Pátek 26. duben 2024 16:40
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Je čas kupovat čínské akcie?

24.11.2022 16:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Čínské trhy na počátku listopadu započaly výraznou růstovou etapu, po více než roce medvědího trendu na hlavních akciových indexech. Čínské blue-chipové akcie v posledních týdnech rostou výrazně rychlejším tempem, než srovnatelné evropské, nebo americké akcie,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Na počátku listopadu Čína přistoupila k částečnému rozvolnění striktních COVID-19 pravidel. O 2 dny se zkrátila karanténa pro příbuzné a lidi co přišli do kontaktu s nakaženým. Pokuta pro aerolinky za dopravení lidí s větším počtem nakažených byla zrušena. Nově se také upustí od snahy identifikovat všechny lidi, kteří mohli být potenciálně v kontaktu s nakaženými. Trhy na to reagovaly velmi pozitivně v naději, že tato změna podpoří ekonomiku a zvýší produktivitu firem. V důsledku těchto událostí také došlo k hromadnému uzavírání krátkých pozic, což dále vytlačilo ceny akcií vzhůru.

Bezpochyby jedním z nejsilnějších argumentů za růstovým potenciálem čínských akcií je jejich relativně atraktivní nacenění, podle tradičních oceňovacích metod. Druhým argumentem je i rychlejší očekávaný růst čínské ekonomiky. Očekávaný růst americké ekonomiky v příštích 4 letech je v průměru 1,5 procenta za rok, což je výrazně méně, než se očekává u Číny. Té by ekonomika měla průměrně růst o 5,2 procenta za rok. Dynamičtější rozvoj ekonomiky zvyšuje prostor pro růst akcií a domácí i zahraniční expanzi. Čína v současnosti také na rozdíl od Západu vede expanzivní monetární politiku ve světle krize na domácích nemovitostních trzích, takové navyšování likvidity obyčejně svědčí akciovým trhům.

I přes relativně atraktivní nacenění čínských akcií je investování do Číny vysoce rizikové a obzvlášť v současné době, kvůli probíhajícím geopolitickým konfliktům mezi Spojenými státy a Čínou. Důsledkem těchto tenzí je například nedávný zákaz šíření amerického know-how a zapojení Američanů ve firmách zabývajících se výrobou polovodičových součástek v Číně. Podstatnou okolností je i zvyšující se tendence amerických technologických gigantů ke změně destinace outsourcingu z Číny do jiných zemí s konkurenceschopnou pracovní silou, jako je například Indie nebo Vietnam. V těchto zemích je úroveň geopolitického rizika a z toho plynoucích tržních nejistot výrazně nižší. Výroba v nich ale nebude tak výhodná jako v Číně, která má vysoce propracovanou infrastrukturu.

Investoři se Číně také vyhýbají kvůli nedostatečné institucionální protekci zahraničního kapitálu, kdy Čína zakazuje nelicencovaným zahraničním subjektům investovat do čínských akcií. Investoři obchází toto pravidlo přes americké depozitní certifikáty vydávané americkými bankami. Tyto certifikáty umožňují nečínským rezidentům investovat do čínských akcií denominovaných v dolarech. Čína ale může kdykoliv rozhodnout o tzv. delistingu těchto depozitních certifikátů, čímž depozitní certifikát zaniká nebo přechází do mimoburzovních trhů, bez záštity oficiální instituce, která by vykonávala dohled nad trhem a přebírala by odpovědnost za vypořádání dohodnutých obchodů.

Čína je autoritářský režim, který často zasahuje do chodu soukromého sektoru, například strategickým poskytováním štědrých dotací, nebo naopak zásadními změnami ve strukturách či chodu společností. Existuje tedy zvýšené riziko nepředvídaného zásahu do podnikání společnosti. Toto riziko je výrazně vyšší v porovnání se západními zeměmi. Ředitelka investiční strategie Goldman Sachs Sharmin Mossavar-Rahmani upozorňuje na rozdíly v sektorovém rozložení ekonomik mezi rozvinutými a rozvíjejícími se trhy do kterých spadá i čínský akciový trh. Tyto rozdíly tak podle ní přispívají k milnému dojmu, že akcie rozvojových trhů jsou výrazně lépe naceněné, než ty v rozvinutých zemích.

