Úterý 16. duben 2024 22:06
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Investovanie do komodít

Napsal:   Sekce: Komodity

Spôsobov ako obchodovať či investovať na finančných trhoch je mnoho, no každé finančné aktívum je niečím výnimočné. V čom sú iné komodity? Ak je človek dostatočne znalý, skúsený a trpezlivý, tak na nich môže robiť zaujímavé výnosy, pretože tak ako aj iné finančné aktíva, tak aj komodity sú cyklické a to znamená, že pri správnom načasovaní vstupu do trhu sa dá urobiť veľké zhodnotenie investície. Medzi komodity patrí napríklad ropa, zemný plyn, zlato, platina, kukurica, pšenica či bavlna. Ja sám som po páde ropy na negatívne hodnoty nakúpil ropné ETFko a urobil na tom zaujímavý zisk za mesiac 17%.

Väčšinou majú ľudia ku komoditám nadšenie alebo rezervovaný prístup, no nemalo by to byť ani jedno. Treba ich brať ako to čo naozaj sú. Komodity sú suroviny, ktoré môžu slúžiť aj ako zaujímavá investícia a nielen na reálne využitie. Keď bežný človek nadáva na zdražovanie cien benzínu, tak vy môžete mať nakúpené ropné ETF (Exchange Traded Funds) a namiesto sťažovania si užívať rastúcu hodnotu svojej investície.

Jednou z výhod investovania do komodít je tá, že nemusíme hmotne vlastniť ropu či zemný plyn. Stačí mať nakúpené akcie ropnej spoločnosti alebo komoditné ETF. Ďalšou výhodou komodít je ich rast ak na trhu prevláda strach a neistota. Keď je akciový a dlhopisový trh v poklese, tak na komoditách býva zvyčajne rast, čo znamená, že je medzi nimi inverzná korelácia. To ale nie vždy platí.



ETF vs CFD

Jeden z najvýhodnejších spôsobov investovania do komodít je cez akcie firiem alebo ETF na komodity alebo krátkodobo ETC (Exchange Traded Commodities), pretože vstupná investícia je nízka a náklady takisto. Nákup akcií či ETC sa dá uskutočniť napríklad aj za 100 eur, kdežto pri obchodovaní futures kontraktov treba najlepšie aj niekoľko tisíc eur. Takže nevýhoda futures kontraktov je určite vyššia požadovaná vstupná investícia a rollovery. Pri rolloveroch sa ukončujú kontrakty a vznikajú pravidelné nové, takže sa dlhodobo nedá držať futures kontrakt tak ako akcia alebo ETC. Pri obchodovaní komodít cez CFD (Contract For Difference) zasa obchodník obdrží pravidelne swapy (väčšinou sú záporné), čo sú poplatky za držanie daného obchodu na dennej či týždennej báze. Tieto poplatky nie sú moc veľké, no furt sa to dá považovať za nevýhodu a v konečnom dôsledku to zníži potenciálny výnos.



Nevýhody komodít

Okrem toho, že nie sú dlhodobo stabilné ako akcie, tak sú politicky ovplyvniteľné hlavne OPECom (Organization of Petroleum Exporting Countries). Ak sa OPEC rozhodne, že navýši produkciu ropy, tak dlhodobo bude cena ropy klesať tak ako v roku 2014. Ďalšia nevýhoda komodít je, že nepredstavuje žiadny reálny výnos ako akcie či dlhopisy v podobe dividend alebo úrokov. Držanie akcií Coca-Coly vám každoročne zarobí niekoľko percent na dividendách či akcie klesajú alebo rastú. Toto sa o komoditách povedať nedá. Tam nie sú žiadne dividendy.


Dôležitosť diverzifikácie

Je veľmi jednoduché nadchnúť sa nejakou obchodnou myšlienkou, no ľudia robia často chybu tým, že stavia celý kapitál na jednu kartu. Pri investovaní je diverzifikácia dôležitá, pretože ak sa jednému finančnému aktívu nedarí, tak výnosy z ostatných môžu udržať vytvorené portfólio v zisku. Nikdy nestavať na jednu kartu! Málokedy sa to vyplatí a často to narobí akurát škody, ktoré investora potom veľmi zamrzia. Ak Vás zaujalo Zlato, tak to koreluje s ostatnými drahými kovmi, tak nakúpte viac druhov zlatých kovov ako napríklad striebro či platina.


Záver

Ciest ako investovať na finančných trhoch je naozaj mnoho, no treba sa naučiť vedieť vybrať tie správne. Komodity môžu ponúknuť veľmi zaujímavé výnosy a medzi ne patrí napríklad zlato, striebro, platina, kakao, káva či pšenica. Do komodít sa dá investovať cez akcie, futures kontrakty, ETF či CFD. Medzi najvýhodnejšie jednoznačne patrí ETF a akcie kvôli nízkym nákladom a neláka to investora tak špekulovať ako pri futures či CFD. Medzi nevýhody komodít patrí ich nestabilnosť, pretože nepredstavujú žiadny reálny výnos v podobe dividend či úrokov ako napríklad akcie. Všeobecne je známe, že pri investovaní by sa malo diverzifikovať portfólio a to platí aj u komoditách. Nestaviať na jednu kartu.

René Remšík

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investování do fyzických drahých kovů 2.
    V první části seriálu o investování do fyzických drahých kovů jsme si řekli o vhodnosti diverzifikace obchodního kapitálu i do jiných investičních aktiv než pouze do produktů finančních trhů. Vhodnou a historicky osvědčenou investiční třídou jsou drahé kovy ve fyzickém provedení (mince, sady, slitky).
  • Investování do fyzických drahých kovů 3.
    Pokračování seriálu o investování do fyzických drahých kovů.
  • Investování do fyzických drahých kovů 4.
    V následujících několika dílech seriálu o investování do fyzických drahých kovů se budeme podrobněji věnovat konkrétním perspektivním stříbrným i zlatým mincím, které patří do kvalitních investičně-sběratelských sbírek.
  • Investování do fyzických drahých kovů - 5.
    V dnešní části seriálu o investování do fyzických drahých kovů si představíme dalšího zástupce perspektivních investičně-sběratelských mincí, čínské Pandy.
  • Investování do fyzických drahých kovů - 6.
    V minulých částech našeho seriálu jsme si představili nejdéle vycházející investičně-sběratelské stříbrné mince, australské Kookaburry a čínské Pandy. Dnes se podíváme na investičně nejperspektivnější mince z této kategorie, které nesmí chybět v žádné kvalitní investiční sbírce fyzických drahých kovů.
  • Investování do fyzických drahých kovů - 7.
    Do investiční sbírky fyzických drahých kovů samozřejmě patří i perspektivní zlaté mince. Podobně jako stříbrné i zlaté mince se dělí na klasické investiční mince, investičně-sběratelské mince a sběratelské (a ty dále na historické a novou numismatiku).
  • Investování do fyzických drahých kovů - 8.
    V dnešní části seriálu o investování do drahých kovů se podíváme na zajímavé domácí investiční produkty a domácí producenty.
  • Investování do fyzických drahých kovů - 9.
    Dnes se budeme zabývat tím, kde a jak investiční a investičně-sběratelské mince ze zlata a stříbra nakupovat i na co si dát pozor.
  • Investování do velkých technologických společností
    V dnešním rychlém a dynamickém světě, kterému vládnou informační i jiné technologie, jsou investice do technologických gigantů skoro až samozřejmostí. XTB si pro Vás připravilo jedinečného průvodce, který Vás zavede do digitálního světa investování a ukáže Vám, jak se v tomto světě orientovat. Každý den jsme obklopeni technologiemi – proto není divu, že se stávají klíčovými součástmi našich investičních portfolií. Společnost XTB nabízí mezi svými nejoblíbenějšími investičními nástroji akcie významných technologických firem, jako jsou Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, Meta a mnohé další. Možná jsou Vám tyto názvy známé, ale kolik z nás ví, co se skrývá za jejich úspěchem a jak využít jejich investičního potenciálu?
  • Investování do vody aneb Colorado na suchu
    To, co mě přimělo napsat daný článek, byl rozhovor o investorovi, který vlastnil akcie vodních práv v jihozápadním Coloradu. Současné sucho v povodí řeky Colorado patří do čtvrté kategorie. To je označení, které by mělo nastat každých 50 až 100 let. V mých očích zajímavě kritická situace a zároveň mi při tom probíhal hlavou odraz na finančních trzích, proto jsem si udělal malý průzkum, se kterým se s vámi podělím. Podle Becky Ballingerové, která je asistentkou státního klimatologa v Coloradu, přesto povodí řeky Colorado zažilo za posledních 20 let 2000 až 2018 to byly tři sucha a čtvrté sucho je nyní v roce 2021. Ballingerová řekla, že sucha, která pozorujeme, jsou stále mnohem závažnější kvůli teplotní složce. Jsou teplejší. Investor, který držel akcie vodních práv měl velké dilema, zda si má nadále držet tato práva na vodu, která měla každá hodnotu asi 5 000 dolarů. Bylo jich celkem 25 přesně za 125 000 dolarů, nebo by je měla prodat? Byla to těžká otázka.
  • Investování – jde v něm pouze o peníze nebo i o něco více?
    Ohledně investování a peněz má řada lidí dost předsudků. Cílem investování je primárně vydělávat peníze, o tom není sporu. Investovat můžete proto, abyste vydělali peníze, byli zabezpečení, koupili si super auto, dům a mohli jezdit na dovolené, a tím to pro řadu lidí možná končí. Je ale zajímavé zamyslet se nad investováním v širším kontextu. Můžete investovat i proto, abyste vydělali peníze a byli zabezpečení, a to vám umožní vaší seberealizaci a dá možnost pomáhat ostatním, protože nebudete muset myslet na zabezpečení základních životních potřeb jako je to, z čeho zaplatíte nájem, jídlo nebo energie.
  • Investování je pro většinu největším obchodem v životě, tak je zapotřebí k tomu podle toho přistupovat
    Rozhovor na téma investice a trading s Tomášem Vrankou ze společnosti XTB.
  • Investování pro každého: Jak fungují frakční akcie?
    Představte si, že byste si mohli koupit akcii nebo burzovně obchodovaný fond (ETF) v hodnotě 2 000 EUR, i když momentálně nemáte k dispozici dostatek finančního kapitálu.
  • Investování v recesi? Učte se od těch nejlepších v oboru již tuto sobotu!
    Online investiční konference 2022 se blíží! Již tuto sobotu 26. 11. od 13:00 vystoupí v živém vysílání na YouTube kanálu XTB přední odborníci českého i slovenského světa financí. Hlavním tématem je investování v době recese – řečníci se zaměří na aktuální stav trhů i ekonomiky a přidají svůj výhled na nadcházející rok(y).
  • Investování vs. trading: Jak se liší a co je pro Vás to pravé?
    Dlouhodobé investice, především do akcií a ETF, se v posledních letech stávají stále populárnější, nicméně trading, jakožto druhá hlavní disciplína na finančních trzích, stále zůstává většinou veřejností opomíjena. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma obchodními směry.
  • Investování vs. trading - pro a proti
    V oblasti obchodování na forexovém trhu existují dvě základní filozofie: investování a trading. Oba tyto přístupy mají své jedinečné výhody i nevýhody, což může rozhodování mezi nimi činit značně komplikovaným. V rámci tohoto článku se zaměříme na definice investování a tradingu, a rozebereme argumenty pro a proti k oběma těmto přístupům.
  • Investovať do akcií alebo trejdovať forex?
    Na trhu je mnoho príležitostí, kam môžeme umiestniť svoje peniaze za účelom zisku. Patria medzi ne nehnuteľnosti, termínované vklady, akcie, dlhopisy, forex, zlato a iné. Avšak ak rozdelíme investorov na dve hlavné skupiny, rozdelíme ich na tých, ktorí vkladajú peniaze do akcií a tých do forexu. Akcioví sa volajú investori, forexoví sa nazývajú tradermi. Sto ľudí, sto chutí, preto si každý môže vybrať tie inštrumenty, ktoré mu viac vyhovujú. Základným motívom však je zarobiť čo najviac. Otázkou ale je, ktorá z týchto dvoch skupín má z historického hľadiska väčší potenciál zarobiť viac?
  • Investovať na akciovom trhu sa stále oplatí
    Akciové indexy rastú od dna už viac ako dva týždne a práve teraz je správny čas zamyslieť sa nad tým, ako dlho to bude trvať. Dosiahli sme už na dno aktuálnej krízy a budú indexy ďalej rásť alebo sa pozeráme na pascu pre býkov? Z pohľadu dlhodobého investovania to nemusí byť až tak kritické.
  • iPhone jako nástroj k tradingu - důležité aplikace
    Pokud vlastníte iPhone a chcete ho používat jako svůj tradingový nástroj, pak je tenhle článek určený právě vám.
  • IPO společnosti Dynasty Financial Partners - Platforma SaaS pro brokery
    Trend digitalizace podnikání je jasně vidět v mnoha oblastech, včetně finančního poradenství. A fakt, že se objevil outsourcing digitálních platforem tento proces významně podporuje.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank