Pátek 14. června 2024 03:35
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Ropa se potácí poblíž dvouměsíčního minima

27.05.2024 13:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní body

 • Ropa se uhnízdila v úzkém pásmu poblíž dvouměsíčního minima. Brent čelí technickému odporu nad 84 USD, ale i oslabení trhu, které se projevuje v rychle klesající spotové prémii a v nižších amerických rafinérských maržích.
 • Navzdory tomu, že se ropa od počátku roku obchoduje zhruba o 12 % výš, jsou její ceny pod tlakem kvůli oslabeným fundamentům a kartel OPEC+ na své červnové schůzce pravděpodobně prodlouží produkční omezení, aby podpořil ceny.
 • Hedgeové fondy jsou už od poloviny dubna čistými prodejci ropy WTI i Brent. Postupně snížily své čisté dlouhé pozice o 40 %, a přispěly tak k oslabení tržních fundamentů a zúžení okamžitých spreadů.

Ropa se uhnízdila v úzkém pásmu poblíž dvouměsíčního minima. Ceny se drží poměrně nízko kvůli technické hladině odporu ropy Brent nad 84 USD, ale i kvůli oslabení různých tržních ukazatelů – klesá prémie spotového Brentu oproti futures a propadly se i americké rafinérské marže. Z toho vyplývá oslabení aktuálních poptávkových vyhlídek. Přesto se ropa obchoduje oproti počátku roku zhruba o 12 % výš, protože v její prospěch mluví robustní růst poptávky očekávaný v následujícím roce a omezení produkce ze strany kartelu OPEC+, které zvýšená nabídka zbylých zemí kompenzuje jen zčásti.

Vzhledem k neschopnosti udržet cenovou hladinu kolem 90 USD, kterou preferuje většina producentů z kartelu OPEC+, ale i vzhledem k oslabujícím fundamentům se zdá být nejpravděpodobnějším výsledkem nadcházející červnové schůzky OPEC+ prodloužení stávajících produkčních omezení. Ale jelikož je už na dohled sezónní zvýšení poptávky, které cenám přeje, je tu jen malé riziko, že by musela Saúdská Arábie se svými kamarády znovu bránit hranici, kterou si stanovili pod 75 USD za barel ropy Brent.

Ropa Brent, která představuje globální benchmark, se v současnosti obchoduje v úzkém pásmu mezi 81 USD a 84,50 USD a hlavní hladinu odporu pro její cestu vzhůru představuje 200denní pohyblivý průměr, v současnosti 84,30 USD. Propad pod 81 USD by mohl vyvolat technický výprodej ze strany taktizujících obchodníků, kteří ho budou vnímat jako začátek formace hlava a ramena.


Hedgeové fondy jsou už od poloviny dubna čistými prodejci ropy WTI i Brent a za tu dobu se kombinované čisté dlouhé pozice propadly o 40 %, na 314k kontraktů (314 milionů barelů). Zmizela tak polovina dlouhých pozic, které se objevily během čtyř měsíců od loňského prosince, kdy Hútíové začali útočit na lodě v Rudém moři a geopolitické napětí pomohlo vyhnat ceny v případě ropy Brent nad 90 USD a v případě WTI and 85 USD. Výprodej ze strany hedgeových fondů, které mají často pozice ve front-month kontraktech na WTI a Brent, kde je největší likvidita, teď přispívá k prudkému propadu okamžitých spreadů, a podporuje tak narativ oslabujících fundamentů.

I když se ale spekulativní prodej na vzniku tohoto narativu podílel, nelze pochybovat, že klíčové indikátory ropného trhu oslabovaly už v předcházejících týdnech. Vidíme to i na zmíněném propadu spreadů futures, které fungují jako ukazatel síly či slabosti trhu, a mimo jiné na rafinérských maržích, které se celosvětově zužují, zatímco zásoby rostou.

I nadále se čeká, že globální poptávka poroste letos rychleji, než je historický trend, a pokud se růstová očekávání náhle nezmění k horšímu, lze počítat s tím, že se ropa Brent v letních měsících na severní polokouli znovu přiblíží cenové hladině 90 USD za barel.


EIA dnes zveřejní svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot. Z průzkumů sice vyplývá úbytek zásob, v poslední době ale došlo k dalšímu propadu cen, když Americký ústav pro ropu (American Petroleum Institute) ve své týdenní doplňující zprávě oznámil zvýšení zásob ropy i benzínu o víc než 2 miliony barelů. Kromě údajů o změnách zásob nabídne EIA jako obvykle také podrobné informace o dalších klíčových ukazatelích, jako jsou produkce a vývoz ropy, aktivita rafinérií a implikovaná poptávka po benzínu a naftě. Zpráva bude zveřejněna ve 14:30 GMT a já výsledek jako obvykle umístím na síť X na profil @ole_s_hansen.


Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ropa se navzdory Putinovým výrokům obchoduje výše 📊
  Ropa je nyní na vyšších úrovních než před několika hodinami, a to i navzdory nedávným Putinovým prohlášením pro tiskovou agenturu Interfax. Putin naznačil, že podporuje snížení produkce obsažené v dohodě OPEC+, ale že Rusko riskuje ztrátu podílu na trhu. To by mohlo naznačovat, že Rusko není spokojeno s tím, že nemůže využít žádné příležitosti k výdělku. V tuto chvíli se již zdá, že škrty ze strany OPEC+ dosáhly astronomické úrovně. Lze si položit otázku, zda je tato dohoda udržitelná? Dokud se všichni budou držet plánu, může mít kartel ropu pod kontrolou. Pokud se však někdo rozhodne těžit více, může se celá dohoda zhroutit.
 • Ropa se nyní bude zpracovávat i v České republice
  PKN Orlen bude zvyšovat dodávky ze Saúdské Arábie o 100 000 tun ropy měsíčně. Surovinu bude nyní zpracovávat i v České republice. Od roku 2005 je součástí PKN Orlen totiž i český Unipetrol.
 • Ropa se obchoduje za méně než 75 USD za barel
  Ropa se v prostředí silnějšího dolaru opět obchoduje pod úrovní 75 dolarů za barel. protože rostoucí rizika recese ohrožují globální poptávku.
 • 🛢 Ropa se odrazila od klíčové úrovně
  Na počátku září jsme byli svědky prudké korekce na ropě. Benchmark Brent propadl ze $46.50 to $39.30. Tato úroveň se změnila v support, který byli schopni býci ubránit. Už čtvrtý odraz od této úrovně zvyšuje šance na alespoň dočasný růst.
 • Ropa se odrazila od supportu. V růstu jí nezabránilo ani prudké zvýšení amerických zásob
  Náš včerejší call na ropě nám docela vyšel, z čehož samozřejmě máme radost. Na druhou stranu ale jedním dechem dodáváme, že včerejší price action je přinejmenším hodně zvláštní a nebyli jsme asi zdaleka jediní, kdo s ní měl trochu problém.
 • Ropa se odráží od ročních minim
  Ropa WTI a Brent na začátku seance hluboce poklesly a dosáhly úrovní, které nebyly zaznamenány od konce prosince 2021, nicméně kupující se stali aktivnějšími po zprávách, že některé tankery převážející ruskou ropu byly zadrženy poté, co vstoupil v platnost cenový strop G7.
 • Ropa se pevně drží v pozitivním teritoriu už šest měsíců po sobě a prodlužuje svou rally do léta
  Globální ceny ropy ve středu po krátkém poklesu z předchozího dne plynule rostou. Úterní pokles cen ropy zapříčinily spekulace, že někteří producenti chtějí pozastavit účast Ruska na dohodě o produkci OPEC+, a nové sankce proti Rusku.
 • Ropa se po komentářích Ruska a SAE odráží
  Ruský ministr energetiky Novak dnes uvedl, že v roce 2023 bude více než 80 % vývozu ropy a přes 70 % vývozu ropných produktů směřovat do "spřátelených" zemí. Zároveň však neuvedl, jaká by měla být úroveň vývozu v nominálním vyjádření, což je v podstatě klíčové pro posouzení podmínek nabídky na světovém trhu s ropou.
 • Ropa se po komentářích saúdských představitelů odrazila
  Ceny ropy zahájily masivní oživení poté, co saúdští představitelé popřeli dřívější zprávy WSJ týkající se zvýšení produkce ropy OPEC+. Saúdský ministr energetiky Abdulaziz řekl Státní tiskové agentuře, že současné snížení o 2 miliony bpd bude zachováno do konce roku 2023. Zdůraznil, že kartel je připraven zasáhnout, pokud budou zapotřebí dodatečná opatření k vyrovnání nabídky a poptávky. je všeobecně známo, že OPEC+ před zasedáním neprobírá žádná rozhodnutí.
 • Ropa se po případech zotavuje, obchodnící vyhlíží více pozitivní poptávky
  Po největším jednodenním propadu se ropa letos odrazila ode dna, jelikož obchodníci se zaměřili na stávající výhled pozitivní poptávky v souvislosti s mírněním pandemie.
 • Ropa se po údajích o zásobách DOE pohybuje o něco výše
  Zveřejnění zprávy amerického ministerstva energetiky způsobilo určité pohyby na trhu s ropou. Zásoby ropy vyskočily více, než se očekávalo, zatímco zásoby benzinu klesly méně, než se předpokládalo. Překvapení přinesly údaje o zásobách destilátů, které vykázaly větší než očekávaný pokles.
 • Ropa se po zprávě OPEC silně zotavuje
  Dnes byla zveřejněna poslední zpráva OPEC, která jasně ukazuje zvýšený deficit a pozitivní výhled poptávky na příští rok:
 • Ropa se právě nyní prodává za letošní nejvyšší cenu
  Pohonné hmoty v minulém týdnu opět zdražily, a to v podobném rozsahu jako předtím o týden dříve. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o jedenáct haléřů na 30,69 koruny za litr. Cena nafty stoupla o čtrnáct haléřů na 31,43 koruny za litr.
 • Ropa se přes další zklamání od OPECu/Ruska drží u maxim
  Aktuální vývoj:  Červnový futures kontrakt ropy WTI dnes roste vůči závěru pondělního obchodování na 41,6 US...
 • Ropa se přiblížila resistenci a klesá, akcie opět mírně ztrácí
  Začátek týdne je na data chudý a pondělní seance zatím na většině trhů probíhá pode očekávání na podprůměrných objemech. I tak jsme se dnes na akciích dočkali zajímavých pohybů, které jsou ale vzhledem k absenci nových fundamentů spíše technickými výkyvy na nízkých objemech. Volatilní byla v tomto ohledu především seance na evropských akciích, které dnes ráno dokázaly okamžitě po otevření evropských burz růst, aby však své zisky ještě před polednem stejně rychle přišly.
 • Ropa se připravuje na návrat
  Ropa brala rozhodnutí OPEC+ prodloužit snížení produkce o 2,2 mil. barelů denně do července jako samozřejmost. Jediné překvapení přineslo rozhodnutí Ruska snížit ve druhém čtvrtletí produkci a vývoz o 471 000 barelů denně. Vzhledem k poškozené infrastruktuře v důsledku útoků dronů se však zdá, že šlo o vynucený krok. Organizace chce stabilizovat trh s ropou, takže jí nezbývá nic jiného než prodloužit podmínky dohody.
 • Ropa se řítí na 100 USD za barel
  Rok 2022 začal pro ropu stejně, jako skončil v roce 2021, a to růstem kotací futures a rozšířením backwardace, kdy kontrakty s bližšími termíny jsou dražší než se vzdálenějšími, protože kupující chtějí černé zlato nakoupit hned, ne až později. Před měsícem činil cenový rozdíl mezi březnovými a dubnovými futures zhruba 30 centů. Nyní se zvýšil na 70 centů. Zdá se, že investoři se omikronu nebojí. Sázejí na růst globální poptávky při omezeném objemu nabídky. Olej do ohně přilévají velké banky, které šokují prognózami růstu cen ropy na trojciferné hodnoty. Například Bank of America vidí, že k tomu dojde ve druhém čtvrtletí letošního roku.
 • Ropa se silně odrazila, navzdory negativní zprávě IEA
  Většina komentářů od IEA je negativních, ale tento poslední vypadá docela pozitivně. IEA nicméně stále vidí v příštím roce vyrovnaný trh a nevidí žádné vyhlídky na velký nárůst cen ropy
 • Ropa se stabilizuje a zaznamenala největší týdenní nárůst
  Poté co ropa zaznamenala největší týdenní nárůst se v posledním měsíci ustálila, obnovily se totiž dodávky v Libyi a Kazachstánu a investoři sledovali, jak se Čína s rozšířením omikronu vypořádává.
 • Ropa se stahuje níže
  Ropa WTI ztrácí 0,6% d/d na 103,0. Cenu mohlo stlačit oznámení Íránu o jeho podstatně nižším exportu ropy než se če...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani