Investiční pořekadlo Sell in May and go away (Prodej v květnu a ztrať se) popisuje stav, kdy investoři opustí trhy v květnu a přes léto na ně nebudou myslet. Až v září, po dovolené u moře, se na ně vrátí.
Jde samozřejmě o pustou teorii, ale na trzích se stává, že když masa čeká na nějakou událost, dost často se prognóza vyplní. Investoři v podstatě reagují na neexistující jev, který se až díky jejich reakci skutečně dostaví. Léto je proto opravdu spojené s nižšími objemy obchodů a nižší volatilitou.
Jenže republikánský vykuk v Bílém domě letos tradičním prognózám moc nepřeje. V květnu totiž investoři ve velkém nikam neodešli a ani neprodávali. Naopak se bouřlivě nakupovalo.
Na Wall Street si zjevně chtějí vynahradit ztracený duben, kdy trhy klopýtly kvůli celní válce Donalda Trumpa. V květnu se akciové indexy vracely zpátky a na začátku června ukazatel S&P 500 znovu prorazil hranici 6000 bodů, nad kterou osciloval poprvé loni v prosinci.
Většina bank a analytických společností očekává, že americký trh i přes těžkosti v druhém kvartálu nakonec zakončí rok v plusu. Nejčastěji se hovoří o růstu zhruba o deset procent.
Pokud by ale teď měli investoři nechat burzy ladem a vrátili by se až v září, už moc času na akciovou rally by nezbývalo. Je proto pravděpodobnější, že na trzích bude chuť pozice i přes léto posilovat, aby letošní rok nakonec nebyl pro investory tak tragický, jak se ještě před pár týdny zdálo.
Ať už bude další vývoj jakýkoli, květen znovu potvrdil pozici měsíce, který na trzích přivolává zvýšenou volatilitu. Index S&P 500 si meziměsíčně polepšil o rekordních šest procent. Druhým měsícem zvýšené lability je právě září.
Velmi často ale chaotický návrat investorů na burzy způsobí v tomto měsíci spíše než růst krátkodobý otřes. V letošním roce plném zvratů to ale možná bude úplně obráceně.
Filip Kalčák