Pondělí 28. července 2025 15:41
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding JULY25
reklama
RebelsFunding JULY25
reklama
RebelsFunding JULY25

„Trump vs EU 15:0“. Vítězem včerejší obchodní dohody USA a EU je Trump, Británie a zastánci brexitu, američtí zbrojaři a americké energetické firmy, ale také automobilky EU, proto i Česko

28.07.2025 09:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerejší obchodní dohoda mezi USA a EU je pro akciové trhy obecně dobrou zprávou, protože se nenaplňuje hrozba drakonického, třeba 50procentního cla. Zároveň se na trhy vrací část poztrácené jistoty a předvídatelnosti. Přestože všechny detaily dohody nejsou známy, a některé dokonce ani dojednány.

Přesto lze už nyní ukázat na několik možných vítězů celé dohody.

Tím prvním je americký prezident Donald Trump. Z hlediska vidění světa, které zastává on a jeho administrativa, včetně jejích ekonomů, dochází k nápravě dlouhodobě asymetrického obchodního vztahu USA a EU. Spojené státy nyní uplatní na většinu dováženého zboží nové patnáctiprocentní clo, zatímco EU na dovoz z USA uvalí nové clo nulaprocentní. Žádné. Tedy 15:0 pro Trumpa. Takto to Trump prodá svým voličům.

Trump však může prodat i jen své „zásahy“ ve vztahu k EU z prvního zhruba půlroku svého vládnutí:
- přiměl drtivou většinu zemí EU navýšit výdaje na obranu na 5 procent HDP
- zamezil tomu, aby EU uvalila digitální daň na americké technologické giganty (v návrhu rozpočtu EU na léta 2028 až 2034 o ní není ani zmínka, přestože Brusel výrazně hodlá navýšit okruh a inkaso daní, které vybírá, o více než 1000 miliard Kč ročně – těmi však zatíží členské státy, resp. jejich firmy a občany)
- přiměl EU akceptovat při vývozu do USA třikrát vyšší clo, než jaké měla dosud, aniž by za to EU něco získala
- zajistil, že za tyto údajně výhodné celní podmínky (které ovšem jen eurozónu připraví o 1400 miliard Kč ročně; viz graf a kalkulace Bloombergu níže) EU Spojeným státům ještě zaplatí, a to:
- nákupy energetických surovin z USA za více než 5000 miliard Kč ročně (což jde výrazně, více než desetinásobně, nad rámec objemu loňských dodávek z Ruska do EU – nebude to tedy moci být jen tak, že EU jednoduše kompenzuje odpojení od zbylých ruských dodávek těmi americkými)
- investicemi v USA za 12 600 miliard Kč
- objemnými nákupy zbraní v USA, zřejmě nad rámec toho, aby by plynulo ze závazku zemí NATO navýšit výdaje na obranu na zmíněných 5 procent HDP

Samozřejmě, kritici cel odvětí, že mají inflační dopad a že se Trumpovi oněch 15 procent na dovoz z USA vrátí jako bumerang, v podobě vyšší inflace, které bude spotřebitel v USA čelit. Trump a jeho okolí – a co je nejpodstatnější, jeho voliči – jsou však zjevně přesvědčeni, že inflační dopad bude zanedbatelný. Že je pro eurounijní vývozce do USA americký trh tak důležitý, že si navýšená cla schovají do vlastních marží a nebudou je přenášet na spotřebitele. A pokud je neschovají, pak třeba výrobu rovnou přesunou do USA.

Pokud navíc tito kritici mají být konzistentní, museli by kritizovat třeba i uhlíkové clo, které EU zavádí. Jsou-li jedna cla inflační, pak zřejmě i ta jiná. Clo jako clo. Navíc EU uvaluje cla třeba na čínské elektromobily. Což je mimochodem trnem v oku Pekingu, takže i proto ztroskotala minulý týden jednání mezi EU a Čínou o možném novém obchodním sblížení. Po krachu jednání s Pekingem se EU ocitla v ještě složitější situaci, kdy byla „na kordy“ jak s Čínou, tak s USA, což Trumpovi usnadnilo dojednání včerejší dohody, jež je z jeho hlediska bezesporu vítězstvím.

Dalším vítězem včerejší dohody jsou britské firmy. A v tomto ohledu se projevuje další určitá prohra EU. Britští vývozci totiž nově čelí v USA clu jen desetiprocentnímu, neboť Británie – přestože je mnohem menší trhem než EU – si vyjednala výhodnější podmínky než Brusel. Britští exportéři tak konkurenční výhodu na americkém trhu nad firmami z EU, tedy z podstatné části pevninské Evropy i Irska, pro něž bude platit clo nejčastěji o pět procentních bodů vyšší. Slavit tedy mohou tedy také stoupenci brexitu, protože nebýt vystoupení Británie z EU, i na britské firmy by se vztahovalo 15procentní clo. Tato skutečnost dnes povzbudit britský akciový trh.

Přestože Evropská unie bude nově čelit v USA o více než 10 procentních bodů vyššímu průměrnému efektivnímu clu než před Trumpovým nástupem do Bílého domu letos v lednu (kdy činilo 4,8 procenta), Brusel se mu po včerejšku, jak už tedy víme, navíc zavazuje utratit za americký zemní plyn a ropu, za americké zbraně a za investice v USA v přepočtu dohromady přes 30 000 miliard Kč. Nákupy energetických surovin v objemu přes 5000 miliard Kč ročně (dohromady za takřka 16 000 miliard Kč) musí navíc proběhnout ještě Trumpova funkčního období, tedy během zhruba 3,5 roku. Tento závazek může dnes povzbudit zejména akcie amerických zbrojařů a tamních energetických firem.

Dohoda je ovšem také vítězstvím autoprůmyslu EU. Ten nyní čelí v USA clu 27,5 procenta, nyní to tedy bude 15 procent. To je jistě dobrá zpráva pro Česko, jehož autoprůmysl je na vývozu do USA citelně závislý, byť zejména nepřímo. I akcie automobilek EU mohou dnes stoupat.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump vedie v prieskumoch stávkových kancelárií, návrat averzie k riziku
    Napriek skutočnosti, že hlasy sa stále počítajú v mnohých štátoch a vo väčšine v súčasnosti vedie Biden, trh zaznamenáva výrazný ústup. Dolár získava, výnosy prudko klesajú a na ústupe sú aj futures na Wall Street.
  • Trump ve sporu s Fedem. Obchodní válka s Čínou přiostřuje. Boeing a Alibaba ve ztrátě.
    V minulém týdnu bylo nejzajímavější událostí symposium v Jackson Hole a především projev předsedy Fedu Jerome Powella, který odstartoval v pátek kolem 15:00. Jeho projev může být trochu ve stínu Donalda Trumpa, který tento týden vyjádřil svou nespokojenost s Fedem a jmenovitě s jejím předsedou Powellem.
  • Trump ve svém inauguračním projevu nezmínil kryptoměny
    Po inauguraci Donalda Trumpa do funkce 47. prezidenta Spojených států 20. ledna zažil trh s kryptoměnami značné výkyvy. Navzdory očekávaným iniciativám souvisejícím s kryptoměnami, které byly součástí jeho předvolebních slibů, se Trump ve svém inauguračním projevu tomuto tématu nevěnoval ani v rámci nastínění budoucích priorit pod heslem "America First". Místo toho se zaměřil na otázky, jako je veřejná bezpečnost, energetická nezávislost, vládní reformy a obnovení tradičních amerických hodnot.
  • Trump vidí budoucnost obchodní dohody s Čínou optimisticky
    Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně posílily o 0,6 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo technologickým firmám (+1,2 %). Na opačné straně se nejhůře umístil sektor zdravotní péče (-0,5 %). Trhům pomohla k růstu optimistická vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodní válce s Čínou. Dle jeho slov se situace v poslední době zlepšuje a mohlo by dojít k uzavření obchodní dohody dříve, než by se dalo čekat. Druhým pozitivním faktorem bylo uzavření prozatímní obchodní dohody s Japonskem, která se týká především zemědělských a průmyslových produktů. Finální smlouva by měla v budoucnu následovat.
  • Trump v inauguračním projevu obešel kryptoměny
    Kryptoměnový trh prošel po včerejší inauguraci Donalda Trumpa výraznou korekcí. Velmi zajímavá je otázka, zda se nový prezident vyhnul ve svém inauguračním projevu zmínce o blockchainových technologiích záměrně. Jeho investiční fond World Liberty Financial nicméně pokračoval v aktivních nákupech nejrůznějších kryptoměnových aktiv.
  • Trump v inauguračním projevu vynechal cla, česká koruna i proto dnes znatelně posiluje. Nový prezident přímo nezmínil ani válku na Ukrajině, vyhnul se kryptoměnám
    Prioritou staronového prezidenta USA Donalda Trumpa bude razantní potlačení nelegálního přistěhovalectví do Spojených států, zejména na hranici s Mexikem. Hodlá také definitivně zkrotit neblahé dopady výrazné inflace uplynulých let a dát celé americké ekonomice zásadní pozitivní impuls, například navýšením těžby fosilních paliv i jejich vývozu. Trump to dnes uvedl ve své inaugurační řeči. V ní také zmínil cíl ukončit cenzuru, mnohost genderů či skoncovat s opatřeními, jež omezují výrobu aut se spalovacími motory.
  • Trump vítězí a s ním i doba nejistoty
    Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a z volebního výsledku je jasné, že jednoznačně. Demokraté v čele s Kamalou Harris utrpěli značnou porážku. Donald Trump dokázal zbořit i tzv. modrou zeď a vyhrál i tam, kde většinou vítězí demokraté. Jaký dopad to bude mít na světovou ekonomiku? „S Donaldem Trumpem nastává pro světovou ekonomiku doba nejistoty a velmi bude záležet na tom, jaké kroky budou následovat. Pokud se opravdu rozhoří obchodní války napříč celým světem, může to být pro všechny poměrně těžké období. Velmi důležité také bude, jak se Trump postaví ke geopolitickým problémům, ať už na Ukrajině, nebo Blízkém východě,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
  • Trump volá po zrušení programu na podporu čipů ve výši 52 miliard dolarů
    Prezident Donald Trump vyzval k ukončení bipartisanského programu na podporu polovodičů ve výši 52 miliard dolarů, který přilákal investice přesahující 400 miliard dolarů od firem jako Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) a Intel Corp.
  • Trump v pátek další cla na Čínu neuvalí, jak plánoval. Trhy ale zatím nevěří, že už s obchodním válčením s Pekingem nadobro skončil
    Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek středoevropského času rozhodl o prodloužení příměří v obchodní válce s Čínou. To znamená, že v pátek žádná dodatečná cla na čínské zboží neuvalí. Trhy si oddechly. Je to z jejich hlediska nepochybně dobrá zpráva, jakkoli je stále na místě značná míra střízlivosti. Pořád se toho může hodně pokazit.
  • ⚔ Trump vs Biden – 1. kolo
    Do prezidentských volieb v USA zostáva len 5 týždňov a aj keď predvolebné prieskumy favorizujú Bidena, debaty môžu ešte všetko zmeniť. Prvá predvolebná debata (v stredu od 3:00) je veľmi očakávaná. Je potrebné sledovať tri kľúčové veci:
  • Trump vyhrál, koruna padá, Stanjura může přepisovat rozpočet na příští rok, hrozí schodek přes 300 miliard. S Trumpem v Bílém domě může český rozpočet čelit ještě o desítky miliard vyššímu manku
    Výrazné navýšení cel představuje z hlediska české ekonomiky hlavní bezprostřední hrozbu plynoucí z dnešního znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Trump v rámci předvolební kampaně prohlašoval, že zavede až 20procentní clo na dovoz z EU a 60procentní clo na dovoz z Číny. Oboje by českou ekonomiku zásadně poškodilo. Proto dnes koruna padá takřka nejvíce ze všech měn světa, o zhruba dvě procenta vůči americkému dolaru. Hůře už je na tom jen mexické peso a maďarský forint (viz graf Bloombergu níže). Hrozba cel a obecněji zhoršení podmínek mezinárodního obchodu by také českou vládu mohla dovést k přepsání rozpočtu na příští rok. Předpoklad růstu české ekonomiky čítající 2,7 procenta se nyní zdá být ještě více než dosud až příliš optimistický.
  • Trump vyhráva v Arkansase, Biden vedie v Texase
    Podľa tlačovej agentúry AP, voľby v Arkansase vyhráva Trump (+6 hlasov). Biden má však výhodu v Ohiu (56 k 43 po spočítaní 51% hlasov) a Severnej Karolíne (54% k 45% po spočítaní 51% hlasov). V Texase sa spočítalo 50% hlasov pre Bidena oproti 48% po spočítaní 46% hlasov. Na Floride sa stále očakáva, že Trump zvíťazí. Predbežné výsledky z Pennsylvánie poukazujú na Bidena, aj keď mnoho komentátorov z Twitteru hovorí o tesnom skóre oboch kandidátov.
  • Trump vyhráva v Indiane a Kentucky. Podľa CNN sa zverejnenie niektorých výsledkov oneskorí
    Zatiaľ žiadne prekvapenie. Podľa CNN Trump vedie nad Bidenom v Indiane 68% ku 29%. V roku 2016 boli výsledky 56,5% pre Trumpa a 37,5% pre Clintonovú. Naopak v Kentucky výsledky z 2% volebných miestností poukazujú na Trumpovu výhodu 67,5% k 31,1%. Ani tu sa nejedná o prekvapenie.
  • Trump vyhrožuje 25% clem zemím nakupujícím venezuelskou ropu
    Prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že Spojené státy uvalí 25% clo na všechny země, které nakupují ropu nebo plyn z Venezuely, čímž vystupňoval napětí s touto jihoamerickou zemí a vnesl novou nejistotu na globální energetické trhy.
  • Trump využil slabšího růstu čínského HDP k podpoře obchodní dohody
    Akciové trhy ve Spojených státech dnes po prodlouženém víkendu zahájí obchodování. Výsledková sezóna je v plném proudu. Jen tento týden bude reportovat téměř šedesát společností v rámci širšího indexu S&P 500. Včera udělil francouzský úřad pro ochranu dat pokutu ve výši 50 mil. EUR společnosti Google za porušení regulace na ochranu dat GDPR. Důvodem bylo, že uživatelé neměli zcela jasný a jednoduchý přístup ke svému souhlasu především v oblasti personalizace reklamního obsahu a nemohli tak tento souhlas lehce odvolat. Pokuta nedosahuje ani jedné desetiny procenta celkových tržeb společnosti za rok 2017. Vzhledem k relativně malému dopadu do hospodaření společnosti neočekáváme zásadnější vliv na dnešní cenu akcií.
  • Trump vyzval OPEC k rastu produkcie ropy. Cena čierneho zlata klesá
    Ceny ropy zaznamenali prepad po tom, čo vo štvrtok prezident USA Donald Trump vyzval OPEC k rastu produkcie ropy. Na svojom Twitterovom účte zverejnil: „je veľmi dôležité, aby OPEC zvýšil produkciu ropy. Svetové trhy sú krehké a ceny ropy sú vysoko“. OPEC pristúpil k obmedzeniu produkcie začiatkom roka 2019, kvôli podpore cien ropy. Produkcia ropy členov OPEC klesla od začiatku roka o takmer 3 milióny barelov denne, čo predstavuje zníženie o takmer 10%. Ropa WTI sa od polovice marca obchoduje v pásme od 58 usd/bbl do 60 usd/bbl. V prípade udržania supportu na úrovni 58 usd/bbl, by sa mohla ropa v najbližších dňoch pokúsiť o prerazenie pásma smerom nahor.
  • Trump vyzývá lídry v Davosu ke snížení cen ropy a úrokových sazeb
    Americký prezident Donald Trump ve svém virtuálním projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vyzval Saúdskou Arábii a další země OPEC, aby snížily ceny ropy zvýšením její těžby. Argumentoval tím, že nižší ceny ropy by ekonomicky zatlačily na Rusko a přispěly k ukončení probíhajícího konfliktu na Ukrajině, který trvá již téměř tři roky.
  • Trump začíná jednat
    Struktura vln v grafu 4H pro #SPX vypadá nejednoznačně – doporučuji analyzovat ji společně s grafem 24H (viz níže). První věc, na kterou nám v grafu 24H padne zrak, je globální pětivlnná struktura, která je tak rozsáhlá, že se ani v nejmenším měřítku celá nevejde do terminálového okna. Jednoduše řečeno, americké akciové indexy rostou už velmi dlouho. A jak víme, trendy se nakonec obrátí.
  • Trump zakázal obchody s vlastníky TikToku a WeChatu
    Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů, napsala agentura Reuters.
  • Trump zasáhl trhy: cla poslala akcie dolů, Asie a Evropa jsou pod tlakem
    Americké akcie zakončily pondělní obchodování s výraznými ztrátami poté, co Donald Trump oznámil, že zavede 25% clo na zboží z Kanady a Mexika. Index S&P 500 zaznamenal největší jednodenní pokles od 18. prosince a dynamika trhu signalizovala znepokojení investorů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding NEW