Čtvrtek 08. červen 2023 07:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

USD/JPY se chystá prodloužit svou rally

25.05.2023 11:26  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics646f0f044aeb3.jpg

Pár dolar/jen zaznamenal další vzestup, včera dosáhl svého ročního maxima 139,38 a dnes zamířil ještě výš. Vzhledem k tomu, že primární cíl dolarových býků je nyní nastaven na významnou úroveň 140, investoři se ptají, zda hlavní měna může tuto úroveň v blízké budoucnosti překonat a jaké překážky mohou bránit jejímu pokroku.

Jak krize dluhového stropu ovlivňuje USD:

Navzdory rostoucímu riziku defaultu a recesi ve Spojených státech dolar nadále posiluje. Tento trend je poháněn obavami investorů ze zpomalení globálního ekonomického růstu.

Mnoho účastníků trhu se v současnosti domnívá, že kolaps americké ekonomiky by měl celosvětově katastrofální důsledky. Aby obchodníci ochránili svá portfolia před potenciální globální krizí, preferují nákup USD, který je považován za bezpečné aktivum.

Včerejší vývoj nepřinesl trhům dlouho očekávanou úlevu. Předsedovi Sněmovny reprezentantů Kevinu McCarthymu a administrativě Bílého domu se během čtyřhodinového jednání opět nepodařilo dosáhnout dohody o dluhovém stropu USA, který by mohl zabránit platební neschopnosti a jejím dramatickým následkům.

Je třeba poznamenat, že pro pozitivní výsledek musí být do začátku června dosaženo dohody mezi republikány a demokraty.

Americká ministryně financí Janet Yellenová již dříve varovala, že by Spojeným státům mohly začátkem léta docházet prostředky na zaplacení účtů, což by vedlo k bankrotu.

Republikán Kevin McCarthy včera znovu vyjádřil optimismus ohledně dosažení dohody. Uvedl, že členové Kongresu mají ještě čas konečně najít společnou řeč a uzavřít dohodu ve stanoveném termínu.

Víra amerického politika však názory analytiků neovlivnila. Ratingové agentury Moody's a Fitch nedávno vydaly varování a snížily rating amerického dluhu na negativní stav "AAA".

Tyto kroky dále zesílily obavy z blížící se krize a utlumily poptávku po rizikových aktivech a zároveň učinily bezpečná aktiva atraktivnější. Zpočátku se jako jeden z primárních příjemců objevil jen, ale dolar rychle znovu získal svou vedoucí pozici.

Na konci včerejší obchodní seance pár USD/JPY vzrostl o 0,5 % a dosáhl nejvyšší úrovně za rok na 139,3. Mezitím DXY posílil vůči koši hlavních měn o 0,3 % a dosáhl dvouměsíčního maxima 104,01.

analytics646f0f0f9b70a.jpg

Podle analytika Tonyho Sycamora by rozhodnutí agentury Moody's a Fitch mohlo sloužit jako katalyzátor dalšího růstu dolaru. Očekává, že dolar krátkodobě posílí o další 2 % a dosáhne úrovně 106, pokud nebude v příštích dnech dosaženo dohody o zvýšení dluhového stropu.

Někteří odborníci se domnívají, že růst dolaru jako měny bezpečného přístavu pomůže USD/JPY překonat v blízké budoucnosti psychologicky důležitou hranici 140.

Primárním katalyzátorem hlavní měny však budou stále obavy trhu ohledně udržení silné měnové a úvěrové divergence mezi Spojenými státy a Japonskem. Pokud budou tyto obavy nadále růst, povede to v blízké budoucnosti pár dolar-jen k novým významným maximům.

Jak může měnová politika ovlivnit dynamiku USD/JPY?

Mnoho odborníků připisuje včerejší nárůst dolaru vůči jenu výraznému posílení jestřábích očekávání trhu ohledně budoucí měnové a úvěrové politiky americké centrální banky.