Celkově vzato, čínské akcie jsou podle tradičních metod ocenění silně nedoceněné, což zvyšuje jejich atraktivitu a potenciální výnosnost investice. Na druhou stranu, rizika spojená s investováním do čínských akcií jsou neúměrně vysoká. Vezmou-li se všechna rizika v potaz a srovná se s potenciální výnosností investice, lze na čínské akcie nahlížet jako na rizikové vysoce výnosové aktivum. Podobně jako například na kryptoměny. Tato aktiva mají své místo v portfoliu investora, který chce navýšit výkonnost portfolia za cenu vyššího rizika. Jedná se tedy obyčejně o nižší alokaci celkového portfolia do těchto aktiv a krátkodobější investiční horizont. Existují způsoby, jak některá z těchto rizik obejít. Kupříkladu licencované brokerské společnosti v případě delistingu mohou svým zákazníkům zaručit transfer zainventovaného kapitálu z depozitních certifikátů, přímo do čínských akciových ekvivalentů.

Ing. Štěpán Křeček, MBA, BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je Alibaba vhodný ke koupi?
    Dne 13. května 2021 oznámila společnost Alibaba Group Holding Limited (NYSE: BABA) své výsledky za první čtvrtletí roku 2021. Dle jejich nedávno zveřejněné tiskové zprávy zaznamenala společnost růst výnosů o 64% v porovnání s minulým rokem. Současně firma dosáhla jednoho milionu aktivních uživatelů ročně, včetně 891 milionů uživatelů na čínském maloobchodním trhu.
  • Je Apple Pay revolucí v mobile payment?
    Dnes ráno jsme se probudili do světa, kde Apple Watch, iPhone 6 a iPhone 6 Plus jsou již za hranicemi spekulací. Víc l...
  • Je AUD/USD připravený na pokles?
    AUD/USD se blíží k rezistenci 0,7485. Trh je nyní hnán oslabeným americkým dolarem a krátkodobý vývoj ukazuje kulaté dno. Z intradenního hlediska čeká trh těžký test na zmiňované rezistenci. Zvláště proto, že se trh dostal do rostoucího klínu a je zatím v medvědí divergenci. Lze tedy očekávat, že u této úrovně budou mít nakupující problémy a trh se dočká korekce.
  • Je bitcoin "digitálním zlatem"?
    Bitcoin po krátkodobém odrazu, který následoval po zprávě, že zrychlující inflace v USA nedokázala rozptýlit špatnou náladu, která v poslední době zachvátila trhy s digitálními aktivy, vykázal o víkendu čtvrtý týdenní pokles.
  • Je Bitcoin opravdu nová verze zlata?
    Bitcoin vlastní zhruba 17 % světové populace a 46 milionů Američanů. Nadnárodní společnosti jako Amazon, Microsoft nebo Home Depot ho přijímají jako běžnou formu platby. Světem v současnosti obíhají bitcoiny v hodnotě přibližně 36 bilionů dolarů.
  • Je britská libra neposedným rukojmím omikronu?
    Britská měna se dočasně ocitla ve stínu agresivního amerického dolaru a volatilního eura. Zároveň se libra snaží prosadit a také odolává tlaku nové mutace koronaviru omikron.
  • Je brzké zvýšení sazeb ČNB nutnost?
    ČNB na svém zasedání koncem června zopakovala, že „s ohledem na vyznění stávající prognózy a bilanci jejích rizik je pravděpodobné, že ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí v souladu s predikcí“, tj. někdy ve třetím čtvrtletí. Po nedávno zveřejněných inflačních datech za červen však na intenzitě nabývá pocit, že pokud to udělá, více než nutností krotit hrozící inflaci to bude z důvodu jiného: protože to už slíbila. Podobně jako FED, který už dva roky prognózou hrozící inflace odůvodňuje nutnost utažení měnové politiky. To samé nyní tvrdí i ČNB, když ve své prognóze říká, že bez jejího zásahu se tempo růstu cen urychlí nad cílenou úroveň. Na to však červnová inflační data neukazují.
  • Je bublina obklopující index S&P 500 připravena brzy prasknout?
    Vzhledem k tomu, že index S&P 500 vzrostl od listopadu o 25 %, čímž dosáhl svého patnáctého historického maxima od začátku roku, a kapitalizace akciového trhu vzrostla za čtyři měsíce o 8 bil. USD, klademe si otázku, zda se jedná o bublinu. To si myslí banka JP Morgan. Banka Goldman Sachs se naopak domnívá, že rally akciových indexů se opírá o pevné základy, a zvýšila svou prognózu pro konec roku na 5 200 bodů. Jednoduše proto, že předchozí odhad 5 100 byl již překonán. Bank of America předpovídá hodnotu 5 400.
  • Je cena Bitcoinu potlačována centrálními plánovači?
    V říjnu minulého roku schválila Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) první bitcoinový futures Exchange Traded Fund (ETF).
  • Je čas, aby se zlato zklidnilo
    Zlato od začátku roku vzrostlo o 5,1 % a poprvé v historii překonalo významnou hranici 2 200 USD za unci. Trajektorie růstu páru XAU/USD vypadá robustně, nicméně otázkou zůstává: mají býci dostatečnou hybnost k udržení rally? Zdá se, že předchozí výhody drahého kovu byly vyčerpány a nové nejsou na obzoru. Možná je čas na korekci.
  • Je čas nakoupit akcie Monety
    I když dohoda mezi bankou Moneta a společnostmi Air Bank a Home Credit nevyšla, akcie Monety rostou. Vystoupaly na svůj čtyřměsíční rekord. Analytici vybízejí k nákupu akcií.
  • Je čas nakoupit Nio akcie? Světové prodeje elektromobilů rostou
    V dnešní analýze se zaměříme na akcie Nio (NIO). Jde o čínskou společnost patřící do sektoru elektromobilů. Firma Nio je obecně považována za jednoho z největších čínských konkurentů Tesly. Elektromobilový průmysl je v dané zemi v tomto ohledu velmi klíčový.
  • Je čas na nákup zlata. Jeho cena podle odborníků výrazně poroste
    Cena zlata v Česku úspěšně vzdoruje inflaci. Prodejci investičního zlata navíc v následujících měsících očekávají razantní růst jeho ceny.
  • Je čas na to, aby krypto opět získalo ztracené pozice?
    Hlavní kryptoaktiva, jako je bitcoin a ether, začala minulý týden získávat zpět své ztracené pozice. Ačkoli se stále nacházejí hluboko pod historickými maximy, zdá se, že se kryptoaktiva dostávají do jakési fáze oživení.
  • Je čas na vyhazování peněz z vrtulníku?
    I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělč...
  • Je čas na zvýšenie sadzieb?
    Nasledujúca analýza prináša zmenu amerických makroekonomických dát od roku 2004, kedy Fed vykonal svoje prvé zvýšenie ...
  • Je čas zastropovat cenu ruského plynu, řekla šéfka EK
    Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na její slova reagoval oznámením, že Moskva v tom případě přestane plyn do unie dodávat. Šéfka unijní exekutivy zároveň vyzvala k úsporám energií, konkrétní plán by měla představit v polovině září.
  • Je Čína na pokraji stagflace? 🔎
    Ekonomický výhled Číny je v současnosti pod tlakem způsobeným jejím slabým realitním sektorem, kde klesající ceny nemovitostí a poptávka signalizují širší ekonomické problémy. Vzhledem k tomu, že nemovitosti jsou významnou složkou bohatství domácností v Číně, pokles cen bytů způsobil, že se mnozí zdráhali utrácet, což přispívá k ekonomické výkonnosti. Navíc přísná pandemická opatření země měla dlouhodobý dopad na spotřebitelské a obchodní výdaje, přestože byla téměř před rokem zrušena. Kombinace těchto faktorů představuje riziko deflace, kdy ceny neustále klesají a ekonomická stagnace pokračuje, což potenciálně vytváří cyklus snižování výdajů a investic.
  • Je čínske míňanie devízových rezerv drahá geopolitická hra?
    O Číne som toho už popísal dosť, odlivu kapitálu som sa však zatiaľ príliš nevenoval. A to z toho dôvodu, že k tomuto ...
  • Je čínsky výplach na dlhopisových trhoch nebezpečný?
    Čínsky finančný systém má ďalší problém – dlhopisy. Ich výnosy rastú od začiatku novembra a od konca novembra nabrali ich rast ešte väčšiu intenzitu. Úplný kolaps to nie je, pri desaťročných splatnostiach vzrástli výnosy z dlhopisov z úrovní pod 2,7% až k 3,4% (v utorok), kde boli naposledy v lete 2015. V posledných dvoch dňoch sa situácia mierne upokojila, najnovšie sú výnosy okolo 3,23%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader