Fundamentální analýza
V minulém týdnu proběhlo zasedání amerického Fedu. Ten podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny na 4,50 %. Šéf Fedu Powell k tomu uvedl, že úroveň sazeb je odpovídající a je potřeba vyhodnotit další vývoj tarifů.
A právě k tarifům příšla zásadní zpráva. Spojené státy a Čína se totiž dohodly na výrazném zmírnění vzájemných cel. Nově budou cla na čínské zboží snížena na 30 % a na americký export do Číny na 10 %. Obě strany zároveň slíbily, že tato nižší cla zůstanou v platnosti nejméně 90 dní a zavázaly se k vytvoření mechanismu pro pokračování dialogu o hospodářských a obchodních vztazích.
Tato překvapivá dohoda je jednoznačně pozitivním signálem pro akciové indexy, protože snižuje riziko výskytu recese v USA.
Tématem tohoto týdne je inflace v USA. V úterý byla reportována spotřebitelská CPI. Očekával se meziměsíční nárůst o 0,3 %, ale data překvapila a inflace rostla pouze o 0,2 %. S ohledem na to, že duben byl první měsíc, kdy USA zavedly tarify, byl tento výsledek zcela nečekaný. Ve čtvrtek bude reportována průmyslová inflace PPI. Pokud by data vyšla nižší, než je očekávání, mohl by to být pravděpodobně býčí signál pro akciové indexy a americký dolar by pak mohl oslabovat.
Technická analýza
Akciové indexy prudce rostou pod vlivem zpráv o jednáních mezi USA a Čínou ohledně tarifů. Tyto zprávy vyvolávají naději na dosažení určitého kompromisu, který by měl výrazně zmírnit dopady obchodní války.
Graf č.1: Index S&P 500 na denním časovém rámci
Z pohledu technické analýzy jsme vminulých článcích naznačovali růst indexu S&P 500, který se zatím potvrzuje. Aktuálně je cena těsně u rezistence 5 900 bodů. Na proražení rezistence je ale nevýhodné spekulovat. Longaři si proto budou muset počkat na pullback k supportu, který je nyní na hodnotě 5 780 bodů, kde může být vhodný vstup do obchodu ve směru long. Druhou možností je počkat na break hodnoty 5 900 a po jejím retestu pak vstoupit long.
Rostoucí tendence na indexech jasně potvrzuje index DAX, který překonal svoje historické maximum. Z tohoto pohledu je stále v platnosti rostoucí trend, který nadále potvrzuje náš indikátor Purple Strike. Pro vstupy ve směru long je pak vhodné čekat na pullback k nějaké hladině supportu. Nejbližší support je v tomto případě na hodnotě 23 467 bodů. Zde bylo předchozí maximum, které fungovalo jako rezistence. Po proražení se z něj stal support.
Obrázek č.2: DAX na denním časovém rámci
Dalšími supporty jsou nevyplněné Fair Value Gapy. Horní hrana nejbližšího FVG je na hodnotě 22 850 bodů.
V minulém článku jsme analyzovali také eurodolar, který se pohybuje v rostoucím trendu. Předpoklad, že by se tento pár mohl odrazit od hodnoty 1.12 směrem nahoru nevyšel. Místo toho došlo k silnému proražení této hodnoty, která je tak nyní rezistencí, ke které se cena opět vrátila. Nyní je otázka, co by mohlo následovat. Červená barva indikátoru Purple Strike zatím naznačuje, že by mohla pokračovat korekce rostoucího trendu, tedy pohyb dolů.
K tomuto indikátoru malou poznámku: Pokud indikátor budete chtít použít, je dobré vědět, že Purple Strike funguje dobře v trendech, ve kterých vás dokáže podržet velice dlouho, jak vidíte v uvedeném grafu. Nevýhodou ale je, že dává falešné signály v bočních pohybech.
Graf č.3: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Aktuální situace se jeví z pohledu technické analýzy jako ideální k výhodnému vstupu ve směru short. Cena je u rezistence 1.12 a dokud nad ní neuzavře, lze předpokládat, že tato korekce by mohla pokračovat.
Pokud ovšem cena uzavře nad 1.12, mohlo by to naopak značit, že korekce je u konce a mohl by pokračovat rostoucí trend. Z pohledu fundamentu podporu k růstu eurodolaru dává nižší než očekávaná spotřebitelská inflace v USA, která dolar oslabila. Zásadní pro další pohyb bude, jak dopadnou data spotřebitelské inflace ve čtvrtek.
Kde hledat příležitosti v druhé polovině roku?
Připojte se zdarma k webináři Purple Trading a podívejte se na trhy očima expertů. Společně se zaměříme na akciové, komoditní, forexové i kryptoměnové trhy a představíme přístupy, jak na nich hledat příležitosti a volit vhodné strategie.
Exkluzivní webinář vysíláme 21.5.2025 od 17:30
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.