Ticker Tape by TradingView
Světové burzy dnes mají své „černé pondělí“. Ropa padá nejvíce od Války v Iráku roku 1991, Saúdská Arábie cenově válčí proti všem, ale hlavně proti Rusku
Ropa typu Brent se dnes při začátku obchodování historicky propadla, o více než 14 dolarů na barel, a to v řádu sekund. Propad o 31 procent je nejvýraznější od Války v Iráku roku 1991. Stalo se tak v důsledku jiné války, naštěstí jen cenové, kterou o víkendu Saúdská Arábie vyhlásila Rusku a vlastně všem dalším ropným těžařům. Moskva totiž minulý týden odmítla přistoupit na další snížení těžby ropy, po němž právě Rijád nejhlasitěji volal. Padá nejen cena ropy, ale také třeba měny zemí, které mají z ropy značné příjmy. Norská koruna dnes vůči dolaru znehodnotila na nejslabší úroveň od roku 1985.
V důsledku ropné cenové války se dnes dramaticky propadají asijské a pacifické burzy. Japonské akcie poklesly o více než pět procent, australské dokonce o více než sedm. Citelně ztrácejí také termínové kontrakty na obchodování na burzách evropských a amerických. Tam se dnes teprve obchodovat začne. Obchodníci očekávají katastrofální den, opravdové „černé pondělí“. Ropná cenová válka totiž ještě umocňuje již tak extrémní tíseň, kterou trhy pociťují kvůli celosvětovému šíření koronavirové nákazy.
Ekonomické důsledky globálního šíření koronavirové nákazy tedy nabírají dosud netušený spád. Většinou jde – a ještě bohužel půjde – o důsledky neblahé, které pocítí i Česko. Existují však výjimky. Ve stínu uvržení milionů obyvatel severní Itálie do karantény včera poněkud zaniklo právě to, že světové ropné velmoci právě vstoupily do války. Do cenové války, jejímž výsledkem mohou být nelevnější pohonné hmoty v ČR od roku 2009. Ty by byly tuzemské ekonomice, jež je čistým dovozcem ropy, vzpruhou zvláště vítanou právě nyní, v době jejího hrozícího dalšího závažného zpomalení v důsledku koronaviru.
Saúdská Arábie v sobotu srazila své ceny zahraničním ropným odběratelům nejvýrazněji za posledních nějakých dvacet let. Historicky nevídanou slevou se snaží vemluvit evropským, americkým či asijským zákazníkům, aby odebírali ještě více saúdské ropy, a to zejména na úkor ropy ruské. Zároveň se Rijád podle kuloárních zpráv chystá dramaticky navýšit ropnou těžbu, zřejmě až na rekordní úroveň dvanácti milionů barelů denně. V současnosti Saúdská Arábie těží 9,7 milionu barelů denně, už v dubnu těžbu „zarovná“ na deset milionů barelů. A potom půjde ještě výš.
Ropné království už v minulosti několik cenových válek vedlo. Tato – namířená zejména proti Rusku – je však historicky bezpříkladná v tom, že přichází v době, kdy ropný trh čelí kvůli koronaviru zřejmě nejhlubšímu propadu poptávky v dějinách. Společnost IHS Markit minulý týden zveřejnila prognózu, podle níž v letošním prvním čtvrtletí klesne celosvětová poptávka po ropě nejvíce v historii. Prognóza předpokládá, že od ledna do března 2020 dosáhne denní spotřeba ropy úrovně pouze 96 milionů barel, zatímco loni v prvním čtvrtletí ro bylo 99,8 milionu barelů.
Rijád se agresivním zlevněním ropy a navýšením její těžby snaží vyděsit Rusko dříve, než tím sám sebe ekonomický fatálně poškodí. Saúdové vsadili na to, že nadprodukcí ropy v čase padající poptávky srazí její cenu natolik, že vylekaní Rusové opět usednou za jednací stůl. Od něj bez dohody odešli v pátek, kdy se tím pádem zhroutila více než tři léta trvající aliance Saúdské Arábie, Ruska a dalších více než dvaceti tradičních těžařů. Moskva se odmítla podvolit tlaku Rijádu a ostatních těžařů, aby se podílela na dalším omezování těžby. To mělo v čase nastupující koronavirové krize zajistit stabilizaci ceny ropy. Jenže Moskva umí žít s nižší cenou ropy mnohem lépe než Saúdská Arábie, jejíž státní kasa je na ropných příjmech závislá výrazně více než ta ruská.
Moskva navíc – na rozdíl od Rijádu – vidí v levné ropě geopolitický přínos. Kreml totiž pochopil, že pokud nezasáhne vůči americkým břidličným těžařům, vlastně tím nahrává Washingtonu. Ze Spojených států se díky nim stává ropná velmoc, která je stále méně závislá na dovozu energií ze zahraničí. To Trumpově administrativě nahrává, neboť snáze může v zahraničí uplatňovat své zájmy prostřednictvím uvalování ekonomických či energetických sankcí, ať už proti Venezuele, ruskému podniku Rosněfť, stavbě plynovodu Nordstream 2 a všemu dalšímu, co není v souladu se zájmy Washingtonu.
Těžba břidličných producentů ropy v USA je nákladnější než těžba tradičních producentů typu právě Ruska či Saúdské Arábie a vyplácí se jim pouze nad určitou úrovní ceny ropy. Jakmile ropa pod tuto úroveň zlevní, břidliční producenti omezují nebo ukončují svoji těžbu. Přitom Moskva ráda obsadí takto vyklizené místo na trhu a svůj tržní podíl navýší. Nižší cenu ropy si pak bude kompenzovat tím, že jí prodá více. Rusko tedy usiluje o to, aby kvůli až příliš levné ropě „krvácel“ energetický sektor USA. Saúdská Arábie se nyní nově snaží o to, aby kvůli ropě ještě levnější „krvácelo“ Rusko také. Či spíše, aby si uvědomilo, že mu takové „krvácení“ hrozí a vrátilo se za jednací stůl. Levná ropa ladí s ruskými geopolitickými zájmy, pokud však bude levná až příliš, sama Moskva začne ekonomicky slábnout. Kvůli nižšímu příjmu z ropy, které nevykompenzuje ani navýšený tržní podíl. Za takové situace ovšem nutně bude fatálně poškozen také sám Rijád.
Saúdové rozehráli hru vabank. Riskantně sázejí na to, že Rus usedne za jednací stůl dříve, než sami kvůli extrémně levné ropě „vykrvácí“. Rusko je však dnes lépe připraveno čelit nízkým cenám ropy než před deseti lety nebo než ještě v roce 2014, kdy Rijád započal zatím poslední cenovou válku, víceméně neúspěšnou. Západní sankce namířené na Rusko, jej v uplynulých letech učinily odolnějším, takže jeho rozpočet snese celkem pohodlně právě i současné ceny ropy kolem 45 dolarů za barel. Saúdský rozpočet snáší v pohodě ceny teprve až kolem 80 dolarů za barel.
Těžko si představit, že by Saúdská Arábie svým nynějším manévrem ukořistila až takový tržní podíl, který by jí kompenzoval dramaticky poníženou cenu ropy. Výpadkem čínské poptávky je navíc zatím poškozena více právě ona než Rusko. Zatímco čínský dovoz saúdské ropy v důsledku koronaviru opravdu znatelně poklesl, z Ruska do Číny surovina stále proudí prakticky nezměněným tempem. Čína ropu z Východosibiřsko-tichomořského ropovodu totiž ukládá ve svých zásobnících, a to na základě dlouhodobého kontraktu, který zatím koranavirový náraz vlastně nijak nenarušil.
Tři se perou, čtvrtý se směje. V příštích týdnech totiž pravděpodobně citelně klesne nejen cena ropy, ale také pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Rozhodně nelze vyloučit, že jak benzín, tak nafta budou už v dubnu stát opět méně než třicet korun na litr (nyní stojí v průměru před 31 korun za litr), což se stalo naposledy v létě 2017. Pokud by cena ropy trvaleji klesla k úrovni kolem třiceti dolarů za barel, nelze vyloučit postupné zlevňování pohonných hmot v ČR až k úrovním kolem 25 korun za litr, a dokonce pod tuto úroveň. Což je sama o sobě pro Česko pozitivní zpráva. Vždyť pád cen ropy v letech 2014 a 2015 byl prostřednictvím zlevnění pohonných hmot a dalších ropných produktů jedním z impulsů, který pomohl nastartovat pokrizový ekonomický boom v ČR. Nyní by zase pomohl tlumit nepříznivé ekonomické dopady koronavirové krize.
Cena pohonných hmot v ČR na propad plně zareaguje v horizontu dvou až tří týdnů
Nabízí se však otázka další, a sice proč má ke zdražení v Česku vůbec dojít, když zrovna ze Saúdské Arábie Česko importuje pouze 2,3 procenta ropy? Žádný další blízkovýchodní stát už mezi klíčovými dovozci ropy do ČR nefiguruje. Přes 96 procent ropy dováží Česko z Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu.
Do České republiky se ropa dopravuje pomocí dvou navzájem nezávislých ropovodů, a to ropovodem Družba a ropovodem IKL. Proudí k nám tedy převážně takzvaná uralská ropa. Dopravená ropa se pak zpracovává v rafinériích v Litvínově, Kralupech nad Vltavou či v Pardubicích. Část ropy míří do Centrálního tankoviště v Nelahozevsi, kde jsou uskladněny strategické zásoby ČR. Po zpracování ropy v rafinériích pak benzín a nafta putují do čerpacích stanic. Marže rafinérií a čerpacích stanic vedle spotřební daně, DPH a samozřejmě vstupní ceny ropy určují výslednou cenu, kterou řidič při nákupu u čerpací stanice v ČR zaplatí.
Jestliže je ovšem vstupní ropou ropa uralská, proč ji ovlivňuje skutečnost, že Saúdská Arábie, a nikoli Rusko v rámci zmíněné cenové války dramaticky (nejvýrazněji za posledních třicet let) srazila cenu ropy svým odběratelům, zejména asijským?
Světový trh s ropou je totiž propojený. Není proto možné, aby byla uralská ropa delší dobu výrazně dražší než ropa ze Saúdské Arábie. Jakmile by tomu tak bylo, vzrostla by celosvětově poptávka po levné ropě za Saúdské Arábie, zatímco zájem o uralskou ropu by opadl. I Rusko musí jít s cenou dolů, neboť ruský trh s ropou je integrovaný do světového trhu, byť například obchodování s termínovými kontrakty na uralskou ropu není zdaleka tak rozvinuté jako obchodování s termínovými kontrakty na severomořskou ropu typu Brent. I proto je právě cena Brentu vnímána jako referenční, pročež na ni primárně zaměřují svoji pozornost ekonomičtí analytici a následně i média.
Rusko sice v roce 2016 spustilo obchodování s termínovými kontrakty na uralskou ropu, po němž dlouho volal dokonce prezident Vladimir Putin, avšak tento trh se zatím nerozvinul. Obchodníci jej nepovažují za dostatečně likvidní – uralské ropy zkrátka v jejích očích není na burze dostatek k plnohodnotnému obchodování. Postrádá také podporu mezinárodních obchodních společností. Uralská ropa se totiž prodává převážně mimo burzu, zejména prostřednictvím dlouhodobých kontraktů. To však neznamená, že by její cena byla „odpojena“ od vývoje na světovém trhu. Cena závisí na vývoji ceny Brentu, jakožto referenčního druhu ropy.
Cena uralské ropy je zpravidla o něco levnější než cena Brentu. Například v období od září 2014 do prosince 2018 se rozdíl cen obou druhu ropy pohyboval v rozmezí od deseti amerických centů až po čtyři americké dolary na jeden barel. Je totiž o něco náročnější, a tedy nákladnější produkovat pohonné hmoty právě z uralské ropy než z lehčího Brentu. V některých obdobích ale cena uralské ropy vyskočí nad cenu Brentu, byť spíše přechodně.
Například loni v srpnu krátce stál barel uralské ropy o jeden dolar více než barel Brentu. K těmto občasným „výstřelkům“ dochází tehdy, když globálně panuje nadprůměrná sháňka po těžších typech ropy. Uralské ropě tak vyhovují sankce USA namířené proti Íránu, neboť v jejich důsledku je na trhu relativní nedostatek íránské těžší ropy. Tento nedostatek podněcuje poptávku po uralské ropě jako záložním řešení, což vyhání její cenu nad cenu Brentu. Od prosince 2018 nastalo takových přechodných období hned několik, uralská ropa zpravidla předčila cenu Brentu o necelý dolar na barel.
Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND
Klíčová slova: Čína | Rusko | USA | Koruna | Ceny ropy | Poptávka | Daně | Akcie | Marže | Měny | Ropa | Analytici | Obchodování | Japonské akcie | Cena ropy | Ekonom | Ropný trh | Obchodovat | Lukáš Kovanda | Burzy | Obchodníci | Likvidní | Brent | Cena | Dolar | Dolary | Jeden dolar | Norská koruna | Prognóza | Ropy | Světové burzy | Trh | Tržní podíl | Zpráva | Benzín | ROCE | SPAD | Itálie | Burze | Markit | Rosněfť | Cena Brentu | Ekonomické dopady | IHS | Vladimir Putin | Černé pondělí | Propad | Saúdská Arábie | Krize | Příjmy | Hlavní ekonom | IHS Markit | Obchodování s termínovými kontrakty | Czech Fund | Trh s ropou | Obchodování na burzách | Cena pohonných hmot | Pohonné hmoty | Poptávka po ropě | Rozpočet | Rijád | Na burze | Koruna dnes | NAFTA | Termínové kontrakty | Kontrakty | Moskva | Pozitivní zpráva | Americké dolary | Ropa typu Brent | Prezident | Trhy | Situace | Snížení těžby ropy | Šíření koronavirové nákazy | Snížení těžby | Světový trh s ropou | Společnost IHS Markit | Těžba břidličných producentů ropy | Ropné království |
Čtěte více
-
Světová zdravotnická organizace stabilizovala trhy
„Spekulanti srovnávají současnou situaci na trzích s rokem 2003, kdy probíhala epidemie SARS. Podle toho upravují svá portfolia a snaží se na současné panice kolem koronaviru vydělat. Trhy prozatím reagují klidněji než v minulosti při podobných situacích. Akcie některých farmaceutických společností však při obchodování dosáhly maximálních denních limitů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
SVĚTOVÉ AKCIE KLESAJÍ DÍKY OBAVÁM Z ČÍNSKÉHO RŮSTU
Ve čtvrtek jsme mohli vidět celosvětový pokles akcií, který se udál díky obavám ze zpomaleného čínského vývoje a jeho ... -
Světové akcie opakují pohyby z druhé poloviny minulého roku
Pokud se podíváme na akciový index MSCI All-Country World v druhé polovině minulého roku, uvidíme podobné pohyby, jakých jsme svědky v posledních měsících. Dobře to znázorňuje normalizovaný graf procentního vývoje tohoto indexu v období červenec – prosinec 2015 (bílá křivka), do kterého je vložen graf vývoje stejného indexu v období listopad – současnost (modrá křivka). -
Světové akcie padají tento týden nejvýrazněji od Trumpova „týdne osvobození“ začátkem dubna. Pražská burza ale zůstává nejvýkonnější na světě, bereme-li v potaz všechny vyspělé ekonomiky dle definice MMF
Akcie ve světě čelí nejhlubšímu týdennímu propadu od obchodního týdne, který končil letos 4. dubna. Přitom 2. dubna americký prezident Donald Trump oznámil konkrétní podobu svých takzvaných recipročních cel. Následný otřes na akciových, ale také měnových či dluhopisových trzích přiměl americkou administrativu během několika dní zavedení recipročních cel alespoň o několika měsíců pozdržet. Nad jejich dalším osudem nyní visí otazník, neboť Nejvyšší soud USA je může zneplatnit. -
Světové akcie spadly nejvíce za poslední roky
Tento týden je ve znamení velkého propadu, který se šířil napříč prakticky celým světem. Jako první byly zasaženy akciové trhy v USA, kde nejvíce krvácel technologický sektor. Odtud se zkáza rozrostla do Evropy i Asie. -
Světové akciové indexy
Indexy jsou nejen základním statistickým indikátorem měřícím vývoj celého trhu ale také určitým měřítkem úspěšnosti a schopností investora. Ten, který dokáže své investiční portfolio dlouhodobě zhodnocovat lépe než činí přírůstek či ztráta daného indexu, tj. výnosnost portfolia převyšuje výnos celého trhu (čímž se mimochodem vymyká základní investiční teorii), pak má výborný investiční instinkt. -
Světové akciové trhy klesají kvůli zhoršeným výhledům růstu světové ekonomiky
Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování v červených číslech. Tamní investoři vstřebávají negativní informace o nejpomalejším růstu čínské ekonomiky od roku 1990. Další negativní zpráva přišla od Mezinárodního měnového fondu, který již podruhé za poslední tři měsíce snížil své odhady růstu světové ekonomiky na 3,5 % v letošním a 3,6 % v příštím roce. Index Dow Jones klesá o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,9 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,1 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře, se ztrátou 1,7 %, vede energetickým a průmyslovým podnikům. Jediným ziskovým sektorem jsou pouze utility, ty aktuálně posilují o 0,3 %. -
