Pondělí 28. července 2025 21:59
reklama
RebelsFunding JULY25
reklama
RebelsFunding JULY25
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding JULY25

Trhy s kryptoměnami se vzpamatovávají. V centru pozornosti je rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách

28.07.2025 14:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po poklesu o 5 % v minulém týdnu se kryptoměnové trhy zotavily a aktuálně se pohybují jen kousek od svého historického maxima v celkové tržní kapitalizaci, které činí 3,94 bilionu dolarů.

Krátkodobá podpora bitcoinu na úrovni 116 500 USD byla dočasně prolomena – největší kryptoměna světa se propadla až na 114 500 USD. Tento pokles mohl být způsoben prodejen 80 000 bitcoinů jedním z velkých držitelů („bitcoin whale”) na otevřeném trhu. 

V minulosti by prodej takového rozsahu vedl k prudkému propadu cen. Je pozitivním signálem, že dnes – jak bitcoin dozrává – existuje dostatečná poptávka, která dokáže takový objem absorbovat. Cena bitcoinu se přitom téměř nepohnula.

Dále pak nabídka peněz M2 v USA – tedy hotovost v oběhu, peníze na běžných a spořicích účtech i v krátkodobých investičních nástrojích jako fondy peněžního trhu – dosáhla nového historického maxima 22,02 bilionu USD. Ceny bitcoinu a dalších kryptoměn historicky tento ukazatel následují, což naznačuje, že se možná brzy dočkáme dalšího růstu.

Ve středu se také koná zasedání americké centrální banky (Fed), na kterém bude rozhodnuto o úrokových sazbách, což by mohlo zapříčinit opětovný růst kryptoměn. Ačkoliv se všeobecně očekává, že Fed sazby ponechá beze změny, v posledních týdnech narůstá tlak na jejich snížení. A to zejména ze strany samotného prezidenta Trumpa.

Uvidíme překvapivé snížení už tento týden? Nezbývá než vyčkat.

NEJVÝRAZNĚJŠÍ POHYBY

Ethena ($ENA) – řídicí a užitkový token ekosystému Ethena – patřil minulý týden k nejsilněji rostoucím, když posílil o 40 %.

Růst přišel po zprávě, že společnost Ethena Labs navázala partnerství s kryptobankou Anchorage Digital s cílem přinést stablecoin USDtb do USA jako první stablecoin s jasnou cestou ke splnění požadavků nedávno schváleného zákona GENIUS.

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA CRYPTA

Spotový ETF na ethereum od BlackRocku se stal třetím ETF v historii, který dosáhl 10 miliard USD spravovaného majetku do jednoho roku

ETF ETHA na ethereum od BlackRocku, se minulý týden stal třetím burzovně obchodovaným fondem v historii, který během méně než jednoho roku – konkrétně za 251 dní – překonal hranici 10 miliard USD ve spravovaném majetku (AUM).

Před ním se to podařilo pouze dvěma fondům: bitcoinovým spotovým ETF – IBIT od BlackRocku (za 34 dní) a FBTC od Fidelity (za 53 dní).

Drtivá většina růstu spravovaného majetku přišla v posledních dvou týdnech, v období před a po takzvaném „Týdnu kryptoměn“ v americké Sněmovně reprezentantů, kdy se objem zdvojnásobil z přibližně 5 miliard na 10 miliard USD.

ETF analytik Bloombergu Eric Balchunas na síti X přirovnal tento růst k tzv. „God Candle“ – pojmu z technické analýzy, který označuje výrazně rostoucí zelenou svíčku, symbolizující prudký nákupní tlak.

Cena etherea z tohoto vývoje těží. Po dosažení několikaletých minim v rámci dominance na trhu kryptoměn koncem dubna nyní ETH tvoří 12 % celkové tržní kapitalizace krypta. Od té doby vůči americkému dolaru posílilo o 140 %.

Autor: Simon Peters, analytik společnosti eToro se zaměřením na krypto trhy

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy si nenechají poroučet
    Trh konečně otevřel oči. Donald Trump není prezidentem, který by snížil cla výměnou za reciproční opatření ze strany jiných zemí. Současný šéf Bílého domu si klade za cíl diktovat podmínky jednání – buď splníte jeho požadavky, nebo opusťte americký trh. Index S&P 500 si začíná uvědomovat, že americký prezident může kdykoli změnit přístup a že jednání probíhají pod hrozbou nátlaku. Jaká je šance na úspěch za takových podmínek? Pokles širokého akciového indexu druhou obchodní seanci po sobě odráží výraznou míru nejistoty.
  • Trhy si nenechaly zkazit náladu špatnými čísly, euro slušně posiluje
    Nálada na hlavních trzích zůstává dobrá. Evropské akcie drží zisky, ty americké ...
  • Trhy si oddechly: volby do Evropského parlamentu nejsou zemětřesením, euro posiluje
    Předběžné výsledky voleb do europarlamentu vysílají z hlediska trhů jasný signál: žádné zemětřesení se nekoná. Euro dokonce v tuto chvíli – krátce po otevření asijských burz – vůči dolaru posiluje, od poslední závěrečné hodnoty aktuálně o 0,06 procenta. Nenaplňuje se zatím scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Takový scénář by byl z hlediska trhů zvláště nepříznivý, neboť výraznější posílení antisystémových stran by zvýšilo pravděpodobnost drolení Evropské unie či eurozóny.
  • Trhy si po Fedu drží optimismus i přes Trumpovo varování Íránu
    Vstup do dnešního dne se odvíjel zejména od včerejšího zasedání amerického Fedu, který dokázal trhy nezklamat. Hlavní zprávou byl příslib uvolnění měnové politiky, třebaže ne hned v tom rozsahu, jaký si hráči na trhu slibují. Důležitý je směr a načasování či rozsah se bude řešit později, i v návaznosti na informace z G20.
  • Trhy si po včerejšku viditelně oddechly. Evropské akcie pokračují v korekci dřívějších ztrát
    Čtvrteční seance se zatím v Evropě nese ve velmi dobré náladě když evropské indexy vstřebávají včerejší zasedání ameri...
  • Trhy si prochází technickou korekcí, DAX zpět pod 10 100 euro
    Evropské akciové indexy se dnes vrací do červených čísel a pokračují v korekci zisků, které nabraly začátkem tohoto tý...
  • Trhy si přejí republikánský Senát. Vydělat lze ale i na vítězství demokratů
    „Vítězství demokratů v senátních volbách ve Spojených státech by mohlo ohrozit velké technologické společnosti, které by mohly být nuceně rozděleny na menší části. Kvůli této nejistotě jsme včera byli svědky poklesů cen akcií společností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Google,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trhy si vybírají oddechový čas. Vedle dobrých firemních zpráv tu jsou nečekaně slabá data
    Hlavní finanční trhy si po vlně euforie vybírají oddechový čas a optimismus střídá opatrnost. Na jednu stranu dozvuky příznivého vývoje v obchodních sporech doplnila solidní čísla firem. Po zveřejnění výsledků od zhruba tří čtvrtin společností v S&P500 to vypadá, že sezóna asi dopadne jako obvykle, tedy že valná většina překoná odhady. Ty sice už dříve šly dolů, ale důležité je, že se v úhrnu nekoná negativní překvapení.
  • Trhy skončily minulý týden dalším nárůstem
    Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,8 %, zatímco index S&P 500 si připsal 0,7 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,5 %. Za uplynulý týden se nejširšímu indexu S&P 500 podařilo narůst o slušných 5 %. V korporátním sektoru klesly akcie Applied Materials o 5,3 %. Naopak akcie Vistra Energy vzrostly o 3 % poté, co elektrárenská společnost oznámila dohodu o koupi aktiv zemního plynu v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. Vydavatel videoher Take-Two Interactive Software poklesl o 2,4 %. Akcie společnosti Charter Communications se zhodnotily o 1,8 % poté, co tato společnost souhlasila se sloučením s Cox Communications. Transakce o hodnotě 34,5 miliardy USD je jedna z největších v tomto odvětví. Společnost Constellation Brands vyskočila o 2,6 %.
  • Trhy skončily minulý týden na vlně špatných zpráv
    Nasdaq minulý týden uzavřel již čtvrtý poklesový den v řadě. Největší poprask pátečního dne způsobil bezesporu streamovací gigant Netflix, který ve čtvrtek zakončil obchodní den se ztrátou 21,8 % na cenách, kde se naposledy obchodoval v květnu roku 2020. Propad Netflixu zasáhnul i ostatní společnosti, které mají co dočinění se streamingem. Disney poklesl o 6,9 %, ViacomCBS o 7,4 %, Roku o 9,2 % a zasáhnut byl dokonce i Amazon, pro který jsou výnosy ze streamovací služby pouze zrnkem v moři (-6 %).
  • Trhy s kryptoměnami stagnují, solana klesla o 14 % po neúspěšném spuštění memecoinu
    Trhy s kryptoměnami zůstávají stabilní bez výraznějších pohybů, přičemž celková tržní kapitalizace se drží kolem 3,08 bilionu dolarů.
  • Trhy s kryptoměnami ztrácejí na síle po prvních krocích Trumpovy administrativy
    Trh s kryptoměnami zažívá výraznou volatilitu po prvních krocích prezidenta Donalda Trumpa v oblasti digitálních aktiv. Po počáteční vlně optimismu po jeho zvolení se trh stabilizoval pod nedávnými maximy.
  • Trhy sledujú 57. americké voľby
    Hoci dnes už máme za sebou dáta z celej eurozóny (PMI sektora služieb, index cien producentov), Nemecka (...
  • Trhy s napětím očekávají výsledky jednání USA-Kanada
    Americké akciové burzy otevřely převážně v červených číslech. Důvodem je nervozita na trzích způsobená očekáváním završení jednání mezi Spojenými státy a Kanadou ohledně nástupnické dohody k NAFTA. Druhým negativním faktorem jsou informace o tom, že prezident Donald Trump plánuje v průběhu příštího týdne uvalit dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Platnost cel by se dala očekávat v horizontu několika týdnů, tak jako tomu bylo u předchozích cel. Čína reagovala, že pokud k tomu dojde, je připravena uvalit dovozní cla na americké zboží v hodnotě 60 mld. USD. Indexy Dow Jones a S&P 500 klesají shodně o 0,1 %. Technologický Nasdaq roste o 0,2 %. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-0,8 %) a nejlépe naopak odvětví utilit (+0,4 %).
  • Trhy s ropou sú nervózne, včerajší pokles na americké dáta bol prehnanou reakciou
    Na trhoch s ropou aktuálne panuje prílišná opatrnosť a investori majú tendenciu preceňovať negatívne správy (a podceňovať pozitívne). Ukázali to aj včerajšie pravidelné týždňové dáta z USA, po ktorých cena ropy prudko klesla. A to z úrovne okolo 48,5 USD za barel k 46,5 USD za barel. Zo všetkých možných čísel si investori ako headline vybrali obvykle nezaujímavé zásoby benzínu, ktoré rástli o 2,1 mil. barelov, pričom sa čakal pokles o 0,9 mil. barelov. Samotné zásoby ropy podstrelili konsenzus len veľmi mierne, ich pokles o 1,7 mil. barelov bol o niečo nižší ako prognózovaných 2,3 mil.
  • Trhy stále lehce nervózní navzdory pozitivním komentářům z USA
    Finanční trhy dnes ráno zůstávají spíše opatrné, a to navzdory pozitivním komentářům, kterých jsme se dočkali od amerických a čínských představitelů. Americký ministr financí Steven Mnuchin v pondělí uvedl, že obě strany udělaly značný posun a že by čínští představitelé měli přiletět do Washingtonu už začátkem příštího měsíce. V rozhovoru pro Fox Business Network následně uvedl, že je hotová rámcová dohoda týkající se nutnosti vynucení dodržování předešlých a budoucích dohod. Pozitivní komentáře pak byly ještě umocněny vyjádřením amerického prezidenta, který uvedl, že USA začnou s Čínou jednat už příští týden. Investory však tyto komentáře k výraznějším nákupům rizikových aktiv nepřinutily. Americké indexy seanci zakončily beze změny a žádný větší růst dnes nepozorujeme ani během asijské seance.
  • Trhy stále pod vlivem amerických dat a ve střehu kvůli clům. Dolar lehce ustupuje
    Nový týden začíná stále trochu pod vlivem amerických dat z pátku. Údaje z trhu práce byly smíšené, respektive mírně negativní pro dolar, zatímco pro akcie šlo o dobré zprávy. Také dnes má dolar tendenci lehce ztrácet, ale akciím se dál daří. Eurodolar roste na 1,2330, evropské akciové indexy navazují na pozitivní vývoj v USA a Asii.
  • Trhy straší eskalace na Ukrajině, ČNB trochu pomohla koruně, americká data rizikem
    Válka na Ukrajině se bohužel nevydala cestou snižování intenzity a směřování k příměří. Navzdory některým nadějným indikacím naopak dochází k eskalaci, přičemž šok vyvolalo i ostřelování a obsazení jaderné elektrárny v Záporoží. Evropské akciové trhy jsou pod silným tlakem, dál se kupuje dolar, zisky registrují dluhopisy, vzhůru opět obrací zlato. Ropa či plyn se však pouze konsolidují.
  • Trhy sú ohľadom vývoja sadzieb ECB najoptimistickejšie od roku 2015
    V minulom týždni sa udiala na európskych swapových trhoch zaujímavá vec – trhy začali očakávať vyššie úročenie v horiz...
  • Trhy sú po európskych PMI v službách bez zmeny
    Dnes ráno boli zverejnené indexy PMI v službách z európskych krajín. Väčšina zverejnených údajov bola revíziou predbežných správ, a preto sme nezaznamenali žiadnu výraznejšiu reakciu trhu. Čítania zo Španielska a Talianska nenaplnili očakávania, zatiaľ čo čítania z Nemecka a eurozóny boli zverejnené mierne nižšie. Celkovo možno konštatovať, že sektor služieb vo všetkých hlavných európskych ekonomikách okrem Francúzska stále expanduje. EUR/USD sa po zverejnení údajov posunul nižšie, ale pokles bol spôsobený predovšetkým posilnením USD, a nie oslabením eura. Nemecký DE30 sa naďalej obchoduje v oblasti 16,050 bodu, teda rovnako ako pred zverejnením PMI.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
HOTFOREX
Exness
ODL Markets
reklama
RebelsFunding JULY25