Pátek 19. duben 2024 04:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

Dynamika výnosů amerických státních dluhopisů ovlivňuje trhy

19.01.2022 11:48  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Téma možného dřívějšího zvýšení sazeb Fedu překvapilo finanční trhy a způsobilo prudký pokles světových akciových indexů, což podpořilo růst amerického dolaru na pozadí rostoucích výnosů amerických státních dluhopisů.

Příští týden se bude konat měnověpolitické zasedání Fedu. Mnozí na trhu se domnívají, že by mohlo vyústit ve skutečné oznámení termínu prvního zvýšení úrokových sazeb již na březnovém zasedání. Tyto nálady vyvolaly novou vlnu výprodejů na trhu amerických státních dluhopisů, což v úterý způsobilo prudký nárůst výnosů těchto cenných papírů. Zde se výnos desetiletého benchmarku Treasury vyšplhal na úroveň ze začátku ledna 2020, čímž vlastně odčinil veškerý pokles, ke kterému došlo během pandemie covid-19.

Tyto výprodeje tvrdě zasáhly nejen americký akciový trh, ale také evropské a asijsko-pacifické trhy. Při pozorování všeho, co se děje, můžeme říci, že investoři přehrávají vysokou pravděpodobnost rozhodnutí Fedu o načasování zvýšení sazeb. Pokud však příští týden centrální banka a osobně J. Powell vyjádří naději, že zpomalování inflace může pokračovat, povede to k opačnému efektu – k pullbacku akciových indexů směrem nahoru, ke zvýšení poptávky po státních dluhopisech, což povede k poklesu ziskovosti a v důsledku toho k oslabení amerického dolaru.

Celkově je zajímavá včerejší dynamika dolarového indexu ICE, který prudce vzrostl, ale stále zůstává pod klíčovou úrovní 96,00 b. Její prolomení mu může otevřít cestu k úrovni 97,00 b.

Soudě podle dynamiky futures na hlavní evropské a americké akciové indexy je pravděpodobné, že výprodej na akciových trzích bude pokračovat. Jako důležitý signál může opět posloužit pohyb výnosů státních dluhopisů. Před zahájením evropského obchodování vykazují dvouleté dluhopisy, které jsou citlivé na změny sazeb, téměř vertikální nárůst výnosů. S nimi se snaží držet krok i desetileté dluhopisy. Dříve výnos tohoto benchmarku vzrostl o 0,88 %, tedy na 1,884 %.

Co lze dnes očekávat na měnovém trhu?

Domníváme se, že pokud nedojde ke korekci výnosů amerických státních dluhopisů směrem dolů, povede to k růstu dolarového indexu ICE vůči téměř všem měnám s výjimkou jenu, který je vnímán jako bezpečná měna. Proto je nutné pozorně sledovat dynamiku výnosů amerických státních dluhopisů.

Zároveň, pokud se prodej státních dluhopisů zastaví, nebo dokonce začnou nákupy, možná na pozadí rozhodnutí investorů, že došlo k oživení tématu březnového zvýšení sazeb, měli bychom očekávat oslabení amerického dolaru vůči všem měnám s výjimkou jenu. Bude také možné pozorovat pullback akciových indexů směrem vzhůru.

Prognóza dne:

Pár EUR/USD našel support na úrovni 1,1320. Pokud se nad ní udrží a nálada na trhu se mírně zlepší, pak by pár mohl provést pullback směrem vzhůru k úrovni 1,1385.

Měnový pár USD/JPY se zastavil na úrovni 114,25. Stejně jako pár EUR/USD může na zlepšení nálady na trhu reagovat oživením na úroveň 115,00.

analytics61e7be9b37cf0.jpg

analytics61e7bea34bf36.jpg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dynamika cen průmyslových výrobců výrazně v červených číslech
    Koruna vůči euru včera velkých změn nedoznala. I navzdory relativně plnému domácímu kalendáři se držela v úzkém pásmu 27,035 - 27,055 CZK/EUR...
  • Dynamika cen v průmyslu a zemědělství se snížila, závěry o slábnutí cenových tlaků jsou ale předčasné
    Meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v červenci výrazně zpomalil a nacházel se pod odhady analytiků. Zatímco v červnu rostly ceny v průměru o 1,4 %, v červenci to bylo pouze o 0,3 %, čekalo se však 1,0 %. Na nižší cenové dynamice se podepsal zejména meziměsíční pokles cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, který souvisel s červencovým snížením ceny surové ropy na světových trzích.
  • Dynamika cen výrobců opět zrychlila
    Růst cen českých průmyslových výrobců navzdory očekáváním zrychlil, když v meziročním srovnání dosáhl v lednu hodnoty 2,4 %. Očekával se přitom naopak jeho pokles z prosincových 2,1 % do blízkosti jednoho procenta. V meziměsíčním srovnání pak došlo k nárůstu cen o 1,3 %, což byl nejvyšší údaj zaznamenaný od roku 2011 a tržní odhad tak byl překonán o celý jeden procentní bod. Na pozorovaném růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, které vykázalo meziroční zvýšení o 9,3 % a dále pak zásobování vodou, kde šlo o 5,4 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, která si meziročně připsala 5,1 %. V poklesu naopak pokračují ceny zemědělských výrobců, které se snížily o 2,9 %. Svižně zdražující ovoce (44,3 %) tak převážila zlevňující zelenina, jejíž cena poklesla o 61,3 %.
  • Dynamika italského státního dluhu není udržitelná
    Jedním z klíčových negativních faktorů, které v uplynulých měsících finanční trhy významně ovlivňovaly, je vývoj italských veřejných financí. Proč nejsou italské veřejné finance v současné podobě ve střednědobém horizontu udržitelné?
  • Dynamika mezd mírně zpomaluje
    Růst českých mezd pokračoval i ve třetím čtvrtletí letošního roku, když průměrný výdělek meziročně stoupl o 6,9 % a zastavil se na hodnotě 33 697 Kč. Po očištění o inflaci si čeští zaměstnanci polepšili o 4 %. Zvýšil se rovněž medián mezd, který nově činí 29 549 Kč. Nejpomaleji rostly mzdy v Praze (o 5,9 %), nejrychleji pak ve Středočeském kraji (o 7,7 %). Tuzemští pracovníci nadále těží z rekordně nízké nezaměstnanosti, která firmám nedává jinou možnost, než bojovat o jejich přízeň vyšším ohodnocením. Do výsledku se promítá i letošní růst minimální mzdy, který prosakuje z nižších pater směrem vzhůru. Zároveň zde vidíme efekt zvýšení platů ve veřejné sféře, který pomohl zejména zaměstnancům ve vzdělávání, jejichž výdělky narostly nejvíce ze všech sledovaných skupin (o 11,1 %). Potvrzují se ovšem předpoklady o tom, že finanční možnosti zaměstnavatelů pomalu ale jistě narážejí na své limity. Růst nákladů snižuje jejich ziskovost a tak i dynamika mezd, ač z historického pohledu stále více než solidní, zvolna slábne. Pro váhající pracovníky tudíž zřejmě nastal nejvyšší čas přihlásit se o zvýšení platu. Postupné ochlazování české ekonomiky se již pomalu propisuje i do statistiky o počtu zaměstnanců, kterých přibylo pouze 0,1 %.
  • Dynamika na trhu s kryptoaktivy roste, je expanzivní vlna blízko?
    Tržní dynamika na trzích s kryptoaktivy začíná narůstat, což je logicky popoháněno vývojem na akciovém trhu. Jak jsem říkal v předešlém příspěvku, akcie zažívají menší vzkříšení, což je jednak dáno technickými důvody a jednak psychologií. Bylo proto jenom otázkou času, než bitcoin a další kryptoměny získají sebedůvěru. Je tudíž pravděpodobné, že se konečně dočkáme toho relativně dlouho očekávaného růstu?
  • Dynamika pádu sa zrýchľuje
    Problémy Eurozóny sa naďalej neriešia, ale naopak...
  • Dynamika páru EUR/USD závisí na rychlosti uvolňování měnové politiky Fedu
    Obvyklá praxe amerického Fedu zahrnuje postupné zvyšování úrokových sazeb, kterým se Fed snaží trochu zmírnit ekonomickou aktivitu, což se často přirovnává k eskalátoru. Naopak při konfrontaci s ekonomickou recesí, která vyžaduje pohotový zásah, Fed rychle sazby snižuje, což lze přirovnat k rychlé cestě eskalátoru směrem dolů. Očekávaný scénář na období 2024–2025 ale předpokládá nekonvenční přístup s nejistými změnami úrokových sazeb. Ať by se výpůjční náklady zvyšovaly postupně, nebo ne, tato nevyzpytatelnost by byla vítanou zprávou pro medvědy páru EUR/USD.
  • Dynamika spotřebitelských cen polevila
    Spotřebitelské ceny v září minuly náš i tržní odhad, když v meziročním vyjádření poklesly o 3,2 %, což je o dvě desetinky méně než jsme očekávali. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu o 0,6 % oproti srpnové stagnaci. Ceny přitom klesaly i v září minulého roku, což připravilo nízkou srovnávací základnu. I přesto se dostavilo snížení cenové dynamiky. Náhled do struktury inflace ukazuje, že došlo k prohloubení dezinflace. Ceny položek, které ve stejném období minulého roku zdražovaly, se letos zvýšily méně. Například v oddíle vzdělávání, kde v září začátkem školního roku tradičně rostou ceny, byl letos nárůst nižší. Zatímco v září 2019 ceny ve vzdělávání meziměsíčně přidaly 3,7 %, v září 2020 jen 2,5 %. Pomaleji rostly také ceny imputovaného nájemného. Na druhé straně pak u některých položek klesly ceny výrazněji, než minulý rok. Například ceny potravin a nealkoholických nápojů letos v září poklesly o 1,2 %, zatímco v září 2019 o 0,6 %.
  • Dynamika světového obchodu zbožím silně klesá
    Dynamika světové ekonomiky dosáhla svého vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby mírně zpomaluje. Jedním z indikátorů, který tento vývoj dobře ilustruje, je dynamika světového obchodu zbožím. Na grafu můžeme vidět, že ta dosáhla lokálního maxima v říjnu 2018, kdy meziroční dynamika dosáhla 5,6 %. Od té doby dynamika prudce zpomalila a dle posledních čísel za listopad loňského roku došlo k meziročnímu poklesu o 1,1 %. Meziměsíční pokles přitom činil -0,6 %. Vzhledem k epidemii koronaviru je velice pravděpodobné, že dynamika se na začátku letošního roku propadne ještě hlouběji do záporných hodnot. A to není dobrá zpráva pro dynamika tržeb a zisků velkých nadnárodních burzovně obchodovaných korporací.
  • Dyson zrušil projekt na výrobu elektromobilů
    Zakladatelem a šéfem stejnojmenné společnosti firmy je James Dyson. Tato britská společnost Dyson, která je známá zejména výrobou vlastních vysavačů nyní zrušila svůj projekt v hodnotě 2,5 miliardy liber, v přepočtu asi 72,5 miliardy korun, určený na výrobu elektromobilů. Informaci přinesl server BBC. Britská společnost Dyson podle serveru uvedla, že její inženýři vyvinuli doslova fantastický elektrický vůz, který se ale s velkou pravděpodobností nedostane na silnice, protože není komerčně životaschopný.
  • Earnings na týden 27.-30.1.2015
    Následující týden je velmi bohatý na earnings reporty. Až 142 společností z indexu S&P 500 odhalí své výsledky hospoda...
  • Earnings preview: Alphabet
    Dnes Alphabet (GOOGL.US) představí po uzavření trhu své finanční výsledky za Q1 2022 . Akcie Google se aktuálně obchodují 20 % pod svými maximy z listopadu 2021. Investoři se těší na dnešní výsledky, protože mohou pomoci posoudit, zda se potýkáme s možným ekonomickým zpomalením, které by mohlo nepříznivě ovlivnit ocenění celého technologického odvětví.
  • Earnings preview: Apple
    Dnes další americký technologický gigant – Apple oznámí svá čtvrtletní hospodářská data za Q1. Jaké výsledky očekávají analytici a na co bychom si měli dát pozor? Zveřejnění je na programu po uzavření seance na Wall Street.
  • Earnings se rozjíždí, kde jsou příležitosti?
    Tento týden bude na amerických burzách ve znamení ostrého rozjezdu výsledkové sezóny. Dočkáme se earnings reportů od 3...
  • Earnings sezóna začala propadem Alcoa
    V předchozím týdnu došlo k posílení na akciových i komoditních trzích. Na akciových trzích v USA už druhý týden docház...
  • EasyCoin se nenudí
    Na konec léta přichystal EasyCoin dvě zásadní novinky, které mění a zpřístupňují obchodování s Bitcoiny.
  • EasyJet snižuje počet letů
    EasyJet (EZJ.UK) plánuje zrušit více než tisíc letů během hlavní sezóny v červenci - srpnu z kapacitních důvodů v Amsterdamu a londýnském letišti Gatwick, které tvoří majoritní kapacitu společnosti. Během letního provozu chce britská low cost společnost dosáhnout 90% kapacity z předpandemického období. Jedná se o výrazný propad vůči odhadům z minulého týdne, které činily 97 %.
  • EasyJet znižuje počet letov
    EasyJet (EZJ.UK) dnes oznámil, že plánuje znížiť počet o ďalších tisíc letov v období od júla do septembra z dôvodu problémov s kapacitou a nedostatku pracovnej sily na letiskách Amsterdam a Londýn Gatwick, ktoré sú hlavnými základňami spoločnosti. Skupina britských nízkonákladových leteckých spoločností teraz plánuje počas letného obdobia dosiahnuť 90 % svojej kapacity pred pandémiou, čo predstavuje výrazný pokles v porovnaní s predpoveďou z minulého mesiaca – 97 %, čo by bolo približne 160 000 letov.
  • EBA
    EBA (európska banková autorita) uviedla, že nepl&aacut...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Oanda
eTrader
FinFX broker
reklama
Purple trading AI