Čtvrtek 20. leden 2022 17:23
reklama
fpmarkets
reklama
fpmarkets
reklama
Purple Trading Smolen
reklama
Bidaskbit ebook

Invesco Investment Outlook 2022: Normálnější růst i inflace, vyšší volatilita v roce plném změn

13.01.2022 11:48  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Po dvou letech mimořádných kroků fiskální a měnové politiky, které vyvolala pandemie, očekávají investiční stratégové společnosti Invesco, že rok 2022 bude rokem změn. Politiky a ekonomiky se budou přibližovat normálnějšímu stavu. Uprostřed pokračujících narušení dodavatelského řetězce a nárůstu poptávky se výhled na rok 2022 soustředí také na otázku inflace a na to, jak na ni mohou trhy a tvůrci politik reagovat.

Odborníci společnosti Invesco sice očekávají, že volatilita se zvýší, protože trhy se budou vyrovnávat s pomalejším růstem a postupným zpřísňováním měnové politiky. Riziko covidu však pro ekonomiky slábne. „Ačkoli zůstáváme obezřetní ohledně toho, co můžou přinést nové mutace viru, v současné době vzbuzuje covid v našich očekáváních stále menší obavy, protože ekonomické dopady pandemie stále slábnou - i když zde jsou nějaké výkyvy,“ říká Henning Stein, globální vedoucí oddělení Thought Leadership společnosti Invesco. „Rizikem samozřejmě zůstává růst počtu případů v některých zemích, který by mohl být doprovázen lockdowny a narušením dodavatelských řetězců.“

V investičním výhledu na rok 2022 odborníci společnosti Invesco nastiňují svůj základní scénář pro rok 2022 a vysvětlují tak své preference při alokaci aktiv.

V základním scénáři se očekává, že globální růst se bude normalizovat, zůstane nad dlouhodobým trendem, ale s postupným odstraňováním fiskálních stimulů zpomalí na udržitelnější tempo,“ vysvětluje Eva Miklášová, Country Lead pro Českou republiku, Invesco. Analytici z Invesca také předpokládají, že inflace dosáhne v polovině roku 2022 svého vrcholu. Poté se začne snižovat a do konce roku 2023 se vrátí k cílovým hodnotám s tím, jak se vyřeší problémy v dodavatelských řetězcích, zvýší se proočkovanost a do pracovního procesu se vrátí více zaměstnanců. „Povzbuzuje nás klesající růst peněžní zásoby. Pokud se na něj díváme jako na předpověď inflace, naznačuje to, že nás čekají menší inflační tlaky,“ poznamenává Eva Miklášová.

Odborníci společnosti Invesco očekávají, že Federální rezervní systém (Fed) bude ve svých politikách i nadále akomodativní a ke zvýšení sazeb dojde v druhé polovině roku 2022. Domnívají se ale, že centrální banky ostatních vyspělých zemí mohou jednat rychleji. Očekávají, že v roce 2022 postupně dojde ke změnám v růstu, odkloní se od politických stimulů růstu a samotná míra růstu se normalizuje s tím, jak se do normálu dostávají i výdaje podniků a domácností. Podle názoru analytiků je pravděpodobné, že pokračující neobvykle vysoké úspory domácností bude kompenzovat zpřísňování fiskální politiky, což umožní další uvolnění zadržované poptávky.

Vzhledem k tomu, že oživení a opětovné otevření trhů díky rostoucí imunitě probíhá a americký dolar zůstává relativně neutrální v porovnání s rozvinutými trhy, vidí odborníci společnosti Invesco, že rozvíjející trhy se zotavují. Vzhledem k tomu, že zpřísňování měnové politiky se zdá být v mnoha rozvíjejících se tržních ekonomikách také relativně pokročilé, očekávají další změny politik rozvíjejících se trhů, které budou odrážet růstové a inflační tlaky specifické pro danou zemi, protože Fed normalizuje svou politiku v souladu se svými pokyny.

Zpomalující režimy, kdy je růst nad trendem, ale zvolňují, se obvykle vyznačují vyšší volatilitou a větší konvergencí výnosů napříč třídami aktiv,“ vysvětluje Eva Miklášová. „Očekáváme, že dojde k poklesu kompenzace růstového rizika a postupnému obratu směrem k defenzivním aktivům.

V základním scénáři odborníci společnosti Invesco preferují akcie, alternativní nástroje a komodity. Snížili by svou rizikovou pozici tak, že mírně nadváží akcie, ale s příklonem k defenzivním sektorům, jako je IT, komunikace, zdravotnictví, nemovitosti a nezbytné spotřební zboží. Vzhledem k očekávání pomalejšího růstu a stabilním (nebo nižším) výnosům dlouhodobých dluhopisů by upřednostňovali kvalitní a velké trhy. Na regionální úrovni by investiční experti preferovali rozvíjející se trhy na základě cyklické divergence a americké akcie před ostatními rozvinutými trhy, protože globální zpomalení dává přednost regionům s nižší cyklickou expozicí a nižší provozním úvěrem.

U nástrojů s pevnými výnosy analytici argumentují tím, že solidní hospodářský růst podporuje úvěrové fundamenty a nízké úrokové sazby dluhopisů na celém světě, nadále podporují technickou stránku úvěrových trhů. „Ocenění jsou však v historickém kontextu velmi napjatá, což omezuje potenciální růst v případě utahování spreadů a naopak zvětšuje možný pokles v případě jejich rozšiřování,“ říká Henning Stein a dodává, že nízké úrovně celkových výnosů zvyšují rizika, pokud by celkové výnosy rostly. Odborníci společnosti Invesco poukazují na to, že na bankovní úvěry mají potenciál být atraktivní třídou aktiv, která je podporována silnými úvěrovými základy a může těžit z růstu sazeb, protože bankovní úvěry mají pohyblivé úrokové sazby. Odborníci společnosti Invesco by však volili mírné nadvážení na duraci, přičemž očekávají vyšší sazby u střednědobých splatností, ale stabilní až nižší výnosy u těch delších. Rovněž by nadvážili americké státní dluhopisy.

V oblasti alternativních investic upřednostňují analytici Invesca růstové a rizikové kategorie private equity, protože očekávají, že obě kategorie budou i nadále dosahovat lepších výsledků i v různých makroekonomických scénářích. Podle jejich názoru by strategie přímého úvěrování měly i nadále těžit ze silných úvěrových základů a potenciálně i z rostoucích úrokových sazeb vzhledem k jejich struktuře s pohyblivou úrokovou sazbou. Reálná aktiva mezitím příznivě reagují na inflaci, a to jak v důsledku rostoucích výnosů, tak v důsledku zhodnocování fyzických aktiv. Podle investičních stratégů společnosti Invesco směřuje potenciál pokračujícího oživení světového obchodu, osobní dopravy a obsazenosti kanceláří spolu s relativně atraktivním oceněním a ochranou proti inflaci, k příznivému výhledu pro nemovitosti.

Zdroj: Invesco Investment

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Intradenní strategie na stříbro? I to je možné!
  Patrně zde není třeba zmiňovat všechny důvody, pro které se k obchodování stříbra uchyluje nemalá část traderské komunity. Co však třeba zmínit musíme je fakt, že tento drahý kov je v drtivé většině obchodován pomocí pozičního (swingového) tradingu. Strategie jednoho z členů našeho Purple Trading Clubu, Milana Klebana, jde v tomto ohledu zcela proti proudu. Ukáže vám, jak obchodovat stříbro intradenně a dravým způsobem.
 • Intradenní technická analýza DAX
  DAX: Dolar ustoupil nad hladinu denního pivotu 1,4553 GBPUSD. Oscilátor relativní síly RSI se pohybuje v neutrálním p...
 • Intradenní technická analýza USDCZK: Long s cílem 19,37
  Aktuální hodnota měnového páru USDCZK se dnes nachází nad hodnotou denního pivotu 19,22. Hodin...
 • Intrakomoditní vs. Interkomoditní spready
  V předchozím článku jsme již nastínili význam slova spread – rozdíl. U komoditních spreadů jde o rozdíl cen dvou (nebo...
 • Introduction Of Sanctions Against Russia Continue To Increase
  Yesterday, the main stock indices of the United States of America finished the trading session in the green territory ...
 • Invaze v Sýrii může vážně poškodit energetický trh
  Potencionální útok Spojených států na Sýrii vytváří mnoho názorů o možném dopadu na trhy. Navzdory tomu, že Sýrie...
 • Inverze americké výnosové křivky poslala trhy do ztrát
  Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování v hlubokých ztrátách. Průmyslový Dow Jones oslabil o 3,1 %, S&P 500 klesl o 2,9 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 3 %. V rámci S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru, přičemž nejhlubší ztrátu zaznamenaly energetické společnosti, a to 4,1 %. S touto vlnou výprodejů úzce koresponduje další prohloubení inverze americké výnosové křivky. To historicky velmi často souviselo s nástupem recese. Obdobná situace nastala naposledy v roce 2007.
 • Inverzní hlava a ramena na AUDCAD
  Během včerejší seance jsme se dočkali solidního růstu na AUDCAD. Býci prorazili neckline formace inverzní hlavy a ramen. Existuje tak dobrá šance, že uptrend bude pokračovat. Hlavním supportem zůstává zóna 0,9650. Pokud se nad ní pár udrží, tak vidíme dobrou šanci k pohybu k horní limitě rozpětí, která je definována výškou formace (oranžové obdélníky). Navíc zóna rezistence na 0,9800 je výsledkem předchozích cenových reakcí na úrovně 61,8 % Fibo retracementu poslední vlny poklesu. Rostoucí scénář bude negován, pokud pár klesne pod 0,9650.
 • Inverzní výnosová křivka straší akciové trhy
  Páteční seance nebyla pro globální akciové trhy příznivá. Americké akcie tak uzavřely hluboko v červeném. Průmyslový Dow Jones přišel o 1,8 %, index S&P 500 o 1,9 % a technologický Nasdaq odevzdal dokonce 2,5 %. Pozornost investorů se stočila k vyhlídkám na růst globální ekonomiky a obavy o její růst se dále umocnily poté, co výnosová křivka v USA se stala poprvé od roku 2007 inverzní (záporný rozdíl mezi 3měsíčním a 10letým výnosem). Z historického pohledu inverzní křivka není dobrým znakem budoucího vývoje ekonomiky. S výjimkou defenzivních utilit se tak v rámci indexu S&P 500 nedařilo žádnému sektoru. Nejhlubší ztráty zaznamenali těžaři a zpracovatelé komodit (-3,0 %) a finanční tituly (-2,8 %).
 • Invesco a Saxo Bank představují pozitivní výhled pro zlato
  Trh se zlatem trpěl pomalou poptávkou, přestože měl díky historicky záporným úrokovým sazbám pozitivní cenové prostředí. To naznačuje, že investoři se více zaměřili na zpřísňování politiky Fedu, které začalo, když v listopadu snížil měsíční nákupy dluhopisů.
 • Invest.com představila novou platformu na síti Bancor
  Skupina invest.com představila systém pro automatické generování tokenů pro svou novou platformu Stox pro předvídání chování trhu.
 • Investice ČEZ do Temelína bude letos činit 1,5 miliardy korun
  Energetická společnost ČEZ investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 1,5 miliardy korun. V elektrárně chce posílit i bezpečnost a zřídit životně důležité prostory.
 • Investice desetiletí je stále atraktivní
  Dlouhodobí investoři mají nyní mimořádnou příležitost na rozvíjejících se trzích. Ty nabízejí vzácnou kombinaci atraktivní valuace, nízkých měnových kurzů a pozitivního tržního a ekonomického vývoje. Klademe ale důraz na to, že je tu příležitost pro investory dlouhodobé, protože dokonalé časování trhů není možné. Většina krátkodobé cenové volatility je ale založena jen na informačním šumu, zatímco dlouhodobou návratnost určují valuace a ekonomický růst.
 • Investice do akcií a jejich úskalí
  Soustředíte se jen na americký trh, nebo investujete i do evropských a asijských trhů? Ekonomové a analytici radí svá rizika rozložit.
 • Investice do akcií: 11 rad k obchodování s akciemi pro začátečníky
  Akcie jsou často jedním z prvních investičních aktiv, o které se člověk začne zajímat, když se rozhodne zhodnocovat vlastní volné prostředky. Pokud jste v bodě, že se chcete dozvědět od začátku, jak investice do akcií fungují, pak je tento komplexní průvodce určen právě pro vás.
 • Investice do akcií: 11 rad k obchodování s akciemi pro začátečníky
  Akcie jsou často jedním z prvních investičních aktiv, o které se člověk začne zajímat, když se rozhodne zhodnocovat vlastní volné prostředky. Pokud jste v bodě, že se chcete dozvědět od začátku, jak investice do akcií fungují, pak je tento komplexní průvodce určen právě pro vás.
 • Investice do BAT akcií
  FANG, FAANG, FANGMAN…. Náhodné zkratky, nebo investice do technologických společností, která má smysl? Řeč je o amerických vysoce výkonných společnostech Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon a NVIDIA. A slyšeli jste již o akciích BAT?
 • Investice do biotech akcií: 7 nejlepších biotechnologických akcií
  Akcie sektoru biotech jsou mezi investory nesmírně populární. Velké potenciální výnosy v blízké budoucnosti lákají mnoho investorů. Populární u investorů LYNX jsou zejména akcie Biogen a Galapagos.
 • Investice do Bitcoinu: bitcoinové akcie vzrostly o více než 1000 %
  Bitcoinová horečka pokračuje i přesto, že Bitcoin prošel v posledním měsíci výraznou korekcí. Od doby, kdy americká derivátová burza CME spustila obchodování s futures na Bitcoin, se cena nejpopoluárnější kryptoměny výrazně propadla.
 • Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021
  Investování do kávových akcií není asi první věc, která lidem při vstupu na burzu přistane na mysl. Přesto se jedná o perspektivní odvětví s mnoha investičními příležitostmi. V následujícím článku probereme vše, co potřebuje vědět, pokud se chystáte investovat do kávového sektoru. Podíváme se na historii kávy a také na aktuální situaci na trhu s kávou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Investicni rady 2022