Pátek 26. duben 2024 18:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader

Ženy a investování

07.09.2021 13:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výzkum Fidelity International: Ženy a investování

Očekává se, že do roku 2030 bude na celém světě pracovat o 100 milionů žen více než nyní. Příjmy žen tak porostou. Už dokonce vzrostly z 20 bilionů dolarů v roce 2018 na 24 bilionů dolarů v roce 2020. Společnost Fidelity International se proto blíže dívá na to, jak posílit postavení žen-investorek a čelit překážkám, které brání tomu, aby se tato podstatná část ženského finančního světa rozrostla. V mezinárodní zprávě se Fidelity International (FI) zabývá zkušenostmi žen na šesti trzích po celém světě: Velké Británii, Německu, Tchaj-wanu, Japonsku, pevninské Číně a ve zvláštní administrativní oblasti Hongkongu.

Na těchto trzích se FI snaží lépe pochopit a řešit finanční problémy žen, aby mohla pokračovat ve svém závazku zlepšit jejich finanční budoucnost. Zpráva odhaluje některé společné faktory na jednotlivých trzích, jako je například finanční dopad pandemie, což spojuje ženy na celém světě, a to i přes velmi odlišný životní styl a kulturu. Značná část žen je investorkami, ale pouze třetina (33 %) žen se za ně považuje, což je mnohem méně než u jejich mužských protějšků (41 %). Tento názor, že investice jsou mužským světem, platí na všech trzích, které odborníci FI zkoumali, s výjimkou Číny. V Číně se za investory považuje 60 % žen, což je o něco více než u mužů (58 %). Nejméně žen, které se považují za investorky, je v Japonsku, a to pouhých 9 %.

Rika Ishii, investiční ředitelka Fidelity International Japan to vysvětluje: „Jen málo žen u nás investuje a mnoho z nich má velmi konzervativní přístup ke správě svých peněz. Domácnosti drží více než 80 % svých aktiv v hotovosti a jiných konzervativních finančních produktech, jako je penzijní připojištění a pojištění. Japonsko má navíc jeden z největších rozdílů v odměňování žen a mužů ze všech členů OECD, což ženy staví do pozadí již od počátku jejich kariéry.

Aktivní účast v domácích financích

Ženy žijící s partnery se správě domácích financí nevyhýbají. Právě naopak. Pětapadesát procent žen sdělilo FI, že sledují denní i měsíční příjmy a výdaje své domácnosti. To platí zejména v Číně, Hongkongu, Japonsku a na Tchaj-wanu. Ve Velké Británii a Německu je odpovědnost spíš rovnoměrně rozdělena mezi ženy a jejich partnery. Ženy žijící s partnery v Hongkongu a Číně nejčastěji vedou své finance (účet atp.) na své jméno (78 %, resp. 70 %) a mnohem méně často mají společný účet. Ve Spojeném království a Německu se o peníze častěji starají na společně vedených účtech – 50 % britských a 51 % německých žen spravuje své finance společně s partnery.

Mapování dopadu pandemie

Pandemie změnila životy lidí po celém světě, ale je zřejmé, že dopady krizí nejsou nikdy genderově neutrální. Údaje OSN naznačují, že ekonomické a domácí otřesy způsobené pandemií by mohly vymazat 25 let rostoucí rovnoprávnosti žen a mužů. Dopad lockdownů, ztráty zaměstnání, zavírání škol a poklesu příjmů způsobil, že ženy po celém světě zvýšily svou neplacenou pracovní zátěž, převzaly větší podíl domácích prací i péče o děti a znepokojivě častěji než muži opouštěly pracovní pozice. Tento nepřiměřený dopad je zřejmý i při pohledu na finance žen na všech šesti sledovaných trzích. Tři z deseti (29 %) žen nám sdělily, že se jejich osobní příjem v důsledku pandemie snížil. Jedná se o podobné procento jako u mužů. Kde však vidíme rozdíl, je ve schopnosti žen spořit. 31 % žen zaznamenalo snížení částky, kterou byly schopny ušetřit za posledních 12 měsíců, ve srovnání s 26 % mužů. Tento trend platí pro všechny sledované trhy. Pokles úspor nepředstavuje jen současný problém, ale vyvolává také otázky ohledně budoucnosti. Téměř každá pátá žena (18 %) snížila částku, kterou si spoří na penzi, jako přímý důsledek pandemie.

Pro mnoho žen měla pandemie negativní dopad na jejich finance, ale neplatí to pro všechny. Rčení "všichni jsme ve stejné bouři, ale na různých lodích" platí i pro ženské finance. Dvaadvacet procent žen, s nimiž jsme hovořili, dokázalo za posledních 12 měsíců navýšit své úspory a 16 % žen dokázalo zvýšit své příspěvky na důchod.

Szu Yi Chin, vedoucí pobočky na Tchaj-wanu, Fidelity International Tchaj-wan však říká: „Abychom zmobilizovali více žen k investování a aktivnějšímu přístupu k vlastním financím, musíme je nejdříve přimět k tomu, aby se penzijním systémem zabývaly. To je něco, do čeho se musíme jako firmy, jako odvětví i jako občanská společnost hlouběji ponořit, abychom skutečně ukázali, jakou sílu by ženy mohly mít, kdyby se zapojily do svých penzijních investic.“

Dřívější zjištění FI ukazují, že pandemie přiměla mnoho žen snížit částku, kterou si spoří na důchod. Rozdíl mezi penzijními úsporami mužů a žen však přetrvával již dlouho před propuknutím covid-19. Ženy ve Velké Británii, Německu, na Tchaj-wanu, v Číně a Hongkongu běžně přispívají měsíčně na důchod méně než muži. Zvláště patrné je to ve Velké Británii, kde ženy odkládají na penzi v průměru 4 % svého platu každý měsíc, zatímco muži si přispívají 5 %. Stojí za zmínku, že tento údaj zahrnuje příspěvky na všechny penzijní systémy, a to jak pracovní, tak soukromé, od žen pracujících v různých typech zaměstnání, včetně osob samostatně výdělečně činných.

Překlenutí mezery v důchodovém spoření

Skutečnost je taková, že ženy budou pravděpodobně potřebovat na důchod více peněz než muži. Proč? Ženy obvykle mají delší dobu strávenou v důchodu, což znamená, že mají více výdajů, které musí zaplatit. Podle světových údajů o průměrné délce života se ženy dožívají v průměru 75 let, zatímco muži 70 let, a na asijských trzích může být průměrná délka života výrazně vyšší.

Na finance svobodných žen je vyvíjen další tlak, který je patrný z výsledků výzkumu FI. Třicet sedm procent svobodných žen, tedy dvě z pěti, nám sdělilo, že vůbec nespoří nebo nespoří na penzi z důvodu nedostatku dostupných příjmů. 22 % má navíc jiné spořící priority. Znamená to, že polovina svobodných žen si myslí, že nebude mít dostatek peněz na důchod, a to ani při cílení na důchodový příjem ve výši 25 419 liber ročně. Dalším aspektem, který je důležité vzít v úvahu, je rostoucí doba, kterou lidé tráví sami. V celosvětovém měřítku roste podíl lidí, kteří se dožívají čtyřicítky, aniž by se kdy oženili, průměrný věk, kdy lidé vstupují do manželství, se zvyšuje a stále více lidí se rozvádí nebo rozchází ve věku kolem čtyřicítky. 

Závěr

Zpráva FI ukazuje, že pokud se ženy vnímají jako investorky, jsou sebevědomější a mají svou finanční situaci pod kontrolou, což jim do jisté míry pomáhá zvrátit rozdíly v důchodovém spoření. Dále ukazuje, že pandemie měla a stále má na finance žen větší dopad než na finance mužů. FI proto pokračuje v mnoha iniciativách, které již probíhají na místních trzích a jsou přizpůsobeny potřebám zákazníků, a zároveň hledá způsoby, jak pomoci ženám poučit se.

Metodika výzkumu

Společnost Fidelity International provedla průzkum týkající se názorů na investování a důchod mezi 12 038 dospělými v šesti zemích. Velikost vzorku: 2004 dospělých z Velké Británie, 2005 dospělých z Tchaj-wanu, 2006 dospělých z Japonska, 2008 dospělých z Německa, 2008 dospělých z Číny a 2007 dospělých z Hongkongu. Terénní šetření provedla společnost Opinium research v lednu 2021.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Žádosti o podporu z USA i Philly Fed index výrazně zklamaly
    Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly dle statistik zveřejněných ve 13:30 o 70 tisíc na 281 tisíc v týdnu do 14. března. V předcházejícím týdnu dosáhly žádosti pouze na 211 tisíc. Konsenzus trhu byl nastaven na nárůst na pouhých 220 tisíc. Jednalo se o nejvyšší úroveň žádostí od 2. září 2017, kdy se nacházely na úrovni 299 tisíc.
  • Žaloba po firmě Google požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů
    Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.
  • Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti
    Na českém trhu působí stovky firem, které neveřejně nabízejí tzv. prašivé dluhopisy. Na první pohled vysoký výnos a unikátní investiční příležitost. Ve skutečnosti ale podnikatelský plán krytý firmou s miniaturním základním jměním nebo záporným hospodářským výsledkem. Pro lepší orientaci jsme sestavili žebříček pěti nejčastějších investičních příležitostí do dluhopisů dle jejich rizikovosti.
  • Žebříčku nejbohatších Čech a Slováků podle Eura dominuje Renáta Kellnerová
    Žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje týdeník Euro, letos poprvé vládne žena. Renáta Kellnerová v roli správkyně pozůstalosti a očekávané hlavní dědičky nahradila v čele přehledu svého manžela, tragicky zesnulého majitele finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Na druhém místě žebříčku je realitní magnát Radovan Vítek a třetí Daniel Křetínský, podnikající především v energetice. Premiér Andrej Babiš klesl proti předchozímu ročníku ze čtvrté pozice na šestou. Stovka nejbohatších Čechů a Slováků disponuje podle Eura majetkem za 1,6 bilionu korun.
  • Že by inflace už nerostla? Trhy dnes ovládl optimismus
    Jedna z důležitých proměnných pro akciové trhy je pohyb dluhopisových výnosů. Ty se dnes posunuly dolů na základě příznivého komentáře z ECB i výhledu udržení měnové podpory v Japonsku. Na tak silný růst akcií, jaký sledujeme, to ale podle nás nebylo.
  • Že by konečně světlo na konci (GBP) tunelu?
    Vrátím se ještě na chvíli k libře. Jak už jsem zmiňoval v dnešní minutě s XTB, britské měně ráno pomohl především komentář Theresy May, která zdá se začíná polevovat ve svých vyjádřeních na adresu blížících se vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Zatímco v minulém týdnu Theresa May mluvila o tom, že vyjednávání budou v režii vlády a ne parlamentu, že si Británie vezme zpět kontrolu nad svým osudem a že pouze formální suverenita není žádnou suverenitou, včera v noci ve svých ostrých postojích začala viditelně polevovat a vypadá to, že minimálně vyjednávací strategii bude konzultovat s parlamentem. Důvody k této změně kurzu jsou pravděpodobně ekonomické i politické. Ty ekonomické souvisejí právě s librou a snahou o její stabilizaci. Politické pak pravděpodobně mají co do činění s rodící se opozicí v řadách konzervativních poslanců, kteří se v některých případech začínají přidávat k požadavkům poslanců Labour Party, aby byla vyjednávací strategie s parlamentem konzultována. Theresa May má proto dva pádné důvody být ve svých dalších vyjádřeních mnohem více opatrná.
  • Želví experiment
    Jsou obchodníci úspěšní od přírody nebo se s tím musí narodit? Podělíme se o příběh, o kterém by měl každý ctižádostivý obchodník vědět. Začalo to jako sázka mezi dvěma dobrými přáteli, Richardem Dennisem a Williamem Eckhardtem, v roce 1983. Byli to slavní obchodníci s komoditami, jejichž názory se výrazně lišily. Dennis totiž věřil, že úspěšné obchodníky lze vycvičit, zatímco Eckhardt, který začal obchodovat v roce 1974 (po čtyřech letech doktorského výzkumu matematické logiky na univerzitě v Chicagu), věřil, že takoví obchodníci se rodí s darem.
  • Želví model (Turtle Model)
    První obchodování v rámci modelu Turtle Trading modelu proběhlo 13. září letošního roku. Počáteční investice činila 65 000 dolarů...
  • Ženeme se do recese a krize. Vláda zatím ekonomiku nepodpořila.
    Asociace a svazy kritizují vládní plán a označují ho za diskriminační. Týká se to obchodních center, ale i restaurací, barů nebo třeba hotelů. Uvádění vládní pomoci do praxe je neskutečně pomalé. Do ekonomiky zatím vláda dala žalostně málo.
  • Žen investorek přibývá. Mzdy mají v porovnání s muži stále výrazně nižší
    Rozdíl v zastoupení mužů a žen v roli investora se postupně vyrovnává, žen investorek přibývá. V případě Portu, které má pod správou úspory bezmála 270 tisíc lidí, je aktuální zastoupení žen investorek téměř 40 %, před pěti lety to bylo jen 5 %. I přesto, že se situace zlepšuje, české ženy stále bojují s řadou stereotypů, například v oblasti odměňování. Česká žena si v loňském roce vydělala v průměru o 17,9 % méně než muž, tuto skutečnost reflektuje i výrazně nižší částka starobního důchodu, kterou ženy v Česku pobírají. Ženy ve věku nad 65 let jsou tak jednou z nejohroženějších skupin chudobou.
  • Ženy letos na Black Friday utratí 3500 korun, muži 4000 korun. Slevovým hitem bude spíše oblečení a kosmetika, naopak elekronika někdy i zdraží, pozor na podvody
    Už za necelých čtrnáct dní, 26. listopadu, nastane letošní Black Friday. Den plný slev, importovaný z USA, se v Česku uchytil v necelém posledním desetiletí zejména v oblasti internetového nakupování. Letos však nebude, jak tomu bývalo, tolik ve znamení zlevněné elektroniky, jako spíše zlevněného oblečení či kosmetiky. Elektronika totiž v některých případech dokonce i zdraží. Důvodem je především světová čipová krize.
  • Ženy v investování dohánějí muže
    S rostoucí inflací si stále více Čechů začíná uvědomovat, že běžný účet již není nejlepší místo pro jejich úspory, které zde ztrácejí na své hodnotě. Současná situace na trzích a v ekonomice tak nutí lidi více přemýšlet, jak se svými investičními prostředky naložit a pokusit se alespoň vykompenzovat současnou dvojcifernou inflaci. Platí to samozřejmě i pro ženy, o kterých se tradičně říká, že investují spíše nerady a když už, jsou výrazně opatrnější. Je to stále pravda nebo spíš jen přežitý stereotyp?
  • Žhavé výstřely ECB
    Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání odpálí svou, již nějakou dobu avizovanou, bazuku. Měl by jí být balíček opatření zahrnující snížení depozitní sazby o 20 bb na -0,6 %, zavedení tieringu a spuštění programu nákupu aktiv ve výši 40 mld. EUR měsíčně. Jediné, co nebude na zasedání příliš zajímavé, bude nová prognóza. Ta mnoha změn nedozná. Jinak se ale máme na co těšit.
  • Žiadne oficiálne vyhlásenie
    Zo summitu EU dnes podľa viacerých zdrojov nepríde k žiadn...
  • Žiadne zmeny ohľadom lockdownov z Číny
    Očakávaná tlačová konferencia Čínskej štátnej rady dopadla sklamaním. Napriek niektorým mediálnym špekuláciám o tom, že Rada môže oznámiť zmiernenie obmedzení Covid, nebolo urobené žiadne zásadné oznámenie. Čína urýchli očkovanie starších ľudí (nad 80 rokov). Dôležitým faktom je, že čínski predstavitelia uviedli, že podľa ich názoru verejné pobúrenie nie je o obmedzeniach ako celku, ale o „univerzálnom prístupe k obmedzeniam“. To by mohlo naznačovať, že Čína prejde k cielenejším opatreniam, no jasné oznámenie nebolo vydané, takže ide len o špekulácie.
  • Žiadny Lehman 2.0, ale GReštart
    Môj komentár do printu (a aj na web) SME k víkendovým udalostiam v Grécku: Syriza dostala cez víkend silný mandát od voličov...
  • Žiadny lockdown v Nemecku? DE30 rastie🔼🔼
    Nedávno sa objavili informácie, že vládna koalícia v Nemecku (SPD, Zelení a FDP) odmietla Merkelovej návrh na zavedenie lockdownu v krajine. Za zmienku stojí, že Merkelová rezignuje na svoju funkciu.
  • Žiadosti o podporu v USA nečakane vzrástli
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu, bol v týždni končiacom sa 14. Novembra na úrovni 0,742 milióna, v porovnaní s 0,711 milióna v predchádzajúcom týždni. Dnešné dáta prekonali trhové očakávania na úrovni 0,707 milióna. Ide o piaty týždeň po sebe s žiadosťami o podporu pod hladinou 800 tis. Dnešné dáta však stále zostávajú vysoko nad hladinou 665 000, ktoré boli zaznamenané na vrchole veľkej recesie v marci 2009.
  • Žiadosti o podporu v USA prekonali 2.4 milióna
    Žiadosti o podporu v USA skončili na úrovni 2,438 milióna, v týždni, ktorý sa skončil 16. mája, čím sa celkové žiadosti o podporu zvýšili na približne 39 miliónov (od 21. marca), kedy začala pandémia v USA. Dnešné dáta prekonali očakávania trhu na úrovni 2,4 milióna, pričom sa jedná o najnižší nárast nových žiadostí o podporu. Minulý týždeň požiadalo o podporu v USA 2,981 milióna ľudí.
  • Žiadosti o podporu v USA sú už štvrtý týždeň v rade pod hladinou 800 tisíc, inflácia v USA nenaplnila očakávania
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom sa 6. novembra na úrovni 0,709 milióna, v porovnaní s 0,751 milióna v predchádzajúcom týždni. Dnešné dáta boli nižšie ako trhové očakávania na úrovni 0,735 milióna. Ide o štvrtý týždeň po sebe s žiadosťami o podporu pod hladinou 800 tis. Dnešné dáta však stále zostáva vysoko nad úrovňou 665 000, ktoré boli zaznamenané počas veľkej recesie v marci 2009.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
CapXmaster