Sobota 20. duben 2024 12:41
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei ProTrader

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu

10.03.2020 09:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Vyspělý svět stál již před příchodem koronaviru na pokraji recese.
  • Ekonomické dopady samotného koronaviru nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená.
  • Z pohledu fundamentální analýzy se v případě koronaviru nejedná o bublinu.
  • Možná bude těžké zachovat pevné nervy, protože situace s koronavirem se ještě může zhoršit. Důsledné dodržování finančního plánu je zásadní.
  • Ukázaly se slabiny současného světa. Planeta je propojená a globální ekonomika životně závislá na Číně.
  • Hrozící pandemie, či spíše dopady opatření proti vzniku této pandemie, mohou ovlivnit ekonomiku a potažmo finanční trhy na delší dobu než jen na pár měsíců.

Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky. O koronaviru toho zatím není mnoho známo. Přirovnání k chřipce se však přímo nabízí, a tak vznikají odhady založené na minulých chřipkových epidemiích a pandemiích. Z hlediska počtu obětí nicméně není aktuální daň koronaviru ničím ve srovnání s chřipkou, která řádí každoročně.

Chřipkové epidemie jsou totiž běžnou příčinou úmrtí. Jen v Česku zemře na chřipku ročně 2 000 lidí, například v USA je to asi 20 tisíc lidí a celosvětově to bývá až 650 tisíc pacientů. Doposud největší virulentní pandemie v dějinách lidstva – co do počtu obětí – byla takzvaná španělská chřipka, která zachvátila svět po první světové válce v letech 1918–1919. Celkový počet obětí je nejistý, ale aktualizovaný výpočet hovoří o 50 milionech úmrtí. To je více než trojnásobek vojenských i civilních obětí první světové války.

Propad na finančních trzích

Americké akciové trhy poklesly od začátku roku ke dni 5. 3. 2020 o 3,1 %. Ovšem jen od svého vrcholu dne 19. 2. 2020 ztratily téměř 11 %. Evropa smazala asi 9 % a Japonsko téměř 11 % od začátku roku. Propad v Číně nebyl velký, konkrétně 1,3 % od začátku roku, protože šanghajské akcie padaly již před tímto datem, a to dost razantně. Ceny akcií se tak vrátily na úrovně z října loňského roku.

Výnosy do splatnosti amerických vládních desetiletých dluhopisů dosáhly dne 6. 3. 2020 nového historického minima 0,74 % (výnosy klesají, když ceny rostou). Posílení dolaru je zřejmé, respektive posílení rezervních měn (dolar, euro, frank, …) a oslabení ostatních měn lze s vysokou pravděpodobností čekat. Zřejmě nastane další posilování kvalitních dluhopisů a pokles cen HY a EM dluhopisů. Komodity již několik týdnů oslabují, ale zlato roste. Zlato opět slouží jako krátkodobá kotva v době paniky.

Riziko hospodářského poklesu je s koronavirem vyšší

Z ekonomického hlediska stál vyspělý svět již před tímto virem na pokraji recese. Aktuálně se tak riziko hospodářského poklesu ještě zvýšilo. Na druhou stranu ekonomický a finanční systém jako celek nebyl burzovními propady z minulého týdne postižen. Lze očekávat oslabení globální ekonomiky.

Loni při obchodních válkách trpěl celý svět (Německo se hned dvakrát málem ocitlo v recesi, Japonsko ve 4. kvartále zaznamenalo pokles HDP přes 6 %), ale akcie i přesto posilovaly na historická maxima. Pokud se koronavirus spojí s těmito aspekty, pak je recese zaručená.

Otázka zní, jak se s těmito událostmi vlády vypořádají. Novou nákazu nezvládají, i když všechny ve shodě tvrdí, že vše je pod kontrolou. Šíření infekce se jim ale zastavit nepodařilo. Ekonomické dopady samotné nemoci nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená. Koronavirus ve spojení s ostatními probíhajícími aspekty může lehce přejít do globální ekonomické krize.

Jak se v turbulentní době držet svého finančního plánu

Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí finanční plán reflektovat. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.

V rámci Privátního finančního auditu poskytovaného našim klientům zohledňujeme dlouhodobé cíle a zdroje klienta. Budoucnost neznáme, ale právě na tomto vědomí Privátní finanční audit stojí. Strategická alokace vychází ze stoleté historie finančních trhů a zohledňuje události, jako jsou například druhá světová válka, kubánská krize nebo pád berlínské zdi.

V současné turbulentní době je zcela jistě každý finanční plán pod tlakem, a to ze strany poradců i klientů. Proto se podívejme na několik situací, které mohou v praxi nastat, a možné reakce na ně.

  • Pravidelná investice – pokračovat dle finančního plánu.
  • Čerpání renty – pokračovat dle finančního plánu.
  • Jednorázová investice:
    • Připravená jednorázová investice ve výši do 100 tisíc Kč do jednoho fondu – pokračovat dle finančního plánu.
    • Připravená jednorázová investice ve výši od 100 tisíc Kč do 500 tisíc Kč do jednoho fondu – rozdělit na 3 investice, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
    • Připravená jednorázová investice ve výši nad 500 tisíc Kč do jednoho fondu – rozdělit na 6 investic, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 6 měsíců.
  • Jednorázové výběry:
    • Připravený výběr ve výši do 100 tisíc Kč z jednoho fondu – pokračovat dle finančního plánu.
    • Připravený výběr ve výši od 100 tisíc Kč do 500 tisíc Kč z jednoho fondu – rozdělit na 3 výběry, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
    • Připravený výběr ve výši nad 500 tisíc Kč z jednoho fondu – rozdělit na 3 výběry, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
  • Připravené rebalancování:
    • Mezi akciovými fondy navzájem – vyčkat na pokles tržní volatility pod 20 bodů indexu VIX nebo rozdělit na 3 kroky (1 krok v měsíci).
    • Z akcií do dluhopisů – vyčkat na pokles tržní volatility pod 20 bodů indexu VIX nebo rozdělit na 3 kroky (1 krok v měsíci).
    • Z dluhopisů do akcií – pokračovat v realizaci kroků dle finančního plánu.

Vysvětlení k tržní volatilitě měřené indexem VIX: VIX je index, který ukazuje volatilitu na trzích. K 6. 3. 2020 byla hodnota indexu téměř na 42 bodech, což značí zvýšenou volatilitu. Normální je hodnota kolem 20 bodů a méně. Volatilita je způsobená právě výprodeji na akciových trzích po celém světě.

Možná bude těžké zachovat pevné nervy, protože situace s koronavirem se ještě může zhoršit. Lze totiž očekávat, že vzniknou další ohniska virové nákazy nebo že přijdou druhá a třetí vlna infekce. Důsledné dodržování dlouhodobého finančního plánu je však základem, jak chránit majetek klienta.

Závěr

Na probíhající situaci lze nahlížet jako na příležitost k nákupu akcií se slevou. Na druhou stranu byly v pátek 6. 3. 2020 ceny na úrovních října 2019. Takže je to spíše stav, kdy investor může z nových prostředků nakupovat za podzimní ceny. Tak či onak to je pro dlouhodobé investory irelevantní, protože ti se řídí nastaveným finančním plánem. Na prvním místě je diverzifikace napříč třídami aktiv, napříč regiony, sektory a měnami.

Z pohledu fundamentální analýzy se totiž v případě koronaviru o bublinu (respektive obrácenou bublinu) nejedná. Bublina má jisté definiční znaky a současná situace se jí může podobat pouze panikou a davovým šílenstvím, které ještě mohou narůstat. Aktuální situace má, oproti bublině, jasný technický důvod, a tím je koronavirus a neschopnost vlád (a dalších odpovědných osob) zastavit jeho šíření.

Globální hospodářská krize přijde, pokud se ke koronaviru připojí více vlivů. Těmito systémovými riziky jsou nefunkční monetární politika většiny vyspělých zemí, nechuť k realizaci fiskální expanze v době záporných reálných úroků, pokračující obchodní války, dopady klimatických změn, probíhající stagnace vyspělého světa.

Hrozící pandemie, či spíše dopady opatření proti vzniku této pandemie, mohou ovlivnit ekonomiku a potažmo finanční trhy na delší dobu než jen na pár měsíců. Aktuálně jsou největším rizikem právě dopady opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, spíše než daň v podobě ztracených lidských životů. A to je jistě ta lepší varianta. Dále se ukázaly slabiny současného světa. Planeta je propojená a globální ekonomika je životně závislá na Číně.

Je nutné udržet emoce na uzdě. Budoucnost neznáme a s tímto vědomím je nutné sestavovat i finanční plány klientů. Pokles cen akcií může být u konce, ale stejně tak se může jednat jen o začátek vleklé globální krize. Právě kvůli takovému vývoji má smysl mít individuální finanční plán – aby byl ochráněn majetek klientů před takovými událostmi a emocemi z nich plynoucími.

Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak se stát profesionálním obchodníkem, na kterého regulace ESMA nedosáhne?
    Už v létě začne naplno platit nová regulace finančních trhů ESMA, která výrazně omezuje finanční páku, snižuje maximální přípustné ztráty a například také nařizuje ochranu proti negativnímu zůstatku na obchodním účtu (u XTB dávno splněno). Více detailů se o nové regulaci dozvíte pod tímto odkazem.
  • Jak se stát úspěšným obchodníkem na Forexu?
    Jak se orientovat a na co si dát pozor při obchodování s měnami? Jaké je tajemství těch úspěšných a jak se mezi...
  • Jak se stát uspěšným v roce 2022
    Rozvíjením charakterových rysů dosáhnete úspěšnosti v jakékoliv činnosti. Charakterové rysy nelze rozvinout okamžitě. Vlastnosti musíte neustále trénovat, abyste je posílili. Správné obchodní návyky a disciplínu získáte postupně. Pokud se chcete stát úspěšným traderem, nebude jednoduché návyky vybudovat.
  • Jak se trh s kryptoměnami zotavuje, investoři považují těchto 12 kryptoměn za nejlepší koupi
    Zatímco rok 2022 byl k mnoha kryptoinvestorům nevlídný, zdá se, že v roce 2023 se situace opět zlepší. S tolika slibnými projekty na trhu si však mnozí nejsou jisti, kde začít.
  • Jak se trh s kryptoměnami zotavuje, investoři považují těchto 12 kryptoměn za nejlepší koupi
    Zatímco rok 2022 byl k mnoha kryptoinvestorům nevlídný, zdá se, že v roce 2023 se situace opět zlepší. S tolika slibnými projekty na trhu si však mnozí nejsou jisti, kde začít. V tomto seznamu najdete to, co investoři považují za 12 nejlepších kryptoměn k nákupu v současnosti, včetně:
  • Jak se určuje cena Bitcoinu
    Cena Bitcoinu se může dramaticky změnit během malého okamžiku. Může kolísat v rozmezí 20 000 USD, jak se to projevilo minulý prosinec a méně než 10 000 USD, což je přibližně aktuální stav. Cena Bitcoinu zažívá ohromné turbulence, jako na nekonečné horské dráze.
  • Jak se vedlo komoditám ve stínu napětí na Středním východě
    Zpráva COT týkající se týdne končícího 31. prosincem ukázala průběžnou akumulaci spekulativních dlouhých pozic. Po rekordním srpnovém propadu dosáhla čistá dlouhá pozice 24 termínovaných kontraktů na komodity svého 18měsíčního maxima. V neposlední řadě se nakupovaly drahé kovy a energie, než obnovené napětí na Středním východě znovu vyhnalo jejich ceny vzhůru.
  • Jak se vloni vedlo společnostem na pražské burze?
    Na pražské burze v loňském roce skončily v kladných číslech pouze akcie společností Avast a ČEZ. Pražská burza také zastavila propad trvající dekádu. Pomohl jí k tomu růst sazeb, stejně jako možné spojení Air Bank se společností Home Credit.
  • Jak se v roce 2019 bude dařit akciím (a kterým) ovlivní ponejvíce tři konkrétní osoby: Donald Trump, Si Ťin-pching a Jerome Powell
    Dění na akciových trzích v roce 2019 bude ve velké míře odvislé od toho, jak se zachovají dvě konkrétní osoby. Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell. Trump je stále rozhořčenější z Powellových aktuálních kroků. Nelíbí se mu, že americká centrální banka navzdory poměrně nízké inflaci pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby totiž nepřejí akciovým trhům. Trump se bojí, že s pokračujícími propady akcií klesne jeho popularita u voličů, kteří mají v akciích podstatnou část majetku, a to nakonec zásadně ohrozí jeho šanci na znovuzvolení v roce 2020.
  • Jak se vyhnout bolesti hlavy po pádu trhů
    Tento rok odstartoval pozitivním růstem trhů. Makroekonomická data přitom signalizují blížící se zpomalení ekonomiky. Jak by se měli investoři připravit na novou situaci?
  • Jak se vyvíjel mobilní telefon
    Mobilní telefon se vyvíjel dá se říct jako exponenciální křivka. Počátky byly trochu pomalejší, ale když se jednou při...
  • Jak se vyvíjí výsledková sezóna a co bude dál?
    Únor je v plném proudu. Své výsledky již reportovalo 66 procent firem z amerického indexu S&P 500. Probíhající výsledková sezóna však může ještě mírně překvapit. Firmám se daří v souladu s dlouhodobým průměrem. Překonání kvartálních cílů v oblasti zisků na akcii ohlásilo 71 procent firem. V oblasti tržeb jsou výsledky trochu horší, přesto i zde 62 procent firem překonalo očekávání.
  • Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
    “Výsledky za poslední kvartál ukazují horší zisky a marže za lepších tržeb a pesimistický výhled na první kvartál 2023, ” říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak si cenově stojí typický český kapr a bramborový salát oproti jiným světovým tradičním jídlům? Překvapivě dobře
    PRAHA – Podle studie, kterou provedla sociální investiční síť eToro ve 13 zemích na třech kontinentech, čeká rodiny v Německu letos možná nejdražší štědrovečerní večeře na světě.
  • Jak si kdo ustele, tak si také lehne…
    Výběr kvalitního povlečení má nepochybně vliv i na spánek. Nehledě na fakt, že v posteli v průměru strávíme třetinu ž...
  • Jak si letos vedou akcie a další aktiva?
    Máme za sebou třetí čtvrtletí a pomalu se nám blíží konec roku 2018, tedy doba, kdy řada investorů bilancuje výsledky za letošní rok. Pojďme se podívat, kterým třídám aktiv a investicím se dařilo a které naopak způsobily investorům vrásky na čele.
  • Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?
    “Krach SVB ve světle vysokých úrokových sazeb s sebou nese pachuť z krize 2008 a to zasáhlo banky po celém světě, ” říká analytik BHS Timur Barotov.
  • 📢Jak silný je americký trh práce?
    Americký trh práce si letos vedl dobře, i když americká ekonomika vstupuje do technické recese. Přesto Fed od března zvyšuje úrokové sazby, které by měly omezovat další růst. Nejnovější zpráva NFP přinesla více než půl milionu nových zaměstnanců a změnila očekávání trhu ohledně budoucích kroků Fedu. Mezitím čerstvá zpráva ADP poukázala na to, že růst zaměstnanosti bude letos nejnižší? Budou mít horší data nějaký dopad na Fed?
  • Jak si na akciovém trhu zajistit „vlastní dividendu“?
    Dividendové tituly patří k základním pilířům portfolií mnoha akciových investorů. Při dlouhodobém držení akcií může obdržená dividenda znamenat pro akcionáře významný příjem. Společnosti mohou vyplácet dividendy v libovolných intervalech, většinou měsíčně, kvartálně nebo ročně. Pro investory máme vynikající zprávu – s pomocí opcí lze generovat dodatečné příjmy jako alternativu k dividendám!
  • Jak si povedou akcie, krypto aktiva a zlato, když se situace mezi Ruskem a USA vyostří? 
    V dnešní analýze si rozebereme několik válečných období na trzích jako je akciový index Dow Jones a zlato. Jedná se totiž o důležitý precedens, když by se konflikt mezi USA a Ruskem případně v budoucnu vyostřil. Leč z historického vývoje lze samozřejmě vycházet při jakémkoliv válečném konfliktu mezi světovými mocnosti. Nebo klidně v průběhu jakýchkoliv geopolitických otřesů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader