Pátek 19. duben 2024 06:36
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader

Banky kolabují, ve Švýcarsku jednají o nouzovém spojení dvou tamních největších, euroatlantické bankovnictví se otřásá. Je třeba se i v Česku bát o úspory?

18.03.2023 09:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V Americe padají banky. Ve Švýcarsku se otřásá jedna ze světově nejdůležitějších bank tak moc, že ji záchrannou půjčkou v přepočtu až za 1200 miliard korun musí na nohy stavět tamní centrální banka. Ale ani to asi nestačí. O tomto víkendu proto budou v režii i této centrální banky probíhat jednání o možné nouzovém převzetí Credit Suisse jejím arcirivalem, UBS. Spojily by se tak dvě suverénně největší švýcarské banky a dvě z devíti nejdůležitějších bank světa. Euroatlantické bankovnictví se po čase třese věru pořádně. Co se to děje? A hrozí něco podobného i v Česku? Je třeba se bát o úspory?

Bankovnictví je ve svých naprostých základech o důvěře. Ostatně už samotným slovem „úvěr“ důvěra tak nějak zaznívá. Totiž člověk – věřitel – může uvěřit, že mu jeho úvěr bude zase splacen právě jen tehdy, když k dlužníkovi chová dostatečnou míru důvěry. Věřitel je ten, kdo uvěřil – na základě chované důvěry –, že mu dlužník půjčené peníze splatí i s úroky. Bavíme-li se o bankovnictví, je přesnější hovořit o vkladatelích, případně střadatelích, namísto o věřitelích, ale to na podstatě věci nic nemění. I vkladatel musí důvěřovat. Vkládá – tedy svěřuje – své peníze, a s nimi ovšem vkládá i důvěru, že se mu o ně banka – „svěřenec“ – řádně postará a že je zhodnotí. Vlastně banku pověřuje, aby se tak starala.   

Problémem padlé Silicon Valley Bank, na níž minulý pátek musely převzít správu kalifornské úřady, bylo ve své podstatě právě to, že ztratila důvěru klientů. A problémem Credit Suisse je totéž. To je zásadní rozdíl oproti světové finanční krizi let 2008 a 2009. Tehdy se euroatlantické, ba globální bankovnictví otřásalo mnohem plošněji, protože bylo „napadeno zevnitř“, a to toxickými cennými papíry navázanými původně na hypoteční trh v USA. Jedovatá zrádnost těchto cenných papírů vězela v tom, že tehdy byly poměrně nové, neozkoušené, takže finanční svět zmámily. Na snadný výnos bez rizika se nechali zlákat i protřelí finanční profesionálové. V lačné touze po zisku rozjeli obchody s toxicitou tak vehementně, že jí na několik let světový finanční systém zamořili. A nebýt masivních finančních injekcí v podání států a jejich centrálních bank, toxicita by ten systém úplně rozleptala, s nedozírnými následky snad pro celé lidstvo.

To však není případ dneška. Dnes zatím o plošném problému nemůže být řeč. Rozhodně ne v té míře, v jaké nastal v letech 2008 a 2009. Zmíněné problémové banky jsou totiž poměrně specifické. A právě tato jejich specifičnost je připravila o důvěru klientů. Což se však drtivé většině jiných bank neděje.

Specifičnost Silicon Valley Bank spočívala v tom, že se poměrně koncentrovaně zaměřovala na klientelu z řad startupů, tedy mladých technologických firem. Startupy jsou značně rizikové podniky, protože jich většina nepřežívá. Zhusta je tak financují takzvané fondy rizikového kapitálu, které – jak název napovídá – jsou ve svém byznysu ochotny jít do většího rizika než běžný financiér. Vyšší riziko znamená vyšší výnos, praví známá investiční poučka. Takže i když třeba nakonec devět z deseti startupů zkrachuje, ten jeden, který přežije, zajistí fondu rizikového kapitálu takový výnos, který více než kompenzuje souhrnnou ztrátu z devíti zkrachovalých projektů.

Jenže v době, kdy americká centrální banka musí bojovat s nejvyšší inflací za čtyřicet let, je startupový svět až příliš rizikový dokonce i pro fondy rizikového kapitálu. To proto, že boj centrální banky s inflací se vede zvyšováním úroků. Úrok je cena úvěru, tedy cena investice. Investice do startupů se z pohledu fondu rizikového kapitálu stala tak drahou, že už jim nevycházela ona „rovnice“, že z výnosu jednoho úspěšného startupu pokryjí ztrátu devíti zkrachovalých. Protože výnos se počítá až po odečtení nákladů investic.

Fondy rizikového kapitálu tak mnohem méně ochotně než v uplynulých letech své peníze do startupů investují. Ty tak musí vybírat z úspor, jež stihli nastřádat u svých bank – jako právě Silicon Valley Bank –, aby měli na další rozvoj. Protože zrovna Silicon Valley Bank, aby toho nebylo málo, tak úplně nezvládla úspory svých klientů prozíravě investovat, ocitla se v půli minulého týdne v situaci, kdy musela naplno veřejně „s pravdou ven“. Prodala pod cenou část svých investic, jen aby měla peníze na výplatu vkladů svých klientů. Jakmile prodávala takto pod cenou, bylo zřejmé, že je v tísni. Přišla o důvěru klientů. Přestali jí věřit, že se řádně postará o svěřené peníze. Provedli na ni „nájezd“ a během vlastně jednoho či dvou dní vklady houfně vybrali a banku vyřídili. Banka bez důvěry není ničím.

To Credit Suisse o svoji důvěryhodnost v očích klientů přicházela postupně, v řádu let, nikoli dní. Přišla o ní, protože po dlouhou dobu uplatňovala to, co lze zjednodušeně shrnout jako velice špatnou firemní kulturu plnou pokřivené morálky. Půjčovala nemalé peníze lidem, jimž se ostatní banky půjčit štítily. Figurovala v případu závažného praní peněz. Své nepříliš prověřené zaměstnance nechala hazardovat s penězi významných klientů, aniž ti o tom měli potuchy, tak dlouho, až to nakonec skončilo třeba i sebevraždou. Nejvyšší vedení při tom všem se nejvíce zajímalo o vnitřní mocenský boj o posty, kdy vrcholní manažeři třeba na sebe i nasazovali špiony. Obří ztráty pak byly už jen celkem očekávatelným důsledkem děsivé firemní „kultury“.  S nimi s pojil setrvalý pokles cen akcií banky a pozvolný, ale stále palčivější odliv důvěry veřejnosti, klientů a i jejich vkladů. Poslední kapkou, která fatální pád Credit Suisse spustila, bylo doznání k zásadním nesrovnatelnostem ve finančních výkazech za uplynulá léta, které – navíc – přišlo v pohnuté době, kdy už kolabovala Silicon Valley Bank. Kdy by dále chtěl – a zvláště v tak pohnutém čase – mít peníze v bance, jež ani nemá v pořádku účetnictví, celkem jedno, zda úmyslně či z neznalosti?

Takže. Pád jedné banky, jež se specializuje na startupy a ještě k tomu dělá fatální kiksy při investování jejich peněz, není plošnou krizí. A pád jiné konkrétní banky – se skandály, kam se podíváš – také plošnou krizi nepředstavuje. K finanční krizi typu té z let 2008 až 2009, která byla vskutku systémová, je nyní daleko. Ale i kdyby nastala, zrovna v Česku můžeme být celkem v klidu. Vždyť ani při krizi let 2008 a 2009 nemusely být tuzemské banky kříšeny byť jen haléřem z veřejných peněz. O úspory nikdo nepřišel. Česko čelí potenciálním ekonomickým pohromám jinde než v bankovnictví.  

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bankrot talianskych bánk?
    Pondelkové obchodovanie na finančných trhoch rozvíril komentár od Financial Times s názvom „Rastie strach o zlyhanie viacerých bánk, ak Renzi prehrá referendum“. Ako sú na tom talianske banky?
  • Bankrot USA může nastat už 15. června; agentura Moody’s varuje, že Spojeným státům zhorší rating. Otřáslo by to trhy po celém světě
    Ratingová agentura Moody’s, jedna ze tří světově nejvýznamnějších, si připravuje půdu pro věru historickou událost – zhoršení ratingu dluhu Spojených států. Státní kase Spojených států totiž v důsledku politického klinče v Kongresu – neochoty zákonodárců se dohodnout na navýšení dluhového stropu – povážlivě docházejí peníze. Ministryně financí USA Janet Yellenová varuje, že Spojené státy nemusí být schopny hradit všechny své závazky už příští týden ve čtvrtek, tedy 1. června.
  • Banky a brokeři staví do pozice největšího outsidera ve výhledu na FX japonský jen
    Abychom to nebyli pouze my, kdo na těchto stránkách prezentuje své názory ohledně dalšího vývoje na trzích, zveřejňuje...
  • Banky a jejich budoucnost
    Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, i přesto ale rizika zůstávají vysoká. Pokud tedy věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde.
  • Banky budou odvádět méně do rezerv na ochranu úvěrového trhu
    Banky budou od července letošního roku odvádět méně peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) dnes snížila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 procenta z jednoho procenta. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.
  • Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
    Banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od dubna 2023 takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 procenta. O rozhodnutí bankovní rady informovala centrální banka v tiskové zprávě. Naposledy centrální banka sazbu zvýšila na dvě procenta na konci loňského listopadu, a to s platností od ledna 2023. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. Aktuálně platí sazba 0,5 procenta. Sazbu ČNB stanovuje čtvrtletně obvykle s ročním předstihem.
  • Banky dnes v Praze klesaly v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ)
    Obchodování na trzích dnes probíhá převážně v červených číslech. Investoři vybírají zisky po dobrých výkonech z první poloviny listopadu. Na negativním sentimentu se podílí také strach z růstu počtu případů koronaviru v USA, kde reportují nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.
  • Banky EÚ v problémoch, prvý test EÚ bankovej únie?
    Banky tlačia akciové indexy nadol Jedným z dôvodov silného  poklesu akcií je pokles bánk. Od začiatku roka sa prepado...
  • Banky-Grécko 2:1
    Zlé správy pre globálnu ekonomiku, no hlavne pre euroz&oacu...
  • Banky chtějí, aby splácení hypotéky mohli po rodičích „dědit“ děti, důvodem i aktuální zvýšení úroků České národní banky. Ta je však proti těmto takzvaným mezigeneračním hypotékám
    Byty zdražují, průměrná výše hypotéky roste. A po razantnějším než očekávaném zvýšení základní úrokové sazby České národní banky tento týden bude růst ještě více. Spolu s tím se rozšiřuje okruh lidí, kteří nemají šanci dosáhnout na vlastní nemovitost. Začíná se proto mluvit o prodlužování doby splatnosti, či dokonce o mezigeneračních hypotékách, kde by úvěr přecházel z rodičů na děti. Centrální banka tomu však není příliš nakloněna.
  • Banky majú alternatívu voči Londýnu – Írsko
    Pre Írsku ekonomiku, ktorej veľkosť je už v fiktívne nafúknutá kvôli daňovým relokáciám, by to bolo ďalšie skreslenie. Ostatne nie je normálne, aby bolo maličké Írsko najväčším investorom v USA (@NinjaEconomics):
  • Banky matou lidi, když říkají, že předčasné ukončení penzijního spoření je chybou. Může být, ale také nemusí, jak dokládá příklad
    Poslední dobou si čeští střadatelé v nadprůměrné míře předčasně vybírají své úspory na důchod. Předčasně totiž ukončují doplňkové penzijní spoření či připojištění. Tento vývoj potvrzují čísla prakticky všech tuzemských velkých bank. Jedním dechem tyto ústavy varují, že předčasné ukončování spoření na důchod je chybou. To však není pravda. Nelze to takto kategoricky tvrdit. Může to být naopak finančně prozíravé rozhodnutí.
  • Banky na Wall Street se po výsledcích za 1. čtvrtletí obchodují smíšeně
    Obchodníkům byly dnes nabídnuty první zprávy za 1. čtvrtletí od hlavních bank na Wall Street. JPMorgan (JPM.US), Wells Fargo (WFC.US) a Citigroup (C.US) dnes před zahájením peněžní seance na Wall Street zveřejnily své výsledky za leden až březen 2024. Celkově se zprávy ukázaly jako poněkud konzervativní, což vyvolalo smíšenou reakci v předobchodní fázi.
  • Banky nebo štěkot? Předpověď ceny XRP vs. výkon Shiba Memu pro příští kryptoboom
    Oživení kryptosvěta v roce 2023 podpořilo rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve prospěch společnosti Ripple Labs. Zpráva o Ripple vyvolala oživení XRP a mnoha dalších altcoinů, přičemž se na trh vrátily meme mince, které se otřepaly z kruté kryptozimy roku 2022.
  • Banky očekávají 3 zvýšení sazeb Fedu
    Největší americké banky, jako jsou Goldman Sachs a JP Morgan, naznačují, že Fed bude s největší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb až do poloviny roku. To by potenciálně vedlo ke třem zvýšením, nejspíše o 25 bazických bodů, čímž by se sazby dostaly na 5,5 %.
  • Banky odhadují IPO společnosti Arm na 30 až 70 miliard dolarů
    Podle agentury Bloomberg světové investiční banky odhadují IPO britského výrobce čipů v rozmezí od 30 do 70 miliard USD. Přesná hodnota zatím není známa. Momentálně by se skutečná hodnota měla pohybovat kolem 50 miliard USD. Japonská SoftBank minulý rok usilovala o ocenění společnosti na 60 miliard USD, uvedla agentura Bloomberg News.
  • Banky plošně zdražují hypotéky. Doba ultralevných levných hypoték je pryč, kdo ji chce ještě levně, musí si pospíšit
    Doba ultralevných hypoték je pryč. Úrokové sazby na hypotékách míří v těchto dnech nahoru celkem plošně. V poslední době zdražila své hypotéky většina tuzemských bank.
  • Banky po růstu sazeb ČNB začaly zvedat úročení spořicích účtů
    Některé banky v souvislosti s růstem úrokových sazeb České národní banky začaly zvyšovat úročení spořicích účtů. K dnešnímu dni zvýšila jejich úročení Raiffeisenbank, vyplývá z odpovědí peněžních ústavů na dotaz ČTK. Základní úroková sazba ČNB, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla loni po pěti zvýšeních na 1,75 procenta.
  • Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč, o půlku více než loni
    Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, což je proti únoru růst o 15 procent a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • Banky poskytly v lednu hypotéky za 15,8 mld. Kč, meziročně dvojnásobek
    Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v únoru hypoteční úvěry za 15,8 miliardy korun, což je proti lednu růst o 21 procent. Meziročně je to dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,36 procenta z lednových 5,54 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader