Neděle 14. července 2024 04:12
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ETF

Investiční výhled pro 3. čtvrtletí 2024 v Asii: Politické změny dávají investorům důvod k optimismu

04.07.2024 10:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stimulační opatření a reformy, které řeší cyklické a strukturální problémy, by měly asijské trhy oživit. Při závodech dračích lodí závisí rychlost lodi nejen na tom, jak usilovně veslaři veslují, ale také na tom, jak kormidelník řídí celý tým. Je to kombinace sil a jeho „hlavy“, které pohání tým k cílové čáře.

Existuje zde analogie pro asijské trhy, z nichž mnohé jsou podporovány nejen politickými opatřeními pro stimulaci ekonomik ("síla"), ale také reformami kapitálového trhu a ekonomickými změnami zaměřenými na dlouhodobý růst ("hlava"). Když obojí dohromady funguje, region přitahuje investory.

Reformy odměňující akcionáře

Reforma správy a řízení společností je v posledních měsících tématem v celé Asii. Čína, Japonsko a Jižní Korea zintenzivnily snahy tlačit společnosti k vyšším dividendám a zpětnému odkupu akcií.

Čínská směrnice Nine-Point, která byla představena v dubnu, obsahuje opatření na podporu výplaty dividend a odstranění mezer v řízení společností. Začátkem letošního roku zavedla Jižní Korea program Corporate Value-Up, jehož cílem je snížit tzv. korejský diskont. V Japonsku se rozjely plány na reformu správy podniků už před více než rokem, kdy tokijská burza začala tlačit na společnosti, aby zvýšily výnosy pro akcionáře.

Probíhající změny by měly zvýšit poměr výplaty dividend v celém regionu. Průměrné výplatní poměry čínských, jihokorejských a japonských společností za posledních pět let (viz graf 1) činily 31 %, 33 % a 40 %. Celosvětový průměr je 48 %, v Evropě 65 % – před námi ještě pořádný kus cesty. „Může trvat nějakou dobu, než asijští "železní kohouti" - což je termín, který Číňané používají pro společnosti, které nevyplácejí akciové dividendy změní své způsoby, ale v letošním roce jsme už zaznamenali zřetelné zlepšení. Reformy, jako jsou tyto, pomohou zvýšit atraktivitu společností s konzistentním růstem dividend a přinesou vítaný pokrok na místních kapitálových trzích,“ vysvětluje Martin Dropkin, který se ve Fidelity International specializuje na Asii.

Graf 1: Čína, Japonsko a Jižní Korea zaostávají ve výplatě dividend za většinou asijských zemí a celosvětovým průměrem


Zdroj: Bloomberg, MSCI, Fidelity International, červen 2024. Poznámka: Údaje se vztahují k průměrnému dividendovému výplatnímu poměru za posledních pět let. Údaje k 31. květnu 2024.

Čína: zelené výhonky a nemovitosti

Výhled Fidelity International na „řízenou stabilizaci“ Číny v letošním roce zůstává zachován. V různých částech čínské ekonomiky se nadále objevují známky „pučících zelených výhonků“.  

Nejzřetelnější je to ve zpracovatelském průmyslu, který je podporován oživením zahraniční poptávky a zaměřením Pekingu na výrobu špičkový technologií. Výrobci elektromobilů, lékařských zobrazovacích zařízení a těžkého strojírenství sledují zahraniční trhy, protože domácí poptávka zůstává utlumená.

Optimistické signály někde přicházejí i v případě spotřeby, například v oživení prázdninového cestování. Celkově na náladu spotřebitelů nadále doléhá stagnující sektor nemovitostí, jenž tvoří velkou část bohatství čínských domácností.

Čína v květnu zvýšila podporu tohoto trhu, který se potýká s problémy, přičemž byla snaha o absorbování neprodaných bytů a zároveň potřeba zabránit vzniku nových bublin na trhu s aktivy. Cílem těchto opatření však není nastartovat opětovné zrychlení hospodářského růstu, ale je spíše dosáhnout stabilizace v oblasti nemovitostí, aby se usnadnil probíhající několikaletý přechod k novému modelu růstu, jehož hnací silou je spotřeba a špičková výroba.

„Očekáváme, že tvůrci politiky se budou i nadále soustředit na cíle ekonomického přechodu, ale budou také využívat cílené a proticyklické uvolňování politik ke stimulaci ekonomiky a obnovení důvěry podnikatelů a spotřebitelů,“ říká Martin Dropkin.

Graf 2: Čínské investice do zpracovatelského průmyslu se zlepšují, zatímco investice do nemovitostí klesají


Zdroj: China National Bureau of Statistics, iFind, Fidelity International, červen 2024. Poznámka: Údaje ukazují kumulativní meziroční růst čínských investic do fixních aktiv.

Jiné země: další zdroje světla

Čína se snaží o oživení a její asijští kolegové se také snaží o růst. Indie těží ze silného tempa růstu, početné populace v produktivním věku a silných spotřebitelských výdajů. Překvapivý výsledek voleb, v nichž premiér Naréndra Módí nedosáhl očekávané většiny, zároveň vnesl na indické trhy určitou volatilitu. Očekáváme, že vláda Národní demokratické aliance (NDA) bude mít omezené možnosti, což však nenaruší dlouhodobý růstový trend země. Koaliční vláda by měla přispět ke zvýšení důvěry investorů s větším počtem kontrolních mechanismů. V krátkodobém horizontu očekáváme určitou konsolidaci v sektorech s malou a střední kapitalizací, kde je ocenění trochu nabubřelé, zatímco finanční a spotřebitelské podniky by měly zaznamenat pozitivní změny.

V neposlední řadě je tu Tchaj-wan – domov předních světových společností v oblasti polovodičů a špičkových technologií, které dnes tvoří významnou součást globálních dodavatelských řetězců. Stále se nacházíme v počátečních fázích technologického cyklu umělé inteligence a rozvíjející se příběh umělé inteligence bude i nadále podporovat poptávku po složitějších čipech, což zvyšuje optimismus předních tchajwanských firem.

I když je jasných míst čím dál víc, uvědomujeme si rizika nadcházejících měsíců, od geopolitiky až po dopad vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA na asijské měny. Podpůrné politiky a dlouhodobé reformy by ale měly investorům ve třetím čtvrtletí poskytnout mnoho důvodů k radosti.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investiční večer: Přijďte se zeptat na cokoli, co vás na měnovém trhu zajímá
  Cyklus Investičních večerů pokračuje v úterý 30. července detailním pohledem na světové měny. Od 17 hodin budou...
 • Investiční večer: Velká měnová divergence aneb Dolar, euro a spol. v době nejistoty
  Autor a moderátor projektu Investičních večerů Roman Chlupatý opět zve k diskuzi přední experty na otázky investování, byznysu a financí. Třetí setkání jarního cyklu se bude věnovat situaci na měnových trzích v kontextu aktuálního politického a ekonomického dění. Přijďte diskutovat i vy!
 • Investiční večer (6. listopadu): Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio
  Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Blížící se měnověpolitické zasedání ČNB by přitom mohlo přispět k jejímu dalšímu posílení. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích? Nejen na to se zaměří další z cyklu Investičních večerů. Přijďte diskutovat i vy!
 • Investiční výhled Fidelity International na 3. čtvrtletí 2023: Trhy budou oscilovat mezi odolností a křehkostí
  Vzhledem k tomu, že centrální banky stále zaujímají kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům jestřábí postoj, pravděpodobnost měkkého přistání, na rozdíl od některých částí trhu, které se pohybují v překoupeném teritoriu, klesá. Vzhledem k tomu, že finanční trhy oscilují mezi odolností a křehkostí, měli by investoři zvážit snížení celkové ochoty riskovat a zároveň takticky i strategicky využít podhodnocených příležitostí v rozvíjejících se zemích, uvádí investiční výhled společnosti Fidelity International pro třetí čtvrtletí roku 2023.
 • Investiční výhled Fidelity International pro 2. čtvrtletí 2019
  Anna Stupnytska, Head of Global Macro and Investment Strategy Fidelity International, vysvětluje: „Do 2. čtvrtletí vstupujeme s varováním, že stejné fundamentální problémy, které zpomalovaly růst, mohou přetrvávat. Jedná se ale spíš o návrat k podmínkám pozdního cyklu, než přímo o recesi. Trhy samým nadšením krátkodobě předstihly samy sebe, což způsobilo rozkol mezi fundamentálními faktory a cenami. Investoři přijímající bez výhrad přístup „risk-on“ by tak mohli být vystaveni výkyvům v sentimentu.“
 • Investiční výhled: jak se bude dařit akciím a dluhopisům?
  Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje vysoce nadprůměrný zisk 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu, který máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům výrazně nadvážený.
 • Investiční výhled Michala Stupavského
  Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje zisk přibližně 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu. Index středoevropských akcií CECEEUR totiž zatím v letošním roce připisuje zisk 20 %. Na druhou stranu nám nedělají radost čínské akcie - index čínských akcií CSI 300 totiž od začátku roku ztrácí výrazných 7 %.
 • Investiční výhled na rok 2023: Krátkodobá kontrakce následovaná oživením později v roce 2023 si žádá opatrný a selektivní přístup při alokaci aktiv
  V turbulentním roce jako byl ten uplynulý, se investoři stali svědky nevídaného a synchronizovaného monetárního utahování, které zvýraznilo rizika pro celosvětovou ekonomiku. Trhy se také nadále potýkaly s kombinací makroekonomických a geopolitických nejistot. Investiční odborníci společnosti Invesco popsali paletu možností, které se objevují v tomto prostředí, vypracovali základní scénář, který považují za vysoce pravděpodobný, a současně alternativní scénář. Oba mohou investorům pomoci v rozhodování o umístění kapitálu.
 • Investiční výhled: Od hardwaru k softwaru
  Minulý měsíc jsem napsal, že „ačkoli můžeme z poslední korekce vyloučit rizikové prémie, předpokládat obnovení býčího trhu je možná předčasné...
 • Investiční výhled Patria 2017: Kam míří naše akciové tipy pro letošek?
  Finanční sektor. Právě ten je nejčistším vyjádřením pro letošek ústředního tématu reflace. Další dvě naše sektorové preference jsou už odrazem fiskální politiky. První z nich jsou z pohledu ocenění atraktivnější části americké nekonvenční těžby ropy. Druhou jsou vybraná průmyslová odvětví exponovaná na investiční porci fiskální expanze. Přečtěte si názory a důvody analytiků Patria Finance. Jednou z klíčových otázek roku je také: bude se dařit dividendám?
 • Investiční výhled Q1 2014
  Rozvíjející se Asie, které se během současné krize podařilo zachovat růst světové ekonomiky na přijatelné úrovni, se během roku 2014...
 • Investiční výhled Saxo Bank pro čtvrtý kvartál 2012: Mandát pro změnu
  K ukončení recese je třeba klást větší důraz na mikroekonomiku - Saxo Bank, specialista na investice a on-li...
 • Investiční výhled společnosti Fidelity International na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování
  Inflace v průběhu roku klesá a trhy jsou odolné. To jsou příznivé signály, které přiměly společnost Fidelity International k vylepšení základního scénáře (ve svém investičním výhledu na druhé čtvrtletí roku 2024) pro rok 2024 na „měkké přistání“. Podle něj dojde ke stabilizaci růstu v blízkosti trendu.
 • Investiční výhled Warrena Buffetta
  „Řada investorů věří, že výběr akcií Berkshire Hathaway je dobrou alternativou vůči investování do majoritních amerických indexů. V pětiletém horizontu výběr akcií Berkshire Hathaway překonává index S&P 500 o téměř 10 procent, ve tříletém horizontu se s indexem pohybuje ve shodě a za posledních 12 měsíců zaostává o 4 procenta,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
 • Investičníweb.cz: Parita eura a dolaru? Takhle to "hraje" profesionální trader
  Kurz EUR/USD letos již klesl pod hladinu 1,04. Nejvíce za několik let se tak přiblížil paritě. Podle forexového obchodníka Ondřeje Hartmana dolaru samozřejmě prospívá přísnější měnová politika americké centrální banky, krátkodobě nicméně drží LONG pozici, tedy sázku na posílení eura. Jak vnímá debaty o možné paritě dvou hlavních měn západního světa, popsal v debatě z cyklu ABCD investora.
 • Investičný gigant UBS zostáva prorastovo naladený na Indický región
  Jedna z najväčších investičných bánk UBS mala nedávno konferenciu v Indii, zameranú hlavne na rozvojové trhy. Diskutovalo sa o dolári, dlhopisoch a samozrejme aj o akciách.
 • Investorem zadlužené Maliny by se mohla stát čínská společnost GoodHao
  Novým investorem zadluženého Energetického Holdingu Malina by se mohla stát čínská společnost GoodHao. Ta chce vstoupit do insolvenčního řízení s Malinou, přičemž nabízí dodání materiálu a vyrovnání s věřiteli. Vstup čínské firmy je součástí reorganizace, kterou navrhuje vedení Maliny. Čínská společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. O dalším osudu Maliny by měli po dnešním jednání insolvenčního soudu rozhodnout věřitelé podniku.
 • Investori majú aktuálne najviac v láske eurozónu, naopak najpesimistickejší sú voči Británii
  Začiatkom týždňa vyšiel aktuálny prieskum medzi poprednými fondmi z dielne Bank of America Merrill Lynch. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie výsledky ukazujúce aktuálne trendy medzi inštitucionálnymi investormi:
 • Investori naliali minulý rok do európskych ETF historicky najviac peňazí
  Investori minulý rok naliali historicky najviac peňazí do ETF fondov, keďže boli motivovaní pomerne slušným výkonom na európskych akciových trhoch. V európskom regióne pritieklo do ETF fondov rekordných 107 miliárd eur (120 miliárd dolárov). Najvýraznejší boom zažili aktívne riadené fondy, do ktorých pritieklo viac než 100 miliárd dolárov. Niet sa čomu čudovať, keďže počas minulého roka zaznamenal napríklad index DAX (DE30) nárast o viac ako 25%, Francúzky CAC40 (FRA40) viac než 26% a taliansky FTSE MIB (ITA40) viac než 22%.
 • [Investor] Indexové investovanie: too big (not) to fail
  Investor Bill Ackman a jeho spoločnosť Pershing Square sú známe kvôli dvom veľkým kauzám. Prvou je jeho označenie spol...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
InstaForex ETF