Úterý 28. května 2024 13:24
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader

Studentská firma roku přišla na nový koncept odívání mladých, chce dobýt Evropu

16.05.2024 11:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


„Nosit značku, řídit značku.“ To je slogan vítězného týmu Dystopia Clo, který v soutěži JA Studentská firma roku 2023/24 zabodoval s neotřelým pojetím streetwearové módy. Úspěšní byznysmeni z pražské Střední školy automobilní a informatiky budou v červenci reprezentovat Česko na evropském klání studentských firem na Sicílii.

Od září vzniklo v rámci výukového programu JA Studentská firma na českých středních školách rekordních 351 studentských firem. Devítka nejlepších se utkala o titul JA Studentská firma roku 2023/24 v národním finále 14. května v Americkém centru v Praze.

Absolutní vítězství v soutěžním programu získala pětičlenná firma Dystopia Clo, která zaujala porotu novým pojetím prodeje mladé módy, cíleným marketingem a reálnými zisky. „Naší vizí je značka výrazně orientovaná na zákazníka, která nám dosud na evropském trhu chyběla. Věříme, že lidé chtějí víc než jen ‚oblečení‘ – chtějí značku, která si váží jejich názoru a připomínek. Proto jsme pro naše nakupující vytvořili jedinečnou službu Dystopia Club. Zákazník dostane přístup na ‚tajné‘ webové stránky, kde může využívat výprodeje, odměny, různé dárky, ale co je nejdůležitější, může se podílet na utváření a rozvoji značky tím, že hlasuje o designu, nadcházejících slevách, tipech a nápadech,“ přiblížil student hostivařské školy a CEO firmy Dystopia Clo Marko Veruovič.

Rozjet reálný byznys se pětici kamarádů podařilo za méně než sedm měsíců. Firmu navíc hodlají dál rozšiřovat i po skončení soutěže. „S podporou svého učitele dokázali uvést na trh módní značku „s příběhem“ a vytvořit si základnu loajálních zákazníků. Dosáhli půl milionu zhlédnutí na sociálních sítích a jejich zboží už putovalo do šesti různých zemí. I v takto krátké době už firma vykázala obrat přes 70 tisíc korun, zisk 31 tisíc korun a má velké plány do budoucna. Program JA Studentská firma realizujeme na českých školách od roku 1992, ale stále nás nepřestává udivovat, jak kreativní a energičtí dokáží mladí lidé v podnikání být, když dostanou příležitost a podporu zkušenějších odborníků z praxe,“ uvedl Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement (JA Czech).

Rolí porotců v národním finále soutěže JA Studentská firma roku 2023/24 se už tradičně ujali vrcholoví manažeři českých firem, kteří hodnotili výsledky fungujících studentských společností, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat. „Díky programu JA Studentská firma jsme zjistili, co ve skutečnosti znamená podnikání a že je nutné zvládnout celou řadu dovedností. Od překonání osobních překážek po vytvoření přesvědčivého příběhu značky, od chytrého řízení financí po efektivní řízení týmu. Od přilákání a udržení zákazníků až po řešení nečekaných výzev. Zažili jsme ekonomické náležitosti v praxi, vysoko nad rámec školních učebnic, a co nám osobně přijde nejdůležitější – naučili jsme se zvládat nečekané problémy,“ dodal za skupinku vítězů Marko Veruovič.

Na druhé pozici skončil tým Frolly z Obchodní akademie v Liberci, zaměřený na výrobu rolek ze sušeného ovoce, třetí místo obsadili studenti OA, SOŠ a JŠ, Hradec Králové s firmou Reban, která nabízí produkty z recyklovaných bannerů.

Finále soutěže probíhalo kompletně v anglickém jazyce a umění prezentovat svůj byznys porotě bylo dalším významným kritériem úspěchu. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko na 35. ročníku slavnostní přehlídky evropských JA Studentských firem Gen-E 2024, který proběhne v první půli července na Sicílii.

Výsledky národního finále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2023/2024:

1. místo: studentská firma Dystopia Clo ze SŠ automobilní a informatiky, Praha, pod vedením učitele Ondřeje Pacnera

2. místo: studentská firma Frolly z OA, Liberec, pod vedením učitelky Radky Peteráčové Hyxové

3. místo: studentská firma Reban z OA, SOŠ a JŠ, Hradec Králové, pod vedením učitelky Petry Kábrtové

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Stříbro – Výhled pro 15. týden
  Stříbro jede na vlně růstu. Aktuálně jeho hodnota stále stoupá. V tomto týdnu proto čekáme růst ceny stříbra. Aktuálně...
 • Stříbro – Vyplatí se do něj investovat?
  V posledních dnech se stále více odborníků nechává slyšet, že je ideální doba pro investice do stříbra. Je to ale skutečně tak? Podívejme se nejprve na cenu samotného stříbra. To se aktuálně obchoduje za 16.918 USD za trojskou unci. Má tedy zhruba průměrnou hodnotu z pohledu posledního roku. A i když nejbližší vývoj slibuje jeho pokles, stále se obchoduje za mnohem vyšší hodnotu než například letos v červenci, kdy se trojská unce obchodovala jen za 15,5 USD. Ani z dlouhodobějšího horizontu není jeho cena výrazně nižší. Pokud tedy chcete začít obchodovat s touto komoditou, měli byste brát v potaz, že jeho cena není příliš historicky nízká. Ovšem na prvotní investice je určitě vhodná.
 • Stříbro – Vývoj na začátku 16. týdne
  Stříbro se stále pohybuje v koridoru od 16,4 USD do 16,6 USD. Výjimkou není ani počátek 16. týdne. Začátkem tohoto týdne se stříbro obchoduje za 16,572 USD. Jeho krátkodobý vývoj slibuje snížení ceny, a to až k 16,5 USD. Pak může dojít k odrazu a zpětnému růstu. Stále se ovšem bude pohybovat v daném koridoru.
 • Stříbro – Zlatá budoucnost se blíží
  Stříbro zatím stále hraje druhé housle a krčí se ve stínu svého příbuzného, zlata. Nicméně toto pomalu přestává platit a i zde nastává velká změna.
 • Stříbru nové posílení zlata prospěje
  Poté, co americký Federální rezervní systém v pondělí nasadil nejtěžší kalibr opatření a oznámil v podstatě neomezené QE, zlato i stříbro výrazně posílily. Připomínalo to opatření z března roku 2009, které odstartovalo výrazné posilování drahých kovů po několik následujících let. Vzhledem k historické láci stříbra, jak vůči dolaru, tak zejména vůči zlatu, vidíme potenciál pro výrazné zotavení.
 • Střídání času je zabijácké. Kvůli úspoře 50 haléřů z 60 tisíc korun kvůli němu v ČR každoročně umírají desítky lidí
  O tomto víkendu se opět odehraje změna času, jež už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před dvěma lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce letošním. Jenže kvůli pandemii koronaviru se rušení střídání času odkládá.
 • Střídaní času je zabijácké. Kvůli úspoře 50 haléřů z 60 tisíc korun kvůli němu v ČR každoročně umírají desítky lidí, více než kolik zemře kvůli klíšťatům
  O nadcházejícím víkendu se opět odehraje změna času, jež měla být poslední. Měla. Evropští poslanci už před dvěma lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce letošním. Jenže kvůli pandemii koronaviru se rušení střídání času odkládá.
 • Střídání směrů stále velmi rychlé, euro po výkyvech zpět na ranní úrovni
  Značná volatilita se trhů nepustila ani dnes. Evropské akcie se po ranním růstu dostaly pod tl...
 • Studená válka 2.0? Co konflikt na Ukrajině znamená pro investory
  Jsem už kompletně šedivý a na trzích jsem zažil leccos. Ale válku s účastí jedné z mocností pár set kilometrů od hranic druhé velmoci, tak taková zkušenost mi dosud chyběla. I proto jsem si vědom toho, že třeba i blízká budoucnost může řadu věcí změnit a to, co si nyní myslím, se ukáže jako velice naivní názor. Co ale může znamenat nynější konflikt na Ukrajině pro investory?
 • Studené počasí žene cenu plynu vzhůru
  Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.
 • Studie: Brněnský byt již stojí stejně, jako stál pražský před pandemií
  Brněnské starší byty dosáhly stejné prodejní ceny, jakou měl pražský byt těsně před vypuknutím pandemie. V loňském 4. čtvrtletí stouply meziročně v celé ČR ceny prodávaných starších bytů o 19 procent na 46.119 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), kterou má ČTK k dispozici.
 • Studie: Byty v největších městech v ČR nadále zdražují
  Byty v největších městech Česka ve třetím čtvrtletí nadále zdražovaly. Ceny meziročně nejvíce stouply v Hradci Králové (o 22,1 procenta), Ostravě (o 21,8 procenta) a Ústí nad Labem (o 20,6 procenta). Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 105.307 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 26.163 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici. Porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.
 • Studie: Firmy z Evropy a USA přesunují výrobu zpět ze zahraničí
  Firmy z Evropy a Spojených států čím dál více přesunují svou výrobu ze zahraničí zpět do domovských zemí a jejich okolí. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie, kterou dnes představila poradenská společnost Capgemini. Podle studie strategii pro takový návrat výroby již začaly připravovat či realizovat téměř tři čtvrtiny dotazovaných velkých podniků. Téměř polovina již zahájila investice do tohoto přesunu.
 • Studie: Investoři porazili inflaci v USA, v Evropě naopak pohořeli
  I po zohlednění inflace se za posledních 25 let zvýšila hodnota investic do akcií (S&P 500) v USA téměř 2,5krát. Naopak v Eurozóně inflace stoupala rychleji než akcie (Stoxx 600), a to o 18 % (1999-2023). Investoři do pražské burzy na tom jsou za poslední čtvrtletí o trochu lépe, jelikož hodnota jejího indexu PX převýšila inflaci o 77 %.
 • Studie: Koronavirová krize ovlivní investice do startupů minimálně
  Vklad financí do startupů navzdory koronavirové krizi dál plánuje až 84 procent investorů. Nejperspektivnější budou e-commerce, vývoj on-line nástrojů pro výuku na dálku, zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Naopak současný stav zasáhne hlavně začínající startupy a dále startupy z cestovního ruchu, gastronomie či automobilového oboru. Na základě studie Startup Report 2019/2020 to zjistila mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper.
 • Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 pct.
  Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
 • Studie Mazars: V ČR narostla průměrná mzda o 10 %, je nejvyšší ze zemí Visegrádu
  Průměrná mzda v soukromém sektoru v eurech činí v Česku 1 683 eur (40 324 Kč), což je nejvyšší hodnota ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Absolutně nejvyšší průměrnou mzdu ze sledovaných států 25 evropských a středoasijských zemích však aktuálně nabízí lidem Rakousko, a to 4 497 eur (107 746 Kč). Rakousko se tak dostalo před Německo, kde průměrná mzda poklesla o 2 procenta na 4 045 eur (96 917 Kč). Nejnižší průměrná mzda 377 eur (9 033) je v Kyrgyzstánu, v Kosovu a současně i Uzbekistánu 400 eur (9 584 Kč) a na Ukrajině 469 eur (11 237 Kč). Vyplývá to z každoroční studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Mazars, která porovnává daňové trendy ve 25 evropských a středoasijských zemích.
 • Studie Mazars: Zdanění příjmů firem je v ČR nejvyšší ze zemí V4
  Sazba daně z příjmů právnických osob činí v České republice 19 %. To je nejvyšší obecná sazba ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Pokud však zohledníme další specifika daňových systémů zemí V4, zdanění právnických osob nemusí v Česku vycházet nejdráž. Například Maďarsko má sice nejnižší obecnou sazbu ve výši 9 %, v některých odvětvích však může celková sazba daně ze zisku dosahovat až 50 %.
 • Studie: Plán EK odložit aukce povolenek připraví rozpočty zemí CEE včetně ČR o 1,9 miliardy eur
  Státy Evropské unie v regionu střední a východní Evropy mohou přijít o stovky milionů eur do svých rozpočtů v případě...
 • Studie: Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu
  Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services, které má ČTK k dispozici. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za 272 korun za metr čtvereční. Nejlevněji se prodávají byty v Ústeckém kraji s cenou asi 29.000 korun za metr. Nájmy jsou nejnižší v Karlovarském kraji se 155 korunami za metr. Nájemné se zvýšilo oproti loňsku o 1,22 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
InstaForex
IronFX
reklama
Swissquote Bank