Měsíční report finančních trhů (červenec 2022)
Po dvouměsíčním posilování si americký dolar udělal pauzu a jako překoupené aktivum dal možnost ukázat sílu i ostatních měn. Možná právě v červenci jsme byli svědky počátku nových dlouhodobých trendů, protože měnové páry, které první polovinu roku oslabovaly, se nyní ujímají otěží. Nejsilnější měnou v červenci byl japonský jen, který vykázal posílení vůči americkému dolaru o 2,55 %. V jeho závěsu se nachází australský a novozélandský dolar, které v červenci dosáhly zhodnocení nad 1 %. Naopak nejslabší měnou měsíce se stalo euro, které ztratilo vůči americkému dolaru více než 2 %. Nyní si ukážeme cenový vývoj jednotlivých měnových párů.
Relativní výkon hlavních měnových párů
Měsíční měnový report
EUR/USD
Nově vytvořená minima na tomto měnovém páru způsobila menší nákupní trend, kterým euro kompenzovalo svůj propad vůči americkému dolaru. Vstup tohoto měnového páru do přeprodané oblasti sice pomohl indikátoru RSI k návratu do neutrální oblasti, ovšem cenový graf vykazuje spíše postranní pohyb. Vzhledem k dlouhodobě klesajícímu trendu a absenci jakéhokoliv zajímavého fundamentu je dosti pravděpodobné, že se tento měnový pár opět vydá směrem k paritě (kurz 1,0000) a možná i níže.
Denní graf měnového páru EUR/USD
GBP/USD
Menší posílení o 0,44 % vykázala britská libra vůči americkému dolaru. Atakování přeprodané oblasti v půli měsíce stačilo, aby kupci vstoupili do trhu a tak částečně redukovali sílu amerického dolaru. V současné době se tento měnový pár obchoduje mezi dvěma klouzavými průměry SMA 20 a SMA 50 s tím, že trh měsíc zakončil neutrální svící tzv. doji na denním grafu, jejíž maximum atakovalo právě SMA 50.
Denní graf měnového páru GBP/USD
USD/JPY
Čtyřměsíční oslabování japonského jenu muselo logicky dříve nebo poději skončit výraznou technickou korekcí. Této tržní reakce jsme se dočkali právě v červenci, kdy se japonský jen stal i nejsilnější měnou. Při svém posílení japonský jen překonal hodnotu klouzavých průměrů SMA 20 a SMA 50, přičemž se výrazně přiblížil k výraznému Low z června. Indikátor RSI se nachází před hranicí přeprodané oblasti, což může signalizovat možnost nákupní reakce.
Denní graf měnového páru USD/JPY
USD/CAD
Cenový výběžek, který utvořil maxima v půli července, byl nekompromisně prodejci zamítnut, což vyústilo k poklesu kurzu tohoto měnového páru. USD/CAD se v současné době obchoduje v mírném klesajícím trendovém kanálu, který má zamířeno na hodnotu nejbližšího supportu na ceně 1,2700. Na této zóně rovněž figuruje dlouhodobý klouzavý průměr SMA 200, což vytváří velmi zajímavou konfluenci. Indikátor RSI se stále nachází v neutrální oblasti, což signalizuje možnost dalšího poklesu kurzu.
Denní graf měnového páru USD/CAD
USD/CHF
V posledních měsících velmi volatilní měnový pár USD/CHF se nachází na Low předchozího swingového pohybu. V půli července navíc došlo k překřížení klouzavých průměrů SMA 20 a SMA 50, což někdy bývá interpretováno jako signál k pokračujícímu trendu nebo změně sentimentu. Indikátor RSI se blíží k přeprodané oblasti, nicméně stále existuje prostor pro další pokles jak tohoto indikátoru, tak i cenového grafu.
Denní graf měnového páru USD/CHF
AUD/USD
Australský dolar je v červenci druhou nejsilnější měnou. Po vytvoření minimálních cen došlo k nákupní aktivitě a dokonce překonání hodnoty dvou klouzavých průměrů. Konsolidace ceny na hodnotě střednědobého SMA 50 může predikovat vyčerpání kupců. Poslední svíčka v měsíci navíc uzavřela v neutrální formaci, což naznačuje rovnováhu mezi nabídkou a poptávku. Na tomto měnovém páru bude velmi zajímavé sledovat, zda dojde k překonání dlouhodobého klesajícího trendu, nebo zda zafunguje odraz od klesající trendové čáry a americký dolar bude opět potvrzovat svojí dominanci.
Denní graf měnového páru AUD/USD
NZD/USD
Velmi neutrální druhá polovina měsíce na tomto měnovém páru nikterak nenaznačila jeho budoucí směřování. Konsolidace trhu mezi dvěma klouzavými průměry, stejně tak jako nízká volatilita a ke všemu indikace RSI v neutrální oblasti činí z tohoto měnového páru v současné době nezajímavé obchodní aktivum. K rozhýbání volatility by mohla přispět korelace s australským dolarem, jehož cenový graf lze mnohem lépe analyzovat.
Denní graf měnového páru NZD/USD
Měsíční futures report
ZLATO
Po vstupu zlata do přeprodané oblasti na indikátoru RSI došlo po krátké konsolidaci k silné nákupní aktivitě, při které lze na cenovém grafu pozorovat dokonce fyzický Gap. Příčinou takto silné nákupní aktivity, potažmo i Gapu, může být pokračující redukce obchodních pozic velkých účastníků obchodování na této komoditě, vyplývající z COT reportu. Zlato se momentálně nachází na úrovni rezistentní zóny a vzhledem k neutrální oblasti na RSI, lze očekávat posilování, minimálně na cenu střednědobého klouzavého průměru SMA 50 na ceně 1800 USD za unci.
Denní graf komodity Zlato
STŘÍBRO
Silnou nákupní aktivitu rovněž předvedlo také stříbro, což může být reakce na oslabující americký dolar během července. I zde došlo ke vstupu do přeprodané oblasti na indikátoru RSI a i na stříbru se trh nachází v blízkosti střednědobého klouzavého průměru. Na rozdíl od zlata je stříbro pro většinu investorů dlouhodobě nezajímavé aktivum, což lze pozorovat na hodnotách COT reportu. Indikátor RSI predikuje vstup stříbra do rezistentní zóny, kde bychom se mohli dočkat opětovného vstupu prodejců do trhu.
Denní graf komodity Stříbro
Ropa WTI
Ropa začala období letních prázdnin cenovou stagnací, kdy dochází k tvorbě slabě rostoucího trendového kanálu, který kopíruje hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200. Snaha o průraz z postranního pohybu v závěru měsíce, byl prodejci korigován, což může značit větší potenciál trhu k poklesu ceny. Rozložení obchodních pozic podle COT reportu nesignalizuje žádnou změnu v dlouhodobém náhledu na toto aktivum.
Denní graf komodity Ropa WTI
Akciový index S&P 500
Oslabující americký dolar poskytl příležitost akciovým indexům začít vykazovat zelená čísla. Této příležitosti se chopil i akciový index S&P 500, který celý měsíc vykazuje rostoucí tendenci. V současné době se trh nachází v rezistentní zóně, přičemž indikátor RSI míří k hodnotě překoupenosti. Optimismus na akciových trzích mohou ovšem brzdit právě probíhající výsledky kvartálního hospodaření, ve kterých většina velkých společností skončila za očekáváním, kdy jsou jejich vyšší tržby redukovány poklesem marží a tedy snižujícími se zisky. Navíc „Big tech“ společnosti oznámily zpomalení příjmu nových zaměstnanců pro další hospodářský kvartál, což určitě není důvod k optimismu.
Denní graf akciového indexu S&P 500
Závěr
Červenec se na měnových trzích nesl ve znamení technických korekcí, kdy oslabující americký dolar nabídl možnost tvorby zisků na ostatních měnových párech, které toho, až na euro, využily. Nejsilnější měnou července se stal japonský jen, který výrazně ustoupil ze svých dlouhodobých hodnot. Ještě více slábnoucího dolaru využily komodity, kdy jak zlato, tak i stříbro vykázaly silné nákupní pohyby, které jejich kurz vynesly až na úrovně nejbližších rezistentních zón. Ovšem z pohledu COT reportu k žádným dramatickým změnám sentimentu nedochází. Ropa WTI začátek prázdnin začala cenovou stagnací, kdy se obchoduje v postranním trendu s nízkou volatilitou. Po téměř třech měsících se americký index S&P 500 dočkal růstu, přičemž optimistickou náladu na akciových trzích mohou brzdit neuspokojivé výsledky hospodaření v Q2.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz
Související články




Čtěte více
-
Jak obchodovat Fakey Pattern
Všichni známe všemožné patterny a formace technické analýzy, které se čas od času snažíme v grafu odhalit a dle pravidel technické analýzy (Price Action) zobchodovat. Nicméně existují ještě jiné možnosti, než jen obchodovat tyto formace. Co třeba zkusit obchodovat to, že daná formace selhala? V dnešním článku si takovou formaci a její obchodování představíme a podíváme se na to, jak ji v praxi využívat. -
Jak obchodovat falešné Pin Bary
Obchodování stylem Price Action je poměrně oblíbený způsob tradingu. Je mnoho variant, jak tento styl tradingu uchopit. Obchodování Pin Barů patří mezi velice oblíbené metody a dneska se podíváme na alternativu Pin Barů, kterou jsou falešné Pin Bary. -
Jak se dělá kvantitativní analýza na forexu
Jednou jsem měl rozhovor s traderem a on mi říká něco ve stylu: „No teď to na denním grafu prorazilo klouzavý průměr 200. Myslím, že se to při testu klouzáku zespoda odrazí zase dolů a trh půjde testovat nová minima...“ A já se ho ptám: „Hele, jakou máš pro tenhle signál na tomhle trhu natestovanou pravděpodobnost?“ Bez delšího váhání odpovídá: „To přesně nevím, ale mám to nakoukaný, že to častěji funguje.“ -
Jak se obchodovalo v březnu podle fialových indikátorů
Týden se s týdnem sešel a my tu opět máme měsíční hodnocení toho, jak bylo možné v březnu obchodovat s našimi unikátními purple indikátory. Je evidentní, že březen 2020 byl měsícem, kdy se finanční svět, díky koronavirové pandemii, velmi změnil, což jak se později ukázalo, tak se nakonec promítlo i do výsledku jednoho z našich předních fialových indikátorů. -
Jak se v únoru obchodovalo podle fialových indikátorů
Nedávno jsme vás informovali o celé řadě našich unikátních fialových indikátorů, se kterými je možné, posunout se v reálném tradingu i o několik úrovní výše. Navíc, některé z těchto indikátorů nabízí i nespočet možných způsobů použití, čímž se pro obchodníky stávají opravdu unikátními, jelikož nejenže si je může každý sám vyladit podle svých individuálních potřeb, ale navíc budou i nadále tyto indikátory oproštěny od chyb, jako je například nežádoucí překreslování, které mají často vliv na konečnou obchodní bilanci. -
Jak využít trendové čáry pro vstup do obchodu
Trendové čáry jsou jedním ze základních nástrojů technické analýzy, které lze při tradingu využít. Jsou neodmyslitelnou součástí obchodování profesionálních traderů, ale své místo mají jistě u většiny obchodníků, kteří se věnují technické analýze. Tento článek se na zmíněný cenný prvek analýzy dívá z pohledu využití při vstupu do obchodu. -
K čemu je kvantitativní analýza dobrá na Forexu
Dnešním článkem budeme pokračovat v našem seriálu o kvantitativní analýze. V minulém článku jsme si představili všechny potřebné základy a v následujících dílech se podíváme na praktické ukázky a příklady. -
Konfluence a její síla v technické analýze
Dnešní vzdělávací článek bude zaměřen více do hlubin technické analýzy. Konkrétně se v tomto článku zaměříme na kombinaci několika faktorů, které obchodníkům dávají stejný signál ke vstupu do obchodní pozice. Nutno na začátek podotknout, že tento typ analyzování finančních trhů je opravdu velmi dobrou pomůckou, pokud ji skvěle ovládáte. A právě k tomu by vám mohl pomoci dnešní článek. -
Medvědí divergence mezi cenou a indikátorem
Ukázka konkrétního příkladu medvědí divergence a vstupu do pozice. To je další pokračování seriálu o divergencích. Může Vám pomoci proniknout do této účinné obchodní metody. Výběr konkrétních vstupních a výstupních podmínek a money managementu je vždy striktně podřízen traderovi. Stejně tak jako backtestování a sledování vznikajících divergencí v grafu, které předchází živým obchodům. -
Měsíční report finančních trhů (březen 2022)
Nejsilnější měnou měsíce března se stal australský dolar, který vykázal růst 3,57 %. Ihned v jeho závěsu se nachází novozélandský dolar, který vykázal růst vůči americkému dolaru 2,65 %. Naopak nejslabší měnou byl japonský jen, který během března oslabil vůči dolaru o 6,25 %. -
Měsíční report finančních trhů (červen 2022)
V měsíci červnu byl opět nejsilnější měnou americký dolar, který těží především ze současné krize v akciovém segmentu, jež se nachází na pokraji tzv. bear marketu (silný medvědí/prodejní trh). Jedinou měnou, která svou výkonností dokáže dolaru konkurovat, je švýcarský frank, který vykázal růst vůči americkému dolaru 0,01 %. Oproti minulému měsíci se nejslabší měnou stal australský dolar, který vůči USD ztratil 5,61 % a dále novozélandský dolar, který smazal zisk z minulého měsíce, díky poklesu o 4,99 %. -
Měsíční report finančních trhů (duben 2022)
V měsíci dubnu tvořil zisky především americký dolar, který se stal hlavním tahounem a iniciátorem trendových pohybů na všech měnových párech. Nejslabší měnou minulého měsíce byl novozélandský dolar, který vůči tomu americkému oslabil o 6,91 %. Ihned v jeho závěsu byl dolar australský, který vykázal pokles 5,95 %. V uvozovkách vítězem, tedy měnou, která nejlépe zvládla dolaru konkurovat, byl kanadský dolar, ovšem i ten vykázal pokles 2,83 %. -
Měsíční report finančních trhů (květen 2022)
Měsíc květen se nesel ve znamení korekčních pohybů, které v tomto měsíci korigovaly trendové pohyby, kterých se obchodníci dočkali minulý měsíc, díky silnému americkému dolaru. Nejsilnější měnou se v květnu stal australský dolar, který vykázal posílení vůči dolaru americkému o 2,32 %. Druhou nejsilnější měnou se stal švýcarský frank s 2,26 % a v jeho těsném závěsu je euro, které posílilo o 2,23 %. Naopak nejslabší měnou se v květnu stal japonský jen, který sice posílil o 0,21 %, ale i tak se jedná o nevýraznou tržní korekci. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Náš svět je plný znaků a symbolů. V běžném životě se s nimi setkáváme téměř všude. Příkladem různých forem grafických znaků a piktogramů jsou jakákoliv písma, dopravní značky, smajlíky, gesta, atd. Také finanční svět je bohatý na různé vizuální symboly a ztvárnění. Například býci a medvědi jsou symboly růstu a poklesu ceny, svíčkové grafy jsou obrazovým ztvárněním pohybů cen na trhu. Posledně zmíněným – svíčkovým grafům a formacím – se budeme věnovat v tomto článku. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
V první části článku jsme si odpověděli na otázku, proč jsou svíčkové grafy a formace důležité a jsou tedy v tradingu velmi oblíbené. Zaměřili jsme se na jednosvíčkové Doji, Hammer, Hanging Man a dvousvíčkové Engulfing a Piercing Pattern. V dnešní druhé části si povíme více o protějšku k Piercing Pattern - Dark Cloud Cover, dále o dvousvíčkových patternech Harami, jednosvíčkových Inverted Hammer, Shooting Star a trojsvíčkových Morning Star a Evening Star. -
Obchodování formací konsolidace
V dnešním článku se podíváme hlavně na různé patterny konsolidace, které se objevují na různých úrovních grafu. Rozdělíme si je podle typů a řekneme si, co nám jejich prostřednictvím trh vlastně chce sdělit. Pro možnost jejich praktického využití si uvedeme i logické možnosti vstupu a výstupu z pozice. Jedná se v podstatě o čistou Price Action, tedy chování ceny samotné, protože nepotřebujete žádné indikátory k tomu, abyste tyto formace mohli obchodovat. -
Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL). -
Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)
V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné. -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (1. část)
Obchodníci na finančních trzích mají možnost postavit svoji strategii na technických či fundamentálních ukazatelích. Většina retailových obchodníků ke své analýze využívá technickou analýzu, kde mají na výběr mezi Price Action a technickými indikátory, případně kombinují oba přístupy. Dnešní článek nemá ambici porovnávat, který přístup je lepší, ale naopak se podíváme na to, jaké jsou oblíbené kombinace sledování čistého grafu (Price Action) společně s technickými indikátory. V tomto článku se podíváme konkrétně na náš oblíbený indikátor Stochastic, který můžeme využívat jako potvrzovací signál ke vstupu do obchodní pozice, ale i k výstupu z obchodu. -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (2. část)
V předchozím článku jsme si představili některé kombinace technických indikátorů společně s Price Action, které mohou obchodníci využívat ke svému obchodování. Konkrétně jsme se zaměřili na oblíbený indikátor Stochastic. V dnešním díle se nezaměříme výhradně na jeden jediný indikátor, ale podíváme se na několik dalších možností, jak pomocí Price Action a indikátorů najít kvalitní obchodní signál.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |