Pátek 19. duben 2024 18:47
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Ziskovost bank není mimořádná, je nižší než kdykoli v období let 2008 až 2019. Pouze se mimořádně rychle vrací rychle do normálu

17.09.2022 20:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministr financí Zbyněk Stanjura stále počítá s mimořádnou daní uplatněnou na banky. Zatímco tedy ve věci mimořádného zdanění energetických a petrochemických podniků bude vláda postupovat v souladu s EU, při zdanění bank chce uplatnit národní řešení. Mimořádná daň EU se totiž na bankovní sektor vztahovat nebude.

Ač tedy Stanjura s dodatečným zdaněním bank nadále počítá, už jej primárně nezdůvodňuje válkou.  Zřejmě tudíž padá označení „válečná daň“, které po jistý čas vláda pro daň z mimořádných zisků používala. Ministr Stanjura nyní zdůvodňuje zamýšlené dodatečné zdanění bank primárně nikoli válkou a jejími ekonomickými důsledky, nýbrž tím, že banky nejsou dlouhodobě dostatečně vstřícné ke svým klientům.

„Pokud by banky dlouhodobě byly vstřícnější vůči svým střadatelům, nabízely jim lepší podmínky na běžných a spořicích účtech, tak by neměly tak vysoké zisky a my bychom řekli, že se o ty peníze se svými klienty dělí,“ vysvětluje ministr. Právě to, že se banky s klienty o svůj zisk dostatečně nedělí, je podle něj tím pravým důvodem, proč o dani z mimořádných zisků bank začala vláda uvažovat. Tedy ministr tím potvrzuje, že primárním důvodem dodatečného zdanění bank vlastně není válka.

Ponechme stranou, že úlohou vlády ve svobodné tržní ekonomice není dohlížet nad tím, co dělá banka či kterákoli jiná firma nebo podnikatel se svým ziskem, pokud jej tedy předtím řádně zdaní. Už vůbec se vláda nemá snažit „napravovat“ situaci, jestliže má pocit, že dělba zisku není dostatečná. Pokud má klient pocit, že jej banka „odírá“, může přejít ke konkurenci. To je to, oč se vláda má starat jediné – aby tržní soutěž mezi firmami, včetně bank, byla dostatečně konkurenční.

Ministr ale hlavně sugeruje, že banky využívají momentálně vysokou úrokovou sazbu, kterou pro jejich úložky nastavuje Česká národní banka, avšak nepomítají ji dostatečně do úročení klientských vkladů. To má být podstatou mimořádné ziskovosti, kterou vláda svoji chystanou daň zdůvodňuje. Jenže v případě bank nejen, že nelze hovořit o mimořádné válečné ziskovosti. Což už tedy ani sama vláda nečiní – už neříká jako ještě nedávno, že ziskovost je důsledkem války. Nelze totiž ale dokonce ani hovořit o mimořádné ziskovosti. Ziskovost bank totiž nijak mimořádná není.

Předevčírem zveřejněná data České národní banky dokládají, že hlavní ukazatele ziskovosti bank se v letošním roce po pandemickém propadu vrátily na předcovidové úrovně let 2018 a 2019, případně jen mírně pod ně. Například ukazatel zisku po zdanění vztažený k aktivům dané banky byl letos v prvním pololetí v souhrnu, za celý tuzemský bankovní sektor, stále pod úrovní celého období let 2008 až 2019 (viz graf ČNB níže). Tedy letošní ziskovost bank je stále pod úrovní ziskovosti z doby světové finanční krize před třinácti lety a i třeba pod úrovní ziskovosti éry vlády premiéra Bohuslava Sobotky let 2014 až 2017. Sobotka sice s myšlenkou zvláštní bankovní daně koketoval, ale nakonec ji nezavedl. Přesto, že banky tehdy byly ziskovější než dnes, kdy bankovní daň chystá Stanjura.

Důvod, proč bankám letos tak narostly zisky, je tedy již zřejmý. V době pandemie kvůli zastavení podstatné části ekonomiky spadla jejich ziskovost – obrazně řečeno – do propasti. Z ní se nyní vyškrábala, takže proto se zdá, že mimořádně strmě stoupla. Jenže nestoupla k žádným nebesům, nýbrž stoupla jenom proto, že se vlastně drápala z oné propasti zpět na světlo denní. Nejde o mimořádné zisky, ale o návrat z fáze zcela mimořádného propadu ziskovosti zpět do normálu.

Samozřejmě, pokud by Česká národní banka zvyšovala svoji základní úrokovou sazbu méně razantně, ziskovost bank by se ještě letos, ba možná i příští rok stále teprve jen drápala ven z oné propasti. Razantní zvyšování úroků tedy umožnilo bankám dostat se z fáze mimořádného propadu rychleji – to je ale vše. Navíc, za razantní zvýšení úroků nemohou. Za ně může zvolená měnová politika ČNB.

Jestliže by totiž tuzemská centrální banka například začala stovky miliard korun devizových rezerv prodávat nikoli až letos v květnu, ale třeba už loni v létě, bojovala by tak s inflací od počátku právě i intervenováním za silnější korunu. Svoji základní úrokovou sazbu by zřejmě v takovém případě nebyla nucena zvýšit až na úroveň sedmi procent. Silnější koruna by totiž srazila cenu dováženého zboží už loni v druhé půli roku, takže by se inflace zřejmě ani zdaleka nepřehoupla přes úroveň sedmnácti procent jako dnes, ale pohybovala by se kolem hodnoty citelně nižší.

Od doby intervence ČNB za slabší korunu let 2013 až 2017 byla ale ochromena transmise měnové politiky. Lidově řečeno, ČNB musela zvedat sazby poměrně agresivně, aby to mělo vůbec nějaký protiinflační efekt. V letech 2013 až 2017 totiž vytvořila více než dva biliony korun „z ničeho“. Tyto biliony trvaleji bránily výraznějšímu posílení koruny – ochromovaly transmisi. Korun bylo ve finančním systému „moc“. Od letošního května je ČNB ze systému postupně stahuje, v rámci své intervence za silnější korunu. Pokud by je stahovala dnešním tempem už loni, úrokové sazby nemusely vstoupat tak vysoko a ziskovost bank by byla tedy také nižší. Za současný mimořádně strmý návrat ziskovosti bank zpět do normálu tedy může ponejvíce zvolená měnová politika ČNB. Proč by ale tedy banky měly odvádět mimořádnou „daň z politiky ČNB“?  

Během intervence let 2013 až 2017 bankám v ČR citelně klesly čisté úrokové výnosy (viz graf ČNB níže). Například hypotéky v důsledku právě intervence zlevnily koncem roku 2016 na historické minimum. Banky tak musely činit opatření, jež jim ziskovost udržela, například snižovat náklady a obecně zefektivňovat svůj chod. To, že ČNB nyní musela zvýšit sazby až na úroveň sedmi procent, je důsledkem právě intervence za slabší korunu z let 2013 až 2017.

Bankám nynější poměrně vysoké úrokové sazby, a s nimi související rostoucí čistý úrokový výnos, tedy jen zčásti kompenzují pokles úrokového výnosu z éry intervence let 2013 až 2017. Tedy i proto nemůže být nynější ziskovost bank nijak mimořádná. Jako v době intervence neměly nárok na kompenzaci klesajících úrokových výnosů, nyní by za jejich kompenzující růst neměly být penalizovány zvláštní daní.

Probíhající postupný odprodej devizových rezerv do budoucna zvýší citlivost transmise měnové politiky a příští výkyvy ve výši základní úrokové sazby už tedy za jinak stejných podmínek nebudou muset být tak výrazné jako ten nynější, kdy ČNB kvůli nahromaděným devizovým rezervám, jedněm z nejvyšších v poměru k HDP na světě, musela v poměrně krátkém čase necelého roku zvýšit základní úrok z 0,25 na sedm procent. Vždyť ještě 23. června 2021 činila její základní sazba 0,25 procenta a přesně o rok později, 23. června 2022, už právě sedm procent. Nebývalé. Mimořádné. Ale stále jen kompenzující předchozí vývoj, jenž pro banky nebyl příznivý. 


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zisk General Motors se kvůli koronaviru propadl o 88 procent
    Největší americké automobilce General Motors (GM) v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 88 procent na 247 milionů dolarů (6,2 miliardy Kč), překonal ale odhady. Firma doplácí na to, že musela uzavřít továrny kvůli šíření koronaviru. Ve svém dnešním sdělení však uvedla, že doufá v obnovu větší části severoamerické výroby k 18. květnu.
  • Zisk Goldman Sachs pod očekáváním!
    Akcie Goldman Sachs Group (GS.US) po zveřejnění finanční zprávy za 1. čtvrtletí klesly o více než 3,5 %. Aktuálně se GS.US obchoduje za 334 USD a klesá o 1,5 %.
  • Zisk Intelu prekonal očakávania. Akcie sa v premarkete obchodujú vyššie
    Jeden z najväčších výrobcov špičkových čipov a integrovaných obvodov Intel (INTC.US) pozitívne prekvapil analytikov svojimi výsledkami za tretí štvrťrok. Trhy čakali výsledky spoločnosti, ktoré mali posúdiť „straty“ oznámené výrobcami čipov vo vlne amerických exportných sankcií do Číny a spomalenia dopytu po zariadeniach. Akcie v premarkete vzrástli o 6 %:
  • Zisk i tržby Erste Bank (RBAG.CZ) překonaly očekávání
    Erste Bank (RBAG.CZ), největší rakouská banka, dnes reportovala hospodářské výsledky za Q3. Podařilo se jí překonat očekávání na poli zisku i tržeb. Pomohly jí vládní záruky pro boj s koronavirem.
  • Zisk Komerční banky v pololetí meziročně klesl o 2,9 pct na 8,1 miliardy Kč
    Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 2,9 procenta na 8,1 miliardy korun. Celkové výnosy se jí snížily o 5,6 procenta na 18,1 miliardy Kč. Banka, jejímž hlavním majitelem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Podle banky čistý úrokový výnos klesl hlavně kvůli zvýšení průměrných nákladů na vklady, zatímco čistý příjem z poplatků a provizí mírně vzrostl díky větším transakcím klientů a zvyšujícím se investicím zákazníků do podílových fondů.
  • Zisk Komerční banky v pololetí vzrostl meziročně o 60,3 pct na 8,4 miliardy
    Čistý zisk Komerční banky vzrostl v letošním prvním pololetí meziročně o 60,3 procenta na 8,426 miliardy korun. Provozní výnosy se zvýšily o 29,5 procenta na 19,168 miliardy korun. Loňský výsledek ovlivnila protiepidemická opatření a také tehdejší úrokové sazby byly na extrémně nízkých úrovních. Výsledky dnes banka zveřejnila na svém webu.
  • Zisk OMV se kvůli koronaviru propadl o 86 procent
    Rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 86 procent na 145 milionů eur (3,8 miliardy Kč), protože pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku po pohonných hmotách. Zisk však byl vyšší než čekali analytici, protože firmě se podařilo snížit náklady. Kvůli globálnímu ekonomickému poklesu se OMV rovněž rozhodla snížit své letošní výdaje.
  • Ziskové marže firem ve druhém čtvrtletí stagnovaly
    Třetí zpřesněný odhad HDP za Q2 žádnou revizi nepřinesl. Bylo potvrzeno, že ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,5 %, v meziročním srovnání pak o 3,7 %. Krom toho byly zveřejněny i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že míra zisků nefinančních podniků stagnovala na úrovni z prvního čtvrtletí, tedy na 44,7 %, přičemž meziročně byla o 2 pb nižší.
  • Ziskové marže klesají, domácnosti neutrácejí
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí v důsledku koronavirové pandemie poklesla o 3,4 % mezičvrtletně, tedy o jednu desetinu více, než s čím počítal původní odhad. V meziročním srovnání se odhad nezměnil a ekonomika poklesla o 2 %. V mezičtvrtletním srovnání se na poklesu HDP nejvíce podílely fixní investice následované spotřebou domácností. Mezičtvrtletní pokles ekonomiky pak jen částečně kompenzovala vyšší spotřeba vlády a také vyšší čisté exporty.
  • Ziskové zprávy pro rok 2023 – Wall Street Memes vs. Shiba Memu. Které ICO je lepší?
    Kryptoměnový průmysl překypuje nově vznikajícími digitálními aktivy a blockchainovými investicemi, které ukazují směrem k umělé inteligenci jako dalšímu atraktivnímu růstovému odvětví na trhu. Mezi krypto projekty upřednostňující umělou inteligenci patří i Shiba Memu, trochu jiná meme mince, jejíž ICO již od svého spuštění v červenci vyvolává neuvěřitelný zájem.
  • Ziskovost bank v EU je vyšší než před pandemií, oznámil unijní bankovní úřad
    Ziskovost bank v Evropské unii se ve třetím čtvrtletí loňského roku zlepšila a dostala se nad úroveň před pandemií. Přispěla k tomu pomoc vlád v době pandemie, díky které se snížil objem problematických úvěrů. Ve své zprávě to dnes oznámil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA).
  • Ziskovost výrobců automobilů se snižuje, zjistila analýza společnosti EY
    Největším světovým výrobcům automobilů v prvním čtvrtletí vzrostl obrat, odbyt a zisk s nimi ale nejdou ruku v ruce. Uvádí to studie poradenské společnosti EY. Experti proto doporučují kontrolu nákladů, píše agentura DPA.
  • Zisk pivovaru AB InBev klesl o 3,7 pct. kvůli růstu nákladů a směnným kurzům
    Největšímu světovému pivovaru AB InBev klesl ve druhém čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) očištěný o mimořádné vlivy o 3,7 procenta na 4,9 miliardy USD (107,6 miliardy Kč). Mohl za to vývoj směnných kurzů a vyšší náklady na suroviny a reklamu. Tržby se ale zvýšily díky zájmu o dražší značky piva a zvýšení cen. Oznámila to společnost v dnešním prohlášení.
  • Zisk podniků se výrazně zvýšil, míra úspor domácností jen mírně klesla
    Dnes zveřejněný konečný odhad českého HDP potvrdil svižný mezičtvrtletní růst ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,9 procenta. ČSÚ zároveň zveřejnil revize vývoje ekonomiky v letech 2018 až 2021. K významnějším změnám však došlo pouze v letech 2020 a 2021, v obou případech mírně směrem k lepšímu. Zatímco podle přechozích dat ekonomika vlivem pandemie v roce 2020 klesla o 5,8 procenta, revidované údaje hovoří o mírnějším poklesu o 5,5 procenta. V loňském roce pak HDP rostl o něco rychleji, místo původních 3,3 procenta to bylo 3,5 procenta. Z hlediska struktury byla v obou zmíněných letech slabší především spotřeba domácností, což však bylo v roce 2020 kompenzováno mírnějším poklesem fixních investic a v roce 2021 pak vyšší tvorbou zásob.
  • Zisk Sazka Group do konce září klesl o 58 pct na 2,38 mld. Kč
    Čistý zisk sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka za první tři čtvrtletí meziročně klesl o 58 procent na 90,4 milionu eur (2,38 miliardy korun). Hrubé tržby z přijatých sázek vzrostly o čtyři procenta na 1,42 miliardy eur (37,4 miliardy korun). Společnost to dnes oznámila na svém webu.
  • Zisk Sazka Group z Komárkovy KKCG v 1. čtvrtletí stoupl o 44 pct na 887 mil. Kč
    Čistý zisk společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 44 procent na 35 milionů eur (887 milionů korun). Hrubé tržby z přijatých sázek stouply o 30 procent na 526 milionů eur (13,3 miliardy korun). Společnost to dnes oznámila na svém webu.
  • Zisk Shellu loni kvůli koronaviru klesl o 71 procent
    Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell klesl v loňském roce očištěný čistý zisk o 71 procent na 4,8 miliardy USD (103,6 miliardy Kč). Ocitl se tak nejníže za nejméně dvacet let kvůli pandemii nemoci covid-19, která zasáhla poptávku po energiích po celém světě. Firma však v dnešním prohlášení uvedla, že plánuje opět zvýšit dividendu.
  • Zisk společnosti ČEZ loni stoupl o 38 pct. na 14,5 miliardy Kč
    Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně stoupl o čtyři miliardy na 14,5 miliardy korun. Firmě pomohl hlavně růst cen elektřiny a také obchod s komoditami. Tržby společnosti vzrostly ze 184,5 miliardy v roce 2018 na loňských 206,2 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které dnes firma zveřejnila.
  • Zisk společnosti McDonald’s se zvyšuje, protože do jejích restaurací přichází zákazníci, kteří jsou unavení z inflace
    Společnost McDonald’s v úterý informovala o tom, že zákazníci v USA více navštěvují její restaurace, což pomohlo s překonáním odhadů Wall Street ohledně zisku a tržeb za 4. čtvrtletí. Společnost založili bratři McDonaldovi v roce 1940, kteří svůj první stánek otevřeli v Kalifornii. Po celém světě se nachází více než 38 000 provozoven působících ve více než 120 zemích na světě.
  • Zisk společnosti Nike mírně pod očekáváním. Akcie se ztrátou 2,8 % 📉
    Největší světový výrobce sportovní obuvi a oblečení Nike (NKE.US) oznámil výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí. Přestože tržby v USA i v Číně překonaly očekávání trhu, společnost vykázala mírně nižší zisk na akcii i marže. Trh se obává, že stále značné zásoby budou vytvářet tlak na ceny a že ekonomika může v dalších čtvrtletích zpomalit kvůli opožděnému "plnému" účinku zvýšení úrokových sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF