Středa 24. duben 2024 09:54
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Právníci Evropské komise: EU nemůže odebírat ruský plyn, jak chce Putin, musela by porušit své vlastní sankce

17.04.2022 14:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.

Jinými slovy, Brusel dospívá k závěru, že pokud by měl vyhovět požadavku platby za plyn přes Gazprombanku, musel by obejít své vlastní sankce uvalené na Rusko. V dané souvislosti už něco takového odmítl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Ten v reakci na zmíněný předběžný právní závěr Evropské komise uvedl, že není možné jakkoli sankce obcházet.

To ovšem znamená jediné. Pokud Kreml neustoupí ze svého požadavku či jej nemodifikuje tak, aby nebyl v kolizi se sankcemi, EU přestane již brzy odebírat ruský plyn.

Ruský prezident Vladimir Putin přišel s požadavkem platby za plyn v rublech koncem března. Zprvu Kreml věc stavěl tak, že země EU budou jakožto země k Rusku nepřátelské muset za plyn platit v rublech přesně tak, jak jej nyní platí – nejčastěji – v eurech. Takový požadavek země EU poměrně jednotně odmítly, prakticky jedině s výjimkou Maďarska. Kreml proto poněkud „couvl“. A modifikoval svůj požadavek tak, že by země EU, resp. jejich zhruba 150 firem, jež mají s Ruskem plynové kontrakty, nadále platily, jak byly zvyklé, tedy nejčastěji v eurech, přičemž ovšem jejich platba by směřovala nikoli jako dosud plynárenskému gigantu Gazprom, nýbrž Gazprombance. Gazprombanka by devizy konvertovala v rubly. Jedna z výhod tohoto postupu tkví z hlediska Kremlu v tom, že mohl stanovit pro něj příznivý kurs, který beztak už nyní silnými zásahy do devizového trhu manipuluje. 

Jenže podle zmíněných právních analýz Evropské komise i Evropské rady je dokonce právě i platba za plyn skrze Gazprombanku v rozporu se sankcemi. To tedy znamená, že EU podle všeho nebude moci ani na nynější – již modifikovaný – požadavek Kremlu přistoupit. Kreml tak bude muset ještě o něco „couvnout“. Což už se mu dvakrát chtít nebude, neboť se může obávat ztráty tváře. Další možností je, že by EU obešla své vlastní sankce, čímž by tvář ztratila zase ona.

Je však možné, že zvláště některé země EU budou tlačit na to, aby se kompromis našel za jakoukoli cenu a plyn z Ruska dále proudil. Například rakouský kancléř Karl Nehammer cestoval počátkem tohoto týdne za Putinem do Moskvy z podstatné části proto, aby se ujistil, že evropské země, a zvláště pochopitelně Rakousko – silně závislé na ruském plynu –, budou moci dále za plyn platit v eurech. Možná to byl dokonce hlavní důvod návštěvy.

Pokud by však nakonec ani jedna ze stran nebyla ochotna ztratit tvář a k přerušení dodávek plynu opravdu došlo, je otevřené, co se vlastně z ekonomického hlediska stane.

Podle některých ekonomů je to nejrychlejší cesta k ukončení války. A také ekonomicky nejefektivnější. Tak argumentují například ekonomové z pařížské Sciences Po a z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Jiní ekonomové ale nesouhlasí. Rusko by odpojení Evropské unie od jeho plynu i ropy hospodářsky zase tolik nepocítilo. Jeho přebytek zahraničního obchodu by totiž i v takovém případě zůstal letos zhruba stejný jako loni. Tento závěr se opírá o včera zveřejněnou kalkulaci týmu tří akademických ekonomů, z nichž dva působí na pražském výzkumném pracovišti CERGE při Univerzitě Karlově.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA v marci vyskočila na 80%
    Včera neskoro večer vyhlásil popredný člen FEDu Williams (prezident regionálneho FEDu v San Franciscu), že marcové zvýšenie úrokových sadzieb je na stole a že sa veľmi seriózne zvažuje. To katapultovalo nahor pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na marcovom zasadnutí (15.3.) na 80%. Pred tým sa pohybovala táto pravdepodobnosť okolo 50%.
  • Pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB už v červnu vzrostla. Tématem pro trhy také data a Fed
    Čeští centrální bankéři využívají posledních příležitostí ke komentářům o měnové politice před zasedáním příští týden. Jako poslední se vyjádřil Marek Mora, který se podle svých slov kloní k červnovému termínu zvýšení sazeb. Zařadil by se tak po bok Tomáše Holuba, zatímco Oldřich Dědek by pro takový krok zatím nebyl. Pravděpodobnost, že sazby stoupnou už v příštím týdnu, narostla. Hlasování o tom, jestli červen, nebo až srpen, může být docela těsné, koruna načasování ale příliš neřeší. Dnes na hlavních párech nepatrně oslabuje, ale to bude spojeno spíše s růstem výnosů ve světě.
  • Pravdepodobnosť, že FED v roku 2019 zníži sadzby, prudko poskočila k 50%
    Po udalostiach z utorka noci (výrazné zníženie prognóz tržieb Applu a následnej menšej panike na trhoch) a včerajška (prepad výrobnej dôvery za december), sa stala na futures trhoch veľmi zaujímavá vec, ktorá odzrkadľuje aktuálny postoj trhov k budúcemu vývoju ekonomiky – implikovaná pravdepodobnosť, že FED tento rok zníži sadzby vyskočila k 50%, a to z menej než 20%. Ešte niekedy v novembri pritom bola takmer na nule.
  • Pravděpodobný nový guvernér BOJ přiživuje sázky na pokles jenu
    Japonská měna pokračuje v sestupu, který zahájila loni v listopadu v očekávání uvolněnější měnové politiky. Další oslabování jenu podporují informace o tom, že novým guvernérem japonské centrální banky (BOJ) se pravděpodobně stane Haruhiko Kuroda. Muže, který nyní zastává post prezidenta Asijské rozvojové banky, platí za zastánce agresivní měnové expanze, a jeho příchod by tak mohl přispět k dalšímu oslabování jenu a růstu akcií, zejména exportně orientovaných firem.
  • Pravdy a omyly o prípadnom Brexite
    Blížiace sa referendum o zotrvaní Veľkej Británie v únií momentálne rozpútava vášnivé debaty o potenciálnych...
  • Právě teď je ideální doba ke změně dodavatele elektřiny či plynu. Domácnosti mohou změnou ušetřit tisíce, a to i kvůli koronavirové krizi, která vytváří tlak na pokles cen
    Češi, kteří chtějí v příštím roce ušetřit až tisíce za energie, by právě teď měli zbystřit. V září totiž pro řadu z nich nastává ideální čas na změnu dodavatele elektřiny či zemního plynu.
  • PRAVICOVÝ VŮDCE NICOS ANASTASIADES VYHRÁL KYPERSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY
    Nicos Anastasiades, vedoucí konzervativců na Kypru, vyhrál včerejší druhé kolo prezidentských voleb. Anastaside...
  • Pravidla dostavby Dukovan jsou vládou schválena
    Vláda v režimu tajné bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan schválila. Zakázku nesmí dostat nikdo, kdo by představoval strategické riziko.
  • Pravidla ESMA mění tvář investičního odvětví
    Před necelým rokem, dne 30. června 2018 představil Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) pravidla a omezení pro prodej a marketing CFD (contract for difference) používaných obchodníky pro zajištění dlouhé i krátké expozice bez nutnosti vlastnit podkladová aktiva. Letos v únoru byla platnost pravidel prodloužena o 3 měsíce a byla potvrzena úroveň pákového efektu, který je možné nabízet drobným klientům obchodujícím s těmito produkty.
  • Pravidla pro hospodaření zemí EU zůstanou pozastavena i v roce 2022
    „Mnohé státy v Evropské unii si půjčují peníze za záporné úrokové sazby. Jejich motivace splácet dluhy je tedy velice nízká. Nově se nemusí ohlížet ani na pravidla Paktu stability a růstu, která byla v rámci řešení pandemie pozastavena o další rok,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Právní vítězství Ripplu: Zlomový bod pro regulaci kryptoměn? 💥
    Včera, po téměř tříleté právní bitvě, Ripple vyhrál soudní spor s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Po tomto oznámení dosáhly zisky Ripplu až 90 % a cena tokenu vzrostla z 0,47 na 0,90 USDT. Dnes se XRP obchoduje za 0,77 USDT, což je stále o více než 63 % nad předchozí úrovní.
  • Prázdninové obchodování devizových trhů
    Začátek nového týdne byl na středoevropských trzích klidný a odpovídal prázdninovému duchu. Koruna bez výraznějšího...
  • Prázdninové obchodování na devizových trzích
    Koruna k euru na začátku týdne mírně oslabila a z úrovně 25,85 se koruna lehce přehoupla přes úrovně 25,9 CZK/EUR...
  • Prazdroj loni po covidových letech zvýšil prodeje v ČR o 12 pct na 7,3 mil. hl
    Plzeňský Prazdroj loni po dvou covidových letech zvýšil prodeje piv v České republice. Prodal 7,3 milionu hektolitrů piv, meziročně téměř o 12 procent víc. Prodej rostl u všech hlavních značek, zejména u nealkoholického Birellu. Pivovar také zaznamenal stoupající zájem lidí o nápoje v plechovkách. Největší pivovar v ČR to uvedl v tiskové zprávě.
  • Prazdroj zdraží od října pivo průměrně téměř o šest procent
    Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, zdraží od 1. října většinu produktů téměř o šest procent. Více se zvednou ceny balených piv, a to v průměru o 1,50 koruny na půllitr, méně ceny čepovaných - o korunu. ČTK informaci získala od hostinských a obchodních řetězců a potvrdil ji mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj jsou důvodem zdražení piva především trvale rostoucí náklady na energie, obaly a dopravu. Pivovary Budvar a Staropramen ČTK sdělily, že zatím ceny nemění.
  • Prazdroj zdražuje, přidají se i další pivovary. Hitem mezi Čechy jsou ale nealkoholická piva, jejichž výrobu neomezila ani pandemie
    Plzeňský Prazdroj dnes oznámil „tradiční“ podzimní zdražení. Lze předpokládat, že na něj navážou i další, menší pivovary, neboť plzeňský výrobce je lídrem trhu.
  • Praze do plusu pomohla povýsledkový CETV, Facebook zažívá zmrtvýchvstání
    Pražská burza se dnes vyšvihla až nad 1126 bodů, následně drobně zkorigovala a obchodování ukončila 0,26 % v plusu na 1124,64 bodech. Hlavním tahounem dnes byla povýsledková reakce CETV +3,5 %. Výraznější výprodej jsme dnes zaznamenaly na Monetě, která uzavřela -1,29 % na 83,85 CZK. Je vidět, že většina investorů nebude čekat na dividendu a tento titul opustí raději dříve.
  • Pražané už mají dvě třetiny plynu z Norska, ruské dodávky se daří z podstatné míry nahrazovat. Dodávky plynu do Česka klesly po odstavení Nord Streamu 1 o necelých 40 procent
    Česko po odstavení plynovodu Nord Stream 1 rozhodně nezůstává bez dodávek plynu. Do Česka sice po vypnutí klíčového evropského potrubí, spojujícího Rusko s Německem, neteče žádný ruský plyn. Zato se však zvyšuje podíl plynu z jiných zemí. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl například včera na svém twitterovém účtu Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Ta je třetím největším dodavatelem plynu v ČR podle počtu odběrných míst.
  • Pražská burza a akcie ČEZ
    Pražská burza se v poslední době tak trochu probudila ze stagnace růstem o necelého 0,5 % na 1005 bodů. Až na 3 tituly byly všechny ostatní zelené a společnost ČEZ se dokonce doatala na 400 korunách za akcii. Zelené byly v poslední době všechny pražské finanční tituly, i když celoevropský index Euro Stoxx 600 Banks spíše klesal. Komerční banka si polepšila asi o 1,1 % na 940 korun za kus, banka Erste zůstala na zelené 0 a její cena se pohybuje nad hranicí 912,30 korun za akcii. Rakouská banka VIG si připsala jen 0,1 % na 646 korun a Moneta se s růstem 0,5 % opět přiblížila na hranici 80 korun.
  • Pražská burza během týdne oslabila o nepatrných 0,07 procenta
    Pražská burza během končícího týdne nepatrně oslabila. Index PX ztratil 0,07 procenta a zakončil na 1274,40 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji v týdnu vzrostly akcie energetické společnosti ČEZ, největší pokles postihl cenné papíry Erste Bank. V předchozím týdnu index PX stoupl o tři procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader