Pondělí 29. listopad 2021 16:47
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
BidAskBit
reklama
Bernstein Bank

Volatilita USD v důsledku nejistoty ohledně měnové politiky

25.11.2021 16:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Od jmenování Jeromea Powella předsedou Fedu uplynulo několik dní. Během tohoto období byla americká měna poměrně volatilní. Podařilo se jí však zůstat na stejných úrovních. Jaká je však budoucnost americké měny?

Hlavní riziko pro dolar spočívá v měnové politice Fedu. Není to tak dávno, co regulátor objasnil své další kroky týkající se omezování programu kvantitativního uvolňování a zvyšování klíčových sazeb. Dříve byli účastníci trhu přesvědčeni, že Fed může zaujmout jestřábí přístup v boji proti rostoucí inflaci. Pochybují však, že by k tomu mohlo skutečně dojít. Dříve obchodníci doufali, že centrální banka urychlí snižování objemu nakupovaných aktiv, aby převzala kontrolu nad spotřebitelskými cenami. Zároveň očekávali, že Fed zvýší úrokovou sazbu dříve, než plánoval, aby omezil inflaci, která v říjnu 2021 prudce vzrostla.

Tržní očekávání se však naplnila jen částečně. Regulátor má akční plán, přesto s jeho realizací nespěchá. Mnozí investoři se obávají, že Fed je za křivkou inflace. V současné situaci dávají hráči na trhu přednost krátkodobým státním dluhopisům a americkému dolaru. Domnívají se, že v roce 2022 bude muset regulátor třikrát zvýšit klíčovou sazbu, aby předstihl inflaci.

V důsledku toho dolar váhá s výběrem trajektorie. Obchodníci se obávají nepříjemných překvapení ze strany Fedu. Dolar si naštěstí drží svou pozici. Již několik dní americká měna roste a snaží se konsolidovat na svých maximech. Dolar se dostal na 16měsíční maximum v souvislosti s růstem výnosů státních dluhopisů.

Dne 25. listopadu se americký dolar vůči euru mírně propadl. Stále je však silný. Rostoucí výnosy státních dluhopisů a rally americké měny euro zatěžují. Kromě toho euro ztratilo dynamiku kvůli zhoršení indexu podnikatelské důvěry v Německu za posledních pět měsíců. Hlavními důvody byly narušení dodavatelského řetězce ve zpracovatelském průmyslu a nárůst nákazy koronavirem. Podle zpráv institutu Ifo klesl v listopadu německý index podnikatelského klimatu z 97,7 b. na 96,5 b. Euro po této zprávě kleslo o 0,3 % na 1,1205. Jedná se o nejnižší hodnotu od července 2020. Dne 25. listopadu pár EUR/USD mírně obnovil své pozice a obchodoval se v pásmu 1,1214–1,1215.

 

Americký dolar v souvislosti s pozitivními statistikami z trhu práce ještě více posílil. V ekonomice přibylo 582 000 pracovních míst za měsíc. Zároveň počet počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od roku 1969. Podle ekonomů to naznačuje stabilní oživení americké ekonomiky. Očekává se, že tento trend bude pokračovat až do konce roku 2021. Hospodářský výhled zůstává pozitivní díky růstu maloobchodních tržeb a spotřebitelských výdajů ve Spojených státech.

Americký dolar proto v kontextu optimistických fundamentálních údajů stoupá. Odborníci však investorům doporučují být obezřetní, protože trend se může kdykoli změnit. Fed právě začal snižovat nákupy aktiv. Podle zápisu z jednání FOMC z 3. listopadu je regulátor připraven program QE omezit a v roce 2022 zvýšit úrokovou sazbu. Kritéria pro změnu politiky však vypadají poněkud nejasně.

Mezi členy FOMC také panuje neshoda ohledně objemů omezování QE. Mnozí tvůrci politik jsou pro zrychlení tempa snižování a dřívější zvýšení úrokových sazeb. Analytici se obávají, že se členům FOMC nemusí podařit dosáhnout kompromisu kvůli polarizovaným názorům v této otázce mezi politiky.

Příští zasedání Fedu je naplánováno na 14. a 15. prosince. Účastníci trhu tuto událost velmi očekávají, protože regulátor může poskytnout další náznaky svých budoucích kroků. Nyní je regulátor připraven rychle dokončit program nákupu aktiv. Členové Fedu však musí najít kompromis ohledně klíčových témat, aby pracovali jednotně.

Autor článku: Tým Instaforex

Upozornění: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Volatilita na trzích stále zůstává, rýsují se šance v technologickém sektoru?
  Minulý týden, zkrácený o státní svátek v pátek, nám na místo konsolidace akciových trhů připravil pokračující období vysoké volatility a velkých pohybů. Co tento vývoj způsobilo?
 • Volatilita na trzích uvrhla Bitcoin do "koše rizikových měn"
  Již třetí měsíc trvající krize provázená dramatickou volatilitou na finančních trzích potvrzuje, že hodnota Bitcoinu klesá, když výkyvy na akciových trzích rostou. Podle analýzy ProfitLevel se tak ukazuje zranitelnost kryptoměn, která je v tomto ohledu obdobná s chováním měn rozvíjejících se ekonomik. Také česká koruna patří do této skupiny, u které hodnota vůči měnám rozvinutých ekonomik padá, když se trhy rozkolísají.
 • Volatilita na vzestupu. Na tahu je nyní Čína
  Stačily dva tweety amerického prezidenta, který včera Číně pohrozil navýšením cel a výsledkem je více než pětiprocentní výplach na čínské burze, dvouprocentní výprodej v případě několika evropských indexů a návrat implikované volatility na nejvyšší úrovně od letošního ledna.
 • Volatilita na zlatě výrazně klesá. Nic na to nemění ani zítřejší Fed
  Nejen na akciových trzích, ale i na zlatě se začíná volatilia přibližovat svým efektivně nejnižším možným úrovním. Jednoměsíční volatilita u opcí na zlato se aktuálně pohybuje na pouhých 11,6 % a začíná se blížit minimům na kterých zatím alespoň chvíli ohřála pokaždé od roku 2012.
 • 🌩 Volatilita roste↗
  Volatilita (VOLX) se v poslední době snižovala, ale včera jsme byli svědky prvního výrazného nárůstu od 2. října. Přestože se do konce seance situace uklidnila, tak dnes jsme svědky návratu růstu volatility. Důvod je zřejmý - rychlý růst počtu nákaz koronavirem v Evropě.
 • Volatilita se po srpnové odmlce vrací
  Léto nyní pro investory oficiálně skončilo. Volatilita narůstala přírodní katastrofou, geopolitickými rizikovými událostmi a dopadem ekonomických výsledků na pohyb cen. USD se většinu týdne bránil, protože investoři dál počítali s prosincovým zvýšením sazeb. Dokonce ani vyhlídky na daňovou reformu by nedokázaly zvrátit negativní sentiment kolem dolaru. Komodity posílily, protože ceny ropy stouply kvůli výkyvům způsobeným hurikánem Harvey a údajům naznačujícím zlepšení čínské ekonomiky. Tento týden je plný plánovaných událostí, včetně zasedání pěti centrálních bank, které stojí za sledování. ECB a Draghi budou ve složité situaci, mají naznačit zpřísnění, ale nepodráždit euro býky. Navzdory neuspokojivému výsledku amerických mezd se domníváme, že trh podhodnocuje touhu Fedu zvýšit sazby. Ohledně růstu USD zůstaneme opatrní.
 • Volatilita se vrací k normálu, rizika jejího opětovného růstu však kompletně nevymizela
  Po několika dlouhých týdnech se situace na akciových trzích zdá se začíná opět vracet do normálu. Nikde to není vidět ...
 • Volatilita se zvyšuje, neboť trhy se obávají geopolitických nejistot
  Letní horko narůstá. Volatilita trhů se drasticky zvýšila uprostřed napětí mezi USA a Severní Koreou. Poté, co minulý týden dosáhl absolutních minim, index VIX vzrostl na úroveň, jakou jsme neviděli od loňského listopadu. Odklon od rizika posunul investory zpět ke zlatu a bezpečným aktivům. V Mexiku nejistoty týkající se úrokových sazeb Fedu vedly mexické stratégy k zachování sazeb. Přes silné červencové údaje o americké zaměstnanosti členové Fedu James Bullard a Neel Kashkari prohlásili, že tato americká instituce nespěchá s normalizací měnové politiky. V důsledku toho Banxico pravděpodobně sníží sazby před koncem roku, aby zabránila příliš silnému zhodnocení pesa.
 • VOLATILITA TRHU ODRÁŽÍ "MEDVĚDÍ" TREND
  Včera na Wall Street pokračoval pád poté, co eBay a další americké společnosti poskytly neuspokojivé předpov...
 • Volatilita trhů s obilninami a zrninami pokračuje - konec pádu cen? Asi ne.
  Pokles cen na trzích s obilninami a zrninami pokračuje. Kukuřice a pšenice dosáhly úrovní mnohaletých minim, pohled do historie nicméně napovídá, že výprodejům stále nemusí být konec. Ve vleku propadů cen na uvedených dvou trzích a v souvislosti s pozitivnějším výhledem vývoje počasí, než tomu bylo před pár týdny, padají taktéž ceny sóji, kde v současné době neexistují náznaky, že by se situace měla obracet. Naopak při pohledu na graf je evidentní, že tomu není dlouho (začátek letošního roku), kdy se ceny sóji pohybovaly na úrovních o 150 centů na bušl níže, než je tomu nyní. Aktuality níže napovídají, jak by to mohlo být s cenami zrnin a obilovin v krátkodobém výhledu.
 • Volatilita USD zaručena. Centrální banky zasedají.
  USA padají z fiskálního útesu. Dohoda dosažená na přelomu roku 2012 nebyla obnovena, resp. odložení škrtů v roz...
 • Volatilita z konce týdne rozvířila trhy
  Globální trhy byly rozvířeny koncem týdne poté, co Mario Draghi ještě více uvolnil měnovou politiku ECB. Německý index...
 • Volatilita zůstává i nadále vysokou na akciových a měnových trzích.
  V pátek, obchodní seance byla založená na nadějí, že páteční jednání o amerických rozpočtových problémech by bylo úspě...
 • Volatility report: Americká cla vyhnala VIX zpět na 24b.
  Týden se pomalu blíží ke konci, takže nastal čas na další volatility report. A tentokrát máme rozhodně opět o čem psát. Včerejší seance jasně dokázala, že z finančních trhů rizika nezmizela, když se akciové indexy po celém světě dostaly znovu výrazněji do červených čísel. Na vině bylo uvalení amerických cel na Čínu, které by se mělo dotknout čínského dovozu až v objemu 50 mld. dolarů. Na to navíc dnes ráno odpověděla Čína svými vlastními cly na USA a trhy se samozřejmě bojí další eskalace konfliktu a toho, že by mohl přerůst v obchodní válku. My tento názor nesdílíme, ale k tomu až níže. Faktem je, že se akcie po včerejšku propadly, díky čemuž S&P 500 testuje důležitý support na úrovni minima z konce minulého měsíce.
 • Volatility report: Americké akcie si rekordní ceny drží, VIX stále nemá důvod růst
  Měsíc říjen zatím plynule navázal na konec září a situace na světových akciových trzích už nemůže být o mnoho klidnější. Na historických maximech se drží německý DAX i americký S&P 500 a výrazného růstu se navzdory silnějšímu JPY dočkal také japonský Nikkei, který atakuje nejvyšší ceny od roku 1995. Uplynulý týden příliš nových fundamentů nepřinesl a jedinou zajímavější změnou tak by vývoj v Katalánsku, kde se tamní vláda zalekla dopadů vyhlášení nezávislosti a rozhodla se nyní „několik týdnů“ vyjednávat o podmínkách nezávislosti s Madridem. Riziko oddělení Katalánska tak sice ještě zůstává s námi, tento týden ale obavy rozhodně zmírnil, což pomohlo rizikovým přirážkám zůstat na nízkých úrovních, zatímco akcie si své vysoké ceny mohly podržet.
 • Volatility report: Americké akcie zůstávají na rekordech, riziková short VIX strategie zatím nese své ovoce
  Ani v tomto týdnu s ledovým klidem obchodníků na americkém akciovém trhu nic nezatřáslo a S&P 500 zůstává dál na dosah historického maxima. Můžeme pouze zopakovat, že dlouhodobě nízká úroveň implikované volatility znamená, že je letošní rok jednoznačně nejklidnějším od doby, kdy se volatilita na akciovém trhu začala měřit. Situace na trzích je dokonce tak klidná, že za celý letošní rok registrujeme pouze dvě (!) obchodní seance, které S&P 500 zakončil s více než jednoprocentní ztrátou.
 • Volatility report: Americké indexy zatím zůstávají v klidu. Silný dolar a utahování v USA ale začínají doléhat na globální trhy
  Další týden se pomalu chýlí ke konci a tentokrát se obchodníci na finančních trzích rozhodně nenudili. Po kratším období klidu se na trhy opět vrátila nervozita, která se ale tentokrát netýkala ani tak Spojených států, jako spíše ostatních světových indexů. K růstu averze k riziku pomohlo tentokrát více menších faktorů, mezi které se řadí například kolaps turecké liry, situace na italské politické scéně (a její dopad na evropské úrokové spready), další signály o zpomalování světové ekonomiky a v neposlední řadě i velmi čerstvé rozhodnutí Donalda Trumpa zrušit červnový summit se Severní Koreou. Tohle všechno však doléhalo více na zbytek světa než na USA, což je jasně patrné i ze srovnání amerického indexu S&P 500 a německého DAXu. Zatímco v USA totiž indexy více méně stagnovaly, v Evropě byly pod tlakem.
 • Volatility report: Březnu dominovala klesající volatilita, dubnový kontrakt na VIX klesl pod 16b.
  Po velikonoční přestávce jsme zpět s volatility reportem a už na úvod nutno podotknout, že i po dalších dvou týdnech s...
 • Volatility report: Co čekat v pondělí od trhů po italském referendu?
  Dnešní volatility report spojíme s Italským referendem, které by mělo být pro finanční trhy letos posledním potenciálně rizikovým fundamentem. Rok 2016 je zatím rokem velkých překvapení a vzedmutí vlny odporu proti establishmentu. Dokázalo to britské referedum, dokázaly to americké volby a bude zajímavé sledovat, zda to do třetice dokáže také referendum v Itálii. Jde v něm o hodně. Současný premiér Matteo Renzi chce docílit změny ústavy, aby posílil roli parlamentu na úkor senátu a regionů a částečně tak zkomplikoval situaci populistickému hnutí pěti hvězd Beppe Grilla, které v Itálii v poslední době získává na popularitě. Renzi navíc s výsledkem referenda spojil svou premiérskou funkci a trh se tak právem obává, že by mohla být v ohrožení i rekapitalizace italského bankovního sektoru.
 • Volatility report: Čekání na další technickou korekci
  Americký index S&P500 nám v posledních dnech tak trochu uvízl v trojúhelníkové formaci, ze které se zatím nedokáza...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets