analytiků o více než 49 %. Růst mezd bez bonusů také klesl a dosáhl 6,7 % r/r vs. očekávaných 6,8 % r/r.. V tuto chvíli peněžní trh počítá s 30% pravděpodobností zastavení cyklu růstu na nadcházejícím červnovém zasedání BoE.
 • Libra klesla poté, co BoE varovala před recesí
  Bez ohledu na to, jak moc se jestřábí politici snažili, nepodařilo se jim zachránit britskou libru před jejím nejstrmějším poklesem od března 2020. Tři členové Výboru pro měnovou politiku hlasovali v květnu pro zvýšení repo sazby o 50 bazických bodů najednou, ale to býkům na libře nepomohlo. Prohlášení Bank of England o tom, že se Velká Británie dostává do recese a o rychlém propadu na americkém akciovém trhu den po zasedání FOMC stáhlo pár libra/dolar dolů.
 • Libra koriguje propady
  Libra dnes k dolaru zpevňuje o 0,1% d/d na 1,571. Libře se nepodařilo udržet klíčovou podporu 1,582  a trh tak pokr...
 • Libra koriguje své zářijové zisky. Fundamenty stojící za jejím zpevněním se ale příliš nemění
  Na libře se v posledních pár dnech dějí docela zajímavé věci. Britská měna zůstává pod tlakem, a to navzdory docela solidním číslům, která včera přišla z britského sektoru služeb, kde dokázal příjemně překvapit zářijový PMI. Obchodníky na libře ale tento týden makro zdá se příliš nezajímá, jelikož je v poslední době mnohem větším tématem opět především brexit. Včera vystoupila britská premiérka na konferenci konzervativců a ani tentokrát svým projevem býky na libře příliš nenadchla. Konzervativci nejsou ohledně brexitu jednotí a sázky na to, že Mayová opustí svou funkci ještě do konce tohoto roku stoupají. Dnešní ráno tak přineslo další vlnu výprodejů, díky kterým se libra propadla na páru s dolarem až pod hranici 1,32.
 • Libra koriguje zisky kvůli politice, akcie opouští euforie
  Zatímco Asie ještě doháněla včerejší euforii na západních akciových trzích, evropské obchodování se rozjíždí ve výrazně střízlivějším duchu a hlavní indexy klesají zhruba o půl procenta. V klidu nadále zůstávají dluhopisy na hlavních trzích nebo zlato. Ty se nedostaly pod tlak při poslední jízdě akcií a dnes také zhruba drží pozice.
 • Libra koriguje ztráty a doléhá na londýnské akcie
  Začátek týdne není na hlavních trzích příliš hektický. Chybějí nové impulsy, a tak vidíme větší pohyb indexů, výnosů či kurzů poměrně sporadicky. Nervozita ze situace ve Španělsku je na ústupu, když sílí hlasy po dohodě mezi Madridem a Barcelonou. Velmi slušný růst německé průmyslové výroby na trhy dojem neudělal a další data už dnes na programu nebyla.
 • Libra likviduje část včerejších ztrát, akcie třetím dnem v řadě mírně rostou
  Po klidném a lehce optimistickém startu do nového týdne se zatím dobrá nálada z finančních trhů nevytrácí. Evropské indexy se i dnes dokázaly vrátit do zelných čísel a na mírný růst to v pre-marketu zatím vypadá také v USA. Zisky i objemy jsou sice relativně malé, trhy však nepokračují ve výplachu z minulých týdnů a konsolidují.
 • Libra má ty správné karty
  Navzdory třídennímu maximu páru GBP/USD je libra stále nejefektivnější měnou G10. Od začátku roku GBP posílila vůči USD o 2,8 % a za poslední měsíc o 3,4 %. Jaké jsou důvody jejího úspěchu? Energetická krize v eurozóně nebyla tak hrozná, jak se předpokládalo, britská ekonomika si vede dobře a její bankovní systém se investorům zdál stabilnější než ten v Evropě nebo USA. Přidejte k tomu vysokou pravděpodobnost, že Bank of England udrží své agresivní zvyšování úrokových sazeb, a vše dává smysl.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Kawase
InstaForex
eToro
reklama
Swissquote Bank