Obchodníci s futures aktuálně odhadují pravděpodobnost dalšího 0,25% nárůstu výpůjčních nákladů ze strany amerického regulátora na více než 35 %, ve srovnání s méně než 20 % na začátku tohoto týdne.

Co přimělo investory změnit své prognózy? Zaprvé to byl jestřábí zápis z květnového zasedání FOMC. Za druhé to byla agresivní rétorika představitelů centrální banky USA.

Středeční zápis z jednání Fedu ukázal, že mnoho jeho členů obecně souhlasilo s tím, že potřeba dalšího zvyšování úrokových sazeb je méně evidentní.

Někteří členové Federálního rezervního systému však varovali, že by regulátor neměl zcela vyloučit možnost dalšího kola zpřísnění s ohledem na trvale stabilní charakter inflace.

Guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller včera zopakoval stejný názor. Prohlásil, že nepodpoří myšlenku ukončení zvyšování sazeb, dokud neuvidí jasný důkaz, že se inflace blíží 2% cíli.

V této souvislosti výnosy 2letých a 10letých amerických vládních dluhopisů vykázaly parabolický růst a dosáhly nejvyšší úrovně od poloviny března.

Prudký nárůst výnosů amerických státních dluhopisů vyvolal značný tlak na jen, který byl již v nepříznivé pozici kvůli holubičí politice Bank of Japan.

Navzdory neustálému růstu spotřebitelských cen v zemi Bank of Japan (BOJ) nadále udržuje extrémně nízké úrokové sazby (-0,1 %) a neplánuje je v blízké budoucnosti zvyšovat, protože současnou inflaci považuje za dočasný jev.

Pokud v dohledné době trh obdrží potvrzení, že jak BOJ, tak Federální rezervní systém se v červnu chystají držet své politiky, mohlo by to dále posunout pár USD/JPY.

Technicky má hlavní měna v současnosti dobrou šanci dosáhnout maxima ze začátku listopadu na 142,25. To by bylo možné, pokud by cena v blízké budoucnosti překonala hranici 140 a udržela se nad ní.

Pokud se však fundamentální situace dramaticky změní a bude pro pár negativní, mohli bychom vidět prudký pokles.

Největšími riziky pro pár USD/JPY jsou sílící očekávání pauzy v současném cyklu zpřísňování Fedu a také nárůst spekulací o možné úpravě politiky řízení výnosové křivky (YCC) v Japonsku.

Pokud si trh bude více věřit, že BOJ provede změny ve svém YCC na svém nadcházejícím červnovém zasedání, mohlo by to vyvolat silnou rally v jenu. Podle analytiků Societe Generale by v takovém scénáři mohl pár dolar/jen klesnout o 7 % ze současných úrovní na 130.

Pro zisk v této situaci SocGen doporučuje, aby investoři nakupovali levné dvouměsíční digitální prodejní opce s realizační cenou 134 za dolar a knokaut hranicí na 129.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • USDJPY prolomil důležitou resistenci, výhled se ale příliš nemění
  Tak jsme se přece jen dočkali. Japonská měna dnes krátce po osmé hodině ranní prolomila hranici resistence a vyhoupla ...
 • USD/JPY proráží klíčovou podporu
  USD/JPY konečně vylezlo z ulity. Trh alespoň dočasně prolomil silné supportní pásmo a čistě teoreticky má volno k další podpoře na hodnotě 110,0..
 • USD/JPY: prostě nejlepší
  Včera zažil devizový trh silnou bouři. Nejprve se dolar rozletěl jako raketa všemi směry a pak také prudce klesl. Ale proti jenu to stále vypadá dobře.
 • USDJPY - rekord
  Japonský jen dosahuje najsilnejšie hodnoty od roku 1995 a ...
 • USD/JPY: review and forecast
  The Yen was falling against the USD all week after opening at 122.93 on Monday. This morning, the price settled near 1...
 • USD/JPY roste i přes oslabení dolaru, první cíl je 136,70
  Pár USD/JPY pomalu, ale důsledně rozvíjí vzestupnou ofenzívu s úmyslem prosadit se v oblasti čísla 136. Během tří obchodních dnů cena postupně roste a překonala úrovně střední rezistence. Vypadá to, že tento trend bude ve střednědobém horizontu pokračovat.
 • 💱USDJPY roste po zasedání BoJ
  Dnešní rozhodnutí Bank of Japan bylo pozorně sledováno, protože šlo o první zasedání pod vedením nového guvernéra BoJ Uedy a někteří investoři doufali, že může dojít k mírnému jestřábímu obratu. Nic takového se však nestalo a hlavní nastavení měnové politiky zůstalo podle očekávání nezměněno:
 • USDJPY sa udržal v klesajúcom kanáli
  Niekoľkodňový rastúci trend USDJPY sa skončil na hornej hranici klesajúceho kanála, v ktorom sa pár pohybuje od začiatku roka. Je síce pravda, že k dnešnému poklesu prispel aj guvernér Bank of Japan Kuroda, podľa ktorého helikoptérové peniaze v Japonsku neprichádzajú do úvahy, maximum však bolo dosiahnuté v skorých ranných hodinách, bližšie pri hornej hranici klesajúceho kanála. Zaujímavú technickú hladinu vytvorila aj úroveň 23,6 % Fibonacciho ústupu, ktorá zastavila dnešný pokles páru. Tento klesajúci kanál sa javí byť silný, čo ukazuje viacnásobný odraz páru od jeho spodnej a hornej hranice a jeho prípadné prerazenie nahor, ktoré vzhľadom na fundamenty v dohľadnej dobe nie je nereálne, by mohlo USDJPY udeliť silnejší pozitívny impulz:
 • USDJPY se během obchodování na asijských trzích odrazil vzhůru
  1.3.2011, Autor: Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank...
 • USDJPY se drží na úrovni 80,0; guvernér BoJ totiž prohlásil, že „intenzivní“ uvolňování bude pokračovat
  Měny se během asijské seance pohybovaly v úzkých pásmech, jelikož v..
 • USD/JPY se nadále drží nad 108.00 - změní to dnešní NFP?
  Od doby kdy americký Pentagon zahájil letecký úder, který zabil íránského velitele Soleimaniho se zvýšili obavy, že válka mezi USA a Íránem by mohla být v blízké budoucnosti. Celkový technický obraz USD/JPY se v podstatně nezměnil.
 • USDJPY: Sentiment přeje býkům navzdory novým dovozním clům
  USDJPY pár vymazal celé denní ztráty a obchodoval se v zisku cca 0.10% během Londýnské seance, přičemž se pohyboval kolem 107.50.
 • USDJPY se obchoduje na nejvyšší úrovni od roku 2002!
  Dynamický výprodej na japonské měně pokračuje. USD/JPY vyskočil nad nejvyšší úrovně od roku 2002. Hlavním důvodem je rozchod měnových politik Fedu a BoJ. Poslední pohyby jsou důsledkem vyjádření japonského ministra financí. Řekl, že ostré výkyvy v měnovém kurzu jsou "nežádoucí". Během ranních hodin zopakoval guvernér BoJ Haruhiko Kuroda, že bude nadále udržovat extrémně uvolněnou měnovou politiku. Kuroda navíc dodal, že BoJ musí dále poskytovat monetární podporu ekonomice, která se stále nevzpamatovala z pandemie.
 • USDJPY se pohybuje nejníže od května 2022
  USD/JPY rozšířil svůj nedávný sestupný pohyb a dosáhl úrovní, které nebyly zaznamenány od konce května 2022, protože zmírnění inflačních očekávání z údajů UoM vytvořilo další tlak na zelenou bankovku. Japonský jen je dnes nejvýkonnější měnou G10 a podporuje ho rostoucí očekávání, že BoJ ustoupí od ultra-uvolněné politiky poté, co v prosinci nečekaně zdvojnásobila strop tolerančního pásma desetiletých JGB. Trhy také spekulují, že by tvůrci politiky mohli na nadcházejícím zasedání BoJ, které se uskuteční ve středu, dále rozšířit výše zmíněný výnosový strop a revidovat směrem nahoru prognózy inflace. 
 • 📉USDJPY se propadá o více než 2 %💥
  Pár USD/JPY odpoledne prodloužil svůj pohyb směrem dolů a klesl o více než 2 % jako pravděpodobný výsledek intervence japonského ministerstva financí. Další oslabení USD způsobené titulkem WSJ, který ukázal, že někteří členové FED signalizují touhu zpomalit tempo růstu brzy, aby změřili dopad takového zpřísnění na růst. Později během zasedání Fedu Dalyová, která je považována za hlásnou troubu Powella, učinila několik holubičích komentářů. Dalyová řekla, že FED musí udělat vše, co je v jeho silách, aby se příliš neutahoval. protože jsme v současné době ve fázi politiky, kdy musíme být ohleduplní.
 • USDJPY se stahuje z 200denního SMA
  USD/JPY ustoupil od hlavní rezistence na úrovni 137,50, která se shoduje s 200 SMA (červená linie), přestože guvernér BoJ Kuroda odvrátil možnost obratu a uvedl, že "BoJ se snaží trvale a stabilně dosáhnout svého 2% inflačního cíle doprovázeného růstem mezd". Podle našeho názoru to bude pravděpodobně trvat delší dobu". Analytici s úzkými vazbami na tvůrce politiky nicméně naznačili, že BOJ by mohla opustit omezení výnosů desetiletých dluhopisů již v příštím roce kvůli rostoucím vyhlídkám, že inflace a mzdy překonají očekávání, jak uvedla agentura Reuters. Slabost zelené měny v úterý mezitím navzdory nedávným údajům z USA poukázala na odolnou ekonomiku a posílila argumenty pro další zpřísňování měnové politiky.
 • USDJPY se vrací zpět na důležitou resistenci
  Opětovný nástup risk-on sentimentu má výrazný dopad a ocenění japonského jenu Ten po silném růstu z přelomu minulého roku kompletně odevzdal dřívější zisky a vrací se na d úroveň 109 USDJPY. Co více, měnový pár USDJPY se dostává zpět k silné resistenci na úrovni horní hrany konsolidačního pásma (109,70), ve kterém se drží od loňského prosince. Ta může být důležitou bariérou pro býky na USDJPY a cenovým targetem pro uzavírání ziskových pozic.
 • USD/JPY Silný up-trend, ale pozor na 109.77
  USD/JPY zaznamenal velmi silný vzestup, a to jak při měsíčních, tak týdenních úrovních odporu H5. V tomto okamžiku by obchodníci měli sledovat 109,77. Cena by mohla být odmítnuta směrem k 108.96 a 108.15 k zóně POC. POC zóna je místo, kde by cena mohla opět odrazit. Pokud 109.80 přestřelí, dávejte pozor na 110.20 a 110.50. Dnes je pátek, takže můžeme vidět nějaké zisky později odpoledne.
 • USDJPY si stále neví rady s důležitým supportem, TA
  Měnový pár USDJPY dál bojuje s hranicí 100 jenů za dolar. Ta je především důležitou psychologickou bariérou, kterou v ...
 • USD/JPY Skrytá medvědí divergence před rozhodnutím FOMC
  Hlavní zpráva dne je rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách. Vedle oficiálního oznámení o sazbách zpráva obsahuje prognózu FOMC pro inflaci a hospodářský růst v příštích dvou letech a rozpis jednotlivých prognóz úrokových sazeb FOMC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
Z.com Trade
AxiTrader
reklama
Dukascopy new