Čtvrtek 22. únor 2024 15:49
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Výdělky Arista Networks Q4 2023 se blíží 📊 Bude to AI znovu řídit? 📈

12.02.2024 17:08  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po dnešní obchodní seanci v USA zveřejní poskytovatel cloudových síťových řešení Arista Network (ANET.US) své výsledky za 4. čtvrtletí 2023. Investoři budou věnovat pozornost výhledu společnosti na rok 2024, kterou Wall Street v průběhu posledních čtvrtletí právem uznala za jednoho z příjemců rozvoje technologie AI.

Ve středu navíc podá zprávu konkurenční Cisco Systems (CSCO.US), kterou trh vnímá jako společnost, jejíž expanze se zpomalí a ztratí podíl na trhu ve prospěch společnosti Arista. Potvrdí výsledky a prognózy prostředí dynamického růstu podporované přepínači cloudových sítí a inovacemi produktů? Nedávná vynikající zpráva od největšího zákazníka společnosti Arista, společnosti Meta Platforms (META.US), by měla podpořit sentiment investorů.

 • Tržby: 1,54 miliardy $ vs. 1,51 miliardy $ ve 3. čtvrtletí 2023
 • Zisk na akcii (upravený): 1,71 USD oproti 1,72 USD ve 3. čtvrtletí 2023 a 1,41 USD ve 4. čtvrtletí 2022

Jsou očekávání vysoká?

 • Management v minulém čtvrtletí odhadoval čtvrtletní tržby ve 4. čtvrtletí ve výši 1,50 miliardy USD až 1,55 miliardy USD (19,6% nárůst z 1,28 miliardy USD o rok dříve). Analytici to již započítali a předpovídají, že tržby se přiblíží horní linii prognóz s očekáváním 1,54 miliardy USD (20,7 % r/r).
 • Wall Street očekává, že čistý příjem vzroste ze 427 milionů USD ve 4. čtvrtletí 2022 na 486 milionů USD ve 4. čtvrtletí 2023 V prvních třech čtvrtletích roku 2023 vykázala společnost Arista Networks čistý příjem ve výši 1,47 miliardy USD ve srovnání s 925,4 miliony USD v roce 2022. Cash flow z operací se více než ztrojnásobil. ze 452 milionů dolarů na 1,5 miliardy dolarů.
 • Vedení „konzervativně“ odhadovalo provozní marži (non-GAAP) na přibližně 42 % v předchozím čtvrtletí ve srovnání se 42,6 % v loňském roce. To by znamenalo zhruba 1,61 USD na akcii v upraveném zisku (výsledek nižší než prognózy). Wall Street tedy chce vidět víc, než „jen“ zprávu hodnou prognózy. Pozornost se přesune také na vedení. Existují oprávněné podmínky pro optimismus?

Světlejší budoucnost – pomůže Meta?
Příjmy a zisky z cloud computingu digitálních gigantů, jako jsou Azure, Google Cloud a AWS, si vedly meziročně dobře, a pokud vezmeme v úvahu, že Arista zůstane v sektoru jako jeden z hlavních příjemců poptávky po stále modernějších cloudových řešeních (systém EOS) To nás vede k závěru, že velmi silný sektor spojený s poptávkou po řešeních datových center (AI) a optimismus kolem technologických společností by měly podpořit jeho hlavní podnikání a cenu akcií.

 • Významné investice do datových center, včetně jejích největších zákazníků Meta Platforms (META.US), představovaly 26 % celkových příjmů společnosti Arista. Společnost Meta oznámila, že v roce 2024 plánuje utratit 30 až 37 miliard dolarů na digitální infrastrukturu. To je o 2 miliardy dolarů více, než původně plánovala pro aktuální rok.
 • Další velké společnosti také utrácejí více, z čehož bude profitovat Arista Networks, jak jsme viděli již v roce 2023. Tržby za prvních devět měsíců roku 2023 činily 4,32 miliardy dolarů. To je téměř o 40 % více než 3,11 miliardy dolarů vygenerovaných v prvních třech čtvrtletích roku 2022, přičemž většina růstu pochází z prodeje produktů pro přepínání a směrování a síťových aplikací (výše);
 • Společnost Arista Networks v listopadu vykázala lepší než očekávané finanční výsledky za třetí čtvrtletí a vydala orientační výnosy pro čtvrté čtvrtletí nad očekávání. Jakékoli negativní zklamání v příjmech nebo výdělcích by tentokrát mohlo vyvolat reakci směrem dolů, vzhledem k tomu, že akcie jsou aktuálně na historických maximech.

Je Arista příliš drahý?

Růstové prostředí se však stále jeví jako velmi příznivé, a to ještě více, vezmeme-li v úvahu, že přepínače společnosti Arista budou mít konkurenční výhodu oproti společnosti Cisco (jejíž ocenění bylo v poslední době mnohem nižší). Největší starostí o akcie Arista může být jistě jejich ocenění, protože ty se smysluplným růstem výnosů, vysoce kvalitním řízením, bez dluhu a hrubou marží nad 60 % jsou již oceněny značnou prémií a odrážejí optimismus investorů. Klíčem je však budoucnost. Při pohledu na vyšší výdaje na infrastrukturu Meta je prostředí pro růst jasné, otázkou zůstává, jak silný bude růst výnosů? Naposledy generální ředitel TSMC (TSM.US) naznačil, že pozorovaný trend AI je jen na vrcholu ledovce.

Arista Networks (ANET.US) na intervalu D1

Zdroj: xStation5


Zdroj: XTB Research

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vydáni větru napospas
  Jedním z největších dobrodružství z přelomu devatenáctého a dvacátého století bylo dobývání severního pólu Fridtjofem Nansenem. Jeho plán byl velmi smělý - nechat za tím účelem bytelně postavenou loď Fram zamrznout v ledu a za pomoci "energie zdarma", tedy přirozeného pohybu ledu, se dostat až k severní točně.
 • Vydařené earnings pomáhají růstu. Dow Jones překonal historickou metu 23 000 bodů.
  Akciové trhy v USA mají za sebou poměrně volatilní závěr týdne. Ve středu překonal nejstarší americký index Dow Jones další historickou metu na 23 000 bodech. V jeho závětří posilovaly i další dva přední indexy, benchmark S&P 500 a technologický Nasdaq 100.
 • Vydá se eurodolar cestou makrodat, nebo se EUR stane dalším JPY?
  Vývoj eura v posledních týdnech pravděpodobně guvernérovi ECB Mario Draghimu příliš radosti neudělal. Eurodolar si leh...
 • Vydatný déšť podpořil pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny
  Vydatné deště, které v minulém týdnu zasáhly většinu oblastí Pobřeží slonoviny, kde se pěstuje kakao, podpoří od dubna do září střednědobý růst plodin, ale může způsobit plísně fazolí, uvedli v pondělí zemědělci. Pobřeží slonoviny, největší světový producent kakaa, je v období dešťů, které trvá v období od dubna do poloviny listopadu.
 • Vydavatel Call of Duty podstřelil vánoční odhady, akcie klesly
  Úspěch her jako World of Warcraft: Legion nebo Overwatch pomohly hernímu vývojáři Activision Blizzard zvýšit příjmy v letních měsících o více než polovinu. Activision, který je jedničkou mezi americkými vydavateli her, zveřejnil nad očekávání dobré kvartální výsledky několik hodin před tím, než k nedočkavým fanouškům pustí další díl ze série akčních her Call of Duty. Investorům ale nestačily.
 • Vydavatele Práva a provozovatele Novinek.cz kupuje Seznam.cz média
  Společnost Seznam.cz média kupuje firmu Silky Zdeňka Porybného a jejím prostřednictvím firmu Borgis, která je vydavatelem deníku Právo a provozovatelem zpravodajského webu Novinky.cz. Seznam od roku 2013 vlastní 33,6 procenta akcií Borgisu. Spojení od 23. prosince posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve zjednodušeném řízení, informoval dnes média v tiskové zprávě antimonopolní úřad. Případné námitky lze podat do pěti dnů.
 • Vydělávejte peníze na MAYZUS fóru
  MAYZUS Investment Company s potěšením uvádí spuštění své vlastní komunity věnované finančním trhům a měnovým obchodům- MAYZUS fóra.
 • Vydělávejte peníze na MAYZUS fóru
  MAYZUS Investment Company s potěšením uvádí spuštění své vlastní komunity věnované finančním trhům a měnovým...
 • Vydělávejte s námi na dividendové sezóně
  V současné době je v běhu dividendová sezóna, která nám může přinést zajímavé příležitosti. U většiny titulů jsou již velcí hráči o dividendy ve hře a po výplatě ji opouštějí, což má mimo jiné za následek i výrazné snížení cen akcií některých společností.
 • Výdělky Alphabet. 2.74 miliardový hit pro investory
  Alphabet, už nyní sahající po 2.74 miliardovém hitu v dolarech, se s blížícím se reportováním výsledků z druhého kvart...
 • 📊 Výdělky 'Big Oil' společností. Co ukázaly Exxon a Chevron?
  Americké ropné giganty Exxon Mobil (XOM.US) a Chevron (CVX.US) oznámily své finanční výsledky za 4. čtvrtletí 2023. Celkově byly výsledky společností na úrovni příjmů smíšené. V tomto ohledu si samotné zisky (ve srovnání s očekáváním analytiků) vedly mnohem lépe.
 • Výdělky společnosti Disney
  Po náročných 12 měsících, kdy akcie společnosti Disney klesly o více než 20 %, si dnes investoři oddechli. Zisk překonal očekávání a ztráty by se měly i přes slabší než očekávané předplatitele streamingu nadále zvyšovat.
 • Vydrží ropa opětovné testování hranice 50 dolarové rezistence?
  Ropa opět testuje rezistenci 50 dolarů za barel - vydrží ? Trh s WTI americkou lehkou ropou na burze NYMEX v průběh...
 • Vydrží růst akcií, nebo je zastaví výsledková sezóna?
  Další týden na trzích přinesl velmi zajímavé pohyby, kterým předcházelo zveřejnění americké inflace za měsíc prosinec. Inflace se zdá, že velmi rychle ustupuje a investoři sází na konec zvyšování sazeb. V minulém týdnu jsem otevřel některé taktické pozice, o kterých budu dále reportovat v dalších týdnech. 
 • Vydrží zlatý comeback?
  Po včerejší dychtivě očekávané schůzce Federálního výboru pro volný trh (FOMC) slaví zlato comeback. Zvýšení sazeb nás sice teprve ček...
 • Výhľad MMF pre UK
  Fond vidí v UK ekonomike disinfláciu a tvrdí zároveň, že BoE by mala podľa vzoru FEDu rozšíri...
 • Výhľad na dnešný deň
  Dnes uvidíme niekoľko zaujímavých udalost&i...
 • Výhľad na európske akciové indexy na 38. týždeň
  Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností zahrnutých v indexe SP500 rozdelených podľa sektorov. Posledný týždeň by sa dal...
 • Výhľad na európske akciové indexy na 39. týždeň
  Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností zahrnutých v indexe SP500 rozdelených podľa sektorov. Minulý týždeň by sa dal nazvať vyčkávaním...
 • Výhľad na európske akciové indexy na 40. týždeň
  edná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností zahrnutých v indexe SP500 rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank