Čtvrtek 18. duben 2024 21:13
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ETF

Trhy sledujú 57. americké voľby

06.11.2012 13:13  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hoci dnes už máme za sebou dáta z celej eurozóny (PMI sektora služieb, index cien producentov), Nemecka (továrenské objednávky) či Veľkej Británie (priemyselná produkcia), trhy na to reagujú veľmi málo, vidíme len opatrný rast po včerajšom poklese, pričom dôležité rezistencie ostávajú neprekonané. Dnes sú totiž voľby v najväčšej svetovej ekonomike sveta a stávky nie sú malé.

Komentátori v USA hovoria o tom, že aktuálne voľby nebudú hlavne o ekonomike, ale o súdnictve (na najvyššom súde je polovica z 8 sudcov vo veku 74 a viac, od výsledku môže závisieť, či niektorý neodíde do dôchodku, čím by sa súčasná rovnováha 4/4 medzi konzervatívcami a liberálmi narušila), boji proti klimatickým zmenám či právach homosexuáloch či potratoch. Nehovoriac o tom, že 30 mil. Američanov čaká, či dostane prístup k americkému zdravotnému poisteniu. Myslíme si však, že práve ekonomika bude v najbližších týždňoch rezonovať najviac. Pretože prichádza čas, kedy sa USA bude musieť postaviť svojim dlhom. A ak nezasiahne, môže byť veľmi zle.

Dnes sa bude voliť celá snemovňa, tretina senátu a samozrejme prezident. Keďže na odvrátenie rizika fiškálneho útesu je potrebná akcieschopnosť, ideálnym výsledkom je ten jednofarebný (snemovňa, senát aj prezident buď demokratické, alebo republikánske). Ak by vyšiel zmiešane, naznačilo by to možné problémy do ďalších mesiacov – pretože republikáni a demokrati by sa museli dohodnúť. A to, ako už ukázali v lete 2011, nie je nikdy jednoduchá vec. Preto ak by výsledok volieb spel týmto smerom, je možné očakávať silnejší USD a istú nervozitu.

Šance oboch prezidentských kandidátov sú vzácne vyrovnané, posledný prieskum pred voľbami si urobila CNBS, výsledok bol 48:48. Americký senát je aktuálne v moci Demokratov v pomere 51:47, avšak mandát aktuálne končí 21 demokratom, dvom nezávislým (skôr naklonení demokratom) a 9 republikánom. Takže ak si republikáni udržia svoje kreslá, stačí aby demokrati stratili dva štáty. Snemovňu ovládajú Republikáni, v pomere 240 k 190. Výsledky začnú prichádzať o polnoci nášho času, ráno o 7ej by už mali byť všetky štáty zrátané.

Americké akcie sa po piatkovom „výprasku“ zviechajú a udržali si vyššie dno ako na začiatku novembra. Graf hovorí o tom, že máme možnosť krátkodobý odraz udržať, alebo ho definitívne zlomiť, podľa toho, ako voľby dopadnú. Potenciál prepadu pri prerazení úrovne 1410 je 30 bodov, čo by potvrdilo klesajúci trend. Zatiaľ to vyzerá na hlavu a ramená, čo je obratová formácia. Zmeniť to môžu zjavne tieto voľby a prerazenie úrovne 1435 smerom nahor. 

Klíčová slova: Akcie | Americké akcie | Británie | USD | USA | Rizika | Ekonomika | Trend | Výsledky | Index | Volby | Graf |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy si dobrou náladu vzít nenechaly. Dolar nezastavila špatná data ani varování z Fedu
    Zatímco včera dolaru nepomohla dobrá ekonomická data, dnes naopak bezpečně ustál data slabá. Trh práce nenaplnil očekávání v položce zaměstnanosti a nepřesvědčil ani vývoj mezd. Zklamání se konalo především u té méně důležité oblasti, ale i tak hodnotíme report negativně. Navíc za očekáváními zaostal také index ISM z nevýrobního sektoru a horší byl i vývoj zahraničního obchodu.
  • Trhy si dopoledne nejsou jisté směrem. Obchodní jednání stále v centru pozornosti
    Vyjednávací týmy Číny a USA se nakonec dnes sejdou na ministerské úrovni a budou hledat cestu ven z obchodní války. Na trzích zavládl optimismus poté, co čínská strana deklarovala ochotu dál jednat a nabídla větší nákupy americké sóji.
  • Trhy si nenechaly zkazit náladu špatnými čísly, euro slušně posiluje
    Nálada na hlavních trzích zůstává dobrá. Evropské akcie drží zisky, ty americké ...
  • Trhy si oddechly: volby do Evropského parlamentu nejsou zemětřesením, euro posiluje
    Předběžné výsledky voleb do europarlamentu vysílají z hlediska trhů jasný signál: žádné zemětřesení se nekoná. Euro dokonce v tuto chvíli – krátce po otevření asijských burz – vůči dolaru posiluje, od poslední závěrečné hodnoty aktuálně o 0,06 procenta. Nenaplňuje se zatím scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Takový scénář by byl z hlediska trhů zvláště nepříznivý, neboť výraznější posílení antisystémových stran by zvýšilo pravděpodobnost drolení Evropské unie či eurozóny.
  • Trhy si po Fedu drží optimismus i přes Trumpovo varování Íránu
    Vstup do dnešního dne se odvíjel zejména od včerejšího zasedání amerického Fedu, který dokázal trhy nezklamat. Hlavní zprávou byl příslib uvolnění měnové politiky, třebaže ne hned v tom rozsahu, jaký si hráči na trhu slibují. Důležitý je směr a načasování či rozsah se bude řešit později, i v návaznosti na informace z G20.
  • Trhy si po včerejšku viditelně oddechly. Evropské akcie pokračují v korekci dřívějších ztrát
    Čtvrteční seance se zatím v Evropě nese ve velmi dobré náladě když evropské indexy vstřebávají včerejší zasedání ameri...
  • Trhy si prochází technickou korekcí, DAX zpět pod 10 100 euro
    Evropské akciové indexy se dnes vrací do červených čísel a pokračují v korekci zisků, které nabraly začátkem tohoto tý...
  • Trhy si přejí republikánský Senát. Vydělat lze ale i na vítězství demokratů
    „Vítězství demokratů v senátních volbách ve Spojených státech by mohlo ohrozit velké technologické společnosti, které by mohly být nuceně rozděleny na menší části. Kvůli této nejistotě jsme včera byli svědky poklesů cen akcií společností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Google,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trhy si vybírají oddechový čas. Vedle dobrých firemních zpráv tu jsou nečekaně slabá data
    Hlavní finanční trhy si po vlně euforie vybírají oddechový čas a optimismus střídá opatrnost. Na jednu stranu dozvuky příznivého vývoje v obchodních sporech doplnila solidní čísla firem. Po zveřejnění výsledků od zhruba tří čtvrtin společností v S&P500 to vypadá, že sezóna asi dopadne jako obvykle, tedy že valná většina překoná odhady. Ty sice už dříve šly dolů, ale důležité je, že se v úhrnu nekoná negativní překvapení.
  • Trhy skončily minulý týden na vlně špatných zpráv
    Nasdaq minulý týden uzavřel již čtvrtý poklesový den v řadě. Největší poprask pátečního dne způsobil bezesporu streamovací gigant Netflix, který ve čtvrtek zakončil obchodní den se ztrátou 21,8 % na cenách, kde se naposledy obchodoval v květnu roku 2020. Propad Netflixu zasáhnul i ostatní společnosti, které mají co dočinění se streamingem. Disney poklesl o 6,9 %, ViacomCBS o 7,4 %, Roku o 9,2 % a zasáhnut byl dokonce i Amazon, pro který jsou výnosy ze streamovací služby pouze zrnkem v moři (-6 %).
  • Trhy s napětím očekávají výsledky jednání USA-Kanada
    Americké akciové burzy otevřely převážně v červených číslech. Důvodem je nervozita na trzích způsobená očekáváním završení jednání mezi Spojenými státy a Kanadou ohledně nástupnické dohody k NAFTA. Druhým negativním faktorem jsou informace o tom, že prezident Donald Trump plánuje v průběhu příštího týdne uvalit dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Platnost cel by se dala očekávat v horizontu několika týdnů, tak jako tomu bylo u předchozích cel. Čína reagovala, že pokud k tomu dojde, je připravena uvalit dovozní cla na americké zboží v hodnotě 60 mld. USD. Indexy Dow Jones a S&P 500 klesají shodně o 0,1 %. Technologický Nasdaq roste o 0,2 %. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-0,8 %) a nejlépe naopak odvětví utilit (+0,4 %).
  • Trhy s ropou sú nervózne, včerajší pokles na americké dáta bol prehnanou reakciou
    Na trhoch s ropou aktuálne panuje prílišná opatrnosť a investori majú tendenciu preceňovať negatívne správy (a podceňovať pozitívne). Ukázali to aj včerajšie pravidelné týždňové dáta z USA, po ktorých cena ropy prudko klesla. A to z úrovne okolo 48,5 USD za barel k 46,5 USD za barel. Zo všetkých možných čísel si investori ako headline vybrali obvykle nezaujímavé zásoby benzínu, ktoré rástli o 2,1 mil. barelov, pričom sa čakal pokles o 0,9 mil. barelov. Samotné zásoby ropy podstrelili konsenzus len veľmi mierne, ich pokles o 1,7 mil. barelov bol o niečo nižší ako prognózovaných 2,3 mil.
  • Trhy stále lehce nervózní navzdory pozitivním komentářům z USA
    Finanční trhy dnes ráno zůstávají spíše opatrné, a to navzdory pozitivním komentářům, kterých jsme se dočkali od amerických a čínských představitelů. Americký ministr financí Steven Mnuchin v pondělí uvedl, že obě strany udělaly značný posun a že by čínští představitelé měli přiletět do Washingtonu už začátkem příštího měsíce. V rozhovoru pro Fox Business Network následně uvedl, že je hotová rámcová dohoda týkající se nutnosti vynucení dodržování předešlých a budoucích dohod. Pozitivní komentáře pak byly ještě umocněny vyjádřením amerického prezidenta, který uvedl, že USA začnou s Čínou jednat už příští týden. Investory však tyto komentáře k výraznějším nákupům rizikových aktiv nepřinutily. Americké indexy seanci zakončily beze změny a žádný větší růst dnes nepozorujeme ani během asijské seance.
  • Trhy stále pod vlivem amerických dat a ve střehu kvůli clům. Dolar lehce ustupuje
    Nový týden začíná stále trochu pod vlivem amerických dat z pátku. Údaje z trhu práce byly smíšené, respektive mírně negativní pro dolar, zatímco pro akcie šlo o dobré zprávy. Také dnes má dolar tendenci lehce ztrácet, ale akciím se dál daří. Eurodolar roste na 1,2330, evropské akciové indexy navazují na pozitivní vývoj v USA a Asii.
  • Trhy straší eskalace na Ukrajině, ČNB trochu pomohla koruně, americká data rizikem
    Válka na Ukrajině se bohužel nevydala cestou snižování intenzity a směřování k příměří. Navzdory některým nadějným indikacím naopak dochází k eskalaci, přičemž šok vyvolalo i ostřelování a obsazení jaderné elektrárny v Záporoží. Evropské akciové trhy jsou pod silným tlakem, dál se kupuje dolar, zisky registrují dluhopisy, vzhůru opět obrací zlato. Ropa či plyn se však pouze konsolidují.
  • Trhy sú ohľadom vývoja sadzieb ECB najoptimistickejšie od roku 2015
    V minulom týždni sa udiala na európskych swapových trhoch zaujímavá vec – trhy začali očakávať vyššie úročenie v horiz...
  • Trhy sú po európskych PMI v službách bez zmeny
    Dnes ráno boli zverejnené indexy PMI v službách z európskych krajín. Väčšina zverejnených údajov bola revíziou predbežných správ, a preto sme nezaznamenali žiadnu výraznejšiu reakciu trhu. Čítania zo Španielska a Talianska nenaplnili očakávania, zatiaľ čo čítania z Nemecka a eurozóny boli zverejnené mierne nižšie. Celkovo možno konštatovať, že sektor služieb vo všetkých hlavných európskych ekonomikách okrem Francúzska stále expanduje. EUR/USD sa po zverejnení údajov posunul nižšie, ale pokles bol spôsobený predovšetkým posilnením USD, a nie oslabením eura. Nemecký DE30 sa naďalej obchoduje v oblasti 16,050 bodu, teda rovnako ako pred zverejnením PMI.
  • Trhy sú pokojné, čaká sa na americké HDP
    Na devízových trhoch ostáva pod menším tlakom euro. Dôvodom je včerajšie zasadnutie ECB, ktoré neprinieslo vôbec nič nové. Viacero obchodníkov totiž stále (z nejakého mne neznámeho dôvodu) očakáva, že ECB začne v budúcom roku dvíhať sadzby relatívne rýchlym tempom. Po včerajšom zasadnutí ECB sa táto možnosť ešte viac vzdialila. Pred zasadnutím ECB prideľovali trhy pravdepodobnosť zvýšeniu sadzieb do júna 2019 25%, dnes to je už len 14%. Práve pokles týchto očakávaní stojí za tlakom na euro. EURUSD sa blíži k úrovni 1,16.
  • Trhy sú pred FOMC minutes pod tlakom
    Po otvorení USA pred dôležitou menovou udalosťou na trhu prevláda negatívny sentiment. Fed zverejní FOMC minutes od októbrového zasadania o 19:00. Zápisnica pravdepodobne zopakuje podtón nedávneho vyhlásenia, že súčasný postoj menovej politiky je primeraný a nie je potrebné ďalšie uvoľňovanie. Okrem toho sa uskutoční verejné vypočúvanie prezidenta Trumpa. Akciové trhy preto môžu zostať pod tlakom.
  • Trhy sužuje nervozita z hrozící obchodní války
    Americkým trhům se ve čtvrtek příliš nedařilo. Index Dow Jones vzrostl o 0,4 %, S&P 500 ztratil 0,1 % a technologický Nasdaq si pohoršil dokonce o 0,7 %. Nejvíce táhly indexy dolů technologické firmy (-1,1 %), když většina nejvýznamnějších hráčů v oboru ztrácela. Facebook přišel o 1,7 % hodnoty a Google o 1,1 %. Naopak se vedlo energetickým společnostem (+1,6 %) a telekomunikačním firmám (+1,2 %). Celkově trhy trpí nervozitou vyvolanou hrozící obchodní válkou mezi USA a zbytkem světa. Stále se vyčkává, s jakými odvetnými opatřeními přijdou Kanada a EU. Trhy na to reagují nevalnými pohyby nahoru a dolů, kde chybí jasné momentum pohybu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace