Pondělí 20. leden 2020 09:18
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral Markets SE
reklama

Želví model (Turtle Model)

26.10.2012 20:29  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

První obchodování v rámci modelu Turtle Trading modelu proběhlo 13. září letošního roku. Počáteční investice činila 65 000 dolarů a týkala se 15 instrumentů:

Akcie: S&P 500
Měkké komodity: káva, cukr, kakao
Kovy: zlato, stříbro, měď
Energetika: ropa, topný olej, zemní plyn
Měnové páry: USDCHF, EURUSD, GBPUSD, USDJPY, USDCAD

Náš Želví model vychází z obchodního modelu sledujícího trendy, který byl poprvé použit v 70. letech minulého století. Model poskytuje signály pro obchodní vstupy, stop příkazy a exity, ale taky stanovuje pravidla risk managementu. Jeho cílem je zachytit body zlomu (tzv. breakout)  u hlavních likvidních finančních instrumentů a využít momentum, do doby, než se tento trend zpomalí.

V původním modelu se obchodovaly futures. Náš model ale na místo toho využívá kontrakty CFD a spoty. Originální Želví model obchodoval s 21 finančními instrumenty, ale kvůli zastarávání některých z nich a obchodním omezením aplikace Saxo Trader jsme náš model zúžili na 15 instrumentů.

Obchodní signály

Vstupy

Model každý den kalkuluje s 55denním Donchianovým kanálem (Donchian Channel). Pokud je uzavírací cena v posledním dnu na vyšší nebo nižší úrovni, než je horní nebo dolní pásmo Donchianova kanálu, pak dochází ke vstupu do dlouhých respektive krátkých pozic.

Objem pozic

Model počítá den po dni s proměnnou nazvanou N, což je v podstatě 20denní exponenciální klouzavý průměr průměrného obchodního rozpětí (average true range – ATR) posledního obchodního dne. Zjednodušeně jde o hodnotu, která popisuje současnou volatilitu na trhu.

objem pozic 300x54 Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)
Aktuální volatilita, vyjádřená písmenem N, je za účelem standardizování pozic převedena vzorcem níže na dolarovou volatilitu. Tato úprava je v podstatě použitelná jen pro CFD, které jsou založené na podkladových futures kontraktech, u kterých dolarová hodnota jednoho bodu (Dollars per Point) bývá typicky vyšší než u spotových instrumentů jako indexu S&P500 a  ceny zlata (XAU).

Podle volatility dolaru pak model vypočítá takzvané jednotky (Unit). Jde v podstatě o poslední krok při úpravě pozice s ohledem na volatilitu. Velikost jednotek byla nastavena tak, že 1 N reprezentuje jedno procento celkového jmění.

unit size Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)

Jelikož portfolio by mohlo být docela volatilní, při původním nastavením a přidáním dalších pozic, tímto jsme redukovali alokaci jednotlivých pozic pouze na 0,25 procenta  hodnoty účtu.

Přidávání jednotek po vstupu

Model vstupuje do pozice jednou jednotkou při bodu zlomu a následně přistupuje pozicemi v intervalu o 0,5 hodnoty N do doby, než je dosaženo maximální hodnoty čtyř jednotek u toho samého instrumentu.
Příklad: zemní plyn, N =0,25 a 55denní breakout = 3,000

units 300x81 Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)

Pokud je například u zemního plynu velikost jednotky 1,000 Mmbtu, pak model přidává při každé změně ceny dalších 1,000 Mmbtu (1,000 Mmbtu se k 23. říjnu 2012 obchoduje za 3,4550 dolaru).

Stop příkazy

Stop příkaz se u tohoto modelu zadává při každé otevřené pozici. Želví model zadává stopy v závislosti na rizikovosti dané pozice. Žádny obchod nesmí přesahovat riziko dvou procent (pamatujte, že jedna proměnná N reprezentuje jedno procento pozičního rizika).

Proto k zadávání stopů dochází o 2 N níže, než jsou vstupy pro dlouhé pozice a o 2 N výše než jsou vstupy pro shortové pozice. Abychom celkové riziko udrželi na minimální úrovni, tak v případě přidávání dodatečných jednotek jsou stopy u předchozích jednotek navýšeny o 0,5 N. Všechny jednotky jsou pak uzavřeny při dosažení stejné úrovně.

Příklad (opět u zemního plynu):

priklad zemni plyn 300x202 Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)

Výstup

V podstatě jde o vybírání zisků. Signál je založen na 20denním Donchianově kanálu. Pokud se naše long pozice u zemního plynu (předchozí příklad) posune na 3,500 s horním pásmem 20denního Donchianově kanálu na 3,390, pak je signálem pro výstup horní hranice pásma na 3,390 a současně se stopem stopem 2,875. Když je dosažena cena exitu, pak dojde k prodání všech jednotek.

Některé pozice se nedostanou dostatečně “hluboko? do zisku při obchodování v horním pásmu Donchianova kanálu. Pokud se naše dlouhé pozice sníží a dostaneme se až ke stopu, pak se pozice přesune ze zisku ke ztrátám a dojde k jejímu ukončení (tzv. stop out). Pokud tedy má dojít k exitu, musí mít pozice tendenci růst nebo klesat po dostatečně dlouhou dobu.

Charakteristika portfolia

Kvůli ochraně před nadměrnou expozicí na jednotlivých trzích zavádí Želví model i určité limity, které určují možnou míru korelace mezi těmito trhy (podívejte se na tabulku níže).

charakteristika portfolia 300x68 Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)
Přestože není přesně definováno, co v tomto kontextu znamená “closely? a “loosely?, budeme používat prostředí takzvané 60měsíční rolling correlation matrix (viz níže) jako naše vodítko pro určení stupně korelace. Díky němu jsme určili, že instrumenty s korelací pod 0,5 jsou korelovány volně a nad touto hodnotou pak úzce.

bloomberg saxo strategie vyzkum 300x106 Saxo Bank představuje Želví model (Turtle Model)

Zdroj: Bloomberg L.P., Saxo Bank Strategie a výzkum (korelace ze dne 5. září 2012)

Model musí u všech CFD rolovat pozice před tím, než vyprší platnost jejich podkladových futures kontraktů. K tomu dochází ještě předtím, než klesne objem a množství otevřených pozic až příliš.

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?
  Banky nakupují riziková aktiva a používají k tomu peníze, které jim půjčují lidé ve snaze investovat do bezpečných aktiv. Celý proces tak stojí částečně na určitém klamu a také na explicitní podpoře ze strany vlády, která bankám umožňuje získávat peníze od opatrných střadatelů. Podpora ze strany vlády probíhá mimo jiné tak, že je bankám umožněno získat půjčky od banky centrální, a to v neomezeném množství a za relativně nízkých sazeb. Centrální banka tak vykonává funkci „věřitele poslední instance“ a banky díky ní mohou získat zdroje během paniky. Nemusí pak prodávat riziková aktiva se ztrátou.
 • Žádná dohoda
  Včerejší jednání v Doha skončilo bez jakékoli dohody. Saudská Arábie trvá na tom, aby se Írán připojil k dohodě o zmra...
 • Žádná dohoda o rušení všech cel není, říká Trump. Trhy však nepanikaří
  Na závěr dalšího pozitivního týdne se už hlavním akciovým trhům nechtělo lámat nové rekordy a převládla konsolidace či lehký výběr zisků. U toho překvapivě zůstalo i poté, co Donald Trump v podvečer prohlásil, že USA nesouhlasily s odstraněním všech cel, jak by si Čína přála. Právě takové vyhlídky přitom udržovaly tržní nadšení v posledních dnech.
 • Žádná expanze netrvá věčně
  Už i v předcházejících článcích jsem avizoval, že trh by potřeboval zdravou korekci, aby opět mohl dále růst. Velmi těžko se však odpovídá na to, kdy aktuální pokles, který nyní dosahuje několika procent (5 až 7 procent od vrcholu) skončí. Uvidíme ale něco podobného jako v nedávném období nebo budeme opět růst?
 • „Žádná měnová válka", tvrdí Draghi
  Jako důsledek setkání G-20 v Moskvě, vedoucí představitelé centrálních bank spolu s Mezinárodním měnov,...
 • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly nejníže za posledních 42 let. Je zvýšení sazeb na cestě?
  Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA se v minulém týdnu propadly nejníže od listopadu 1973. Dosáhly na 255 t...
 • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostly
  Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden stoupl. Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uved...
 • Žádosti o podporu v USA klesly k rekordním minimům; Zlato otestovalo předchozí support
  Poslední čísla z amerického trhu práce přinesla pozitivní překvapení. Počet prvotních žádostí o podporu klesl výrazně více než se očekávalo - dostal se až na 206 tisíc versus očekávaných 226 tisíc žádostí. V minulém týdnu byl počet žádostí na 233 tisících (revidováno z 231 tisíc). Čtyřtýdenní klouzavý průměr klesl na 224,75 tisíce.
 • Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti
  Na českém trhu působí stovky firem, které neveřejně nabízejí tzv. prašivé dluhopisy. Na první pohled vysoký výnos a unikátní investiční příležitost. Ve skutečnosti ale podnikatelský plán krytý firmou s miniaturním základním jměním nebo záporným hospodářským výsledkem. Pro lepší orientaci jsme sestavili žebříček pěti nejčastějších investičních příležitostí do dluhopisů dle jejich rizikovosti.
 • Že by konečně světlo na konci (GBP) tunelu?
  Vrátím se ještě na chvíli k libře. Jak už jsem zmiňoval v dnešní minutě s XTB, britské měně ráno pomohl především komentář Theresy May, která zdá se začíná polevovat ve svých vyjádřeních na adresu blížících se vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Zatímco v minulém týdnu Theresa May mluvila o tom, že vyjednávání budou v režii vlády a ne parlamentu, že si Británie vezme zpět kontrolu nad svým osudem a že pouze formální suverenita není žádnou suverenitou, včera v noci ve svých ostrých postojích začala viditelně polevovat a vypadá to, že minimálně vyjednávací strategii bude konzultovat s parlamentem. Důvody k této změně kurzu jsou pravděpodobně ekonomické i politické. Ty ekonomické souvisejí právě s librou a snahou o její stabilizaci. Politické pak pravděpodobně mají co do činění s rodící se opozicí v řadách konzervativních poslanců, kteří se v některých případech začínají přidávat k požadavkům poslanců Labour Party, aby byla vyjednávací strategie s parlamentem konzultována. Theresa May má proto dva pádné důvody být ve svých dalších vyjádřeních mnohem více opatrná.
 • Žhavé výstřely ECB
  Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání odpálí svou, již nějakou dobu avizovanou, bazuku. Měl by jí být balíček opatření zahrnující snížení depozitní sazby o 20 bb na -0,6 %, zavedení tieringu a spuštění programu nákupu aktiv ve výši 40 mld. EUR měsíčně. Jediné, co nebude na zasedání příliš zajímavé, bude nová prognóza. Ta mnoha změn nedozná. Jinak se ale máme na co těšit.
 • Žiadne oficiálne vyhlásenie
  Zo summitu EU dnes podľa viacerých zdrojov nepríde k žiadn...
 • Žiadny Lehman 2.0, ale GReštart
  Môj komentár do printu (a aj na web) SME k víkendovým udalostiam v Grécku: Syriza dostala cez víkend silný mandát od voličov...
 • Žiana nová hypobublina. Dlh amerických domácností klesol na vyše štrnásťročné minimum
  FED včera večer zverejnil svoje kvartálne finančné účty. Z hľadiska dlhodobej stability je to jeden z najvýznamnejších reportov, ktorý ukazuje, či ekonomika rastie na dlh, alebo nie.
 • Žijeme ve výjimečné době extrémně nízkých úrokových sazeb
  Problematiku nastavení úrokových sazeb lidé řeší již zhruba 5 000 let. Například archeologické nálezy z Mezopotámie, které jsou z doby přibližně 3 000 let před naším letopočtem, hovoří o nastavení úrokové sazby ve výši dvacet procent. Ve stejné výši nastavoval úrokové sazby i Chammurapiho zákoník v Babylónii, který pochází z období 1 800 až 1 600 let před naším letopočtem.
 • Žijeme v tichu pred búrkou
  Hoci v posledných dňoch začína silnieť pocit z uhorkovej...
 • ŽIVĚ: ECB drží vytyčený směr, potvrdí ho i Mario Draghi?
  ECB na svém dnešním zasedání ponechala vše beze změny. Kromě sazeb zůstává stejné i nastavení politiky kvantitativního uvolňování. Beze změn zůstávají možná trochu překvapivě i některé dobře známé formulace, nechávající ve hře možnost dalšího poklesu sazeb nebo opětovné rozšíření QE. To lze interpretovat jako lehce holubičí signál, který by euru nemusel být úplně po chuti. Otázkou zůstává, zda tento signál potvrdí ve svém vystoupení i Mario Draghi na tiskové konferenci od 14:30.
 • Život koruny bez tvrdého závazku
  Kurz české koruny se minulý týden odpoutal od hladiny EUR/CZK 27,00. Po čtvrtečním zasedání České národní banky koruna oslabila do blízkosti EUR/CZK 27,25. Dnes ráno začíná opět na hodnotách velmi blízkých hladině EUR/CZK 27,0. Forwardové body EUR/CZK na horizontu 12 měsíců se nacházejí poblíž -330 bodů. Před týdnem činily cca -200 bodů. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,31, před týdnem kurz činil USD/CZK 24,79.
 • Žluté vesty v Paříži bojovali i za Řím. Úspěšně
  Evropská komise dnes rozhodla, že s Itálií nezahájí řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Bruselu prý postačují stávající ústupky Říma. Evropská komise ale zjevně změkčila svoji razanci vůči Itálii i kvůli bouřím takzvaných žlutých vest v sousední Francii.
 • Žraloci žerú žralokov
  Kým minulú stredu dokázali akciové trhy v US rásť v situácii, kedy Apple prepadal o viac ako 10%, včera nedokázal rast...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama