Sobota 13. srpen 2022 05:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading akcie CFD
reklama
Coinfy

Šéf MMF pro Evropu: Plán další pomoci Řecku se musí změnit, východiska padla (+klíčové milníky)

06.10.2011 13:11  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zatímco je to ochota pomoci Evropě nákupem dluhopisů, dominantně akcentována jako postoj MMF k dluhové krizi starého kontinentu, mnohem vážnější slova k charakteru další pomoci Řecku pronesl šéf Mezinárodní měnového fondu pro Evropu Antonio Borges. Podle něj východiska, na kterých stála červencová dohoda na druhém balíku finanční pomoci Řecku, dnes již v zásadě kompletně neplatí a bude proto nutné změnit podobu další pomoci Řecku i míru a způsob zapojení soukromého sektoru.

Evropští lídři se 21. července dohodli na druhém balíku finanční pomoci Řecku v rozsahu 109 miliard eur, včetně dobrovolné účasti soukromého sektoru (bank) s akceptací 21% ztráty ze svých investic do řeckého dluhu. „Evropa došla k řešení podmínek velmi dobrých pro situaci bank a více než dobrých pro kompenzaci na straně Řecka. Jenže – od července je situace v Evropě podstatně jiná, zejména ohledně vývoje úrokových sazeb. Program bude nezbytně muset být přehodnocen,“ uvedl Borges s tím, že jak, je na Evropanech. Připomíná ale zejména, že ztráta, na kterou přistoupily banky v rámci komplexního řešení pomoci Řecku vycházela z předpokladů, že se Řecko vrátí na trhy v roce 2012, že tamní ekonomika v roce 2012 poroste o 0,6 procenta, že bude naplněn cíl rozpočtového schodku, cíl privatizace a nejen schváleny, ale hlavně také postupně implementovány strukturální reformy. „Je zjevné, že řada z těchto parametrů je od července někde jinde, změnit se proto musí také druhá pomoc,“ uvedl Borges. „Řecko je v mnohem hlubší recesi a to mění vše, od výhledu na růst ekonomiky, přes rozpočet přes všechny další parametry,“ dodal.

Podle Borgese se musejí změnit podmínky zapojení bank a MMF nad plánem pracuje. „Pokud se Evropa rozhodne k většímu odpisu dluhu, musí přispět méně do záchranného balíku. Menší ztráta pro banky naopak znamená větší náklady pro daňové poplatníky,“ uvedl šéf evropských operací MMF. Připomněl, že šéf ECB je velkým oponentem značných ztrát pro daňového poplatníka.

„Jestliže se Evropa rozhodne k menšímu odpisu dluhu, protože se obává o důvěru v ni, ve finanční sektor, a to je pozice prezidenta ECB Tricheta, jestliže říká, že ať Řecko dělá co dělá, dostane se jí pomoci za velkorysých podmínek, dobře, MMF s tím může žít. Mějme ale na mysli, že velký odpis dluhu, a je jedno jak velký, nevyřeší řecký problém, protože země si dál bude muset chodit na trh pro zdroje na svůj chod. A to po několik příštích let. Jsou to skutečné reformy ekonomiky, které jsou nezbytné,“ uvedl Borges.

Do konce roku 2011 zbývají necelé tři měsíce. Jaké jsou hlavní milníky, které mohou rozhodnout o dalším vývoji Řecka (i celé dluhové krize v Evropě)? Dnes ECB rozhodne o nastavení sazeb. Snížení se většinově neočekává, nasazení dalších nástrojů ano. 13. října proběhne schůzka ministrů financí eurozóny, která přiblíží rozhodnutí o uvolnění další tranše pomoci Řecku v rozsahu 8 mld.EUR. O den později jsou splatné 2 mld. EUR, další 21. října, poukázek Řecka. Do té doby proběhne Summit v Bruselu a generální stávka v Řecku. V listopadu dochází do splatnosti dalších 3,6 mld. EUR řeckých poukázek, v prosinci dalších více než 12 mld. EUR. Do konce roku má být Řecku uvolněna další tranše pomoci.

Vývoj událostí ovlivňujících pomoc Řecku do konce roku 2011:
DatumUdálost
6. říjnaECB rozhoduje o nastavení sazeb
7. října Schůzka německé kancléřky Merkelové a Lucemburčana Junckera (EcoFin) k Řecku
9. říjnaSchůzka Merkelová Sarkozy v Berlíně
13. říjnaSchůzka ministrů financí eurozóny, do této doby odloženo uvolnění další tranše pomoci Řecku
14. říjnaSplatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
14.-15. říjnaSchůzka G20 v Paříži
17. říjnaSummit EU27 v Bruselu
18. říjnaSummit eurozóny v Bruselu
21. říjnaSplatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
1. listopaduMario Draghi se stane guvernérem ECB, nahradí Jean-Claude Tricheta
3. listopaduECB rozhoduje o nastavení sazeb
3.-4. listopaduSchůzka G20 v Cannes
7.-8. listopaduSchůzka ministrů financí eurozóny v Bruselu, pak ministrů financí EU27
10. listopaduEK zveřejní nový makroekonomický výhled, včetně prognózy dluhu a rozpočtového schodku zemí EU
11. listopaduSplatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
15. listopaduŘecko má bez 6. tranše peníze pro provoz do poloviny listopadu (slova MF Evangelose z 4. 10.)
18. listopaduSplatné řecké poukázky v objemu za 1,6 mld. EUR
29. a 30. listopaduJednání Eurogroup a Ecofin
8. prosinceECB rozhoduje o sazbách
9. prosinceJednání špiček EU v Bruselu
16. prosinceSplatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
19. prosinceSplatné řecké dluhopisy v objemu 1,17 mld. EUR
22. prosinceSplatné řecké dluhopisy v objemu 0,98 mld. EUR
23. prosinceSplatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
29. prosinceSplatné řecké dluhopisy v objemu 5,23 mld. EUR
30. prosinceSplatné řecké dluhopisy v objemu 0,71 mld. EUR
konec prosinceSplatná sedmá tranše pomoci EU a MMF

(Zdroj: AP, AFP, CNBC, Reuters, Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Šéf Fedu bude trhy připravovat na vyšší sazby, dolar však před vystoupením slábne
  Na většině hlavních trhů v úterý přetrvává nevýrazné obchodování. Platí to tentokrát i pro ropu, která se po včerejším propadu konsoliduje. Tím pádem je i její vliv na akcie malý a hlavní evropskéindexy se pohybují blízko včerejších hodnot. Na dluhopisových trzích většinou mírně převažují kupci, přičemž to platí jak pro jádro, tak periferii eurozóny.
 • Šéf Fedu Powell svými komentáři nakopnul trhy k růstu
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se solidními zisky. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 2,1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 2,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů (-0,6 %). Nejlépe včerejší seanci zakončily technologické firmy se ziskem 3,3 %. Americké akciové trhy měly včera hned dva hlavní důvody silného růstu. Tím prvním bylo vystoupení šéfa Fedu, Jeroma Powella, při zahájení dvoudenní konference. Ten řekl, že Fed detailně sleduje aktuální dění ve světě a i navzdory současnému negativnímu vývoji v obchodní válce s Čínou je Fed připraven jednat tak, aby udržel expanzi ekonomiky. Druhou pozitivní událostí byla návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. Ten v průběhu tiskové konference prohlásil, že případná obchodní dohoda mezi oběma zeměmi by měla „ohromný potenciál“. V podobném duchu zněla i slova britské premiérky Theresy May. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo oznámení šéfa společnosti Apple Tima Cooka, že Čína nijak neomezuje produkci jeho společnosti. Stejně tak ani žádné restrikce neočekává v budoucnu vzhledem k velmi dobrým vzájemným vztahům. V reakci na to vystřelila hodnota akcií Apple o 3,7 %.
 • Šéf Fedu Powell vidí vysokou inflaci stále jako dočasnou záležitost
  Dlouho očekávané vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole přineslo dolarovým býkům lehké zklamaní, neboť J. Powell se držel holubičí mantry o dočasnosti současné vysoké inflace (kterou podle něj žene několik málo položek). Powell, který stále čeká na to, zda jej prezident Biden re-nominuje na post lídra americké centrální banky, přitom v holubičím duchu zopakoval, že útlum měnové expanze bude zahájen do konce roku (aneb na oznámení tohoto kroku v září to nevypadá). Týden, který bude hektický na důležitá data začne monitoringem inflačních srpnových čísel ze členských zemí eurozóny (Španělsko, Belgie, Německo). V Německu by přitom mohla inflace dále zrychlit a dostat se výrazněji nad hodnotu 3 %.
 • Šéf Fedu svou řečí nepotěšil dolar, ale akciím s dluhopisy pomohl
  Série vystoupení centrálních bankéřů na sympóziu v Jackson Hole nezůstává pro trhy úplně neutrální, ale vliv je na dru...
 • Šéf Fedu vyloučil použití záporných sazeb
  Prezident Fedu J. Powell ve svém hodnocení stavu ekonomiky zmínil, že Spojené státy může čekat "delší období" slabého růstu a neměnných příjmů. Přitom přislíbil využití dalšího arzenálu centrální banky dle potřeby a vyzval k navýšení fiskálních výdajů. Powell dal nicméně najevo, že Fed nesníží úrokové sazby pod nulu, na což čím dál více sází trh.
 • Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné
  Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím generování...
 • Šéf Generali CEE Holdingu Cirin byl odvolán z funkce, nahradil ho Liverani
  Luciano Cirin, generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož součástí je Generali Česká pojišťovna, byl odvolán ze své funkce. Dočasným ředitelem regionu Rakouska a střední a východní Evropy a generálním ředitelem Generali CEE Holdingu jmenovala skupina generálního ředitele Generali Německo Giovanniho Liveraniho. Skupina Generali to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.
 • Šéf GS Blankfein: Směr trhům po Fedu dá meta 10 miliard. V čele chci Yellenovou
  Fed by dnes měl rozhodnout o omezení QE, potud bez diskuse. O tom, jak zareagují trhy, rozhodne meta 10 miliard dolar...
 • Šéf JSW: Ceny koksovatelného uhlí půjdou nahoru. Zajímá nás Debiensko
  Propad cen koksovatelného uhlí se podepsal do našeho výsledku v posledním čtvrtletí loňského roku a to aktuální vnímám...
 • Šéf maďarské Rozpočtové rady a Orbánův kritik odstupuje, prý kvůli pracovnímu vytížení
  Z funkce šéfa maďarské Rozpočtové rady dnes odstoupil Zsigmond Járai, někdejší s...
 • Šéf německé Wirecard odstoupil kvůli účetnímu skandálu
  Generální ředitel německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun dnes odstoupil. Společnost, která čelí miliardovému účetnímu skandálu a ve čtvrtek oznámila, že znovu odkládá zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Akcie firmy v reakci na zprávu dále hluboce klesají.
 • Šéf NY Fedu Dudley: Reálná nezaměstnanost je nepřijatelně vysoká, po Twistu musí přijít další odkupy aktiv. Dolar u minim
  Americký Fed musí jednoznačně mířit na maximalizaci zaměstnanosti a cenové stability po nejdelší možnou d...
 • Šéfové Amazonu, Applu, Googlu a Facebooku čelí dotazům Kongresu
  V právním podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti začalo dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Google a Facebook. Podle agentury Reuters akce poskytne náhled do myšlení zákonodárců, kteří gigantům chtějí utáhnout otěže, a patrně ji bude provázet "zdravá dávka politického divadla".
 • Šéf Randgold čeká zlato pod tisícem dolarů: Těžba musí klesnout. Dle WGC prchli spekulanté
  Tvrdá připomínka boje zlatých těžařů s pádem cen komodity přišla dnes z Randgold, které zisk propadl o 61 %. Její šéf vzkazuje, že není jiné cesty, než pokles produkce i nákladů. Z odvětví ale také zní, že současné úrovně ceny zlata nejsou nutně zničující a lze na nich fungovat. Světová rada pro zlato WGC pak hovoří o tom, že z komodity prchli spekulanté.
 • Šéf řeckého hedgefondu: Éra drachmy je zpět. Privátní sektor mizí, domácnosti ztratily půlku příjmů, energetiky bankrotují. Jak se chránit jako investor?
  To, před čím varujete a čeho se bojíte už zpátky máme. Řecko si užívá časy staré...
 • Šéf Škody: Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhli bychom rekordního výsledku
  Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhla by Škoda Auto letos rekordního výsledku, kapacity výroby jsou vyprodané, uvedl dnes předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer na interní konferenci managementu. S nedostatkem čipů, které se používají v palubní elektronice, se potýkají automobilky po celém světě. Škoda kvůli tomu musela během letošního roku několikrát omezit či zcela zastavit výrobu. Škoda bude mít podle Schäfera nejméně tři další plně elektrické modely velikostí pod vozem Enyaq iV.
 • Šéf Tesly Elon Musk klesá v žebříčku nejbohatších, v pondělí byl až třetí
  Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk, který se minulý týden přičinil o cenový propad nejznámější kryptoměny bitcoin, sám klesá v žebříčku nejbohatších podle indexu Bloomberg Billionaires. V pondělí v něm skončil až třetí za prvním Jeffem Bezosem, který řídí Amazon, a druhým Bernardem Arnaultem, vlastníkem koncernu s luxusním zbožím LVMH a zároveň nejbohatším Evropanem. Příčinou je pokračující propad ceny akcií Muskovy automobilky. Začátkem ledna byl Musk nejbohatším člověkem světa.
 • Šéf Tesly Musk bitcoiny neprodal, jak nyní říká. Přesto se od nich evidentně odvrací, patrně aby si naklonil Bidenovu administrativu – výsledkem je enormní kolísání ceny bitcoinu
  Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna bitcoin od včerejška masivně ztrácela až do dnešního rána středoevropského času. Její značnou rozkolísanost, nebývalou dokonce i na poměry bitcoinového prostředí, má ne svědomí Elon Musk, šéf automobilky Tesla a druhý nejbohatší člověk planety.
 • Šéf unijní diplomacie uvítal jednání mezi Řeckem a Tureckem
  Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes přivítal obnovení jednání mezi Řeckem a Tureckem. Borrell uvedl, že vnímá zlepšení "celkové atmosféry" mezi oběma zeměmi, uvedla agentura Reuters. Řecko a Turecko v pondělí chystají obnovit po čtyřech letech jednání o situaci ve Středomoří. "Velmi si přejeme vidět udržitelné snížení napětí ve východním Středomoří," uvedl Borrell před jednáním s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem. Šéf unijní diplomacie také uvedl, že Evropská unie je i nadále znepokojena stavem lidských práv v Turecku.
 • Šéf Volkswagenu obviněn z manipulace s akciovým trhem
  Německá prokuratura obvinila šéfa automobilového koncernu Volkswagen Herberta Diesse v souvislosti s emisním skandálem z manipulace s akciovým trhem. Obvinění se týká i bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a současného předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche. Podle prokuratury záměrně neposkytli investorům včas informace o finančních důsledcích emisního skandálu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank