Pondělí 27. červen 2022 20:16
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
Vantage
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
InstaMarkets

Invesco: Metaverzum aneb další proměny internetu

22.06.2022 14:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Nic nezměnilo naše životy v posledních dvou desetiletích tolik jako internet. Nyní však samotný internet čeká jedna z jeho dosud největších proměn: metaverzum. Všeobecně se považuje za další přelom internetu a očekává se, že předznamená vznik jednotného a trvalého prostředí, které uživatelům poskytne přístup k zážitkům ve virtuální realitě (VR) a rozšířené realitě (AR). Jinými slovy, 2D internet, který známe dnes, se jednoho dne může vyvinout v pohlcující 3D online svět.

Lidé budou mít k metaverzu přístup prostřednictvím různých zařízení, jako jsou počítače, chytré telefony, brýle pro rozšířenou realitu, náhlavní soupravy pro virtuální realitu a další zařízení pro rozšířenou realitu (AR). Podle nedávné zprávy zažije metaverzum obrovský růst: velikost trhu by podle analytiků Invesca mohla do roku 2030 potenciálně dosáhnout 13 bilionů dolarů. A to je jeden z důvodů, proč dnes přitahuje velké investice od mnoha zavedených hráčů. 

Virtuální světy, skutečné příležitosti

Pokud jste zmatení z humbuku okolo metaverza, nebojte se – nejste sami. Nedávný průzkum ukázal, že 31 % dospělých Američanů o tomto termínu nikdy předtím neslyšelo. Někteří si mezitím kladou otázku, zda metaverzum není jen další videohrou. Virtuální svět není úplně nová myšlenka: před dvaceti lety se ve videohře Second Life objevili lidé, kteří se stali virtuálními realitními magnáty, zatímco jiní rezignovali na své zaměstnání a dobře se živili prodejem virtuálního zboží ostatním.

Od té doby se toho hodně změnilo. Lepší připojení k internetu a výkonnější grafické karty nám již poskytují pohlcující virtuální zážitky, které se používají i mimo videohry, zatímco technologie blockchainu by nám mohla poskytnout „páteř“ metaverza. COVID-19 pravděpodobně také změnil vnímání lidí ohledně propojení s ostatními online, což urychlilo přijetí a další rozvoj technologií metaverza.

V loňském roce společnost Facebook poněkud nenápadně oznámila, že mění své zaměření ze sociálních médií na metaverzum a přejmenovala se na "Meta". Nejsou to však jen technologické společnosti, které vidí příležitosti, jež může metaverzum otevřít. Od budování infrastruktury potřebné pro podporu metaverza až po vytváření virtuálního zboží, které má hodnotu jak ve virtuálním, tak ve fyzickém světě – i tradiční odvětví si v metaverzu nacházejí své místo.

Například společnost BMW využila platformu Omniverse společnosti Nvidia k vytvoření "digitálního dvojčete" celé tovární haly, které zahrnuje nejen roboty a stroje, ale také lidi pracující v tovární hale. Tato virtuální replika jim pomáhá optimalizovat výrobní čas a náklady.

Další společnosti vybudovaly digitální kanceláře. A i když to někomu může znít přitažené za vlasy, je třeba si uvědomit, že před několika desítkami let mělo jen málo společností internetovou prezentaci. Dnes ji mají i malé společnosti, což jim umožňuje přilákat zákazníky a komunikovat s nimi. Pokud metaverzum skutečně představuje další fázi internetu, pak si společnosti budou muset vybudovat pozici i ve virtuálním světě.

Blockchain nad rámec krypta

Meta je jen jednou z mnoha technologických společností, které se snaží získat pomyslný trůn metaverza. Lidé s náhlavními soupravami Oculus mají přístup k současné verzi metaverza společnosti Meta prostřednictvím tří sociálních VR aplikací pod názvem Horizon.

Jsou to Horizon Worlds (kde se lidé mohou setkávat a užívat si zážitky, které vytvořili jiní uživatelé), Horizon Venues (kde mohou společně sledovat sportovní přenosy, koncerty a další akce) a Horizon Workrooms (kde mohou lidé spolupracovat a setkávat se).

Meta doufá, že se jí podaří tyto aplikace spojit dohromady a vytvořit tak ucelenější virtuální svět. Uživatelé by tak mohli strávit celý den, aniž by opustili Horizon, a plynule přecházet z práce do zábavy. Podle analytiků  z Invesca by to ale také znamenalo, že by většinu svých bdělých hodin uživatelé trávili pod dohledem společnosti Meta, která by tak mohla od svých uživatelů shromažďovat a zpeněžovat ještě více dat než dnes.

Rostou obavy, že metaverzu bude vládnout jen hrstka společností. Někteří technologičtí vizionáři však věří, že existuje i jiná cesta. Požadují, aby bylo metaverzum otevřené – místo, které nevlastní velké technologické firmy a kde uživatelé vlastní své osobní údaje.

A právě zde přichází na řadu technologie blockchainu. Technologie blockchainu, známá především díky své roli v kryptoměnách, trvale zaznamenává transakce v "decentralizované" veřejné účetní knize, která existuje v celé síti. To v podstatě znamená, že neexistuje žádný centrální orgán, který by měl veškerou kontrolu, zatímco rozhodnutí se přijímají na základě konsensu.

V posledních několika letech se objevilo několik blockchainových projektů v metaverzu, například Decentraland. V rámci těchto virtuálních světů mohou uživatelé pomocí kryptoměn nakupovat digitální pozemky, nebo dokonce využívat decentralizované financování (DeFi) k získání hypoték, které jim to umožní. Na pozemku mohou stavět a zpeněžit ho, ale stále si mohou ponechat vlastnictví svých osobních údajů. To vedlo k využití virtuální půdy, přičemž prodeje virtuálních nemovitostí v roce 2021 přesáhly 500 milionů dolarů.

Zajímavým aspektem těchto blockchainových projektů metaverza je, že jsou řízeny decentralizovanou autonomní organizací (DAO). Členem DAO se obvykle stanete tím, že vlastníte "tokeny", například digitální pozemky. Komunita hlasuje o rozhodnutích, která je třeba učinit, a ta jsou pak automaticky provedena, kdykoli je splněn soubor kritérií. Je to demokracie, ale bez vlády, jak ji známe.

Konec hry

Jak bude metaverzum skutečně vypadat, se teprve uvidí. Odborníci z oboru se obvykle shodují, že od vize metaverza, kterou si mnohé technologické společnosti malují, nás dělí ještě asi 5 až 10 let.

Nedokážeme říci, zda budou velké technologie nadále vládnout našim digitálním životům, nebo zda nás technologie blockchain osvobodí. Jedno je však podle nás jisté: metaverzum jako takové v dohledné době nezmizí.

My lidé jsme se vyvinuli tak, abychom se přizpůsobili svému prostředí. Přijali jsme web ve všech jeho předchozích podobách. Metaverzum nám dnes může znít divně, ale dejte tomu zhruba deset let a lidé ho možná budou vnímat, jako dnes vnímáme Google,“ říká Eva Miklášová, country lead pro Českou republiku Invesco.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Invaze v Sýrii může vážně poškodit energetický trh
  Potencionální útok Spojených států na Sýrii vytváří mnoho názorů o možném dopadu na trhy. Navzdory tomu, že Sýrie...
 • Inverze americké výnosové křivky poslala trhy do ztrát
  Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování v hlubokých ztrátách. Průmyslový Dow Jones oslabil o 3,1 %, S&P 500 klesl o 2,9 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 3 %. V rámci S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru, přičemž nejhlubší ztrátu zaznamenaly energetické společnosti, a to 4,1 %. S touto vlnou výprodejů úzce koresponduje další prohloubení inverze americké výnosové křivky. To historicky velmi často souviselo s nástupem recese. Obdobná situace nastala naposledy v roce 2007.
 • Inverzní hlava a ramena na AUDCAD
  Během včerejší seance jsme se dočkali solidního růstu na AUDCAD. Býci prorazili neckline formace inverzní hlavy a ramen. Existuje tak dobrá šance, že uptrend bude pokračovat. Hlavním supportem zůstává zóna 0,9650. Pokud se nad ní pár udrží, tak vidíme dobrou šanci k pohybu k horní limitě rozpětí, která je definována výškou formace (oranžové obdélníky). Navíc zóna rezistence na 0,9800 je výsledkem předchozích cenových reakcí na úrovně 61,8 % Fibo retracementu poslední vlny poklesu. Rostoucí scénář bude negován, pokud pár klesne pod 0,9650.
 • Inverzní výnosová křivka straší akciové trhy
  Páteční seance nebyla pro globální akciové trhy příznivá. Americké akcie tak uzavřely hluboko v červeném. Průmyslový Dow Jones přišel o 1,8 %, index S&P 500 o 1,9 % a technologický Nasdaq odevzdal dokonce 2,5 %. Pozornost investorů se stočila k vyhlídkám na růst globální ekonomiky a obavy o její růst se dále umocnily poté, co výnosová křivka v USA se stala poprvé od roku 2007 inverzní (záporný rozdíl mezi 3měsíčním a 10letým výnosem). Z historického pohledu inverzní křivka není dobrým znakem budoucího vývoje ekonomiky. S výjimkou defenzivních utilit se tak v rámci indexu S&P 500 nedařilo žádnému sektoru. Nejhlubší ztráty zaznamenali těžaři a zpracovatelé komodit (-3,0 %) a finanční tituly (-2,8 %).
 • Invesco: Analýza inflace – hlubší příčiny a důsledky
  Společnost Invesco v analýze zkoumá některé základní ekonomické koncepty a uvádí svůj názor na to, zda se inflace posune zpátky k hodnotám, na které jsme byli ještě nedávno zvyklí, nebo zda se nyní pohybuje k trvale vysoké úrovni, která spíše odpovídá zkušenostem ze 70. a 80. let minulého století.
 • Invesco a Saxo Bank představují pozitivní výhled pro zlato
  Trh se zlatem trpěl pomalou poptávkou, přestože měl díky historicky záporným úrokovým sazbám pozitivní cenové prostředí. To naznačuje, že investoři se více zaměřili na zpřísňování politiky Fedu, které začalo, když v listopadu snížil měsíční nákupy dluhopisů.
 • Invesco: Energetická bezpečnost po ruské invazi: Jaké možnosti má EU?
  Použití energií jako „zbraní“ by mohlo mít pro EU vážné důsledky vzhledem k její velké závislosti na dodávkách ruského plynu. EU by si mohla v létě vytvořit zásoby zemního plynu a diverzifikovat svůj energetický mix, aby se zbavila závislosti na Rusku, pokud by stále tekl.
 • Invesco: Investiční alternativy pod drobnohledem
  Lidé se často ptají na názor na alternativní aktiva, tedy nelikvidní aktiva, která jsou obvykle mimo dosah průměrného investora. Příkladem mohou být nemovitosti, private equity a mnoho strategií hedgeových fondů (distressed assets, merger arbitrage atd.). Do této kategorie mohou spadat i komodity vzhledem k obtížnosti jejich dodávání a skladování.
 • Invesco: Investiční trendy u burzovně obchodovatelných fondů
  Burzovně obchodované fondy neboli ETF se začínají čím dál víc prosazovat i v evropském regionu. Celková globální hodnota ETF od všech emitentů se přitom od roku 2018 do loňska téměř zdvojnásobila. Začátek roku 2022 přitom naznačuje, že zájem o ETF bude pokračovat.
 • Invesco Investment Outlook 2022: Normálnější růst i inflace, vyšší volatilita v roce plném změn
  Po dvou letech mimořádných kroků fiskální a měnové politiky, které vyvolala pandemie, očekávají investiční stratégové společnosti Invesco, že rok 2022 bude rokem změn. Politiky a ekonomiky se budou přibližovat normálnějšímu stavu. Uprostřed pokračujících narušení dodavatelského řetězce a nárůstu poptávky se výhled na rok 2022 soustředí také na otázku inflace a na to, jak na ni mohou trhy a tvůrci politik reagovat.
 • Invesco: Po druhé válce: Tři lekce
  Odborníci společnosti Invesco hodnotili tři možné scénáře týkající se dopadů války na ekonomiku. V hlavním scénáři – který představuje opotřebovávací válku – posuzovali možné přístupy k alokaci aktiv. Mezi další klíčová témata analýzy patřil vliv války na globalizovanou ekonomiku a její důsledky pro energetickou transformaci.
 • Invest.com představila novou platformu na síti Bancor
  Skupina invest.com představila systém pro automatické generování tokenů pro svou novou platformu Stox pro předvídání chování trhu.
 • Investice ČEZ do Temelína bude letos činit 1,5 miliardy korun
  Energetická společnost ČEZ investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 1,5 miliardy korun. V elektrárně chce posílit i bezpečnost a zřídit životně důležité prostory.
 • Investice desetiletí je stále atraktivní
  Dlouhodobí investoři mají nyní mimořádnou příležitost na rozvíjejících se trzích. Ty nabízejí vzácnou kombinaci atraktivní valuace, nízkých měnových kurzů a pozitivního tržního a ekonomického vývoje. Klademe ale důraz na to, že je tu příležitost pro investory dlouhodobé, protože dokonalé časování trhů není možné. Většina krátkodobé cenové volatility je ale založena jen na informačním šumu, zatímco dlouhodobou návratnost určují valuace a ekonomický růst.
 • Investice do akcií a jejich úskalí
  Soustředíte se jen na americký trh, nebo investujete i do evropských a asijských trhů? Ekonomové a analytici radí svá rizika rozložit.
 • Investice do akcií: 11 rad k obchodování s akciemi pro začátečníky
  Akcie jsou často jedním z prvních investičních aktiv, o které se člověk začne zajímat, když se rozhodne zhodnocovat vlastní volné prostředky. Pokud jste v bodě, že se chcete dozvědět od začátku, jak investice do akcií fungují, pak je tento komplexní průvodce určen právě pro vás.
 • Investice do akcií: 11 rad k obchodování s akciemi pro začátečníky
  Akcie jsou často jedním z prvních investičních aktiv, o které se člověk začne zajímat, když se rozhodne zhodnocovat vlastní volné prostředky. Pokud jste v bodě, že se chcete dozvědět od začátku, jak investice do akcií fungují, pak je tento komplexní průvodce určen právě pro vás.
 • Investice do Applu, zvyšuje se prodej Maců
  Po zavedení zcela nového MacBooku Air M2, k němuž by mohlo dojít již v červnu, očekáváme prudký nárůst akcií APPL. Jeden z nečekaných důsledků pandemie Covid-19 byl obrat v téměř deset let trvajícím propadu celosvětového prodeje počítačů. Spousty lidí pracujících z domova a škol nadále přechází na hybridní či dálkové vzdělávání, a prodej počítačů prudce roste. I v roce 2021 byl prodej PC stále o 14,8 % vyšší než v roce 2020. Společnost Apple (NASDAQ:AAPL) ve čtvrtém čtvrtletí vykázala rekordní hodnoty prodeje počítačů Mac a to 9,18 miliardy dolarů, ukazuje to, že prodej počítačů Mac je stále velkou součástí rovnice hodnot akcií AAPL.
 • Investice do BAT akcií
  FANG, FAANG, FANGMAN…. Náhodné zkratky, nebo investice do technologických společností, která má smysl? Řeč je o amerických vysoce výkonných společnostech Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon a NVIDIA. A slyšeli jste již o akciích BAT?
 • Investice do biotech akcií: 7 nejlepších biotechnologických akcií
  Akcie sektoru biotech jsou mezi investory nesmírně populární. Velké potenciální výnosy v blízké budoucnosti lákají mnoho investorů. Populární u investorů LYNX jsou zejména akcie Biogen a Galapagos.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto