Sobota 15. června 2024 12:51
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
InstaForex ETF

Investování je pro většinu největším obchodem v životě, tak je zapotřebí k tomu podle toho přistupovat

Napsal:   Sekce: Vzdělávací články

Rozhovor na téma investice a trading s Tomášem Vrankou ze společnosti XTB.

Je dnes podle vás vhodná doba na investování?

Ano, nejlepší čas začít investovat je vždy, nebo se to alespoň říká. Samozřejmě, že kdyby člověk viděl dopředu, mohl by svůj start načasovat zcela ideálně. V praxi se může stát, že člověk začne investovat a během několika prvních měsíců zažije korekci například o 20 %. Pokud však předpokládáme, že pohyby na trzích nemůžeme dopředu předvídat a že akciové trhy rostou zhruba v 80-85 % případů, pak by bylo neinvestování a vyčkávání opravdu velmi hloupé. Peter Lynch k tomu má pěkný citát, který říká, že lidé přišli o mnohem více peněz při čekání na korekce nebo poklesy než během samotných korekcí. Podle mého názoru je tedy ideální čas začít opravdu kdykoli a dnešní situace nám dává ještě lepší příležitost, protože trhy jsou oproti svým maximům asi o 20 % níže. Stále tedy můžeme pracovat s tím, že trhy v drtivé většině případů rostou, dejme tomu, že z 80 %, a současná výchozí pozice je výhodná i v tom, že z těch zbývajících 20 % jsme již několik měsíců mimo. Pokud má někdo rád čísla a statistiky, pravděpodobně už pochopil, že díky tomu má v současné výchozí pozici slušnou statistickou výhodu.

Lidé přišli o mnohem více peněz při čekání na korekce nebo poklesy než během samotných korekcí“
Peter Lynch


Přesto bych se rád podíval na dlouhodobou strukturu trhu z jiného úhlu. Americký akciový trh má odpovídající historii delší než 100 let. Kdybych měl shrnout jeho výkon do tří čísel, byla by to čísla 8, 2 a 90. Průměrný roční výnos indexu S&P 500 se dlouhodobě pohybuje kolem 8 % ročně, což znamená, že počáteční investice se každých 10 let zdvojnásobí. Při investičním horizontu 10 let historie opět ukazuje, že investor má 90% šanci být v zisku. Pokud se tedy na to vše podíváme opět skrze čísla, každý rok čekání může investora stát relativně hodně peněz.

Pokud tedy někdo začíná s investováním, jaké jsou nejběžnější způsoby?

V zásadě bych dnešní možnosti shrnul do tří hlavních variant. První skupinou jsou lidé, kteří investují prostřednictvím banky, což je na Slovensku a v České republice stále velmi oblíbený způsob investování. Banky však mají spoustu omezení, podmínek, výpovědních lhůt, vysoké poplatky a více než 95 % aktivně spravovaných fondů nedosahuje výkonnosti akciového trhu jako celku. Pokud tedy investujete prostřednictvím banky, získáte nižší výnos z 95 %, než když investujete samostatně, například prostřednictvím ETF.

Další oblíbenou možností jsou různí správci ETF. Zprostředkují vám nákup ETF, což je podle mého názoru nejlepší dlouhodobý investiční nástroj pro naprostou většinu lidí, ale dělají to za poměrně vysoké poplatky, například 1 až 1,5 % ročně z hodnoty investice. Investor může v dnešní době nakupovat ETF sám a to bez poplatku, takže pro mě je tento prostředník v podobě správce zcela zbytečný. A to mě přivádí ke třetí možnosti, kterou je investování prostřednictvím brokera. Většina našich klientů, kteří chtějí investovat dlouhodobě, používá pouze ETF na hlavní akciové indexy. Takže si u své banky nastaví trvalý příkaz, a když jim peníze přijdou na investiční účet, vezmou mobil, otevřou platformu, koupí ETF (celý tento proces trvá asi 15 sekund) a opět nemusí měsíc nic dělat. Takže pokud člověk už ví, co chce a na jak dlouho to chce, jiná možnost než tato mi nedává smysl. Tímto způsobem máte své investice pod kontrolou, máte o nich aktuální přehled a hlavně ušetříte spoustu peněz za poplatky různým zprostředkovatelům. Pokud hledíme do horizontu několik let až desítek let, tak úspora poplatků může být až ve statisících korunách.

Řada z těch, kteří stále rozmýšlí nad investováním řeší časovou náročnost při správě svých investic. Jaká je realita?

To samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu člověk postaví. Já osobně mám v hlavě základní rozdělení investorů v XTB do dvou skupin. První skupina chce vybírat a nakupovat jednotlivé akcie. To je časově poměrně náročné. Upřímně si myslím, že když chce člověk opravdu vědět, co dělá, tak je to o stovkách hodin studia, protože analyzování jednotlivých firem je opravdu časově náročné. Ale na druhou stranu musím říct, že většinu lidí, včetně mě, kteří se do tohoto studia pustí, to nesmírně baví,a je to zábavná práce.

Pak je tu ale druhá skupina lidí, kteří hledají nejlepší poměr mezi časem, potenciálním výnosem a rizikem. Pro tuto skupinu jsou nejlepší indexové ETF. Jedná se o koše akcií, kde máte většinou akcie stovek společností v závislosti na tom, jak jsou velké. Index je samoregulační, tedy pokud se společnosti nedaří, vypadne z indexu, pokud se společnosti daří dobře, její váha se v indexu zvýší, takže se jedná o samoregulační mechanismus, který v podstatě vybírá akcie a jejich poměr v portfoliu za vás. Osobně považuji ETF za ideální nástroj pro většinu lidí právě kvůli jejich časové nenáročnosti. I zde si troufám tvrdit, že na základní orientaci stačí opravdu pár hodin, ve kterých prakticky stačí, aby člověk pochopil, jak ETF fungují, co obsahují, jaké zhodnocení může orientačně očekávat a jak je nakupovat.

Ten kdo se chce naučit aktivněji investovat, tak jde by měl začít?

Na internetu je toho dnes hodně, ale mnoho různých influencerů útočí na základní instinkty lidí a láká na obrovské výnosy. Jak jsme si ukázali výše, historický průměrný výnos se pohybuje kolem 8 % ročně a většina fondů nebo lidí nedosahuje ani této hodnoty. Pokud vám tedy někdo nabízí výrazně více, pravděpodobně lže nebo přeceňuje své znalosti a schopnosti. Na světě je opravdu jen velmi málo investorů, kteří dlouhodobě výrazně překonávají akciový trh jako celek.

Investování a množství peněz, které díky němu člověk nakonec získá, je pro většinu lidí buď největším obchodem v jejich životě, nebo druhým největším obchodem hned po koupi vlastního bydlení“
Tomáš Vranka


K investování je třeba přistupovat zodpovědně, s několika hodinami nebo desítkami hodin studia a realistickými očekáváními. Technicky je tedy opravdu snadné začít, stačí si zaregistrovat účet u brokera, poslat peníze a nakoupit akcie nebo ETF. Mnohem důležitější a složitější je však psychologická stránka věci - odhodlání začít, odhodlání studovat, vyhledávat zdroje atd.

Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili vzdělávací kurz o ETF a akciích, kde jsme ve 4 hodinách videí shrnuli základy, od kterých se můžete odrazit. Během osmi zhruba půlhodinových videí se podíváme na vše od základů, porovnání výhod a nevýhod akcií a ETF, přes finanční ukazatele až po osvědčené zdroje, které osobně používám.

Vím, že se člověku ne vždy chce pouštět do nových věcí, když si představí, kolik je za tím práce. Když se o tomto tématu bavím s přáteli a rodinou, samozřejmě na toto téma přijde řeč, a když na mě vytáhnou argument, že chtějí investovat, ale je to příliš složité, rád jim řeknu následující. Investování a množství peněz, které díky němu člověk nakonec získá, je pro většinu lidí buď největším obchodem v jejich životě, nebo druhým největším obchodem hned po koupi vlastního bydlení. Z nějakého podivného důvodu však lidé nejsou ochotni věnovat několik hodin studia něčemu, co jim v budoucnu přinese až několik milionů korun; pokud je totiž horizont dostatečně dlouhý a investice vyšší (například 10 000 Kč měsíčně po dobu 40 let), můžeme se dostat až k vyšším milionům kourn. Na druhou stranu například při výběru auta, což je opravdu řádově nižší investice, nemají problém strávit desítky hodin zkoumáním, najímáním různých poradců apod. Nehledejte proto zkratky, nebojte se začít a připravte se na to, že se chystáte řešit největší investici svého života, a proto byste k ní měli přistupovat zodpovědně.

Jak řekl Warren Buffett, když se ho zakladatel Amazonu Jeff Bezos zeptal, proč ho lidé prostě nekopírují, když je jeho strategie v podstatě jednoduchá, většina lidí nechce bohatnout pomalu.


Jaká rizika začátečníci podceňují?

Některé z nich jsem již popsal výše. Jde hlavně o to najít nějakou zkratku k požadovanému výsledku. Jak řekl Warren Buffett, když se ho zakladatel Amazonu Jeff Bezos zeptal, proč ho lidé prostě nekopírují, když je jeho strategie v podstatě jednoduchá, většina lidí nechce bohatnout pomalu. Kromě toho bych si také dával velký pozor, abyste se nenechali zlákat některými internetovými „odborníky“, kteří slibují obrovské zhodnocení, nebo abyste se nenechali strhnout davem, který začne bezmyšlenkovitě nakupovat různé akcie bez jakékoli podrobné analýzy. Investování je díky dnešním možnostem ETF velmi snadné, ale je třeba začít od základů a pochopit.

Existují nějaké závěrečné rady, které byste investorům poradil?

Není třeba se bát investovat. U nás je to stále "exotika", ale na ve vyspělých ekonomikách je to již běžná součást života většiny lidí. Rádi se srovnáváme se západem a jedním z důvodů, proč se tam lidé mají lépe, je zodpovědný a aktivní přístup k penězům. Kromě toho je opravdu důležité začít co nejdříve a nebát se, že tomu budete muset obětovat několik hodin. Proto se nenechte zlákat vidinou rychlého výdělku, investování není sprint, ale maraton. Na trhu jsou příležitosti, stačí jen trpělivě studovat a pravidelně a dlouhodobě podnikat malé kroky.

Tomáš Vranka

Investor a Senior Account Manager v XTB, autor investičního kurzu

Finančním trhům se věnuje už od dob svého studia na střední škole. Specializuje se hlavně na dlouhodobé investování prostřednictvím hodnotových akcií, doplněných méně známými a menšími tituly s dobrým růstovým potenciálem. Akcie vybírá na základě fundamentální analýzy a za základ úspěchu považuje pravidelnost a dlouhodobost, bez větších zásahů do akciového portfólia. Jeho investičním vzorem je, jak jinak, Warren Buffett. Při investování se řídí jeho mottem „U akcií nevyděláváte na tom, že jste aktivní, ale na tom, že máte pravdu“. V XTB Slovensko působí od roku 2014.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investování do fyzických drahých kovů 4.
  V následujících několika dílech seriálu o investování do fyzických drahých kovů se budeme podrobněji věnovat konkrétním perspektivním stříbrným i zlatým mincím, které patří do kvalitních investičně-sběratelských sbírek.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 5.
  V dnešní části seriálu o investování do fyzických drahých kovů si představíme dalšího zástupce perspektivních investičně-sběratelských mincí, čínské Pandy.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 6.
  V minulých částech našeho seriálu jsme si představili nejdéle vycházející investičně-sběratelské stříbrné mince, australské Kookaburry a čínské Pandy. Dnes se podíváme na investičně nejperspektivnější mince z této kategorie, které nesmí chybět v žádné kvalitní investiční sbírce fyzických drahých kovů.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 7.
  Do investiční sbírky fyzických drahých kovů samozřejmě patří i perspektivní zlaté mince. Podobně jako stříbrné i zlaté mince se dělí na klasické investiční mince, investičně-sběratelské mince a sběratelské (a ty dále na historické a novou numismatiku).
 • Investování do fyzických drahých kovů - 8.
  V dnešní části seriálu o investování do drahých kovů se podíváme na zajímavé domácí investiční produkty a domácí producenty.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 9.
  Dnes se budeme zabývat tím, kde a jak investiční a investičně-sběratelské mince ze zlata a stříbra nakupovat i na co si dát pozor.
 • Investování do velkých technologických společností
  V dnešním rychlém a dynamickém světě, kterému vládnou informační i jiné technologie, jsou investice do technologických gigantů skoro až samozřejmostí. XTB si pro Vás připravilo jedinečného průvodce, který Vás zavede do digitálního světa investování a ukáže Vám, jak se v tomto světě orientovat. Každý den jsme obklopeni technologiemi – proto není divu, že se stávají klíčovými součástmi našich investičních portfolií. Společnost XTB nabízí mezi svými nejoblíbenějšími investičními nástroji akcie významných technologických firem, jako jsou Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, Meta a mnohé další. Možná jsou Vám tyto názvy známé, ale kolik z nás ví, co se skrývá za jejich úspěchem a jak využít jejich investičního potenciálu?
 • Investování do vody aneb Colorado na suchu
  To, co mě přimělo napsat daný článek, byl rozhovor o investorovi, který vlastnil akcie vodních práv v jihozápadním Coloradu. Současné sucho v povodí řeky Colorado patří do čtvrté kategorie. To je označení, které by mělo nastat každých 50 až 100 let. V mých očích zajímavě kritická situace a zároveň mi při tom probíhal hlavou odraz na finančních trzích, proto jsem si udělal malý průzkum, se kterým se s vámi podělím. Podle Becky Ballingerové, která je asistentkou státního klimatologa v Coloradu, přesto povodí řeky Colorado zažilo za posledních 20 let 2000 až 2018 to byly tři sucha a čtvrté sucho je nyní v roce 2021. Ballingerová řekla, že sucha, která pozorujeme, jsou stále mnohem závažnější kvůli teplotní složce. Jsou teplejší. Investor, který držel akcie vodních práv měl velké dilema, zda si má nadále držet tato práva na vodu, která měla každá hodnotu asi 5 000 dolarů. Bylo jich celkem 25 přesně za 125 000 dolarů, nebo by je měla prodat? Byla to těžká otázka.
 • Investovanie do komodít
  Spôsobov ako obchodovať či investovať na finančných trhoch je mnoho, no každé finančné aktívum je niečím výnimočné. V čom sú iné komodity? Ak je človek dostatočne znalý, skúsený a trpezlivý, tak na nich môže robiť zaujímavé výnosy, pretože tak ako aj iné finančné aktíva, tak aj komodity sú cyklické a to znamená, že pri správnom načasovaní vstupu do trhu sa dá urobiť veľké zhodnotenie investície. Medzi komodity patrí napríklad ropa, zemný plyn, zlato, platina, kukurica, pšenica či bavlna. Ja sám som po páde ropy na negatívne hodnoty nakúpil ropné ETFko a urobil na tom zaujímavý zisk za mesiac 17%.
 • Investování – jde v něm pouze o peníze nebo i o něco více?
  Ohledně investování a peněz má řada lidí dost předsudků. Cílem investování je primárně vydělávat peníze, o tom není sporu. Investovat můžete proto, abyste vydělali peníze, byli zabezpečení, koupili si super auto, dům a mohli jezdit na dovolené, a tím to pro řadu lidí možná končí. Je ale zajímavé zamyslet se nad investováním v širším kontextu. Můžete investovat i proto, abyste vydělali peníze a byli zabezpečení, a to vám umožní vaší seberealizaci a dá možnost pomáhat ostatním, protože nebudete muset myslet na zabezpečení základních životních potřeb jako je to, z čeho zaplatíte nájem, jídlo nebo energie.
 • Investování pro každého: Jak fungují frakční akcie?
  Představte si, že byste si mohli koupit akcii nebo burzovně obchodovaný fond (ETF) v hodnotě 2 000 EUR, i když momentálně nemáte k dispozici dostatek finančního kapitálu.
 • Investování versus obchodování: Jak si vybrat správnou finanční strategii
  Při hledání cesty k finanční nezávislosti se mnohdy dostaneme k pojmům investování a obchodování. Ačkoli se snaží oba tyto přístupy směřovat k finančnímu růstu, mají zcela odlišné strategie a filozofie.
 • Investování v recesi? Učte se od těch nejlepších v oboru již tuto sobotu!
  Online investiční konference 2022 se blíží! Již tuto sobotu 26. 11. od 13:00 vystoupí v živém vysílání na YouTube kanálu XTB přední odborníci českého i slovenského světa financí. Hlavním tématem je investování v době recese – řečníci se zaměří na aktuální stav trhů i ekonomiky a přidají svůj výhled na nadcházející rok(y).
 • Investování vs. trading: Jak se liší a co je pro Vás to pravé?
  Dlouhodobé investice, především do akcií a ETF, se v posledních letech stávají stále populárnější, nicméně trading, jakožto druhá hlavní disciplína na finančních trzích, stále zůstává většinou veřejností opomíjena. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma obchodními směry.
 • Investování vs. trading - pro a proti
  V oblasti obchodování na forexovém trhu existují dvě základní filozofie: investování a trading. Oba tyto přístupy mají své jedinečné výhody i nevýhody, což může rozhodování mezi nimi činit značně komplikovaným. V rámci tohoto článku se zaměříme na definice investování a tradingu, a rozebereme argumenty pro a proti k oběma těmto přístupům.
 • Investovať do akcií alebo trejdovať forex?
  Na trhu je mnoho príležitostí, kam môžeme umiestniť svoje peniaze za účelom zisku. Patria medzi ne nehnuteľnosti, termínované vklady, akcie, dlhopisy, forex, zlato a iné. Avšak ak rozdelíme investorov na dve hlavné skupiny, rozdelíme ich na tých, ktorí vkladajú peniaze do akcií a tých do forexu. Akcioví sa volajú investori, forexoví sa nazývajú tradermi. Sto ľudí, sto chutí, preto si každý môže vybrať tie inštrumenty, ktoré mu viac vyhovujú. Základným motívom však je zarobiť čo najviac. Otázkou ale je, ktorá z týchto dvoch skupín má z historického hľadiska väčší potenciál zarobiť viac?
 • Investovať na akciovom trhu sa stále oplatí
  Akciové indexy rastú od dna už viac ako dva týždne a práve teraz je správny čas zamyslieť sa nad tým, ako dlho to bude trvať. Dosiahli sme už na dno aktuálnej krízy a budú indexy ďalej rásť alebo sa pozeráme na pascu pre býkov? Z pohľadu dlhodobého investovania to nemusí byť až tak kritické.
 • iPhone jako nástroj k tradingu - důležité aplikace
  Pokud vlastníte iPhone a chcete ho používat jako svůj tradingový nástroj, pak je tenhle článek určený právě vám.
 • IPO společnosti Dynasty Financial Partners - Platforma SaaS pro brokery
  Trend digitalizace podnikání je jasně vidět v mnoha oblastech, včetně finančního poradenství. A fakt, že se objevil outsourcing digitálních platforem tento proces významně podporuje.
 • IPO společnosti Rhodium Enterprises: Těžaři z Texasu
  V roce 2008 tehdy neznámý programátor pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnil algoritmus pro vytvoření první kryptoměny na světě s názvem Bitcoin (BTC).
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader