Sobota 25. březen 2023 09:12
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
XTB konference brezen 2023

Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

13.03.2023 09:23  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

“Krach SVB ve světle vysokých úrokových sazeb s sebou nese pachuť z krize 2008 a to zasáhlo banky po celém světě, ” říká analytik BHS Timur Barotov. 

Silicon Valley Bank (SVB), jež je dceřinou firmou SVB Financial Group se stala středem pozornosti poslední týden, když se ukázalo, že banka nemá dost prostředků na obsluhu zvýšeného počtu požadavků na výběr likvidity. Banka přitom patřila mezi top 20 bankovních institucí v USA a neporušovala žádné regulace a předpisy. SVB se specializovala na bankovní služby pro venture capital, neboli financování startupů. Mezi klienty banky v roce 2022 podle SVB patřilo 44 % všech venture startupů ve Spojených státech, například také Roku, Circle, BlockFi, Roblox, Rocket Lab apod. Půjčený kapitál banky tedy patří mezi ty rizikovější a tento model nesl úspěch v době nízkých úrokových sazeb. Ovšem nastalá situace je pravděpodobně výsledkem nedostatečného risk managementu SVB a rekordního tempa růstu úrokových sazeb Fedu. Velkou část aktiv SVB totiž tvoří vládní dluhopisy Spojených států s dlouhou durací, které byly nakoupeny ještě před tím, než Fed začal zvedat úrokové sazby. S vyššími sazbami a inflací došlo k ostrému pádu cen těchto dluhopisů, a tedy i ke zmenšení rozvahy SVB. Kvůli nedávnému tlaku na výběr hotovosti, SVB byla nucena prodat všechny tyto dluhopisy ve středu a realizovat tak obrovskou ztrátou 1,8 miliard USD. Následně také oznámila, že plánuje navýšit vlastní kapitál o více než 2,2 miliardy USD, aby byla schopna obsloužit klienty, prodejem vlastních akcií. Den nato se ale ukázalo, že SVB nedokázala najít kupce pro toto financování, a to akcionáři už nedokázali strávit. Akcie SVB se v reakci propadly o 60 % během středy a čtvrtka a o dalších 60 % v předobchodní fázi předtím, než bylo obchodování s akciemi v pátek zastaveno americkým regulátorem. Jedná se o největší krach bankovní instituce od roku 2008. Ke konci týdne tak došlo ke globálnímu otřesu finančních trhů a bankovních společností, kdy se investoři začali v menším až středním měřítku zbavovat těchto akcií. SVB je nyní pod správou vládní Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), která zaručuje klientům banky navrácení depozitů do 250 000 USD. Velká část klientů SVB ale neměla většinu svých vkladů pojištěných. Otázkou tedy je, jak se k tomu postaví vláda, ale podle nedělního vyjádření ministryně financí Spojených států to vypadá, že klientská depozita budou vyplacena pouze z prodeje majetku banky. Klienti se tak pravděpodobně nedočkají vládní pomoci a část svých depozit ztratí. 

Velkou část depozitů se pravděpodobně podaří obnovit, neboť SVB skutečně vlastní hodnotná aktiva. Ovšem obnova depozitů nad garantovaných 250 000 USD (což měla většina klientů banky) bude trvat delší dobu, dokud se nepodaří najít kupce pro aktiva společnosti. Zda se klienti dočkají zbytku svých depozit je v rukou vládních představitelů. Na jedné straně jsou argumenty pro vyplacení klientů bank z peněz daňových poplatníků, neboť ty za krach banky nemohou. Dále se argumentuje, že pokud tyto společnosti přijdou o svůj kapitál, může to být v neprospěch mnoha startupových společností a ty nakonec mohou zaniknout. To by nebylo dobré pro budoucnost Spojených států, neboť tyto firmy jsou motorem inovací. Na straně druhé argumentují odpůrci státního zásahu, kteří volají po spravedlnosti a obávají se morálního hazardu v případě, že se vláda rozhodne zakročit a všem společnostem bude garantovat jejich depozita. Pokud totiž vláda pokaždé zakročí, jakou mají banky a klienti motivaci chovat se ohleduplně? Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová první variantu v nedělním projevu vyloučila s tím, že se neopakuje situace z roku 2008. Nicméně zmínila, že se budou snažit pomoci klientům banky, bez bližších specifikací, které nemohla prý zmínit. Akcionáři společnosti tak pravděpodobně budou nést největší ztráty a vládní pomoci se nedočkají. Mezi majoritní akcionáře SVB patří mimo jiné i The Vanguard Group, Blackrock Inc. a JPMorgan Chase & Co.  

Analytici z Wall Street ovšem uklidňují, že je nepravděpodobné, že by se tyto potíže rozšířily do celého bankovního systému. Většina bank nepodniká s takto rizikovým kapitálem a obzvlášť ty největší bankovní instituce podléhají rigorózním stress testům. Rozvahy větších bank jsou více diverzifikované a nejsou tedy tolik ovlivněné silnou ztrátou hodnoty v jednom segmentu. Menší banky jsou ovšem méně regulované, a tak riziko neočekávaných ostře negativních událostí u těchto bank je pravděpodobnější. Obzvlášť u těch, u kterých velkou část rozvahy tvoří aktiva, jež ztratily na hodnotě, aniž by se to zřetelně projevilo v účetnictví firmy. Vina tak pravděpodobně leží v rukou managementu banky, kdy takové situaci mohli předejít důslednějším risk managementem a konzervativnějším přístupem ke kapitálu ve světle ostře rostoucích sazeb.  

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak se vloni vedlo společnostem na pražské burze?
  Na pražské burze v loňském roce skončily v kladných číslech pouze akcie společností Avast a ČEZ. Pražská burza také zastavila propad trvající dekádu. Pomohl jí k tomu růst sazeb, stejně jako možné spojení Air Bank se společností Home Credit.
 • Jak se v roce 2019 bude dařit akciím (a kterým) ovlivní ponejvíce tři konkrétní osoby: Donald Trump, Si Ťin-pching a Jerome Powell
  Dění na akciových trzích v roce 2019 bude ve velké míře odvislé od toho, jak se zachovají dvě konkrétní osoby. Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell. Trump je stále rozhořčenější z Powellových aktuálních kroků. Nelíbí se mu, že americká centrální banka navzdory poměrně nízké inflaci pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby totiž nepřejí akciovým trhům. Trump se bojí, že s pokračujícími propady akcií klesne jeho popularita u voličů, kteří mají v akciích podstatnou část majetku, a to nakonec zásadně ohrozí jeho šanci na znovuzvolení v roce 2020.
 • Jak se vyhnout bolesti hlavy po pádu trhů
  Tento rok odstartoval pozitivním růstem trhů. Makroekonomická data přitom signalizují blížící se zpomalení ekonomiky. Jak by se měli investoři připravit na novou situaci?
 • Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu
  Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky. O koronaviru toho zatím není mnoho známo. Přirovnání k chřipce se však přímo nabízí, a tak vznikají odhady založené na minulých chřipkových epidemiích a pandemiích. Z hlediska počtu obětí nicméně není aktuální daň koronaviru ničím ve srovnání s chřipkou, která řádí každoročně.
 • Jak se vyvíjel mobilní telefon
  Mobilní telefon se vyvíjel dá se říct jako exponenciální křivka. Počátky byly trochu pomalejší, ale když se jednou při...
 • Jak se vyvíjí výsledková sezóna a co bude dál?
  Únor je v plném proudu. Své výsledky již reportovalo 66 procent firem z amerického indexu S&P 500. Probíhající výsledková sezóna však může ještě mírně překvapit. Firmám se daří v souladu s dlouhodobým průměrem. Překonání kvartálních cílů v oblasti zisků na akcii ohlásilo 71 procent firem. V oblasti tržeb jsou výsledky trochu horší, přesto i zde 62 procent firem překonalo očekávání.
 • Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
  “Výsledky za poslední kvartál ukazují horší zisky a marže za lepších tržeb a pesimistický výhled na první kvartál 2023, ” říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Jak si cenově stojí typický český kapr a bramborový salát oproti jiným světovým tradičním jídlům? Překvapivě dobře
  PRAHA – Podle studie, kterou provedla sociální investiční síť eToro ve 13 zemích na třech kontinentech, čeká rodiny v Německu letos možná nejdražší štědrovečerní večeře na světě.
 • Jak si kdo ustele, tak si také lehne…
  Výběr kvalitního povlečení má nepochybně vliv i na spánek. Nehledě na fakt, že v posteli v průměru strávíme třetinu ž...
 • Jak si letos vedou akcie a další aktiva?
  Máme za sebou třetí čtvrtletí a pomalu se nám blíží konec roku 2018, tedy doba, kdy řada investorů bilancuje výsledky za letošní rok. Pojďme se podívat, kterým třídám aktiv a investicím se dařilo a které naopak způsobily investorům vrásky na čele.
 • 📢Jak silný je americký trh práce?
  Americký trh práce si letos vedl dobře, i když americká ekonomika vstupuje do technické recese. Přesto Fed od března zvyšuje úrokové sazby, které by měly omezovat další růst. Nejnovější zpráva NFP přinesla více než půl milionu nových zaměstnanců a změnila očekávání trhu ohledně budoucích kroků Fedu. Mezitím čerstvá zpráva ADP poukázala na to, že růst zaměstnanosti bude letos nejnižší? Budou mít horší data nějaký dopad na Fed?
 • Jak si na akciovém trhu zajistit „vlastní dividendu“?
  Dividendové tituly patří k základním pilířům portfolií mnoha akciových investorů. Při dlouhodobém držení akcií může obdržená dividenda znamenat pro akcionáře významný příjem. Společnosti mohou vyplácet dividendy v libovolných intervalech, většinou měsíčně, kvartálně nebo ročně. Pro investory máme vynikající zprávu – s pomocí opcí lze generovat dodatečné příjmy jako alternativu k dividendám!
 • Jak si povedou akcie, krypto aktiva a zlato, když se situace mezi Ruskem a USA vyostří? 
  V dnešní analýze si rozebereme několik válečných období na trzích jako je akciový index Dow Jones a zlato. Jedná se totiž o důležitý precedens, když by se konflikt mezi USA a Ruskem případně v budoucnu vyostřil. Leč z historického vývoje lze samozřejmě vycházet při jakémkoliv válečném konfliktu mezi světovými mocnosti. Nebo klidně v průběhu jakýchkoliv geopolitických otřesů.
 • Jak si povedou klíčové měnové páry v roce 2017?
  Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank EUR/USD  Kurz 1,00             EUR/USD pravděpodobně začátk...
 • Jak si příští rok povede nejobchodovanější měnový pár?
  Rozdílný vývoj největších ekonomik se příští rok přenese i do vývoje kurzů. Ekonomické oživení ve Spojených státech nabírá na obrátkách. Podnikatelé...
 • Jak si stojí měnové páry ve světle nedávných makroekonomických dat?
  Máme za sebou relativně klidný týden na měnových trzích. Začátek týdne byl podle očekávání doprovázen nízkou volatilitou. Prvního zajímavějšího fundamentu...
 • Jak si vede zlato? Měsíční přehled společnosti Invesco
  Zlato pokračovalo v silném růstu od loňského září a v lednu přidalo dalších 5,7 %, takže měsíc zakončilo na hodnotě 1 928 USD. Zlato těží z pozitivního sentimentu daného blížícím se vrcholem sazeb Fedu v tomto cyklu, a s tím spojenými důsledky pro reálné výnosy a sílu USD.
 • Jak si vedou kryptoměny v 39. týdnu
  Kryptoměny vstoupily do nového týdne v evropské seanci mírně pozitivními výsledky. V 0800 GMT su BTCUSD obchodoval okolo 43870 (+1,58%), EUTUSD 3102 (+1,19%), XPRUSD na 0,9636 (+1,93%). Z průměru výrazně vybočuje ETCUSD na 47,275 (+23,45%), a naopak MITHZSD na 0,0426 (-5,18%).
 • Jak si ve forex tradingu udržovat motivaci
  Udržení motivace během obchodního dne může být, nejen pro začínající tradery, ale i pro ty pokročilejší, opravdovou výzvou. S motivací je to často jako na horské dráze, pokud jde vše podle plánu, pak obvykle nebývá s motivací problém, ale když obchodník zažívá ty těžší chvíle, pak může být velmi těžké si ji udržet a nedělat zbytečné chyby.
 • Jak si vsadit na pokračující platební neschopnost USA? Experti radí vyhnout se akciím
  Ve Spojených státech pokračuje ping pong mezi republikány a demokraty, kteří si posílají a zamítají návrhy na východisko z politického patu, který odřízl státní sféru od financí a donutil tisíce lidí jít na neplacené volno. Místo konstruktivní debaty se navíc obě politické síly vzájemně především obviňují z toho, kdo současnou krizi způsobil. S nerýsující se vidinou konce platební neschopnosti je podle investičních stratégů vlivných bank lepší vyhnout se do budoucna akciím a vsadit spíše na dluhopisy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex Autochartist nove