Pátek 29. březen 2024 14:34
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Rozbřesk: Velká Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra zůstává ve střehu

29.03.2017 09:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie. 

Když voliči Velké Británie loni v červnu odhlasovali vystoupení z EU, byl to pro řadu lidí naprostý šok. Přesto se v prvních týdnech po referendu řada šokovaných výsledkem lidového hlasování utěšovala, že na brexit nedojde, neboť politici ve Velké Británii se zakleknou velmi tvrdého postoje Bruselu k nápadu, že by si některá země dovolila z unie vystoupit. A tak pro tuto skupinu lidí přišel šok číslo dvě, a to když britská premiérka prohlásila, že “Brexit means Brexit? a oznámila konkrétní datum pro spuštění celého procesu, kterým je právě konec prvního kvartálu 2017.

Z hospodářského pohledu byl pro brexitem překvapené asi největší šok fakt, že britská ekonomika po referendu nezkolabovala, ale naopak se jí začalo až nečekaně dařit. Není pochyb o tom, že v makroekonomickém vyhlazení tohoto politického šoku mělo prsty výrazné oslabení libry, které šlo ruku v ruce s dodatečným uvolněním měnové politiky ze strany Bank of England.Přesto strašení “ekonomických expertů? o tom, že po brexitu nastane konec světa, by mělo vejít do učebnic jako důkaz, že se tito astrologové moderní doby často a výrazně mýlí.

Jestliže bylo složité odhadnout reakci britské ekonomiky na brexit v horizontu měsíců a či kvartálů, tak ještě násobně složitější bude věštit, jak se jí povede v následujících dvou letech, kdy bude z EU reálně vystupovat. Do těchto úvah vstupuje řada proměnných, které lze těžko určit. Například bude zachován volný pohyb zboží i služeb? Jak to bude s omezením volného pohybu osob? Odtrhne se Skotsko, eventuálně přemění se Velká Británie na federaci, jak včera navrhl ve FT bývalý britský premiér Gordon Brown? To vše jsou pro hospodářskou budoucnost Velké Británie kardinální otázky, na které nejsou zatím odpovědi. Ale i kdybychom již dnes věděli, že v otázce volného pohybu osob nedojde k žádné dohodě, tak stejně nikdy neodhadneme, jaká může mít tato restrikce vliv na potenciál britské ekonomiky.

A právě fluktuace v očekávání toho jak nakonec brexit dopadne na britské hospodářství, bude důvodem, proč v následujících dvou letech o této ekonomice či její měně ještě hodně uslyšíme. Právě libra bude asi tím nejvhodnějším finančním instrumentem pro manifestaci nadějí a zklamání z brexitu.

FOREX

Region

Zasedání maďarské centrální banky (MNB) vyznělo i přes zrychlující inflaci holubičím směrem. MNB sice ponechala svou hlavní sazbu beze změny, ale zároveň dále omezila množství prostředků, jež si za ní mohou komerční banky ukládat. Forint tak sice v reakci na zasedání oslaboval, nicméně reakce neměla dlouhého trvání.

Dnešek není z hlediska očekávaných událostí zajímavý. To se ale změní již zítra, kdy zasedá ČNB.

EUR/USD/GBP

Silný výsledek americké spotřebitelské nálady dokázal dolaru pomoci zastavit další ztráty. Měnový pár ale nebyl schopen proplout nazpátek pod 1,0800 EUR/USD a zdá se, že v nejbližších dnech zatím nemá dolar po ruce nic stabilnějšího, o co by se mohl opřít - nehledě na dobrá data zatím sázky na růst sazeb v USA nestoupají.

