Pátek 29. květen 2020 06:37
reklama
Dukascopy
reklama
Bossa live trading
reklama
Bossa live trading

Od nesouladu ke ztrátě víry

12.03.2012 17:28  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
“Moudrost není nic jiného než uzdravená bolest.? Robert Gary Lee  

Téma posledních dní: Od nesouladu ke ztrátě víry  V minulých dnech se poprvé začalo mluvit o tom, že by Bernanke mohl na čas stopnout svůj měnový experiment. Důvodem jsou lepší čísla z trhu práce a podpora této strategie (nejen) uvnitř Fedu. Americké centrální bance tato myšlenku zřejmě nechtěně unikla skrze hlásnou troubu Wall Street Journalu Jona Hilsenratha, který se na Fed specializuje. Vše se můžete dočíst ve článku Fed si dává v hodnocení ekonomiky na čas.

Páteční zpráva o americké nezaměstnanosti je pak zajímavá ze dvou důvodů. Díky dobrým číslům bude pro Bernankeho Fed těžké argumentovat ve prospěch nafukování ekonomiky skrze kvantitativní uvolňování a tzv. operaci Twist (pozn. redakce: Fed by podpořil ekonomiku tím, že by kupoval a prodával státní dluhopisy s rozdílnou splatností. Cílem je snížit úroky na vzdálenějším konci výnosové křivky - firmy tak získají důvod investovat, ale banka zároveň hodlá usnadnit refinancování hypotečních úvěrů běžným Američanům.).

Je ironií, že špatné je v tomto případě vlastně dobré a naopak. Ale to je jen obchodní paradigma z prosince loňského roku - nic není takové, jak jsme se domnívali.

Kam jde Čína, tam jde i zbytek světa  Premiér Wen Ťia-pao na výroční schůzi Všečínského shromáždění lidových zástupců naznačil, že cíl pro ekonomický růst bude snížen (konkrétně 7,5 procenta, přičemž v posledních dvou pětiletkách se počítalo s osmiprocentním růstem) , zatímco pozornost se soustředí na “společenskou harmonii?, přesněji veřejné blaho.

Všimněte si hlavně těchto důležitých bodů, o kterých premiér mluvil:

 • Vláda zvýší výdaje na sociální služby a zvedne příjmy středně- a nízkopříjmovým skupinám. Současně podpoří i spotřebitelské půjčky.
 • Budou posíleny zemědělské dotace. Téměř 50 procent z 1,3 miliardy obyvatel Číny žije ve venkovských oblastech, které jsou na zemědělství závislé (zdroj: China Digital Times
Slova Wen Ťia-paa s sebou nesou i další důsledky, které si většina lidí nedokáže ani představit. Analytik Credit Suisse Tung Tchao vidí tato opatření jako konec:
 • zlatého věku investic do infrastruktury
 • zlatého věku exportního boomu
 • zlatého věku realitního boomu

Podobného tématu se dotkla i Světová banka ve své únorové zprávě nazvané Čína v roce 2030: Budování moderní, harmonické a kreativní společnosti s vysokým příjmem. Doporučení Světové banky zahrnuje následující body (a zdá se, že je potvrdila i čínská elita):

 1. Zavést strukturální reformy, aby posílily základy tržní ekonomiky. 
 2. Urychlit inovace a vytvořit otevřený inovační systém. 
 3. Chopit se příležitosti a dát se na “zelené? technologie. 
 4. Rozšířit příležitosti a podpořit sociální bezpečnost u všech skupin. 
 5. Posílit fiskální systém.
 6. Hledat vzájemně výhodné vztahy s okolním světem.  
Tyto body nejsou daleko od mých výhrad a myšlenek z únorového článku Made in China.
Musíme si opět uvědomit, že Čína pohání růst všech států i trhů, a stejně tak je i fiskálním stimulem. Sice se nám to nemusí líbit, ale ve světě, kde je utrácející vydán na milost a nemilost věřitelům, je cena, kterou platí, vlastně druhem otroctví k levným penězům a závislosti na národech, které se nachází daleko od našich hranic.

Čína se od počátků finanční krize v letech 2007/2008 do roku 2010 podílela na celkovém novém růstu globální ekonomiky 50 procenty. Manipulace se základní úrokovou sazbou ale nadělala velkou paseku nejen v modelu ekonomického růstu, ale také v akciových výnosech.  

Trhy letos sázejí na to, že Čína sice přibrzdí, ale i tak si čínská inflace postaví hlavu (i přes výzvy k udržení 4 procent v tomto roce). Podobně se přitom chová i čínská realitní bublina. Během své nedávné návštěvy Číny jsem se setkal se státními tajemníky, kteří v Pekingu vlastní dva nebo tři byty určené ke spekulaci.  Zamýšlené kroky mi ale pořádně nedávají smysl. Zvýšený zájem o harmonii podle mě povede k menšímu růstu, který se pak promítne do světového hospodářství prostřednictvím nižší poptávky po komoditách (nepočítám energie) a obecně neochoty spořit ze strany Číny. Tyto útraty (investice do školství či zdravotnictví) budou opět znamenat horší obchodní bilanci a slabší (a ne silnější) jüan.  

Co si dále zaslouží pozornost investorů?  
Spor Izrael versus Írán: Tato věc nás velmi znepokojuje. Je zřejmé, že Obama doktrína (ve stylu počkáme a uvidíme) není zrovna politika, kterou by Izrael uvítal. Navíc Obamova důvěryhodnost se ze strany Izraele dá v nejlepším případě nazvat jako nucená. Méně než dvě procenta volné kapacity v ropné produkci už totiž znamenají vážný problém. Také pozorujeme, že cena benzinu pokračuje k hranici 5 dolarů za galon. K tomuto posunu došlo poté, co se v minulém týdnu objevila zvěst o poklesu dodávek ropy.  

Merkelová versus MMF versus Club Med: Tato záležitost se začíná nepříjemně komplikovat. Zpráva přednesená nizozemským poslancem Wildersem (z pera britské poradenské firmy Lombard Street Research, podle které by bylo opuštění eura levnější než jeho další používání) znechutila Evropskou unii ještě více všem, co už ji nemají rádi teď. Podle Ústavu pro mezinárodní finance (IIF) a jeho zprávy pro zaměstnance by případný krach Řecka dopadl na eurozónu bilionem eur, což Berlínu na dobré náladě nepřidá. Znovu si dovolím připomenout, že Merkelové dochází čas...
Zpráva o americké nezaměstnanosti: Je jasné, že silné číslo je špatné číslo. Naopak špatné číslo by bylo dobré. Je to sice smutné, ale je to tak.  
Výnosy: Je otázkou, zda máme dluhopisy milovat nebo nenávidět. Zaprvé, proč je milovat? Stále je to nejlevnější varianta na nepříliš vynášejícím akciovém trhu. Ovšem zadruhé, Evropa je nové Japonsko. Objevuje se deflace a pomalejší než pomalý růst. Vítejte v Tokiu, paní Merkelová. A proč radši zvolit krátkodobé dluhopisy? Německo je na štíru se svou vizí vyplatit celou eurozónu a celá věc se pořádně prodražila.  
Akcie: Stále více je zřetelná divergence.

Jak postupovat aneb strategie
Akcie: Short Stoxx50 versus long u našich generických modelů
FX: Short na AUD versus USD (kvůli Číně a zadluženosti), long na USD indexu .  Klíčová hodnota u zlata je 1688/75 USD. Pokud zavře níže, máme tu vrchol cyklu.
Pevný výnos: Zůstaňte ve všech oblastech neutrální. Úvěrové financování a úvěry jsou stále největším rizikem pro narušení trhu.
Ekonomika: Co se týče ekonomických dat, i nadále spoléhejte na návrat k průměrným hodnotám. Věřte, že období, kdy oznamovaná data byla lepší než očekávání, je za námi  a nastupuje období hoších než očekávaných dat.  Evropa padá v oblasti tvrdých čísel volným pádem, zatímco USA se vzpamatovávají z nízkých hodnot a do jejich plachet se možná opřel protivítr. Situace v Číně a Japonsku se obrací k horšímu.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Odliv dividend a slabší export tlačí běžný účet do deficitu
  Běžný účet platební bilance v srpnu pokračuje mírným deficitem, ve kterém pravděpodobně zůstane i po zbytek roku. Za záporným saldem opět stojí nižší přebytek zahraničního obchodu a stále silný odliv dividend do zahraničí (25,3 mld. Kč). Meziročně je tak celkové saldo běžného účtu téměř stejné.
 • Odliv dividend svedl platební bilanci k nule
  Běžný účet platební bilance skončil v březnu jen velice mírným přebytkem 0,2 mld. CZK, což pro trh, který čekal téměř 20 mld., je velké zklamání. Přesto si běžný účet polepšil meziročně o 11,5 mld. CZK poté, co v březnu minulého roku byl ve výrazném deficitu. Za kladnou bilancí v letošním březnu stál zejména obchod se zbožím a službami, který vykázal přebytek 39,7 miliard korun. Přebytek mírně vylepšilo i kladné saldo převodů z rozpočtu EU ve výši 0,3 mld. CZK. Na druhou stranu pak působily výplaty dividend do zahraničí, které dosáhly výše 30,6 miliardy korun. Letos by podle našeho výhledu měl zahraniční obchod vykázat o něco větší přebytek než minulý rok. To by se mělo pozitivně odrazit i v přebytku platební bilance, který by měl letos skončit přibližně stejně jako loni.
 • Odliv dividend už slábne
  Červencový deficit běžného účtu na úrovni -0,1 miliardy korun byl v souladu s naším očekáváním. Oproti konsenzu trhu, který počítal s deficitem 26 miliard korun, se však jednalo o výrazně pozitivní překvapení. Výsledek tradičně podržela bilance zboží a služeb, která vykázala přebytek 15,4 miliard korun. Ve srovnání s minulým měsícem to ale už bylo o 19 miliard méně. Bilance zboží doplácí na dovozně náročné investice, chuť českých domácností utrácet za zahraniční zboží, ale i nižší exportní výkonnost domácí ekonomiky. V červenci polevily i výplaty dividend. Ty dosáhly 11 miliard korun, zatímco ještě v červnu odteklo z České republiky 26 miliard korun. Za celý letošní rok očekáváme, že běžný účet vykáže kladnou bilanci na úrovni 1 % HDP, tedy zhruba o jednu desetinu méně než loni.
 • Odliv kapitálu z ČR je nadstandardně vysoký, tvrdí vládní analýza
  Odliv výnosů firem z ČR je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v Česku a EU. Nejvýraznější ...
 • Odliv kapitálu z emerging markets již kompletně neguje evropské a japonské QE
  V minulosti jsme s na tomto místě několikrát věnovali tématu odlivu kapitálu z emerging markets ekonomik (EM) - napřík...
 • Odložené olympijské hry ze sponzorů nejvíce zasáhnou ty japonské
  Kvůli odkladu olympijských her v Tokiu z letošního léta na příští rok musí své plány pro tuto největší marketingovou akci přehodnotit stovky společností z celého světa. Nejvíce ale tento krok dopadne na 66 japonských sponzorů, napsala dnes agentura Bloomberg. Organizátoři se totiž v gestu národní hrdosti opřeli o domácí značky, jako je pivovar Asahi Group Holdings či výrobce obuvi, sportovních potřeb a sportovního oblečení Asics. Japonské podniky do olympijských her investovaly 3,3 miliardy dolarů (83,4 miliardy Kč), což je trojnásobek předchozího rekordního domácího vkladu.
 • Odložení dohody a nová cla. Trump posílá akcie a výnosy dolů
  Také dnes to na finančních trzích vypadalo o poznání lépe ráno než nyní odpoledne. Je to vidět na akciích i dluhopisech. Útraty Američanů na začátku vánoční nákupní sezóny nesplnily odhady, přestože se na Cyber Monday objednalo o 17 pct zboží více než loni. To nepotěší, neboť síla amerického spotřebitele je pro růst ekonomiky zásadní. Hlavním dnešním tématem je ale něco jiného - naplnilo se varování před dalšími příspěvky k tématu obchodní války.
 • Odložení olympiády vyjde Japonce na zhruba šest miliard dolarů, japonská měna mírně oslabuje
  Poprvé v historii pořádání novodobých olympijských her, tedy poprvé od konce 19. století, se tyto hry uskuteční v přeloženém termínu. Olympiáda v Tokiu se uskuteční místo letošního roku až v roce 2021. Šíření koronavirové nákazy si tak v podobě odložení tak rozsáhlé a nákladné akce, jakou jsou olympijské hry, vyžádalo v tomto smyslu dosud svojí největší oběť.
 • Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra
  Úterní obchodování na hlavních finančních trzích se oproti začátku týdne nese v pozitivnějším duchu. Během obnovení obchodní války USA - Čína se už stalo trochu pravidlem, že po silně negativních zprávách přichází takové, které dají trhům naději a přispějí k jejich zklidnění. O tom jsme spekulovali už včera a stalo se - USA potvrdily mírnější postup vůči Huawei, respektive odložení sankcí o tři měsíce.
 • Odložení zvyšování sazeb ECB
  Tým RBI před pár dny přistoupil k radikální změně výhledu pro měnovou politiku ECB. Tento čtvrtek proběhne jednání bankovní rady včetně zveřejnění nové prognózy centrální banky. Očekáváme, že dojde ke snížení prognózy hospodářského růstu eurozóny a spotřebitelské inflace pro následující roky. Tomu nasvědčují poslední statistiky, ale i nedávná prohlášení jednotlivých členů bankovní rady. ECB se tak bude snažit i nadále držet očekávání trhu na co nejnižších úrovních. Proto očekáváme, že první zvýšení úrokových sazeb, které je v současnosti naplánováno na září, bude na tomto zasedání odloženo minimálně do konce tohoto roku. Zároveň také proběhne debata o možném spuštění nového programu úvěrů pro banky (místo původního programu TLTRO). Možná se dočkáme i jeho schválení, nicméně konkrétní podmínky nových úvěrů budou podle našeho názoru představeny později.
 • Odpálila agentura S&P ve finančním systému bombu?
  Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou na stejných úrovních, p...
 • Odpoledne euru vyšlo, pomohlo krátkodobé zlepšení zájmu o riziko
  Euro dopoledne oslabilo skoro na 1,3550, pak se ale začalo zvedat a nakonec je ...
 • Odpoledne nabité makroekonomickými událostmi; analýza GBP/JPY, AUD/NZD a ZLATA
  Dnes odpoledne nás čeká zasedání Evropské centrální banky (ECB), před nímž euro silně oslabuje. Očekává se, že ba...
 • Odpoledne nás čeká záplava makrodat z amerického a kanadského trhu práce
  Mohlo by se zdát, že důležitost dnešního reportu NFP z amerického trhu práce je po posledním zasedání nižší. Fed zaujal pevné holubičí stanovisko a ani silná data po hrozivých únorových výsledcích (jen 20 tis. nových pracovních míst) by na jeho postoji zatím neměla nic měnit. Důležitý bude kromě počtu nových pracovních míst opět hlavně růst mezd. I když jsme v poslední době svědky klesající korelace mezi mzdovým a cenovým růstem. Konsenzus hovoří o březnovém přírůstku o 177 tisíc nových pracovních míst a růst mezd by měl dosáhnout na 3,4 % y/y. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 3,8 % a míra participace na pracovním trhu se očekává na úrovni 65,2 %. Data budou zveřejněna ve 14:30 a očekáváme relativně silnou reakci na USD, a to zvláště v případě výrazně horších výsledků.
 • Odpoledne na trzích vypadá lépe než ráno, euru ani koruně se ale nedaří
  Hlavní trhy vstoupily do nového týdne negativně, ale během pondělního evropského obchodování se přece jen situace zlepšila. Akcie v Evropě zmenšují své ztráty a v Americe už sledujeme u hlavních indexů pouze mírný pokles až stagnaci. Bezpečné dluhopisy jsou na tom smíšeně a oproti ránu tedy klesly. Dluhopisům na periferii se vesměs daří dobře, drahé kovy klesají.
 • Odpoledne nesvědčilo akciím ani dluhopisům. Euro dál stoupá
  Na finančních trzích během dneška můžeme sledovat sérii málo vlivných zpráv a postupné zhoršování sentimentu na akciích, ale i dluhopisech. Průmyslové objednávky v Německu dopadly hůř, než se čekalo, když v říjnu obnovily pokles. Slabší byly i maloobchodní tržby v eurozóně, zatímco zdejší HDP zůstalo po revizi beze změny.
 • Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu
  Po nejednoznačném ránu našly finanční trhy během odpoledne společné téma a tím je větší chuť riskovat. Zprvu klesající...
 • Odpoledne pomohlo koruně k ziskům, nálada na hlavních trzích se zlepšila. Euro nad 1,27
  Náladu na finančních trzích dopoledne negativně ovlivnil propad německého indexu...
 • Odpoledne přesvědčivý obrat trhů nepřineslo, dolar však využívá výhodu vyšších výnosů
  Úterý trhům nepřineslo mnoho nových impulsů. Ráno vyšly finální indexy nákupních manažerů v eurozóně, které ale nemají velký potenciál měnit situaci. Nic významného k výhledu měnové politiky jsme se odpoledne nedozvěděli od Neela Kashkariho z Fedu. Čína ani USA mezitím nepřispěly dalším rozdmýcháváním obchodních sporů. To je pro trhy samozřejmě dobře, neboť dostaly šanci na konsolidaci. Napětí kolem technologického sektoru bez nových zpráv rovněž částečně vyprchává.
 • Odpoledne přináší značné ztráty i koruně, odolnost jí nakonec nevydržela
  Zatímco na jiných trzích se výprodeje projevily vzápětí po informacích z Fedu, koruna si dala na čas. Ještě dnes...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fio banka
FXGiants
FBS
reklama
Admiral spread new