Úterý 16. duben 2024 19:42
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO král

Dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila

12.03.2021 15:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu – amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond) – dosáhl historického minima na úrovni 0,5 % v srpnu loňského roku. Vzhledem k tomu, že tržní ceny dluhopisů a dluhopisové výnosy do doby splatnosti se pohybují protisměrně (když jedno roste, druhé klesá a naopak) v srpnu loňského roku dosáhla tržní cena tohoto dluhopisu historického maxima. Od tohoto okamžiku začal výnos do doby splatnosti poměrně strmě růst. Na konci loňského roku byl na úrovni 0,9 %. Na začátku letošního roku růst tohoto výnosu do doby splatnosti pokračoval. Zatím vzrostl o 0,64 procentního bodu a jeho aktuální úroveň činí 1,55 %.


Dluhopisové výnosy do doby splatnosti začaly obecně růst na konci loňského roku s tím, jak se začaly plošně aplikovat vakcíny proti koronaviru. Díky tomu se výrazně zlepšil ekonomický výhled. Navíc klíčové centrální banky stále provádějí kvantitativní uvolňování – tištění peněz – v bezprecedentním měřítku a také fiskální politiky hlavních ekonomik jsou stále extrémně uvolněné. Konec konců například v USA je aktuálně v konečné fázi schvalovacího procesu fiskální balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů. V důsledku tohoto nastavení měnových a fiskálních politik a potažmo výrazně zlepšeného ekonomického výhledu globální ekonomiky začaly prudce růst inflační očekávání. Ty se přitom jak v USA, tak i v eurozóně dostaly na desetiletá maxima, měřeno dle inflačních swapů. A právě na očekávanou inflaci jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti a potažmo tržní ceny dluhopisů extrémně citlivé.

Domnívám se, že by měl růst dluhopisových výnosů do doby splatnosti pokračovat také v následujících měsících, neboť reálné inflačně očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou stále hluboko v záporu. Dokud se nedostanou zpátky do pozitivních hodnot, kapitál investorů držících dluhopisy bude v reálném vyjádření i nadále klesat. Celkově se proto domnívám, že přestože od začátku roku dluhopisové trhy dle nejširšího globálního dluhopisové indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratily již 4 %, dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila. Rizikem tohoto negativního dluhopisové scénáře je samozřejmě možnost, že klíčové centrální banky, především Fed a ECB, by se po vzoru Bank of Japan mohly rozhodnout implementovat politiku kontroly výnosové křivky (YCC – yield curve control), což by v praxi znamenalo explicitní cílování dluhopisových výnosů do doby splatnosti a neomezené kvantitativní uvolňování.

Michal Stupavský, CFA
Investiční stratég
Conseq Investment Management

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dlouhodobý výhled cen elektřiny je podle analytiků vždy nejistý
    Dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Předpokládaným růstem velkoobchodních cen vláda spolu s možným nedostatkem elektřiny v Evropě odůvodňuje investici do nového jaderného bloku v Dukovanech. Server Seznam Zprávy uvedl, že podle analýz, jimiž disponuje stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů, stoupne do doby dostavby nové elektrárny kolem roku 2036 cena elektřiny až trojnásobně.
  • Dlouho očekávané stres-testy evropských bank konečně uzřely světlo světa
    V pátek v deset hodin večer EBA zveřejnila tolik očekávanou zprávu o stres-testech vybraných velkých evropských bank. Trhy tak po dvou letech dostaly do rukou další ekonomické cvičení, které mělo odpovědět na to, co se stane s velkými bankami v Evropě poté, co se ekonomika Unie propadne do recese a propadne se trh akcií i nemovitostí. Do jisté míry je to obdoba cvičení, které pravidelně provádí i ČNB, ovšem s tím rozdílem, že stres-test pořádaný v ČR vychází z mnohem méně příznivých parametrů. Stačí si srovnat rozdíl mezi hloubkou propadu HDP, inflace, akciového a realitního trhu. Evropský test tedy nebyl až tak dramatický, jak se občas ozývá. Druhý fakt, který výsledky testů řekněme relativizuje, jsou použité kladné úrokové sazby. Nyní, kdy HDP eurozóny slušně roste a ECB stále zalévá trh novými eury a sráží tak mj. výnosy státních dluhopisů, by v negativním scénáři sazby po celé křivce navzdory skutečné deflaci měly vzrůst. Jistě, averze k riziku by se změnila, ale nevyvolal by takový scénář ještě větší poptávku po méně rizikových aktivech, jako jsou státní dluhopisy? No třeba ne? A aby obrázek o vypovídající schopnosti nejnovějších testů byl úplný, můžeme snad doplnit, že se cvičení neúčastnily portugalské a řecké banky a také, že oproti roku 2014 se testů zúčastnila méně než polovina bank.
  • Dlouho očekávaný optimismus na krypto trhu: bitcoin roste, zatímco Musk lobuje za dogecoin
    Cena bitcoinu ve středečním obchodování neustále roste. V době psaní článku proto BTC získalo 3,7 % a obchoduje se za 37 326 USD. Podle statistik CoinGecko, oblíbené online platformy, která fixuje ceny virtuálních aktiv, dosahuje aktuální tržní kapitalizace bitcoinu 716 mld. USD.
  • Dlouhých či krátkých 14 dní? Koruna je nad 27,00 k euru, hranicí kurzového závazku ČNB
    Přesně dva týdny trval české koruně návrat nad hranici odvolaného kurzového závazku České národní banky. 20. dubna v 15:44 prolomila hladinu 27,00 EURCZK směrem vzhůru, kurzový závazek ČNB odvolala 6. dubna.
  • Dluh Británie přesahuje 2 biliony GBP a dosahuje nejvyšší úrovně za posledních šest desetiletí
    Celkový veřejný dluh Velké Británie dosáhl v září výše 2 bilionů GBP, což podle úřadu pro národní statistiku (ONS) představuje 103.5% hrubého domácího produktu (HDP) a nejvyšší úroveň od roku 1960. Jen za měsíc září dosáhla zadluženost země 36.1 miliard liber, což je nad prognózami a nejvyšší zaznamenanou měsíční hodnotou.
  • Dluh Česka stále dramaticky roste. Vláda čelí dvojímu problému: citelně stoupá „jistina“ dluhu, jež je letos historicky rekordní, i úrok na něm, ten je na maximu od půle roku 2012
    Veřejný dluh České republiky meziročně dále narůstá, ačkoli tempo růstu se zpomalilo. Ve třetím loňském čtvrtletí činil dluh 40,5 procenta HDP. Předloni ve třetím čtvrtletí to přitom bylo 38,1 procenta HDP. Vzestup tedy odpovídá 2,4 procentního bodu. Mezi třetím čtvrtletím 2019, tedy předposledním čtvrtletím před propuknutím pandemie, a třetím čtvrtletím 2020 se dluh zvýšil z 31,3 procenta HDP na zmíněných 38,1 procenta HDP, tedy o 6,8 procentního bodu.
  • Dluh české vlády vystoupal nejvýše v historii, a to i ten v poměru k HDP. Poslední čas na nápravu má vláda po prezidentských volbách
    Ve třetím čtvrtletí roku 2022 hospodařily vládní instituce České republiky s dosud nejvyšším dluhem v historii, vyplývá z dnešních čísel ČSÚ. Dosáhl úrovně 2982,5 miliardy korun, což odpovídá 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Dosud nikdy v historii česká vláda nehospodařila s vyšším dluhem v poměru k HDP. Pouze v prvním čtvrtletí roku 2013 hospodařila se shodně vysokým dluhem, tedy 45,2 procenta.
  • Dluh eurozóny byl letos v polovině roku vůči dluhu České republiky nejvyšší v tomto tisíciletí. Česko bylo loni druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU, vyplývá z nových dat Eurostatu.
    Letos v prvním pololetí došlo k citelnému růstu zadlužení napříč Evropou. Vyžádala si jej protipandemická opatření, resp. nutnost boje s jejich ekonomickým dopadem. V České republice narostl veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z úrovně 30,2 procenta na začátku roku na 39,9 procenta k 30. červnu. To představuje nárůst o 9,7 procentního bodu.
  • Dluh – nepříjemná pravda
    Toto přísloví vysvětluje většinu toho, co se v politických kruzích aktuálně děje. Sledujeme teď oblíbený seriál Prodluž a předstírej...
  • Dluhopisová jízda pokračuje, akcie padají. Bankám ale pomohl Draghi
    Během středečního obchodování je na hlavních trzích znát značná nervozita. Nejen, že se celkově investoři přesouvají do bezpečných dluhopisů, ale zároveň sledujeme i relativně velkou volatilitu. Americké výnosy celkově propadly, ovšem během dne několikrát změnily směr. Přidaly se také výnosy v eurozóně, a to vedle jádra nakonec i na periferii.
  • Dluhopisové fondy – jak fungují a stanou se velkými vítězi roku 2019?
    Dluhopisové fondy, někdy označované také jako penzijní, jsou investiční fondy, které investují výhradně do dluhopisů. V důsledku výplaty úroků z dluhopisů a obchodování s drženými cennými papíry se zvyšuje hodnota penzijních fondů.
  • DLUHOPISOVÉ FONDY SE TĚŠÍ OBLIBĚ INVESTORŮ. ČEKÁ JE VŠAK NÁROČNÉ OBDOBÍ
    V posledních několika letech zaznamenávaly dluhopisy pravidelně mírný růst výnosů. Díky tomu, a také díky tradiční konzervativnosti českého investora rostla i jejich obliba – objem v nich zainvestovaného majetku stoupl v roce 2019 meziročně o 50 %.
  • Dluhopisové i akciové investory zklamala dobrá kondice sektoru služeb
    Ačkoli americkému průmyslu se podle listopadového průzkumu moc nedaří a jeho aktivita klesá rychleji, než se čekalo, ve službách je situace úplně jiná. Index ISM v tomto sektoru překvapil růstem na 56,5 z 54,4 bodu, zatímco se naopak předpokládal pokles. Aktivita šla nahoru hlavně na produkci, ale slušné jsou i objednávky či zaměstnanost. Cenový index klesl jen drobně a zůstává na poměrně vysokých 70 bodech.
  • Dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
    Je těžké si znovu vydobýt na trzích důvěru, když už ji jednou ztratíte. Britská premiérka Liz Trussová se o tom opakovaně přesvědčuje. V pátek nepomohlo britský dluhopisům ani oznámení plánů na zvýšení korporátní daně (+18 mld.) ani odvolání ministra financí Kwasi Kwartenga.
  • Dluhopisové výnosy dál rostou, na FX se daří hlavně libře a dolaru
    Po včerejším svátku v USA se dnes na trhy vracejí objemy. Za pozornost stojí přitom hlavně situace na trhu s dluhopisy, kde pokračuje výprodej, který žene vzhůru dluhopisové výnosy. Ty se v případě amerických 10yr splatností vyhouply nad 2,90 % a i nadále zůstávají nepříjemným zdrojem nervozity. Byly to totiž mj. i vysoké výnosy, které se staly katalyzátorem únorových výprodejů na akciových trzích a jejich další růst rozhodně může býky na akciovém trhu udržovat v nejistotě. Indexy jsou totiž navzdory únorové korekci stále relativně drahé a příliš rychlý růst sazeb jim rozhodně neprospívá, i když je jejich dopad na reálnou ekonomiku zatím prakticky nulový.
  • Dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou rekordně nízké
    Z celkového globálního pohledu jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti rekordně nízké. Jak ukazuje tento graf, 30 % všech globálně emitovaných dluhopisů nese záporný výnos do doby splatnosti. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti znamená, že pokud si investor takový dluhopis koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.
  • Dluhopisové výnosy i dolar se po růstu ze začátku týdne vracejí zpět
    Středeční seance na finančních trzích zatím probíhá podle očekávání v klidu a na nízkých objemech. Může za to hlavně absence dat, kterých je v tomto týdnu jako šafránu, a již déle než dva měsíce trvající absence rizik, díky které je implikovaná volatilita na většině finančních aktiv na svém efektivním dně. Evropské akciové indexy si tak dnes zatím více méně udržují své ceny a zůstávají v na dosah včerejšího close.
  • Dluhopisové výnosy letí vzhůru, akcie padají
    Americký index S&P 500 si po většinu včerejší seance připisoval zisky okolo půl procenta a mířil tak za svým novým rekordem. V posledních 90 minutách obchodování však prakticky o všechno přišel a uzavřel pouze necelou jednu desetinu procenta nad úterním kurzem. Zveřejněné statistiky o počtu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru či aktivitě ve sféře služeb potvrdily stávající ekonomickou sílu USA, což přimělo investory k výprodejům dluhopisů. Například výnos 30letého bondu vystoupal na nejvyšší úroveň od roku 2014, 10letý dosáhl 7letého maxima či dvouletý se vrátil na předkrizové úrovně. Z tohoto vývoje těžily především finanční domy, jejichž akcie si připsaly 0,8 %. Naopak na sazby citlivé utility či realitní developeři si pohoršili o 1,2 %, respektive 1,0 % a zastavili tak index S&P 500 v dalším růstu.
  • Dluhopisové výnosy před zítřejším Fedem znovu rostou. Daří se i drahým kovům
    Na trh s dluhopisy se po menší přestávce vrací výprodej. Evropské i americké bondy jsou dnes pod prodejním tlakem, což tlačí dluhopisové výnosy ještě nad úrovně z minulého týdne. V případě amerických desetiletých splatností se tak výnosy vyhouply už nad 1,86 % a v Německu rostou na 0,19 %. Růst výnosů pokračuje napříč všemi významnými trhy a je dalším z důkazů, že se obchodníci postupně připravují na blížící se zvýšení amerických úrokových sazeb. K tomu sice nutně nemusí dojít (a asi nedojde) zítra, obchodníci ale před zítřejším zasedáním zdá se vstupují do nových pozic v očekávání, že Fed zítra prosincové zvýšení sazeb začne na svém zasedání signalizovat.
  • Dluhopisové výnosy rostou v Evropě i v USA, EURUSD ve vlajkové formaci dál trpělivě čeká na ECB
    Po dvou celkem klidných dnech se na finanční trhy začíná znovu vracet aktivita. Platí to ale především pro měnový a dluhopisový trh, když akciové indexy v Evropě i nadále drží své vysoké ocenění a pohybují se na dosah včerejšího close. Evropští obchodníci s akciemi čekají hlavně na další vývoj situace v Katalánsku, kde by se již zítra měl sejít parlament k možnému vyhlášení nezávislosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Falcon Broker
FxPro
FXlift
reklama
Swissquote Bank