Světové akciové trhy táhne dolů vlna výprodejů
Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu bylo ve znamení výprodejů. Obavy investorů z rostoucích úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů včera vygradovaly. Po několikadenním napětí se strhla výprodejová vlna. Průmyslový Dow Jones oslabil o 3,2 %, S&P 500 ztratil 3,3 % a technologický Nasdaq odepsal dokonce 4,1 %. Nedařilo se ani jednomu sektoru, když se jejich ztráty pohybovaly do výše až 4,8 % v případě technologických firem. Nejmenší ztrátu zaznamenala síťová odvětví, a to 0,5 %. -
Světové akciové trhy zahájily nový kvartál zisky
Americké akciové trhy zahájily týden růstem. Všechny tři hlavní indexy, a to S&P 500, Nasdaq a Dow Jones shodně posilují o 0,8 %. Tento týden budou pokračovat obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou ve Washingtonu. Bude se jich účastnit i čínský premiér. Minulý týden americký prezident Donald Trump prohlásil, že pokud obě strany nedomluví „dobrou dohodu“, tak Spojené státy od jednání kompletně odstoupí. Prozatím pozitivně se vyvíjející obchodní jednání se tak projevují i na růstu akciových trhů. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe daří finančnímu sektoru, který posiluje o 1,9 %. Protipólem jsou síťová odvětví se ztrátou 1,1 %. -
Světové burzy dění v Británii zatím netrápí, ztrácí jen britský FTSE100
Finanční trhy dnes pokračují v relativně klidnému obchodování a bez větších výkyvů. Přestože mediálním tématem číslo jedna zůstává i nadále situace v Británii a včerejší odmítnutí plánu Theresy Mayové v britském parlamentu, dopad na světové trhy je zatím mírný a pod tlakem jsou pouze akcie v Británii. Z hlediska dění na akciovém trhu se tak mnohem větším tématem zatím zdá být probíhající výsledková sezóna, která po včerejším mírném zklamání (výsledky JP Morgan), dnes nabídla o něco lepší čísla Goldman Sachs a Bank of America. Obě banky dokázaly příjemně překvapit, i když se i na jejich výsledcích negativně podepsala slabší výkonost fixed income sekce a vysoká volatilita z konce minulého roku. -
Světové burzy prudce oslabují, výrobce kabelek Louis Vuitton padá nejvíce od roku 2009. Podle Trumpa se centrální banka "zbláznila"
Burzy po celém světě se propadají nejstrměji od letošního února. Včera dramaticky oslabily americké trhy, dnes padají ty asijské. Tokijská nebo hongkongská burza ztrácejí více než tři procenta. V Americe hodně „krvácely“ například technologické tituly, index Nasdaq 100 včera oslabil nejvýrazněji od roku 2011. -
Světové centrální banky nadále zvyšují své zlaté rezervy
Září bylo podle Krishana Gopaula, senior analytika World Gold Council, dalším významným měsícem pro nákupy zlata centrálními bankami po celém světě. Údaje MMF ukazují, že globální zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v září o 78 tun. Hrubý objem prodeje činil pouhou 1 tunu, který byl kompenzován hrubým objemem nákupů ve výši 78 tun. Hlavní kupující byli z rozvíjejících se trhů. -
Světové centrální banky nakupují zlaté rezervy, ČNB následuje
Světové centrální banky v listopadu pokračovaly v rozšiřování svých zlatých rezerv. Podle organizace World Gold Councilu přikoupily v čistém vyjádření celkem 50 tun zlata, což je o polovinu více než v říjnu. Od ledna do listopadu loňského roku tak centrální banky nakoupily už 673 tun zlata, což je o 200 tun zlata více než během celého roku 2021, kdy byly globální rezervy na téměř 30letých maximech. -
Světové centrální banky urychlují ukončení stimulačních opatření. Očekává se zvýšení poptávky po defenzivních aktivech
Řada centrálních bank uspořádala plánovaná měnověpolitická zasedání najednou, což utváří obecný trend omezování stimulačních opatření. Většina prognóz byla potvrzena s minimálními změnami, některé však byly překvapivé. -
Světové centrální banky zkupují zlato. Zásoby ČNB jsou minimální
Začátkem listopadu uvedla Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC), že centrální banky a jiné finanční instituce pokračují v hromadění zlata. Nákupy se odhadují na čtvrtletní rekord 399,3 tuny. Česká národní banka za světovými velmocemi výrazně zaostává, což je podle odborníků v současné ekonomické situaci krátkozraké. -
Světové centrální banky zvýšily své zlaté rezervy
Centrální banky dál významně podporují trh se zlatem, údaje shromážděné Světovou radou pro zlato ale ukazují, že objemy nákupů v srpnu mírně poklesly. V srpnu bylo podle této zprávy nakoupeno jen 20 tun zlata, což je méně než červencových 37 tun. -
Světové ceny kávy klesají, netýká se to však vašeho šálku
Když se zamyslíme nad horkými nápoji, káva patří k celosvětově nejkonzumovanějším nápojům - na osobu připadá zhruba 42,6 litru ročně. Čaj je sice také konzumován v největších kvalitách (85 litrů v nápojových ekvivalentech na osobu za rok), ale z hlediska hodnoty je káva mnohem větší, protože na litr nápoje se spotřebuje více kávového prášku než čaje. Prodej kávy byl v posledních letech podpořen rozmachem specializovaných kaváren, které rozvíjejí novou kávovou kulturu a chuť na kvalitnější kávová zrna. -
Světové ceny potravin podle indexu FAO klesly nejníže od září 2021
Světové ceny potravin v lednu desátý měsíc za sebou klesly. Jejich index se tak dostal na nejnižší úroveň od září 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). -
Světové ceny potravin v březnu klesly
Světové ceny potravin v březnu sestoupily z dvouletých maxim. Organizace OSN pro výživu a zemědělství tvrdí, že se očekává vysoká sklizeň obilovin a stabilní trh. -
Světové ceny potravin v dubnu poprvé za rok meziměsíčně stouply
Řím - Světové ceny potravin se v dubnu kvůli zdražení cukru a masa poprvé za rok meziměsíčně zvýšily, v meziročním srovnání však vykázaly pokles téměř o 20 procent. Vyplývá to z zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
🎄 FXstreet.cz vám přeje klidné Vánoce a inspirativní rok 2026 ⭐
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Top strategie pro investory v roce 2026
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
ODHALUJEME! Zisková obchodní strategie AMD pro tradery
Země, která zrušila peníze. Kambodžský riel se zrodil po řádění Rudých Khmerů
Revoluce v nabídce Purple Trading: Přichází unikátní Clash CFDs, nové komodity i indexy
Eli Lilly, Novo Nordisk a Oscar Health: Proč mají tyto akcie tak rozdílné vyhlídky?
Válka ve Vietnamu vedla k dongu. Měna dnes patří mezi nejslabší na světě
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zdarma ke každému účtu RebelsFunding!
🎄 FXstreet.cz vám přeje klidné Vánoce a inspirativní rok 2026 ⭐
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Top strategie pro investory v roce 2026
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
ODHALUJEME! Zisková obchodní strategie AMD pro tradery
Země, která zrušila peníze. Kambodžský riel se zrodil po řádění Rudých Khmerů
Revoluce v nabídce Purple Trading: Přichází unikátní Clash CFDs, nové komodity i indexy
Eli Lilly, Novo Nordisk a Oscar Health: Proč mají tyto akcie tak rozdílné vyhlídky?
Válka ve Vietnamu vedla k dongu. Měna dnes patří mezi nejslabší na světě
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zdarma ke každému účtu RebelsFunding!
Denní kalendář událostí
V Japonsku zápis ze zasedání BoJ
Ve Švýcarsku ekonomické očekávání UBS
V USA týdenní statistický bulletin API
V Německu státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
Ve Švýcarsku státní svátek
V Itálii státní svátek
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii státní svátek
V Japonsku zápis ze zasedání BoJ
Ve Švýcarsku ekonomické očekávání UBS
V USA týdenní statistický bulletin API
V Německu státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
Ve Švýcarsku státní svátek
V Itálii státní svátek
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Forex sentiment 24.12.2025
Ropa i díky statistice z USA šestým dnem zdražuje
Cena zlata poprvé překročila 4500 USD/oz
NZD/USD - Intradenní výhled 24.12.2025
GBP/JPY - Intradenní výhled 24.12.2025
EUR/JPY - Intradenní výhled 24.12.2025
EUR/GBP - Intradenní výhled 24.12.2025
Bitcoin - Intradenní výhled 24.12.2025
Index DAX - Intradenní výhled 24.12.2025
CAC 40 - Intradenní výhled 24.12.2025
Forex sentiment 24.12.2025
Ropa i díky statistice z USA šestým dnem zdražuje
Cena zlata poprvé překročila 4500 USD/oz
NZD/USD - Intradenní výhled 24.12.2025
GBP/JPY - Intradenní výhled 24.12.2025
EUR/JPY - Intradenní výhled 24.12.2025
EUR/GBP - Intradenní výhled 24.12.2025
Bitcoin - Intradenní výhled 24.12.2025
Index DAX - Intradenní výhled 24.12.2025
CAC 40 - Intradenní výhled 24.12.2025
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Síla částečných odprodejů v týdnu plném pastí
Méně je někdy více. Nedohánějte zisky na poslední chvíli
Příběh TUI: Jak cestovní gigant přežil největší krizi moderní historie
INVESTIČNÍ GLOSA: Analytici letos vyhlížejí vánoční rally. Loni se na ni čekalo marně
Kdo je funded trader a jak se jím stát?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Období Santa Claus rally se blíží
Zlato, stříbro, platina pod stromeček
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (19. 12. 2025)
Praktické okénko: Ukázka swingového a intradenního obchodu na ropě a zlatě
Praktická ukázka: Síla částečných odprodejů v týdnu plném pastí
Méně je někdy více. Nedohánějte zisky na poslední chvíli
Příběh TUI: Jak cestovní gigant přežil největší krizi moderní historie
INVESTIČNÍ GLOSA: Analytici letos vyhlížejí vánoční rally. Loni se na ni čekalo marně
Kdo je funded trader a jak se jím stát?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Období Santa Claus rally se blíží
Zlato, stříbro, platina pod stromeček
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (19. 12. 2025)
Praktické okénko: Ukázka swingového a intradenního obchodu na ropě a zlatě
Forexové online zpravodajství
US OPEN: Sváteční období tlumí volatilitu navzdory politickým rizikům
Sucden zavírá nákupní centrum kakaa v San Pedru, trh čelí prudké volatilitě
BREAKING: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pod očekáváním! 🚨
BP prodává většinu Castrolu
Drahé kovy na nových rekordech
Nákup akcií Nike šéfem Applu
DE40: Regulatorní a diplomatické eskalace během svátků
Vánoce zase nejsou bílé? Veřejné rozpočty díky tomu ušetří desítky milionů korun denně, probíhající boom českého stavebnictví se díky tomu nezbrzdí
Graf dne: USDJPY (24.12.2025)
Ranní souhrn (24.12.2025)
US OPEN: Sváteční období tlumí volatilitu navzdory politickým rizikům
Sucden zavírá nákupní centrum kakaa v San Pedru, trh čelí prudké volatilitě
BREAKING: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pod očekáváním! 🚨
BP prodává většinu Castrolu
Drahé kovy na nových rekordech
Nákup akcií Nike šéfem Applu
DE40: Regulatorní a diplomatické eskalace během svátků
Vánoce zase nejsou bílé? Veřejné rozpočty díky tomu ušetří desítky milionů korun denně, probíhající boom českého stavebnictví se díky tomu nezbrzdí
Graf dne: USDJPY (24.12.2025)
Ranní souhrn (24.12.2025)
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Večerné zhrnutie
Ropa na burze v New Yorku mírně oslabuje druhým dnem v řadě
Makro: Inflace eurozóny v únoru klesla na 29- měsíční minimum
Francie mohutně navyšuje dovoz ruského plynu, letos o více než 100 %. Dováží ho více i než Maďarsko, leč zhusta jej přeprodává Belgii – zřejmě slušný byznys
Forex: Koruna drží kurz, stabilizovala se v okolí 23,70 EUR/CZK
Fidelity International: Čas být „poloopatrný“
Forex: Lepší data koruně náladu nezpravila
Technická analýza intradenního pohybu ceny kryptoměny uniswap, pátek 23. srpna 2024
Makro: Nová bytová výstavba USA na konci roku podle očekávání zpomalila
Komodity: EIA zásoby ropy a paliv v týdnu do 4. března
Večerné zhrnutie
Ropa na burze v New Yorku mírně oslabuje druhým dnem v řadě
Makro: Inflace eurozóny v únoru klesla na 29- měsíční minimum
Francie mohutně navyšuje dovoz ruského plynu, letos o více než 100 %. Dováží ho více i než Maďarsko, leč zhusta jej přeprodává Belgii – zřejmě slušný byznys
Forex: Koruna drží kurz, stabilizovala se v okolí 23,70 EUR/CZK
Fidelity International: Čas být „poloopatrný“
Forex: Lepší data koruně náladu nezpravila
Technická analýza intradenního pohybu ceny kryptoměny uniswap, pátek 23. srpna 2024
Makro: Nová bytová výstavba USA na konci roku podle očekávání zpomalila
Komodity: EIA zásoby ropy a paliv v týdnu do 4. března
Blogy uživatelů
Proč jsem stále na nule?
Varovných signálů přibývá
Praktická ukázka: Dva rozdílné obchody
Myslíte to s tradingem opravdu vážně? Nezmeškejte náš prémiový VIP seminář!
2. MQL4 - Vzhled editoru MetaQuotes
Krátké obchodní analýzy - S&P 500, EUR/USD a ropa
Významné historické události hýbající burzou v týdnu 8.–14. prosince
Průvodce typologie tradera 3. část: technický obchodník
Multitimeframe analýza: 18.5.2023 akcie HUGO BOSS
Překvapí Fed ve středu trhy?
Proč jsem stále na nule?
Varovných signálů přibývá
Praktická ukázka: Dva rozdílné obchody
Myslíte to s tradingem opravdu vážně? Nezmeškejte náš prémiový VIP seminář!
2. MQL4 - Vzhled editoru MetaQuotes
Krátké obchodní analýzy - S&P 500, EUR/USD a ropa
Významné historické události hýbající burzou v týdnu 8.–14. prosince
Průvodce typologie tradera 3. část: technický obchodník
Multitimeframe analýza: 18.5.2023 akcie HUGO BOSS
Překvapí Fed ve středu trhy?
Vzdělávací články
Výsledky VIP zóny FXstreet.cz za srpen 2025: Konec léta ve znamení stabilního zisku
Na velikosti pozice záleží
Nezmeškejte náš prémiový VIP seminář
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Forex: Obchodování zpráv - news trading
Nebankovní společnosti dobývají svět. Které akcie z tohoto boomu mohou těžit?
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Výsledky VIP zóny FXstreet.cz za srpen 2025: Konec léta ve znamení stabilního zisku
Na velikosti pozice záleží
Nezmeškejte náš prémiový VIP seminář
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Forex: Obchodování zpráv - news trading
Nebankovní společnosti dobývají svět. Které akcie z tohoto boomu mohou těžit?
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Tradingové analýzy a zprávy
Ceny ropy mají nejlepší březen za 16 let
Upozornění na Seif Finance
Forex: Vítězové a poražení 11.12.2017
DAX - Intradenní výhled 31.12.2015
Bitcoin - Intradenní výhled 3.5.2021
Index DAX - Intradenní výhled 17.10.2025
Denní tradingová analýza USD/CAD, AUD/USD, EUR/USD a GBP/JPY
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 1.9.2025
USD/CAD - Intradenní výhled 7.7.2020
Ceny ropy mají nejlepší březen za 16 let
Upozornění na Seif Finance
Forex: Vítězové a poražení 11.12.2017
DAX - Intradenní výhled 31.12.2015
Bitcoin - Intradenní výhled 3.5.2021
Index DAX - Intradenní výhled 17.10.2025
Denní tradingová analýza USD/CAD, AUD/USD, EUR/USD a GBP/JPY
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 1.9.2025
USD/CAD - Intradenní výhled 7.7.2020
Témata v diskusním fóru
EUR/USD
Akcie Nvidia láme rekordy: Kam míří tato technologická hvězda?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Inflace dále roste: Jak obchodovat? | Investiční Memento #50
Konec r. 2011 a malé mrknutí na rok 2012 v páru EUR / USD
Sektorové indexy: Které části trhu táhnou akcie vzhůru? (6. díl)
SMC a ICT – tradingový fenomén roku 2024
Akciové indexy: Co je akciový index a jaké nám přináší benefity? (1. díl)
Měny v historickém kontextu – čeká nás týden NFP reportu
Analýza Dow Jones, NASDAQ, EUR/USD, DAX - Německý index DAX se blíží k rekordním maximům
EUR/USD
Akcie Nvidia láme rekordy: Kam míří tato technologická hvězda?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Inflace dále roste: Jak obchodovat? | Investiční Memento #50
Konec r. 2011 a malé mrknutí na rok 2012 v páru EUR / USD
Sektorové indexy: Které části trhu táhnou akcie vzhůru? (6. díl)
SMC a ICT – tradingový fenomén roku 2024
Akciové indexy: Co je akciový index a jaké nám přináší benefity? (1. díl)
Měny v historickém kontextu – čeká nás týden NFP reportu
Analýza Dow Jones, NASDAQ, EUR/USD, DAX - Německý index DAX se blíží k rekordním maximům



