Pátek 29. březen 2024 00:48
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader

Studená válka 2.0? Co konflikt na Ukrajině znamená pro investory

28.02.2022 20:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jsem už kompletně šedivý a na trzích jsem zažil leccos. Ale válku s účastí jedné z mocností pár set kilometrů od hranic druhé velmoci, tak taková zkušenost mi dosud chyběla. I proto jsem si vědom toho, že třeba i blízká budoucnost může řadu věcí změnit a to, co si nyní myslím, se ukáže jako velice naivní názor. Co ale může znamenat nynější konflikt na Ukrajině pro investory?

To, že Putin vtrhne na Ukrajinu, jsme si ještě před pár dny nedovedli představit, ale od čtvrtečního rána s tím žijeme jako s novou realitou. Akciové trhy po celém světě se propadly, a když k tomu přidáme silný pokles akciových indexů z počátku roku, může se velká část investorů obávat o hodnotu svých investic. Je to oprávněné?

Nejsem politolog, a tak nechci nijak hluboce analyzovat to, co se stalo, a ani to, jaké dopady ruská agrese bude mít. To přenechám jiným, mnohem vzdělanějším. Z pohledu investora je nejspíš důležitá odpověď na otázku, zda se na Ukrajině odehraje jen lokální a časově omezený konflikt, nebo jestli má celá věc potenciál přerůst v něco mnohem závažnějšího.

Regionální konflikt, co ovlivní mezinárodní vztahy

Z mého laického pohledu je pravděpodobnější spíš varianta s regionálním konfliktem, která ovšem bude mít vliv na budoucí vývoj mezinárodních vztahů a může vyústit v cosi jako Studenou válku 2.0.

Vodítko pro možný další vývoj nám může poskytnout přehled lokálních konfliktů poslední doby a způsob, jakým na jejich propuknutí akciové trhy reagovaly. Nic lepšího než pohled do minulosti nyní pravděpodobně nemáme.


Zdroj: Bloomberg

Byl bych spíše příznivcem toho, abychom aktuální konflikt zařadili k těm závažnějším, jako byla například irácká invaze do Kuvajtu v roce 1990. Ta poslala hlavní americký index o téměř sedmnáct procent níže a indexu pak trvalo sto třicet dní, aby se vyškrábal na své původní hodnoty.

I zde se pravděpodobně situace za nějakou dobu stabilizuje, trhy se s novou situací srovnají a zastaví svůj pokles a přejdou do nějaké pro investory příjemnější fáze.

Podobné jako při covidu-19

S trochou fantazie jsme před podobnou situací stáli před dvěma lety, na konci února 2020. Tehdy svět ovládla pandemie nemoci covid-19. O samotném viru jsme tehdy mnoho nevěděli a netušili jsme, jestli na zem přišla apokalypsa, nebo nás ještě čekají nějaké lepší zítřky. Investoři panikařili a houfně svoje portfolia prodávali. Stejně se chovají dnes, tváří v tvář situaci, u níž její důsledky také neumíme odhadnout. Akciový index našel po celosvětovém rozšíření covidu-19 svoje dno přibližně o měsíc později, aby se na počátku letošního roku vyšplhal na svoje historicky nejvyšší hodnoty.

Právě nyní se investoři přesvědčují, že diverzifikace, tedy rozdělení peněz do různých aktiv, není sprosté slovo. Zatímco akciové indexy klesají, komoditní sektor silně roste a v posledních dnech před ruskou agresí se vydaly vzhůru také dluhopisy. Zatímco evropské akcie budou nejspíš válkou na Ukrajině zasaženy více a dlouhodoběji, americkým indexům by současné dění zase až tolik ublížit nemuselo. Rusko a Ukrajina přece jenom produkují jen něco přes jedno procento tržeb firem sdružených v indexu S&P500. Vliv na americký index by tak měl být reálně mnohem nižší, než tomu bylo u pandemie čínského koronaviru.

Problémem může být růst ceny energií, které budou tlačit vzhůru inflaci. Tedy faktor, který posílá hodnoty indexu jižním směrem. Cena ropy se přiblížila ke sto dolarům za barel, zejména díky spekulativním obchodům. Z fundamentálního pohledu není pro ceny nad sto dolarů důvod, a pokud se na Ukrajině zmírní napětí, měly by ceny ropy opět klesnout a vrátit se do normálu.

Jak naložit s investicemi?

Co tedy teď dělat? Předně je dobré se uklidnit a uvažovat s chladnou hlavou. Máte-li dojem, že se ze situace na Ukrajině rychle vyvine v globální konflikt, pak je čas popřemýšlet o exitové strategii či zaujetí „tuhé kruhové“ obrany. V takovém případě bych v trhu zanechal jenom část současných peněz a pro zbytek hledal bezpečné přístavy. Uvědomte si ale, že hrajete proti desetiprocentní inflaci…

Pravděpodobnější variantou bude, že jsme svědky jen lokálního konfliktu, který sice nejspíš změní současný svět, ale dál se vojenskou cestou nebude rozrůstat. V takovém případě je dobré nepanikařit. Statistika, týkající se lokálních konfliktů, hovoří poměrně jasně. I když mají na počátku tyto střety sílu způsobit na trzích paniku, situace po několika týdnech, v nejhorším případě měsících vyšuměla, trh se uklidnil a indexy začaly opět růst.

Myslete na svůj zvolený investiční horizont a zůstaňte v klidu. Na trzích, zejména těch amerických je aktuálně mnohem levněji, než na počátku roku. A za ty staré extrémně vysoké ceny nakupoval tenkrát „každý“…

Má nadále smysl držet diverzifikované portfolio, v němž budou většinu akciové složky držet americké akcie. Jak již bylo řečeno: americké firmy mají nízkou expozici vůči zasaženému regionu a dění na Ukrajině by je nemělo nijak dramaticky zasáhnout. Menší část mohou tvořit komodity a výnosovou složku obstarají částečně dluhopisy a částečně akcie velkých firem nabízející vysokou dividendu.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stříbro – Ustrnutí kolem hodnoty 16,86 USD
    Stříbro se v posledních dnech zastavilo kolem hodnoty 16 USD. Aktuálně se obchoduje za 16,86 USD. Místní vrchol se akt...
  • Stříbro – Vlna poklesů
    Stříbro zažívá v posledních několika dnech vlnu poklesů. Z vrcholu na úrovni 16,8 USD pokleslo jen za posledních pár dnů na aktuální hodnotu 16,319 USD. V několika následujících dnech očekáváme další poklesy. Návrat na vrchol nastane až po dosažení dna. Stříbro tak může poklesnout až na hranici 16 USD.
  • Stříbro – Výhled pro 15. týden
    Stříbro jede na vlně růstu. Aktuálně jeho hodnota stále stoupá. V tomto týdnu proto čekáme růst ceny stříbra. Aktuálně...
  • Stříbro – Vyplatí se do něj investovat?
    V posledních dnech se stále více odborníků nechává slyšet, že je ideální doba pro investice do stříbra. Je to ale skutečně tak? Podívejme se nejprve na cenu samotného stříbra. To se aktuálně obchoduje za 16.918 USD za trojskou unci. Má tedy zhruba průměrnou hodnotu z pohledu posledního roku. A i když nejbližší vývoj slibuje jeho pokles, stále se obchoduje za mnohem vyšší hodnotu než například letos v červenci, kdy se trojská unce obchodovala jen za 15,5 USD. Ani z dlouhodobějšího horizontu není jeho cena výrazně nižší. Pokud tedy chcete začít obchodovat s touto komoditou, měli byste brát v potaz, že jeho cena není příliš historicky nízká. Ovšem na prvotní investice je určitě vhodná.
  • Stříbro – Vývoj na začátku 16. týdne
    Stříbro se stále pohybuje v koridoru od 16,4 USD do 16,6 USD. Výjimkou není ani počátek 16. týdne. Začátkem tohoto týdne se stříbro obchoduje za 16,572 USD. Jeho krátkodobý vývoj slibuje snížení ceny, a to až k 16,5 USD. Pak může dojít k odrazu a zpětnému růstu. Stále se ovšem bude pohybovat v daném koridoru.
  • Stříbro – Zlatá budoucnost se blíží
    Stříbro zatím stále hraje druhé housle a krčí se ve stínu svého příbuzného, zlata. Nicméně toto pomalu přestává platit a i zde nastává velká změna.
  • Stříbru nové posílení zlata prospěje
    Poté, co americký Federální rezervní systém v pondělí nasadil nejtěžší kalibr opatření a oznámil v podstatě neomezené QE, zlato i stříbro výrazně posílily. Připomínalo to opatření z března roku 2009, které odstartovalo výrazné posilování drahých kovů po několik následujících let. Vzhledem k historické láci stříbra, jak vůči dolaru, tak zejména vůči zlatu, vidíme potenciál pro výrazné zotavení.
  • Střídání času je zabijácké. Kvůli úspoře 50 haléřů z 60 tisíc korun kvůli němu v ČR každoročně umírají desítky lidí
    O tomto víkendu se opět odehraje změna času, jež už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před dvěma lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce letošním. Jenže kvůli pandemii koronaviru se rušení střídání času odkládá.
  • Střídaní času je zabijácké. Kvůli úspoře 50 haléřů z 60 tisíc korun kvůli němu v ČR každoročně umírají desítky lidí, více než kolik zemře kvůli klíšťatům
    O nadcházejícím víkendu se opět odehraje změna času, jež měla být poslední. Měla. Evropští poslanci už před dvěma lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce letošním. Jenže kvůli pandemii koronaviru se rušení střídání času odkládá.
  • Střídání směrů stále velmi rychlé, euro po výkyvech zpět na ranní úrovni
    Značná volatilita se trhů nepustila ani dnes. Evropské akcie se po ranním růstu dostaly pod tl...
  • Studené počasí žene cenu plynu vzhůru
    Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.
  • Studie: Brněnský byt již stojí stejně, jako stál pražský před pandemií
    Brněnské starší byty dosáhly stejné prodejní ceny, jakou měl pražský byt těsně před vypuknutím pandemie. V loňském 4. čtvrtletí stouply meziročně v celé ČR ceny prodávaných starších bytů o 19 procent na 46.119 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), kterou má ČTK k dispozici.
  • Studie: Byty v největších městech v ČR nadále zdražují
    Byty v největších městech Česka ve třetím čtvrtletí nadále zdražovaly. Ceny meziročně nejvíce stouply v Hradci Králové (o 22,1 procenta), Ostravě (o 21,8 procenta) a Ústí nad Labem (o 20,6 procenta). Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 105.307 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 26.163 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici. Porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.
  • Studie: Investoři porazili inflaci v USA, v Evropě naopak pohořeli
    I po zohlednění inflace se za posledních 25 let zvýšila hodnota investic do akcií (S&P 500) v USA téměř 2,5krát. Naopak v Eurozóně inflace stoupala rychleji než akcie (Stoxx 600), a to o 18 % (1999-2023). Investoři do pražské burzy na tom jsou za poslední čtvrtletí o trochu lépe, jelikož hodnota jejího indexu PX převýšila inflaci o 77 %.
  • Studie: Koronavirová krize ovlivní investice do startupů minimálně
    Vklad financí do startupů navzdory koronavirové krizi dál plánuje až 84 procent investorů. Nejperspektivnější budou e-commerce, vývoj on-line nástrojů pro výuku na dálku, zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Naopak současný stav zasáhne hlavně začínající startupy a dále startupy z cestovního ruchu, gastronomie či automobilového oboru. Na základě studie Startup Report 2019/2020 to zjistila mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper.
  • Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 pct.
    Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
  • Studie Mazars: V ČR narostla průměrná mzda o 10 %, je nejvyšší ze zemí Visegrádu
    Průměrná mzda v soukromém sektoru v eurech činí v Česku 1 683 eur (40 324 Kč), což je nejvyšší hodnota ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Absolutně nejvyšší průměrnou mzdu ze sledovaných států 25 evropských a středoasijských zemích však aktuálně nabízí lidem Rakousko, a to 4 497 eur (107 746 Kč). Rakousko se tak dostalo před Německo, kde průměrná mzda poklesla o 2 procenta na 4 045 eur (96 917 Kč). Nejnižší průměrná mzda 377 eur (9 033) je v Kyrgyzstánu, v Kosovu a současně i Uzbekistánu 400 eur (9 584 Kč) a na Ukrajině 469 eur (11 237 Kč). Vyplývá to z každoroční studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Mazars, která porovnává daňové trendy ve 25 evropských a středoasijských zemích.
  • Studie Mazars: Zdanění příjmů firem je v ČR nejvyšší ze zemí V4
    Sazba daně z příjmů právnických osob činí v České republice 19 %. To je nejvyšší obecná sazba ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Pokud však zohledníme další specifika daňových systémů zemí V4, zdanění právnických osob nemusí v Česku vycházet nejdráž. Například Maďarsko má sice nejnižší obecnou sazbu ve výši 9 %, v některých odvětvích však může celková sazba daně ze zisku dosahovat až 50 %.
  • Studie: Plán EK odložit aukce povolenek připraví rozpočty zemí CEE včetně ČR o 1,9 miliardy eur
    Státy Evropské unie v regionu střední a východní Evropy mohou přijít o stovky milionů eur do svých rozpočtů v případě...
  • Studie: Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu
    Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services, které má ČTK k dispozici. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za 272 korun za metr čtvereční. Nejlevněji se prodávají byty v Ústeckém kraji s cenou asi 29.000 korun za metr. Nájmy jsou nejnižší v Karlovarském kraji se 155 korunami za metr. Nájemné se zvýšilo oproti loňsku o 1,22 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FBS
OctaFX
Patria Finance
reklama
Swissquote Bank