Britská libra nemá radost z toho, že britská premiérka oficiálně odstartovala proces brexit, když včera poslala dopis do Bruselu aktivující článek 50. Lisabonské smlouvy. Trh samozřejmě znervózňuje přístup německých politiků, jejichž postoj vůči Británii před německými volbami přitvrzuje.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Útlum české spotřeby a jmenování nových členů bankovní rady ČNB
    Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností. Zejména nižší a středně-příjmové skupiny budou zasaženy velmi citelně, protože mají vyšší podíl rychle zdražujících cen energií a potravin ve spotřebitelských koších a o poznání nižší úroveň úspor - 20 % lidí s nejnižšími příjmy vše co vydělá, v průměru hned utratí.
  • Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance
    Nedostatek komponent dál brzdí automobilový průmysl, zatímco poptávka po nových autech alespoň podle průzkumů zůstává solidní. Omezené výrobní možnosti nicméně limitují nabídku nových vozů a prodlužují čekací doby, což se automaticky projevuje i na počtech registrací napříč celou EU.
  • Rozbřesk: Vakcína nejvíce pomůže obchodu, pohostinství a hoteliérství…
    Celý svět sází na vakcínu a vysvobození z pandemie v polovině tohoto roku. Vyhledávač Google ukazuje, že od konce října 2020 vyhledávání “vakcíny”, ať už jde o Pfizer nebo Sputnik, raketově roste – za poslední čtvrtrok se zdvojnásobilo. Akciové trhy jsou zase ochotné ignorovat díky víře ve vakcínu veškeré negativní zprávy o nových “lockdownech” (reagujících na nové kmeny koronaviru).
  • Rozbřesk: Vakcína v USA na dohled? Riziková aktiva včetně PLN a HUF v euforii
    Světové finanční trhy se vezou na vlně optimismu a nadějně začínají vyhlížet i domácí „covidová“ čísla, ačkoliv u nich nelze zcela odhlédnout od citelného poklesu v počtech testovaných. Solidně vyznívají i čísla z reálné ekonomiky, nicméně ta jsou zatížena tradičním zpožděním, a tak se vlastně teprve oficiálně dozvídáme to, co se dělo v ekonomice v průběhu září. Jedním z posledních jsou výsledky tržeb odvětví služeb, které byly zveřejněny včera. Vyčíst z nich lze třeba následující…
  • Rozbřesk: Vakcína v USA na dohled? Riziková aktiva včetně zlotého a forintu v euforii
    Světové finanční trhy se vezou na vlně optimismu a nadějně začínají vyhlížet i domácí „covidová“ čísla, ačkoliv u nich...
  • Rozbřesk: Válečná inflace - energie, potraviny a pohonné hmoty
    Inflace bezesporu zůstává na globálních trzích indikátorem číslo jedna, na který se dnes soustředí největší pozornost investorů. Její intenzita v tomto a příštím roce do značné míry rozhodne o tom, jak výrazně ochladne spotřebitelský apetit domácností ve vyspělém světě. Americká inflace v březnu vystoupala na nejvyšší úrovně od roku 1981 (8,5 %) a i to byl jeden z důvodů, proč klíčové americké akciové indexy včera klesaly třetí den v řadě.
  • Rozbřesk: Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře
    Valentýnské grilování šéfky Fedu J. Yellenové v republikánském Kongresu se včera proměnilo v nezvykle galantní představení, v rámci něhož byl vyslán signál, že březnové zvýšení úroků je ve hře. Vzhledem k tomu, že trh včera ráno s něčím takovým počítal jen z 30 %, tak události dnů příštích mohou být zajímavé, neboť do 15. března, kdy Fed zasedá, tržní volatilita patrně vzroste. Chce-li totiž Fed, aby se do výnosové křivky zabudovala očekávání zvýšení úroků (v březnu o 25 bodů) alespoň ze 70 %, tak dolarové úroky budou muset ještě vzhůru. A to se samozřejmě řadě trhů nemusí líbit.
  • Rozbřesk: Vánoční nadílka z ČNB - sazby na 3,75 % a příslib dalšího růstu
    Česká národní banka zareagovala na kumulaci pro-inflačních rizik opět agresivně a zvýšila sazby o 1 procentní bod na 3,75 %. Navíc doprovodné jestřábí komentáře Jiřího Rusnoka nenechaly nikoho na pochybách, že sazby půjdou v novém roce dál vzhůru.
  • Rozbřesk: V centru pozornosti opět inflace. Koruna po ČNB a ECB ztrácí
    Týden centrálních bank mají trhy za sebou, nicméně stále ještě vstřebávají překvapení, o které se po dlouhé době postarala ECB. Ukázalo se totiž, že stále rostoucí inflace už nemusí být z jejího pohledu až tak dílčím problémem, který společná centrální banka může dál přecházet slovy o dočasnosti, a že se doba vyšších úrokových sazeb nachýlila i v eurozóně. Trhy si poselství ECB jasně přebraly a začaly kalkulovat s růstem sazeb ještě v letošním roce. Naproti tomu na českém trhu došlo k pravému opaku.
  • Rozbřesk: V Česku stále zaparkován větší objem zahraničního kapitálu… vadí někomu vysoké devizové rezervy?
    Poslední čísla za českou platební bilanci ukázala, že ani v průběhu června, kdy byla koruna pod nejvyšším tlakem, od nás neodteklo větší množství krátkodobějšího zahraničního kapitálu. I když se koruna v posledních týdnech stabilizovala, zůstává, vzhledem k větší porci zahraničního kapitálu v českém finančním systému i přetrvávajícímu vysokému zajištění exportérů, prozatím zranitelná vůči jakýmkoliv novým poryvům na rozvíjejících se trzích.
  • Rozbřesk: Velká očekávání firem i spotřebitelů
    Končí třetí měsíc, před námi je mimochodem druhé zasedání bankovní rady ČNB, a doposud zveřejněná data z české ekonomiky stále ukazují, že její výkon zůstává i nadále velmi solidní. Ať už jde o produkční statistiky za leden, nové zakázky nebo o tzv. měkká data z firem i od spotřebitelů. Právě ta byla na pořadu dne včera, kdy se znovu ukázalo, jak silná zůstávají očekávání od dalších měsíců, a to jak na straně podniků, tak domácností.
  • Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
    Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar, ale ztrácí i proti svým regionálním konkurentům. Proti koruně je například polská měna na nejslabších úrovních za posledních deset let. Jak k tomu došlo, když polská ekonomika je fundamentálně zdravá, a navíc si průběžně užívá štědrého finančního polštáře v podobě dotací z fondů EU?
  • Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
    Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar,...
  • Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
    Unijní ekonomika byla sice v důsledků uplatňovaných lockdownů ještě v prvním čtvrtletí v recesi, ale už tehdy se začaly projevovat první známky oživení a také inflace. Průmyslová výroba, která ještě v únoru meziměsíčně poklesla o jedno procento, se v březnu opět zvýšila, a to díky výrobě spotřebního zboží i komponent pro další výrobu.
  • Rozbřesk: V Chorvatsku bude od ledna 2023 fungovat euro
    Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
  • Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
    Česká koruna se s vidinou tvrdého omezení ekonomického života dostala pod tlak, překročila zpátky úroveň 26,00 EUR/CZK a dál slábne. Na vině je v posledních týdnech výrazně horší průběh pandemie v Česku než ve většině ostatních evropských zemích a narážení zdravotního systému na své limity, které pravděpodobně povede k omezení pohybu mezi okresy a sadě tvrdších vládních nařízení.
  • Rozbřesk: Vidina vakcíny přebíjí vše a akcie stoupají k novým maximům
    Vakcína jako by na trzích opět byla schopna sebrat všechnu pozornost. Nehledě na zaseknutá jednání ohledně brexitu a neschopnost řady ekonomik rozvolňovat po druhé vlně “bezpečně” proti-pandemická opatření (Izrael, Francie) si akcie razí cestu k novým maximům. Vidina “konečného řešení” pandemie je pro trhy jednoduše příliš lákavá a skrze vakcínu se tak dívají do roku 2021 převážně optimisticky.
  • Rozbřesk: Víkendový krach jednání EU není překvapením, Merkelová a Macron mají trpělivosti dost
    Krach jednání o záchranném fondu EU asi dnes pošle trhy dolů, je to však tak velké překvapení? Po pravdě ne. Návrh, který dostaly národní delegace na stůl je totiž v mnoha ohledech revoluční…za prvé, objem společně rozdělovaných prostředků se oproti minulé finanční perspektivě více než zdvojnásobil - celkový objem peněz v následujících sedmi letech má překonat včetně prostředků ve víceletém finančním rámci 2 biliony eur ( skoro 17% HDP). To už není jen “plácnutí do vody”, ale balík objemem srovnatelný nebo v jistých aspektech dokonce převyšující fiskální reakci Spojených států. A právě velikost fondu byla největším kamenem úrazu v průběhu víkendových jednání.
  • Rozbřesk: Vítězství hnutí ANO v českých volbách trhy nevyvedlo z míry
    Výrazné zisky hnutí ANO trestně stíhaného Andreje Babiše a ztráty “tradičních” demokratických stran zatím trhy podle očekávání příliš nevyvedly z míry. Necítí totiž žádné “bezprostřední” nebezpečí. Jinak by tomu podle nás bylo v případě, kdy by se ANO nedokázalo s demokratickými stranami nalevo (Piráti, ČSSD, KDU-ČSL) nebo napravo (ODS, TOP 09, Starostové) vůbec dohodnout a reálně by hrozila koalice Andreje Babiše s nacionalistickou SPD nebo KSČM.
  • Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
    Česká koruna jako by v posledních týdnech ztratila na své atraktivitě a svezla se s vlnou výprodejů na rozvíjejících se trzích. Existují dobré důvody, které korunu mohou v nejbližších měsících brzdit v rozletu a vést k testování 26,00 EUR/CZK. Věříme ovšem, že její ztráty budou ve finále dočasné a za rok bude koruna oproti dnešním úrovním viditelně silnější (pod 25,00).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank