Středa 18. září 2019 22:12
reklama
UFX
reklama
BOSSA AOS
reklama

Dynamika italského státního dluhu není udržitelná

29.11.2018 15:27  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jedním z klíčových negativních faktorů, které v uplynulých měsících finanční trhy významně ovlivňovaly, je vývoj italských veřejných financí. Proč nejsou italské veřejné finance v současné podobě ve střednědobém horizontu udržitelné?

Klíčovým ukazatelem státní zadluženosti je poměr dluhu k HDP (dluhem se rozumí součet nominálních hodnot všech emitovaných státních dluhopisů). V tomto ohledu není v posledních letech ani tolik problémem vývoj čitatele (dluhu), ale vývoj jmenovatele (HDP). Tempo růstu italského HDP je v posledních letech opravdu anemické, když se pohybuje pouze kolem 1 procenta. Jmenovatel poměru zadluženosti (nominální HDP, tedy reálný HDP plus míra inflace) tak neroste dostatečně rychle na to, aby dokázal poměr zadluženosti v průběhu času snižovat. Navíc ve třetím čtvrtletí italská ekonomika v mezikvartálním srovnání pouze stagnovala a čím dále více ekonomů se začíná obávat, že v příštím roce Itálii postihne hospodářská recese. Jenom tento faktor, bez přihlédnutí k čitateli (resp. deficitu státního rozpočtu), by přispěl k růstu poměru zadluženosti.

Vývoj meziroční dynamiky italského HDP


Zdroj: tradingeconomics.com

Vývoj čitatele poměru zadluženosti, tzn. absolutní výše státního dluhu, měla v posledních letech příznivější dynamiku, neboť předchozí vlády udržovaly deficit státního rozpočtu v uplynulých letech do 3 % HDP, tedy do úrovně limitu stanoveného v Maastrichtských kritériích.

Vývoj italského rozpočtového deficitu k HDP


Zdroj: tradingeconomics.com

Ve finále tak poměr italské státní zadluženosti v posledních letech stagnuje na úrovni 132 % HDP. Dynamika je to tedy poměrně příznivá, ukazatel alespoň dále neroste. Nicméně jeho absolutní výše je po Řecku druhá nejvyšší v eurozóně a absolutní výše italského státního dluhu je v eurozóně vůbec nejvyšší, konkrétně 2,3 bilionu euro (2 300 000 000 000 euro).

Vývoj italské státní zadluženosti – Poměr dluhu na HDP


Zdroj: tradingeconomics.com

Nejaktuálnějším problémem je výhled na deficit státního rozpočtu na příští rok. Italská vláda momentálně plánuje deficit ve výši 2,4 % HDP. Zádrhel je v tom, že v důsledku poměrně pravděpodobné recese bude ve finále výše deficitu mnohem vyšší, výrazně výše oproti předchozím letům a nad 3% Maastrichtskou hranicí. A právě to by poměr zadluženosti poslalo výrazně nad aktuálních 132 % HDP. Toto je ono riziko dlouhodobé neudržitelnosti.

Investoři si toto riziko dobře uvědomují a po nástupu nové populistické vlády v letošním roce se začali vyšších rozpočtových deficitů výrazně obávat. To se na finančních trzích projevilo tak, že se investoři přibližně od května začali italských státních dluhopisů masivně zbavovat. Výsledkem byl rapidní nárůst výnosů italských dluhopisů (ceny a výnosy dluhopisů se pohybují protisměrně). Nejsledovanější dluhopis s 10letou splatností se do května obchodoval s výnosem kolem 2 %. Od té doby nicméně prudce stoupl na aktuální 3,4 %. Podobný nárůst výnosů se odehrál u dluhopisů všech splatností.


Zdroj: Bloomberg

Můžeme rovněž vidět, že německý státní dluhopis s 10letou splatností se letos obchoduje na poměrně stabilní úrovni s výnosem kolem 0,5 %. Ve finále tak rozdíl (spread) mezi výnosem italského a německého státního dluhopisu výrazně narostl. Na začátku roku se pohyboval pod 1,5 %, zatímco nyní činí přibližně 3,0 %. Přestože ratingové agentury prozatím hodnotí úvěruschopnost italského státu investičním stupněm, spread ve výši 3 % (300 bazických bodů) nad německé státní dluhopisy indikuje, že investoři ratingově Itálii vnímají minimálně na pomezí investičního a spekulativního stupně.


Zdroj: Bloomberg

Ve finále tak v příštím roce bude udržitelnost italských veřejných financí pod tlakem několika faktorů. Zaprvé enormně slabé tempo růstu HDP s nezanedbatelnou pravděpodobností recese. Zadruhé vyšší rozpočtový deficit, když se nová italská vláda bude snažit plnit alespoň část svých populistických předvolebních slibů. A zatřetí bude italská vláda pravděpodobně dále čelit rostoucím úrokovým nákladům, resp. růstu výnosů státních dluhopisů. Poměr zadluženosti se tak nejspíše dostane pod poměrně silný tlak směrem vzhůru. A to by odpovídalo nikoli udržitelnosti, ale již neudržitelnosti italského státního dluhu.

Jaké má Itálie možnosti, jak svým dluhovým problémům čelit? Na prvním místě by mohl pomoci mnohem silnější růst HDP. Toho se ovšem v nejbližším období určitě nedočkáme. Na druhém místě by výrazně pomohly nižší rozpočtové deficity, ideálně na vyrovnané úrovni. K tomuto kroku nicméně populistická italská vláda rozhodně nepřistoupí, ba naopak. Třetí možností by bylo odepsání významné části italského dluhu. Jak jsme již ovšem byli svědky v případě Řecka, nic takového ve velké měřítku rozhodně očekávat nemůžeme, protože by to rázem položilo italské banky. Čtvrtou možností by bylo prodloužení a navýšení programu nákupů dluhopisů – kvantitativní uvolňování – Evropskou centrální bankou. Ta jej ovšem s největší pravděpodobností ukončí na konci letošního roku. A byla to právě Evropská centrální banka, která byla v posledních letech jediným čistým kupujícím italských vládních dluhopisů. Je tak dost dobře možné, že výnosy italských bondů v příštím roce dále výrazně porostou. Celkově se tak bohužel rýsuje velice nebezpečný koktejl dluhové spirály v řeckém stylu.

Domnívám se, že riziko vypuknutí nefalšované italské dluhové krize v příštím roce je dosti vysoké. Budou k tomu přispívat také faktory globálního rázu jako zpomalující dynamika celé světové ekonomiky, byť by měla být stále poměrně solidní mírně nad úrovní 3 %, pokračující obchodní válka mezi USA a Čínou nebo pokračování zpřísňování měnové politiky v USA a s tím spojená zvyšující se atraktivita dolarových aktiv. Myslím si, že řešení italské dluhové pasti bude muset být komplexního rázu. Italská vláda bude pravděpodobně Evropskou komisí donucena alespoň částečně omezit rozpočtové deficity a zavést nezbytné strukturální reformy na podporu dlouhodobého ekonomického růstu. Dále je pravděpodobné, že část nově emitovaných italských bondů začne nakupovat Evropský stabilizační mechanismus, aby byl omezen růst výnosů, resp. pokles cen. To bude efektivně znamenat výpomoc od dalších členských států eurozóny. A konečně by mohlo dojít k částečné restrukturalizaci italského dluhu podle řeckého vzoru, v jejímž rámci by došlo k výraznému prodloužení splatnosti a rovněž snížení úrokových plateb. Bohužel, ryze pozitivní italský scénář je v tuto chvíli opravdu velice málo pravděpodobný.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • DXY – 13. 5. 2019
  Dolarový index dále oslaboval a prohloubil ztráty v třetím přímém obchodování – na základě potíží v obchodních jednáních mezi USA a Čínou, která patrně skončila poté, co prezident Donald Trump zvýšil cla na čínské zboží. Dolarový index vůči koši měn se aktuálně obchoduje -0,05 procenta na 97,255 (1219 GMT), když se v pátek dotkl minima 97,13. To je nejnižší od hladina od 18. dubna.
 • DXY – 18. 2. 2019
  Dolarový index zpomalil poté, co ministerstvo obchodu USA zaslalo zprávu prezidentovi Donaldovi Trumpovi, na jejímž základě by prezident mohl uvolnit sazby na dovážené automobily a autodíly. Dolar se proti koši měn pohybuje o 0,2 procenta níž na 96,69, dosáhl high 97,37, což je nejvyšší úroveň od 17. prosince.
 • DXY – 21. 2. 2019
  Dolarový index se konsolidoval v úzkém pásmu poté, co Federální rezerva potvrdila, že bude trpělivá před dalším zvyšováním úrokových sazeb a že ekonomika zůstává silná a robustní. Dolar se proti koši měn obchoduje okolo 96,50 dolarů, přičemž ve středu dosáhl nejnižší hodnoty 96,29 (nejnižší od 6. února).
 • DXY – 22. 2. 2019
  Dolarový index zůstal stabilní, když dnes vyjednavači USA a Číny diskutují o podrobnostech souboru dohod, jejichž cílem je ukončení jejich obchodní války. Dolar se proti koši měn obchoduje 0,05 procenta vzhůru na 96,63, když ve středu dosáhl low 96,29 – nejnižší úrovně od 6. února.
 • DXY – 22. 5. 2019
  Dolarový index mírně poklesl z 3-1/2 high poté, co prezident Federální rezervní banky St. Louis, James Bullard, uvedl, že další propad inflace by mohl přimět americkou centrální banku ke snížení úrokových sazeb, i když ekonomický růst si udržuje svou dynamiku. Greenback se aktuálně proti koši měn obchoduje -0,06 procenta na 98,008 (1145 GMT), když se v úterý dotkl maxima 98,13, což je nejvyšší hodnota od 26. dubna.
 • DXY – 23. 8. 2019
  Dolarový index vzrostl poté, co Patrick Harker z Philadelphia Fed a prezident Federální rezervní banky v Kansas Esther George uvedli, že nevidí okamžitou potřebu snižování sazeb. Investoři nyní čekají na projev guvernéra Fedu Powella na konferenci v Jackson Hole, který se má konat později během dne (1400 GMT). Hledají klíč pro vyjasnění měnové politiky po zápisu z červnového zasedání FOMC, které přineslo utlumení nadějí na agresivní snížení sazeb.
 • DXY – 25. 2. 2019
  Dolarový index klesl poté, co americký prezident Donald Trump uvedl, že sankce vůči Severní Koreji jsou v platné a zejména uplatňovány v plné míře, bez ohledu na jeho summit s vůdcem Kim Jong Un v Hanoji tento týden. Dolar proti koši měn vzrostl o 0,1 procenta na 96,36. Ve středu dosáhl minima 96,29, což je nejnižší od 6. února.
 • DXY – 29. 1. 2019
  DXY ztratil více než 100 pips, protože se očekává že americký Fed podrží úrokovou sazbu až do března 2019 beze změny. Podle nástroje CME Fed se ukazuje, že pravděpodobnost Fedu udržet sazby beze změn je 99,5% pro měsíc leden, 94,3% pro 20. březen 2019 a 88,7% pro 1. květen 2019 – data Fed meetingů.
 • DXY – 4. 4. 2019
  Dolarový index se odrazil od 6-denního minima z předchozího dne, protože investoři předpokládají, že probíhající rozhovory mezi USA a čínskou delegací na nejvyšší úrovni mohou vést k dřívějšímu než očekávanému setkání mezi US prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Xi Jinpingem – a tedy i dřívějšímu podepsání obchodní dohody. Dolar také podpořily lepší než očekávané údaje z trhu práce, kdy prvotní žádosti i pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti byly lepší, než se čekalo.
 • Dynamika cen průmyslových výrobců výrazně v červených číslech
  Koruna vůči euru včera velkých změn nedoznala. I navzdory relativně plnému domácímu kalendáři se držela v úzkém pásmu 27,035 - 27,055 CZK/EUR...
 • Dynamika pádu sa zrýchľuje
  Problémy Eurozóny sa naďalej neriešia, ale naopak...
 • Earnings na týden 27.-30.1.2015
  Následující týden je velmi bohatý na earnings reporty. Až 142 společností z indexu S&P 500 odhalí své výsledky hospoda...
 • Earnings se rozjíždí, kde jsou příležitosti?
  Tento týden bude na amerických burzách ve znamení ostrého rozjezdu výsledkové sezóny. Dočkáme se earnings reportů od 3...
 • Earnings sezóna začala propadem Alcoa
  V předchozím týdnu došlo k posílení na akciových i komoditních trzích. Na akciových trzích v USA už druhý týden docház...
 • EasyCoin se nenudí
  Na konec léta přichystal EasyCoin dvě zásadní novinky, které mění a zpřístupňují obchodování s Bitcoiny.
 • EBA
  EBA (európska banková autorita) uviedla, že nepl&aacut...
 • EBITDA a EBIT – silné nástroje pro ocenění společnosti
  EBIT a EBITDA jsou široce využívány investory pro výpočet hodnoty společností. Nicméně jejich význam a využití není spoustě lidem znám.
 • ECB
  "Grécko muselo začať čerpať kapitál z núdz...
 • ECB
  ECB navŕšila sadzbu po 33 mesiacoch z&nb...
 • ECB
  ECB dnes vraj dokonca nevydá ani žiadne st...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama