Sobota 20. duben 2024 12:13
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Chyby v tradingu, které nevidíte, ale platíte za ně

01.03.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Při plavbě rozsáhlým oceánem tradingu je snadné zaměřit se na ty největší a nejviditelnější vlny a přehlédnout podvodní proudy, které nás mohou nečekaně strhnout. V tomto článku se ponoříme pod hladinu a prozkoumáme některé z těchto skrytých chyb, které mohou traderům uniknout, a ukážeme si, jak je odhalit a navigovat kolem nich.

Nastavení indikátorů: Víc než jen čísla

Kopírování nastavení indikátorů od ostatních traderů bez pochopení jejich funkce je jako plout v mlze bez kompasu. Může to vypadat jako zkratka k úspěchu, ale ve skutečnosti nás to může zavést na úplně opačnou stranu.

Ať už se jedná o vašeho oblíbeného zkušeného tradera nebo “finfluencera”, který se tradingu věnuje rok, je třeba mít na paměti, že každý trader nahlíží na trhy trošku jinak. Kopírování nastavení indikátorů proto nemůže být zárukou zisků.

Proč kopírování nedává smysl

Indikátory jsou nástroje, ne proroci. Navíc každý trader má svůj jedinečný způsob, jakým interpretuje data, a to, co funguje jednomu, nemusí nutně sedět druhému. Stejně jako dva kapitáni nemohou řídit stejnou loď stejným způsobem v různých mořích, traderům se různí jejich přístupy a preference, a to se musí odrážet v jejich výběru a nastavení indikátorů.

Jak na to

Skutečným klíčem je stát se mistrem vašich nástrojů. Věnujte čas experimentování s různými indikátory a jejich nastaveními. Pozorujte, jak se chovají v různých tržních situacích, a přizpůsobujte je tak, aby odpovídaly vašemu stylu a strategii.


(Například je možné experimentovat i s parametry indikátoru, jako jsou např. záporné hodnoty Fibonacciho retracementu, pokud zrovna trhy trendují).

Nebojte se tedy odchýlit se od běžně doporučovaných hodnot a najít si vlastní cestu. A hlavně je třeba si uvědomit, že svatý grál tradingu v nastavení indikátorů neleží. Klíčové je tyto složky spojit s psychologií, money managementem, fundamenty a dalšími prvky, jejichž neviditelné chyby probereme níže.Psychologické pasti v tradingu

V hlubinách našich myslí se skrývají pasti, které mohou zhatit naše obchodní plány dříve, než si to uvědomíme. Pojďme se podívat na některé z těchto skrytých psychologických chyb a naučme se, jak je obejít.

Potvrzovací klam: Když hledáme jen to, co chceme vidět

Potvrzovací klam je jako mraky, které zatemňují naše výhledy. Tato chyba se projevuje, když upřednostňujeme informace, které potvrzují naše již existující přesvědčení nebo předpoklady, a ignorujeme ty, které by je mohly vyvrátit.

Typickým příkladem je náš pohled do grafu, kdy se nevědomě rozhodneme (resp. máme pocit), že sledovaný EUR/USD přece teď musí jít nahoru. Teprve poté si začneme kreslit do grafu a upravovat indikátory tak, aby se nám domněnka potvrdila. Následně si otevřeme zprávy a hledáme tak dlouho, dokud nám některý z analytiků nepotvrdí, že euro skutečně bude posilovat oproti dolaru. Nicméně realita nám pak často ukáže, že efekt může být přesně opačný.


(Příklad EUR/USD: nesmyslné plánování long pozice a následná realita v podobě obratu do downtrendu).

Jak se vyhnout potvrzovacímu klamu

Neomezujte se na jedno médium nebo analytika. Čím širší spektrum názorů a analýz si prohlédnete, tím objektivnější bude váš výhled. Nebojte se také diskutovat o svých nápadech s ostatními tradery. Často právě názory, které se liší od vašich, vás mohou přimět k zamyšlení a přehodnocení vašich rozhodnutí. Dalším efektivním způsobem je vedení obchodního deníku, které vám pomůže identifikovat, kdy vás potvrzovací klam ovlivnil, a naučíte se tak rozpoznávat situace, kdy se objevuje.

Anchoring (ukotvení): První dojem má velkou váhu

Tato psychologická past se projevuje, když dáme přílišnou váhu první informaci, kterou získáme, a poté ji používáme jako referenční bod pro všechna další rozhodnutí. V tradingu to může znamenat, že se příliš upneme na určitou cenu nebo trend a ignorujeme novější informace, které by nás měly vést k revizi našich pozic.

Je to malinko příbuzné zmíněnému potvrzovacímu klamu, ale s tím rozdílem, že potvrzovací klam pracuje s přítomností, kdežto v ukotvení si držíme své minulé pohledy a analýzy stále v paměti. To nás může dovést k nesmyslným obchodním rozhodnutím na základě starého názoru na trhy, i přes to, že nyní je situace a nálada naprosto odlišná.

Jak se vyhnout ukotvení

Neustále přehodnocujte své pozice a strategie s ohledem na nové informace. Nepřipoutejte se jenom k jednomu výhledu nebo ke konkrétní “férové” ceně. Také se vyplatí mít jasné podmínky pro vstup a výstup z obchodů. To vám pomůže zůstat objektivní a neztratit se v emocích spojených s ukotvením na určité cenové úrovni.

V konečném důsledku trhy jsou přece specifické hlavně tím, že jsou nestálé a proměnlivé, proto i náš přístup musí být flexibilní.

Efekt přežití: Vidíme jen vítěze

Tento klam nás vede k tomu, že se zaměřujeme jen na úspěšné příběhy a ignorujeme ty, které skončily neúspěchem. V tradingu to znamená, že můžeme být příliš optimističtí ohledně našich šancí na úspěch, protože vidíme jen ty, kteří uspěli, a zapomínáme na mnoho dalších, kteří prohráli.

Optimistický přístup obecně není na škodu, protože může být i zdrojem motivace a vytrvalosti v tradingu, nicméně pokud se překlene do nezdravé formy, která se vyznačuje zlehčováním situace či ignorováním rizik, může být zaděláno na pořádný průšvih.

Jak se vyhnout efektu přežití

Připomeňte si, že každý obchod nese riziko ztráty a že úspěšní tradeři jsou často ti, kteří se z neúspěchů poučili a vyvinuli robustní strategie. Zkoumejte příběhy traderů, kteří neuspěli, abyste pochopili, co vedlo k jejich neúspěchu, a naučili se těmto pastem vyhnout. Zároveň je vhodné si uvědomit, jaká je statistika úspěšnosti traderů, kdy podobně jako v klasickém podnikání se konzistentně úspěšnými stali jen ti nejtrpělivější a nejvytrvalejší hráči.

Zde velmi pomůže soustředit se na tu jedinou věc, kterou dokážeme v tradingu ovlivnit, a to jsou samotné ztráty, tedy risk management. Nicméně i ten přináší skryté chyby, které si rozebereme níže.Chyby v money managementu

Klíčem k úspěšnému tradingu není jen schopnost správně předpovídat tržní pohyby, ale také umění správně spravovat své finanční prostředky. Zde se podíváme na některé méně zřejmé, ale zásadní chyby v money managementu, kterých se tradeři mohou dopouštět.

Jednotný objem lotů: Přístup "jedna velikost pro všechny"

Používání stejného objemu lotů pro různé instrumenty je jedna z častých chyb, která může traderům přinést nemilé překvapení. Každý finanční instrument má svou vlastní volatilitu a specifika, což znamená, že riziko spojené s obchodem se může značně lišit.

Typickým příkladem je prohlášení tradera: “Na kapitál 200.000 otevírám 0,2 lotů.” To sice může být relativně v pořádku, nicméně není zde zohledněno několik faktorů, jako jaký instrument si trader vybral, kolik chce na 1 obchod riskovat procent nebo dokonce jak daleko by si chtěl dát tento trader Stop-Loss, aby byl např. schovaný pod relevantní S/R zónou.

Proč je to problém

Instrumenty jako například měnové páry mohou mít mnohem nižší volatilitu než například akciové indexy nebo kryptoměny. Použití stejného objemu lotů pro tyto rozdílně volatilní instrumenty může znamenat, že riskujete nepřiměřeně velkou část svého kapitálu na vysoce volatilních trzích.

Dále různé instrumenty mohou mít různé velikosti kontraktů, což ovlivňuje hodnotu pipu nebo bodu. Nezohlednění těchto rozdílů může vést k neúměrnému riziku.

Jak správně přistupovat k objemu obchodu

Přizpůsobte objem obchodu charakteristikám konkrétního instrumentu. To znamená, že je třeba vzít v úvahu volatilitu a velikost kontraktu, abyste mohli efektivně spravovat riziko. Samotná páka vám totiž už jen slouží k tomu, abyste měli větší marži, nicméně do hry vstupuje i to, kolik procent svého kapitálu jste ochotni riskovat na jednotlivých obchodech. Zde je nutné přizpůsobit objem obchodu tak, aby odpovídal tomuto procentuálnímu riziku vzhledem k velikosti vašeho Stop-Lossu.Další méně známé chyby v tradingu

Přehlížení týdenního či měsíčního vyhodnocení

Jednou z často přehlížených činností v tradingu je pravidelné hodnocení vašich obchodů. Mnoho traderů se soustředí na samotné obchodování, ale zapomínají, že klíčem k zlepšování je systematické vyhodnocování vlastních obchodů. Tato reflexe umožňuje identifikovat silné stránky a oblasti pro zlepšení, což je zásadní pro dlouhodobý úspěch.

Nedostatečná příprava před obchodní seancí

Další podceňovanou chybou je nedostatečná příprava před zahájením obchodní seance. Mnoho traderů vstupuje na trh bez jasného plánu nebo strategie, což často vede k impulzivnímu a nerozvážnému obchodování. Věnování času k analýze trhu, plánování obchodů a nastavení pravidel pro obchodování může výrazně snížit pravděpodobnost chyb a zlepšit celkové výsledky. Je pravda, že některým traderům diskreční trading funguje dlouhodobě, ale většinou je tento úspěch podmíněn dlouhými lety sledování grafů.

Ignorování fundamentálních zpráv

Techničtí tradeři často podceňují význam sledování fundamentálních zpráv a ekonomického kalendáře. Přestože se mohou spoléhat převážně na grafy a technické indikátory, důležité ekonomické události mohou způsobit významné tržní pohyby, které by neměly být ignorovány. O to více, pokud se rozhodnete obchodovat intradenně.

Závěr

Je možné, že některých z výše uvedených chyb jste si již vědomi, nicméně pravdou zůstává, že toto je jen krátký výčet všech možností, které na nás mají vliv. Pochopení a překonávání těchto méně známých chyb může být rozhodujícím krokem na cestě k úspěšnému tradingu. Pravidelná reflexe, důkladná příprava a pozornost k celkovému tržnímu kontextu jsou klíčové pro zlepšení obchodních výsledků. Je třeba nezapomenout, že vzdělávání, vlastní analýza a adaptace strategií jsou základními kameny pro dlouhodobý úspěch v tradingu.

Proto se v rámci psychologie tradingu tvrdí, že neustálé sebezdokonalování a touha po vzdělávání jsou nezbytné pro každého tradera, který chce zůstat v kroku s neustále se měnícími trhy. Neberte tyto chyby jako velký problém, ale spíše je vnímejte jako výzvy, které jsou příležitostí k růstu, a nebojte se experimentovat a upravovat svůj přístup, aby co nejlépe reflektoval vaše cíle a styl obchodování.

Přeji mnoho štěstí na tradingové cestě!

Pepa Zeman
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Psychologie | Akciové indexy | EUR/USD | Ekonomické události | Kapitál | Analýza | Bod | Euro | Grafy | Indikátory | Long | Long pozice | Risk | Měnové páry | Pozice | Riziko | Stop-Loss | Trader | Trading | Trend | EUR | USD | Obchodování | Objem obchodů | Indexy | Psychologie tradingu | Fundamenty | Pravděpodobnost | Výsledky | Obchodovat | Obchodní seance | Vzdělávání | Volatilní | Analytika | Analýzy | Finanční prostředky | FXstreet.cz | Instrument | Instrumenty | Management | Risk Management | Trh | Zprávy | Tradeři | Technické indikátory | Úspěch | Podnikání | Příprava | Svatý grál | Styl obchodování | Kryptoměny | Ztráty | Robustní strategie | Úspěch v tradingu | Výhled | Obchodní plány | Sebezdokonalování | Tým FXstreet.cz | Výstup z obchodu | Objem | Obchod | Statistika | Nálada | Prohlášení | Důležité ekonomické události | Zamyšlení | Trhy | Situace | Zlepšení | Páka | Nastavení indikátorů | Plánování obchodů | Svatý grál tradingu | Úspěšní tradeři | Parametry indikátorů | Umění | Sledování grafu | Riziko ztráty | Plány | Cíle | Příležitosti | Štěstí | Vedení obchodního deníku | Chyby v tradingu | Pozornost | TIM | Hry | Dlouhodobý úspěch | Motivace | Pepa Zeman | CZ | Velký problém | Nastavení indikátoru | Vice | Výhledy | Hodnocení vašich obchodů | Tržní pohyby | Plánování | ProCent | Úspěšné příběhy | Reflexe | Velikost kontraktu | Proč kopírování nedává smysl | Jak na to | Psychologické pasti v tradingu | Psychologické pasti | Pasti v tradingu | Potvrzovací klam | Jak se vyhnout potvrzovacímu klamu | Anchoring | Anchoring (ukotvení) | Ukotvení | První dojem | Jak se vyhnout ukotvení | Efekt přežití | Jak se vyhnout efektu přežití | Chyby v money managementu | Jednotný objem lotů | Proč je to problém | Jak správně přistupovat k objemu obchodu | Známé chyby v tradingu | Nedostatečná příprava | Příprava před obchodní seancí | Ignorování fundamentálních zpráv | Optimistický přístup | Příběhy traderů | Statistika úspěšnosti traderů | Skryté chyby | Předpovídat tržní pohyby | Správně předpovídat tržní pohyby | Správně předpovídat | Spravovat své finanční prostředky | Zásadní chyby | Riziko spojené s obchodem | Prohlášení tradera | Použití stejného objemu lotů | Volatilní instrumenty | Velikosti kontraktů | Vyhodnocování vlastních obchodů | Oblasti pro zlepšení | Nastavení pravidel pro obchodování | Celkové výsledky | Diskreční trading | Techničtí tradeři | Obchodovat intradenně | Významné tržní pohyby | Pravidelná reflexe | Důkladná příprava | Zlepšení obchodních výsledků | Vlastní analýza | Adaptace strategií | Dlouhodobý úspěch v tradingu | Adaptace | Touha po vzdělávání | Statistika úspěšnosti |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\trader-fxstreet.jpg
  Čtyři nejčastější chyby v umísťování Stop-Lossů
  V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na čtyři nejčastější chyby traderů ohledně umísťování Stop-Lossů (SL). Chybná umístění tohoto obchodního příkazu totiž mohou v dlouhodobém horizontu poměrně dost negativně ovlivnit výsledky obchodování, neboť hrozí zbytečné ztráty.
  C:\fakepath\Forex-Trader.jpg
  Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
  Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.
  C:\fakepath\uvod2.png
  Fibonacci retracement a jeho využití v tradingu
  Využití Fibonacciho čísel v cenových grafech je jedním z nejpopulárnějších přístupů v technické analýze. Každý obchodník by měl ale již vědět, že v tradingu neexistuje svatý grál a ani Fibonacciho čísla nejsou výjimkou. Nicméně v kombinaci s dalšími prvky technické analýzy se může jednat o velmi silnou zbraň, která může obchodníkovi pomoci k profitabilnímu obchodování. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, jak se mohou Fibonacciho čísla stát součástí profitabilního obchodního systému.
  forex-trading2.png
  Připravujete se na obchodní den?
  K úspěšnému tradingu je potřeba něco více, než pouze otevírat a uzavírat obchody. Úspěšný trading je totiž také o kvalitní přípravě, neboť kvalitní příprava a rozhodnutí na základě této přípravy nám může výrazně pomoci k dosažení cílů v tradingu. Stejně jako atleti či další sportovci, kteří před závody tráví mnoho času přípravou, tak i tradeři si musí splnit svůj „domácí úkol.“
  Clanek2.png
  Děláte v obchodování tyto chyby?
  Snad nejvíce frustrující věcí v obchodování na finančních trzích je ztrátový obchod, který ztrátový být nemusel, a u kterého navíc víme, že jsme udělali chybu. Tyto ztráty vznikají zpravidla porušením obchodního plánu, ztrátou disciplíny a nekoncentrovaností. V tomto vzdělávacím článku se podíváme na nejčastější chyby mezi obchodníky, které vedou ke ztrátě kapitálu a také se podíváme na to, jak těmto chybám předejít.
  trader-forex-fxstreet-2.png
  Den v životě tradera
  Život tradera může být vzrušující. To je částečně pravda i díky tomu, že finanční trhy mohou v jakýkoliv den překvapit nebo připravit něco nečekaného či nepředvídatelného, solidní obchodní výsledky navíc nejsou zaručené. Realita je ale často taková, že většina dnů je poklidných a nic vzrušujícího se neděje. V dnešním článku se podíváme, jak zhruba vypadá obchodní den tradera. Pro úspěšný trading totiž nestačí pouze samotné obchodování.
  Position-sizing-trading-18032016-1-2.jpg
  Position sizing v tradingu
  V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme.
  stop-loss-03102015-4.png
  Možnosti práce se Stop-Lossem
  V minulém vzdělávacím článku jsme si vysvětlili význam a důležitost Stop-Lossu (SL), který má za úkol chránit náš kapitál. Dnes na minulý článek navážeme a vysvětlíme si další možnosti, jak se Stop-Lossem pracovat. Stop-Loss totiž během otevřeného ziskového obchodu nemusí být umístěn celou dobu na původním místě.
  stop-loss-21092015-1.png
  Používejte SL, váš účet vám poděkuje
  Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích.
  chyby-trader-07092015-3.png
  Další chyby, které stojí obchodníky peníze
  V minulém článku jsme si objasnili největší chyby obchodníků, které vykonávají a díky kterým ztrácí své peníze. V dnešním vzdělávacím článku si vyjmenujeme další nedostatky či chybné kroky obchodníků. Chyb, které lze při obchodování udělat, je nespočet. Každý by si měl být vědom toho, kde má své nedostatky a pracovat na jejich odstranění. Nemělo by připadat v úvahu, že stejnou chybu uděláme vícekrát.
  chyby-trading-03082015-2.jpg
  Největší chyby, které stojí obchodníky peníze
  Pokud jste obchodník na finančních trzích, je velmi pravděpodobné, že jste udělali několik chyb během své obchodní kariéry. Ať už se chyby týkají porušení obchodního plánu, chybného vyhodnocení situace nebo třeba chybně zvolené velikosti pozice, občas nějaká ta chyba přijde. Hlavním úkolem je umět zpětně chyby zanalyzovat a poučit se z nich. Tím se staneme zase o něco lepším obchodníkem a dokážeme chybám předejít. V tomto článku se zaměříme na největší chyby, které obchodníci dělají.
  typobchodnika-15062015-2.png
  Jaký jste typ obchodníka?
  V dnešním vzdělávacím článku se zaměříme na to, v jakém časovém horizontu můžeme otevírat a uzavírat naše obchody na finančních trzích. Jedná se tedy o to, jaký jsme typ obchodníka. Základní rozdělení nám uvádí, že můžeme obchodovat intradenně či pozičně. Určitou variantou je také typ swingového obchodníka, který se řadí někam do rozmezí intradenního a pozičního pojetí tradingu.
  obchodni-denik-18052015-2.png
  Obchodní deník tradera a vedení statistik
  V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit.
  technicka analyza ilustracni 10032014.png
  Úvod do technických indikátorů
  Dnešní článek by měl posloužit těm, kdo se začínají učit obchodovat na forexu, s orientací v základech technické analýzy. Seznámíme se s několika nejrozšířenějšími indikátory a každý z nich uvidíte na praktickém příkladu.
  psychologie 12082013-6.png
  Proč tradeři neustále selhávají?
  Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
  C:\fakepath\images.jpg
  Denní kalendář událostí
  FX kalendář ukazuje časy a popis nejvýznamnějších ekonomických zpráv (fundamentálních zpráv), které se týkají konkrétního měnového páru.

Čtěte více

 • Další chyby, které stojí obchodníky peníze
  V minulém článku jsme si objasnili největší chyby obchodníků, které vykonávají a díky kterým ztrácí své peníze. V dnešním vzdělávacím článku si vyjmenujeme další nedostatky či chybné kroky obchodníků. Chyb, které lze při obchodování udělat, je nespočet. Každý by si měl být vědom toho, kde má své nedostatky a pracovat na jejich odstranění. Nemělo by připadat v úvahu, že stejnou chybu uděláme vícekrát.
 • Disciplína aneb mějte svého kontrolora
  Porušujete neustále svá pravidla ohledně obchodování? Říkáte si po nevydařeném obchodu, že od následujících tržních příležitostí se už opravdu budete držet svého obchodního plánu a pravidel? Pokud jste si odpověděli ano, čtěte náš dnešní článek. V něm si totiž představíme velmi užitečný proces, díky kterému můžete své obchodování posunout zase o něco výše a odpovědět si tak s čistým svědomím na výše uvedené otázky záporně.
 • Disciplína v obchodování - 1. část
  Úspěch obchodníka na finančních trzích úzce koreluje s tím, jak dokáže být disciplinovaný. Obchodní psychologie, se kterou souvisí právě disciplína, tvoří přes 60 % úspěchu v tradingu. Nutnost být disciplinovaný se týká všech prvků v obchodování, ať jde o vstup, výstup, risk na obchod nebo například umění neobchodovat, pokud v trhu není příležitost dle našeho obchodního plánu. Jednoduše řečeno, pokud v sobě dokážeme disciplínu vypěstovat, máme šanci v tradingu uspět. V opačném případě nás čeká trnitá cesta a zbytečné poklesy obchodního kapitálu. V tomto článku proto zmíníme důležité aspekty disciplíny, které je nutno brát na vědomí.
 • Disciplína v životě tradera - část 1.
  Nejúspěšnější tradeři světa jsou velmi disciplinovaní a věřte, že se vyplatí naučit se tuto dovednost a zdokonalovat ji. Jaká je vaše disciplína a sebekontrola? Máte potíže s dodržováním vašeho obchodního systému? Porušujete stále pravidla a díky tomu proděláváte? Je chyba ve vás nebo ve vaší obchodní strategii?
 • Disciplína v životě tradera - část 2.
  Někteří lidé dodržují velmi přísnou disciplínu a dokáží se silně kontrolovat. Jiní jsou zase naopak velice impulzivní (impulzivní chování) a nejsou schopni nic pořádně dodržet. Ovšem existují i extrémně disciplinovaní lidé, kteří si stanovují velmi přísná pravidla a opatrně kontrolují veškeré svoje instinkty. Tito lidé mohou mít potíže s akceptováním ztrát, což bývá v tradingu problém.
 • Důvody, proč jsou tradeři jako profesionální kuchaři
  Obchodování na finančních trzích, podobně jako stát se profesionálním kuchařem, je vysoce výkonnostní činnost, která vyžaduje dovednosti, trpělivost a disciplínu.
 • Dva myšlenkové triky pro zlepšení vstupů a výstupů
  Víte, že existuje účetnictví? Hloupá otázka, já vím? Ale víte, že existuje také mentální účetnictví? Aha! Tak si o něm něco povíme a pak si řekneme, jak to souvisí s tradingem a jak tuto informaci využít ve svůj prospěch. Jinak řečeno jak můžeme tak trochu oklamat svou mysl, abychom zlepšili své obchodování.
 • Etapy přijetí účinného money-managementu
  Trading je velmi individuální záležitost, ve které jste nuceni poprat se s řadou významných témat, abyste dokázali obchodovat úspěšně sami za sebe. Jedna z těžkých věcí je naučit se, že se nedá vyvléct z nutnosti mít silný plán řízení rizika – money-managementu.
 • Faktory, které kazí vaši vědomou praxi
  Všichni forexoví tradeři by se měli snažit neustále posouvat kupředu. Nezáleží na tom, jestli jste začátečníkem, pokročilým traderem nebo se již považujete za profesionála. Všichni obchodníci bez rozdílu by se měli snažit neustrnout na jednom místě. S tím souvisí i odstraňování chyb v tradingu. Každá chyba či zlozvyk kazí vaši výkonnost a ziskovost a je škoda nechat je ve vašem tradingu přítomné. Následující řádky se zaměří na několik vědomých nedostatků obchodování, které je možné odstranit a vylepšit tak váš trading.
 • Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
  Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak funguje naše mysl, programy, které se uložily do naší DNA, a emoce, které jsou odrazem biologických příčin. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, protože se dotýká bez výjimky každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu sebesabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
 • Intradenní trading jako liga mistrů obchodování?
  V jedné z knih věnujících se tradingu, kterou jsem v uplynulých 5 letech přečetl a na jejíž název si dnes bohužel nedokážu vzpomenout, autor definoval intradenní obchodování (day trading) jako světové mistrovství nebo chcete-li ligu mistrů tradingu. Opravdu je tedy day trading naší nejtěžší disciplínou nebo jsou všechny styly stejně náročné?
 • JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.
 • Jak emoce ovlivňují naše obchodní rozhodnutí více, než si myslíme
  Všechny možné knihy a různé blogy o psychologii obchodování často hovoří o nutnosti "odstranit" emoce z rozhodování, abyste dosáhli konzistentnějších obchodních výsledků. Lze však emoce z rozhodování skutečně odstranit?
 • Jak může stres traderům pomoci
  Obchodování na finančních trzích přinejmenším vyžaduje, abyste se každý den potýkali s rizikem a neznámem. Je to jeho přirozená součást a nemá velký smysl s tím nějak bojovat. Tento článek vám naznačí, k čemu může stres být pro tradera dokonce užitečný.
 • Jak na dodržování obchodního plánu
  O potřebě obchodního plánu pro trading toho již bylo mnoho napsáno. A věřte, že rozhodně není zbytečné si vše kolem obchodního plánu připomenout, protože úspěšní forexoví obchodníci plán mají a mají též perfektní disciplínu, co se týče jeho dodržování. Plánují každý svůj obchod a pak také podle toho plánu obchodují.
 • Jak na Money-Management
  Money-Management neboli řízení peněz je soubor pravidel, na základě kterých řídíme velikost rizika riskovaného na obchod s cílem, abychom ochránili zisk a minimalizovali naše ztráty. Dalším důležitým aspektem Money-Managementu je maximalizace zisku. V ideálním případě nám tedy Money-Management dovoluje maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty.
 • Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
  V dnešním článku se podíváme na jednu z nejdůležitějších věcí ohledně tradingu. Povíme si, jak významnou roli v našem obchodování hraje správné Risk-Reward-Ratio (RRR) - poměr rizika a zisku. Správné řízení našeho kapitálu je nedílnou součástí dlouhodobě úspěšného obchodování. Pojem money-management v obchodování představuje různé aspekty řízení rizika a zisku v každém obchodu, který realizujeme. Pokud včas plně neporozumíme významu správného řízení peněz a nedokážeme implementovat techniky řízení peněz, máme velmi malou šanci stát se profitabilním obchodníkem.
 • Jak nechat své zisky v tradingu růst?
  Určitě jste už mnohokrát slyšeli tuto radu: „Omezujte ztráty a nechte své zisky běžet“. Jak to ale udělat? Na to se zaměříme v dnešním článku. Podíváme se na důvody, proč si tradeři nevybírají větší zisky. To souvisí i s tím, jak se trader cítí a jakým pokušení musí odolávat, když je jeho obchod v zisku. A samozřejmě nabídneme několik doporučení, jak svou ziskovost v tradingu zvýšit.
 • Jak ovládat emoce při tradingu
  Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak fungují naše emoce ve spojení s tělem. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, jeho téma vás bude určitě zajímat, protože se dotýká každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu přerušení bezmyšlenkovitého sabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
 • Jak se bránit frustraci z tradingu?
  Každé povolání má svá pozitiva, ale také rizika. Některá jsou dokonce provázena určitými aspekty, působícími na psychiku. Trading je jedním z nich.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader