Pondělí 13. červenec 2020 14:23
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
FP Markets
reklama
Bossa live trading

Investice do svobody v nejisté době

29.04.2020 12:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jak kdysi prohlásil Karel Gott, peníze nejsou všechno. Je tu ještě zlato a cenné papíry. Tímto bonmotem chtě či nechtě mistr hlasu prokázal, že krom zpěvu ovládal i základní myšlenku stavby vyváženého portfolia, jak ji v podcastu Offline Štěpána Křečka vyjádřil expert na investování do drahých kovů David Slezák. Právě o roli zlata při investování a o jeho významu v nadcházející krizi si můžete přečíst i v tomto článku.

Tři loukotě

Při zhodnocování svých prostředků by měl mít zodpovědný investor na paměti, že aktiva je třeba chránit prostřednictvím diverzifikace. Tedy rozdělit své jmění do více investic tak, aby minimalizoval riziko ztráty. Jednoduchou poučku v tomto poskytuje tzv. teorie tří loukotí. Podle té by investor měl jednu třetinu svého majetku držet v dlouhodobých aktivech, jako jsou nemovitosti, druhou v hotovosti a produktech kapitálového trhu, jako jsou akcie a dluhopisy, a konečné třetí fixovat jako uchovatele hodnoty. Právě v té třetí části je zlato ideální. „Zlato není jediným ochranitelem hodnoty, ale pro lidi je nejsnadněji uchopitelné. Proto většina lidí nekupuje vzácné obrazy nebo sběratelská auta, ale radši si koupí investiční zlato, které je tu 4 000 let a není třeba k němu už nic vysvětlovat,“ říká David Slezák. Zlato směníte kdekoli na světě, a dokonce v každé době. Již od starověku platí, že za jednu unci zlata se můžete dobře obléknout. Zatímco ve starém Římě jste si za stejný kus zlata mohli koupit nejlepší tuniku a sandály, ve středověku boty, opasek a oblečení. Dnes, ve 21. století, kdy je burzovní cena troyské unce vyšší než 40 000 korun, si můžete koupit pěkné polobotky, košili a kvalitní oblek. Zlato si zkrátka drží svou hodnotu.

Velké předsudky a malé peníze

O zlatu se říká, že je spojeno s velkými předsudky. Jedním z těch nejčastějších je jeho údajná nedostupnost. „Lidé mají pocit, že zlato je investiční artikl jen pro ty nejbohatší. Přitom ukládat peníze do zlata je možné již od 600 korun měsíčně,“ brání zlato David Slezák. Důležité při tom je upřednostnit zlato, které můžete opravdu fyzicky vlastnit, a pokud možno se vyhnout nákupu zlata prostřednictvím certifikátů. „Na jeden kilogram fyzického zlata se totiž může prodat až 520 kilogramů papírového zlata. Není tolik zlata, kolik je vlastníků papírů. Takže kdyby si všichni vlastníci naráz chtěli zlato vyzvednout, nebylo by ho dostatek. Fyzické zlato je osobnější, dokážete ho vyměnit po celém světě. Takže, když máte fyzické zlato, jste svobodný člověk.“

Zlato od BHS

Právě BHS, jehož oddělení investic do zlata vede David Slezák, je jediným licencovaným obchodníkem s cennými papíry, který prodává celou škálu fyzického zlata: jednorázové zlato, ukládání do zlata i speciální autorské produkty. Investiční zlato podle § 3 zákona o podnikání na kapitálových trzích (ZPKT) není bráno jako investiční nástroj, tudíž není pod dozorem regulátora, tedy ČNB. „To však neznamená, že se ke zlatu nechováme podle nejvyšších standardů. K tomu patří například při ukládání do zlata pravidelné kontroly nezávislého auditora nebo notáře o uložených gramech zlata. Soustředíme se na perfektní služby, za kterými se klienti vracejí, a také speciální produkty v menších ražbách,“ dodává Slezák.

Minulý rok tak spatřil světlo světa unikátní projekt Sluneční soustavy. Tento projekt se připravoval už od poloviny roku 2018 a poběží do roku 2023. Letos se již plánuje další produkt, který by měl být s prvním lehce propojen. Bude se jednat o tematiku Giordana Bruna. Na návrzích se podílí jeden z nejlepších českých medailérů a akademických sochařů Michal Vitanovský, autor medailí Řádu Bílého lva a Tomáše Garrigua Masaryka.

Jaký má vliv koronavirus na cenu zlata?

Zlato je známé jako protiváha poklesu investičních produktů, jako jsou akcie. Přestože ihned na začátku koronavirové krize zlato prošlo krátkou korekcí, kdy jeho cena mírně klesla, již brzo potom se stoupající trend opět objevil. Za necelé čtyři měsíce letošního roku tak cena zlata vzrostla už o více než 22 procent. Nyní je poptávka již tak vysoká, že zejména v nižších gramážích dochází k výpadkům zásobování. Velcí hráči aktuálně nakupují fyzické zlato doslova po kilogramech. Trh reaguje velice citlivě. Aktuální doba přímo nabádá ke schraňování ochranitelů hodnot. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček v této souvislosti varuje před podvodníky, kteří se mohou v dobách krize objevit. Je důležité vždy kupovat fyzické zlato od renomovaných obchodníků.

Je očekáván další růst hodnoty zlata?

Chystá se velké množství státních stimulačních opatření, která vrhnou na světové trhy velké množství peněz. To bude tlačit na oslabení měn, a tak se cena zlata pravděpodobně ještě zvýší. Pan Albert Einstein kdysi řekl: „Šílenství je snaha dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek.“ V minulosti jsme byli svědky, jak ekonomiku zatěžovaly dluhy. Do budoucna lze však očekávat ještě větší zadlužování. K tomu si můžeme uvést několik faktů. Podle Institutu mezinárodních financí (IIF) dosahoval celkový světový dluh před propuknutím pandemie koronaviru 255 bilionů dolarů, což představovalo 322 procent globálního HDP. Oproti tomu celková hodnota akcií na konci roku 2019 dosahovala hodnoty 85 bilionů dolarů a celková hodnota veškerého vytěženého zlata dle Světové rady pro zlato byla 8 bilionů dolarů.

Fyzické zlato nejde vytisknout a existuje pouze v omezeném množství, proto by jeho hodnota do budoucna mohla narůstat. To téměř jednomyslně dokládá většina technických analýz, které hovoří o nárůstu hodnoty zlata na 1 800 až 2 000 dolarů za troyskou unci.

Žijeme v době, kdy žádná centrální banka nemůže udržovat vysoké úrokové sazby, protože je nucena uvolňovat měnovou politiku pro nastartování hospodářství po krizi. Centrální banky rovněž musí tisknout peníze, aby udržely ekonomiku v chodu. To vše nahrává růstu hodnoty zlata. Další důležitý aspekt předpokládaného dlouhodobého růstu se opírá o historický vývoj, který nám říká, že zlato je v krizové době bezpečným přístavem. Jedním dechem je však nutné dodat, že zisky z let minulých nejsou zárukou zisků budoucích.

Naše krátké okénko můžeme ukončit starou pravdou. Kdysi chudí židovští imigranti, kteří mířili do Spojených států za lepším životem, říkali: „Dej 20 procent svých peněz do zlata a doufej, že ho nebudeš muset nikdy použít…“ Dnes by šlo toto motto aktualizovat: „Kolik máte nedůvěry v současný systém, takový podíl investic byste měli mít ve zlatě.“

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Hlavní ekonom BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investice do marihuany – Nejlepší konopné akcie a ETF v roce 2020
  Akcie marihuany patří od poloviny roku 2017 na burze mezi absolutní fenomény. Není divu, protože ve stále více regionech světa je konopí legalizováno, stále více států USA marihuanu postupně legalizuje. V Evropě řada států zlegalizovala marihuanu pro lékařské účely.
 • Investice do nemovitostí: 3 nejlepší nemovitostní fondy pro soukromé investory
  Investice do nemovitostí jsou považovány za vhodnou investici do aktiv během období s nízkými úrokovými sazbami a to z důvodu stability. Nízké úrokové sazby, stálé zvyšování ceny nájemného a silný příliv nového kapitálu tlačí realitní trh po celá léta směrem nahoru. Ceny nemovitostí tedy dlouhodobě rostou. Tento trend se netýká pouze rezidenčních nemovitostí, ale také komerčních nemovitostí.
 • Investice do palladia – 3 nejlepší palladiové akcie roku 2019
  Od našeho prvního doporučení ze začátku února 2018 se naše palladiové tipy vyvíjely perfektně. Maximální zhodnocení na jednotlivých titulech dosáhlo u Nikl Norilsk + 12%, Anglo American Platinum + 64% a North American Palladium + 78%. Z dlouhodobého hlediska všechny tři akcie slibují další potenciál pro růst.
 • Investice do palladia – 5 nejlepších palladiových akcií roku 2019
  Od našeho prvního doporučení ze začátku února 2018 se naše palladiové tipy vyvíjely perfektně. Maximální zhodnocení na jednotlivých titulech dosáhlo u Nikl Norilsk + 12%, Anglo American Platinum + 64% a North American Palladium + 78%. Z dlouhodobého hlediska všechny tři akcie slibují další potenciál pro růst.
 • Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2019
  Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba? Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.
 • Investice do průmyslových nemovitostí v novém. Conseq Investment Management spouští fond fondu Accolade
  Accolade Industrial Fund, který nedávno oslavil pět let fungování, spravuje aktiva již 743 středních a velkých investorů. Společnost Conseq Investment Management, s níž Accolade dlouhodobě spolupracuje, nyní zpřístupňuje investování do průmyslových nemovitostí i investorům, kteří disponují menším kapitálem. Prostřednictvím nově vzniklého Accolade Industrial feeder fondu do nich bude možné investovat od 1 mil. CZK. Navíc budou mít investoři možnost fond kombinovat s ostatními fondy kvalifikovaných investorů z rodiny Conseq, a Accolade si přikoupit již za 100 000 Kč.
 • Investice do půjček: Zde jsou aktuální žádosti půjček, do kterých můžete investovat s prům. výnosem 12,63 % p.a.
  Chytrý technologický nápad může znamenat doslova výhru nejen pro samotného tvůrce, ale i obyčejné uživatele. I u nás existují platformy, prostřednictvím kterých můžete půjčovat své peníze reálným lidem a získávat výnos až několik desítek procent ročně nebo naopak – půjčovat si přímo od lidí. Jedná se o tzv. P2P (peer-to-peer) půjčování peněz, které je ve světě zcela běžné (největší zahraniční společností je Lending Club, který je veden na americké burze).
 • Investice do realit ovlivňují i podmínky hypoték. Propad trhu s hypotékami zatím nenastal.
  Avizovaný propad na hypotéčním trhu zatím nebyl zaznamenán. Objem půjček na bydlení v roce 2018 byl dokonce rekordní a dosáhl výše 232 miliard korun.
 • Investice do ropy – 4 nejlepší ropné akcie současnosti
  Obchod s ropou je v současné době opět trochu hrbolatý. Poté, co americko-čínský konflikt po určitou dobu zasáhl cenu ropy, eskalující konflikt v Íránu způsobil částečné oživení. Pro investory by stále relativně levná cenová hladina ropy mohla nabídnout dlouhodobé možnosti vstupu pro vybrané ropné akcie.
 • Investice do stříbra: Nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2019
  Stříbro je mezi investory tradičně velmi populární komoditou. Nyní, když turbulence na světových akciových trzích opět nabírají na síle, se investoři tradičně uchylují k drahým kovům jako k bezpečným přístavům v době nejistoty. Investice do stříbra určitě nepatří mezi minoritní typ investování.
 • Investice do uhlí, Křetínský investuje miliardu, uhlí se rekordně dařilo
  Letošní rok byl pro uhlí velmi dobrý. Ve střední Evropě ale bude po ukončení těžby v OKD uhlí znatelně v budoucnu chybět, proto do něj Daniel Křetínský investuje celou miliardu.
 • Investice do veteránů, houslí či vína. První online investiční galerie v česku, Portu Gallery, nabízí atraktivní příležitosti
  Investiční galerie Portu Gallery navazuje na první robo-advisory investiční platformu Portu, která v České republice funguje už několik měsíců. Portu si klade za cíl demokratizovat investiční trh a otevřít ho tak široké veřejnosti.
 • Investice do vládních dluhopisů zůstávají podle Fidelity International zajímavé kvůli rostoucí inflaci
  Rostoucí inflační očekávání a obavy ohledně financování zvětšujícího se deficitu USA tlačily v dubnu výnosy amerických vládních dluhopisů vzhůru. Pohyby amerického dluhu se promítly i do dalších trhů s dluhopisy a poslaly výš německé a britské. Analytici Fidelity International očekávají, že ekonomická situace bude i nadále nahrávat tomuto trendu. Pomůže tomu i rostoucí inflace.
 • Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie
  Už nějakou dobu se vodík využívá v mnoha průmyslových odvětvích, avšak od doby, co se stal novým potenciálním palivem pro automobily, může dojít k výbušnému růstu jeho poptávky. Vodíkové akcie jako investiční příležitost se stává stále zajímavější.
 • Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie
  Už nějakou dobu se vodík využívá v mnoha průmyslových odvětvích, avšak od doby, co se stal novým potenciálním...
 • Investice do vzácných kovů není jenom o zlatě
  Zlato v posledních měsících velmi posilovalo, za třetí kvartál zhruba o 8 %, meziročně dokonce o celých 26 %. Jeho hlavní výhodou však stále zůstává uchování hodnoty bez dramatických výkyvů v dlouhodobém horizontu. Neocenitelné je zejména v časech recese a hospodářských krizí, proto si stále drží prestižní nálepku bezpečného přístavu. Zlato však není jediný drahý kov, který je v hledáčku investorů na komoditních trzích. Mezi investiční hvězdy vzácných kovů patří bezesporu palladium (letošní číslo jedna v komoditách), platina a nesmíme opomíjet ani stříbro.
 • Investice do zlata nebo do zlatých těžařů?
  Čas od času dostanu otázku na zlato. Jestli je to dobrá investice, kdy investovat do fyzického zlata, kdy do papírového a podobně. Včera se mě ale jeden z našich čtenářů zeptal, co je podle mého názoru lepší. Zda investice do zlata, nebo do zlatých těžařů. Napadlo, mě že bych to mohl trochu rozebrat i tady na xPulsu.
 • Investice do zlata: Praktický průvodce & 5 důvodů proč si vybrat zlato
  Možná držíte nějaké akcie a nyní, když došlo k sérii propadů, uvažujete o širší diverzifikaci a dalším zajištění. Jedním ze způsobů, jak své portfolio diverzifikovat, je investice do zlata, protože zlato má zpravidla negativní korelaci k akciovým trhům.
 • Investice do zlata prudce rostou kvůli obavám z inflace
  Množství investic do zlata prostřednictvím instrumentů ETF a ETP pokračuje v prudkém růstu.
 • Investice do zlata v roce 2019
  Cena zlata se v minulém roce v dolarovém vyjádření nezměnila. Letos by podle Světové rady pro zlato – WGC, mělo zlato mít lepší zhodnocení zejména z následujících důvodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy